preloader

Küçük İşletmeleri Desteklemenin Yolları

21.05.2020
Küçük İşletmeleri Desteklemenin Yolları

Yazı Boyutu:

İçerisinde bulunduğumuz dönemde dayanışmaya en çok ihtiyaç duyan gruplardan olan küçük işletmelere destek olmanın yollarını bir araya getirdik.

İçerisinde bulunduğumuz bu zor durum, toplumun her alanında dayanışma gerektiriyor. Bu dayanışmaya en çok ihtiyaç duyan gruplardan biri ise küçük işletmeler. Büyük markaların aksine, bu işletmelerin büyük çoğunluğu bu dönemi atlatmak için gereken nakit rezervine sahip değiller. Yerli üretim yapan ve lokal zanaatkarlara iş olanağı sunan bu işletmelerin kapanması ise toplumsal ve ekonomik anlamda pek çok problem doğuracaktır. Bu noktada ise tüketicilere büyük iş düşüyor. Küçük işletmelere destek olmanın yollarını ve destekleyebileceğiniz küçük işletmeleri bir araya getirdik.

Yerli Ürün Tercih Edin

Küçük İşletmeleri Desteklemenin Yolları

Alışverişlerinizi mümkün olduğunca yerli markalar ve lokal dükkanlardan yapın. Haftalık alışverişiniz için süpermarketleri tercih etmek yerine; gerekli önlemleri aldıktan sonra mahallenizdeki market, manav, kasap ve fırın gibi işletmeleri ziyaret edin. Eve dönüş yolunda ise köşedeki çiçekçiden bir demet çiçek alarak hem kendinize hem de ona bir iyilik yapın. Anlaşılabilir bir biçimde market alışverişi için dahi evden çıkmayı tercih etmiyorsanız, bu tarz işletmelerin sunduğu eve servis imkanlarından yararlanabilirsiniz. Bunun yanı sıra, Türkiye’nin dört bir yanında yerli üretim yapan pek çok küçük üretici de bu dönem internet üzerinden yaptıkları satışlarla ayakta kalmaya çalışıyor. Bu uygulamayı, tabii ki mutfak alışverişi ile sınırlı tutmayın. Kıyafetten kozmetiğe tüm ihtiyaçlarınız için yerli işletmelere öncelik tanıyın.

Hediye Kartı Alın

Küçük İşletmeleri Desteklemenin Yolları

İçerisinde bulunduğumuz dönemde kapılarını kapamak zorunda kalan pek çok küçük işletme; mekan kirası ve çalışan maaşları gibi finansal yükümlülüklerini yerine getirmekte zorlanıyor. Bu işletmelere destek olmanın en etkili yollarından biri ise daha sonra kullanmak üzere hediye kartı satın alarak ellerine doğrudan nakit para geçmesini sağlamak. Yurtdışında spor salonlarından restoranlara kadar çok sayıda işletme tarafından sunulan bu uygulama, bu dönemde ülkemizde de yaygınlaşmaya başladı. Bu yöntem ile sevdiğiniz işletmelere destek olurken kendinize bir hediye verebileceğiniz gibi; kartları sevdikleriniz adına alarak onları da mutlu edebilirsiniz.

Bahşişi Artırın

Küçük İşletmeleri Desteklemenin Yolları

Kuryelerin yaptıkları işin hayatlarımızı ne kadar kolaylaştırdığını her geçen gün daha iyi anlıyoruz. Unutmayın ki normal şartlar altında bile oldukça problemli şartlar altında çalışan kuryeler, şu an büyük bir risk altında işlerini yapmaya çalışıyorlar. Siz de evinize herhangi bir ürünü teslim etmek için gelen görevlilere teşekkür etmek için her zamankinden daha cömert bir şekilde bahşiş verebilirsiniz. Bu durumlar için bütçenize göre bir miktar ayırarak önceden zarflara koyup ihtiyaç halinde kullanabilirsiniz. Alternatif olarak ise; özellikle telefonla sipariş verdiğiniz yerlerde ve bazı internet sitelerinde, bahşişi direkt faturaya yansıtmalarını isteyebilirsiniz.

