preloader

Destekleyebileceğiniz Türk Markaları: Gastronomi

03.05.2020
Destekleyebileceğiniz Türk Markaları: Gastronomi

Yazı Boyutu:

aaa

İçerisinde bulunduğumuz zor dönemde destekleyebileceğiniz Türk gastronomi işletmelerini bir araya getirdik.

Sağlıklı ve doğal beslemenin her zamankinden önemli olduğu bu dönemde, sahip olduğumuz için şanslı olduğumuz çok sayıda yerli işletme var. Peki, bu yerlerin farkında mıyız? %100 doğal sebze-meyve üretimi yapan çiftliklerden organik baklagil üreticilerine pek çok yerli üretici, bu dönemde internet üzerinden sipariş imkanı sunuyor. Mutfak alışverişi yaparken ilk akla büyük zincir marketler gelse de, yerli üreticilerden yapacağınız alışverişler ile hem kendinize hem de bu üreticilere iyilik yapmış olacağınızı unutmayın. Bunun yanı sıra, yeme-içme sektörünün çok gelişmiş olduğu ülkemizdeki mekanların tümü yaşanılan krizden ötürü büyük darbe almış durumda. Bu mekanların bir kısmı ise bu dönemi atlatabilmek için evlere sipariş teslim ediyor. Evde yemek yapmaya ara vermek istediğinizde bu mekanlara bir şans tanıyın. Ayrıca alışveriş yapmıyor olsanız bile, bu işletmeleri desteklemenin pek çok farklı yolu olduğunu unutmayın!

History Soap

Destekleyebileceğiniz Türk Markaları: Gastronomi

Ürünlerin tamamında insanlara doğallığı hissettirmesi üzerine benimsedikleri bakış açısıyla çalışan History Soap, bu anlayışı vegan ürünleriyle de destekliyor ve History Markasına ait ürünlerden hiçbirinin üretim aşamasında hayvan denekler kullanılmıyor. Hayvanlar üzerinde test yapılmadan üretilen ve hayvansal hiçbir katkı maddesi içermeyen History Soap markalı ürün formüllerinin insan vücuduna etkilerini ise gönüllü kișiler üzerinde dermatolojik olarak test ediliyor.

Tamamen bitkisel yağ ve doğal içerikler kullanılarak üretilen sabunların her biri elleri kurutmayan, etkili temizlik sağlayan, gerçek ve doğal vegan ürünler. Sabunların yanı sıra ayrıca salça, baharat, nar ekşisi, zeytin ve zeytinyağı da temin ediyorlar.

History Soap ürünlerine buradan ulaşabilirsiniz.

Hellenia

Destekleyebileceğiniz Türk Markaları: Gastronomi

Helen medeniyetine ait en önemli kültür merkezi Antakya’da kültür lezzetle buluşuyor. 1920’den beri aynı topraklarda tarımla uğraşan Kuseyri ailesinden yeni nesil iki girişimci kız kardeşin tarladan sofraya taşıdığı doğal bir yolculuk Hellenia. Hatay bölgesinin zeytin cenneti olarak bilinen Altınözü yöresinde yetişen zeytinler Hellenia tarafından günümüzün en modern koşullarında üretiliyor. Bu lezzeti ise doğadan gelen sevgiyle, soğuk sıkım, natürel sızma zeytinyağı olarak sofralara taşınıyor.

Zeytinyağının yanı sıra Hellenia’da %100 Dogal Nar Ekşisi ve El Yapimi Zeytinyağlı Defne Sabunu da bulunuyor.

Hellenia ürünlerine buradan ulaşabilirsiniz.

Petek Pastanesi

Destekleyebileceğiniz Türk Markaları: Gastronomi

Geçmişi 1916 – 1917 yıllarında Rusya’da Nicholas’ın ve Bolşevikliğin hüküm sürdüğü yıllara dayanan Petek Pastanesi, o yıllarda Çamlıhemşin’li Hasan Usta’nın Rusya’da pastanecilik mesleğine adım atmasıyla yaklaşık bir asrı deviren bir tutkunun temellerine sahip. 1968 yılından itibaren ise ‘Petek Pastanesi’ adıyla hizmet vermeye devam eden pastane; önceki kuşaklarından aldığı bilgiyi ve tecrübeyi, bilim ve tekniğin getirdiği yenilikler doğrultusunda geliştirerek şuan ailenin dördüncü kuşağı tarafından yönetilmekte.

Kuru pasta, baklava ve tatlı çeşitlerinden künefe ve kadayıfa kadar pek çok çeşit bulunan Petek Pastanesi’nde çok sevilenlerden biri de kargolanabilen ve evde pişirilebilen kuru künefe. Burada ayrıca zeytin, zeytinyağı ve tuzlu yoğurt da bulabilirsiniz.

Petek Pastanesi ürünlerine buradan ulaşabilirsiniz.

Victoria Pastanesi

Destekleyebileceğiniz Türk Markaları: Gastronomi

Leziz ve sevilen pastane ürünlerinin yanı sıra salça, kurutulmuş patlıcan biber ve kekik de bulabileceğiniz Victoria Pastanesi’nde bağışıklık üzerinde çok önemli güce sahip polen balı da bulabilirsiniz. Ayder Kaplıca Bölgesinin Tardere Mevkiin’de üretilen katkısız bal içerisinde kestane, ıhlamur, komar (orman gülü), karayemiş, kekik, yabanmersini ve daha pek çok yararlı çiçek bulunuyor. Üstelik her biri ilaçlama yapılmadan organik tarımın yapıldığı bölgelerde yetişiyor. Ayrıca el kırması zeytin de Victoria Pastanesi aracılığıyla sofralarınıza taşıyabileceğiniz bir diğer doğal lezzet.

Victoria Pastanesi ürünlerine buradan ulaşabilirsiniz.

Barbaros Farm

Destekleyebileceğiniz Türk Markaları: Gastronomi

Geçtiğimiz sene kurulan Barbaros Farm, ekolojik