İyi Yorumlar Bırakın

Küçük İşletmeleri Desteklemenin Yolları

Her ne kadar nakit akışı şu sıralar işletmeler için hayati önem taşısa da, onlar için yapabilecekleriniz maddi destekler ile sınırlı değil. Peki, başka ne yapabilirsiniz? Her şeyden önce, onları görünür kılın. Bu işletmelerin sosyal medya hesaplarına, internet sitelerine ve diğer platformlardaki sayfalarına güzel yorumlar bırakın. Böylece daha çok insanın dikkatini çekip müşteri kitlelerini büyütebilirler. Ayrıca, kendi sosyal medya hesaplarınızda da sevdiğiniz işletmeleri paylaşabilir ve başkalarını da onlara destek vermeye çağırabilirsiniz. Olası maddi faydaların yanı sıra, bütün bunlar onlara duygusal anlamda da destek olacaktır.

Online Derslere Katılın

Küçük İşletmeleri Desteklemenin Yolları

Spor salonları, sanat atölyeleri, yemek kursları ve daha nicesi… Hepsi bir anda faaliyetlerini durdurmuş olsa da kısa bir bocalama döneminin altından çok sayıda kurs, atölye ve spor salonu çalışma şekillerini bu yeni döneme adapte etmeyi başardılar. Dijital platformlara taşınan dersler ile öğrencilerine eğitim vermeye devam eden bu yerler, bu dönemi evde geçirenlere fayda sağlamak amacıyla ücretsiz ders imkanı da sunuyorlar. Siz de onlara desteğinizi göstermek için hali hazırda var olan derslerinize bu platformlarda devam edebilir ya da yeni bir aktiviteye başlayabilirsiniz. Bu günlerde bu tarz dersler yardımı ile bir rutin yaratmanın size de ne kadar iyi geleceğine inanamayacaksınız.

Yemek Sipariş Edin

Küçük İşletmeleri Desteklemenin Yolları

İçerisinde bulunduğumuz dönemde dışarıdan yemek sipariş etmenin sakıncalı olup olmadığına dair pek çok farklı görüş var. Bu görüşlerden hangisini doğru kabul edeceğiniz elbette size kalmış. Bizim önerimiz ise hali hazırda dışarıdan yemek sipariş etmeye devam edenler için. Yeme-içme sektörü, bu krizden en çok etkilenen sektörlerden bir tanesi. Yaşanan zorluklara karşı en hassas olan aktörler ise daha lokal ve küçük mekanlar. Herkesin mutfakta çokça vakit geçirdiği bugünlerde, bir geceliğine yemek yapmaya ara vermek isterseniz tercihinizi bu tarz işletmelerden yana kullanın.

Sabırlı Olun

Küçük İşletmeleri Desteklemenin Yolları

Şu an içerisinde bulunduğumuz dönemin herkes için sıradışı olduğunu unutmayın. Herkes gibi işletmeler de kendilerini yeni düzene adapte etmeye ve iş yapmaya devam etmenin yeni şekillerini keşfetmeye çalışıyor. Bu geçiş döneminde yaşanabilecek gecikmeler vs. gibi problemlerin olağan olduğunu kabul edip karşılaştığınız aksaklıklara karşı anlayış gösterin.

Destekleyebileceğiniz Küçük İşletmeleri Bulun

Küçük İşletmeleri Desteklemenin Yolları

Küçük işletmelerin, büyük markalara kıyasla çok daha az reklam bütçeleri olması çok doğal. Bu durumun bir sonucu olarak ise, bu işletmelerin tanınırlığı da büyük markalara kıyasla çok daha düşük. Bu yüzden alışveriş yapmanız gerektiğinde sizin de aklınıza ilk olarak ünlü markalar gelecektir. Bu noktada yapmanız gereken ise araştırma! İhtiyacınız olan ürünü satın almadan önce, bu ürünü yerel olarak üreten işletmeler olup olmadığını araştırın. Size yardımcı olmak için biz de destekleyebileceğiniz küçük işletmelerden oluşan bir liste hazırladık.

Küçük İşletmeleri Desteklemenin Yolları
Kübra Anaç
Kübra Anaç Tüm Yazıları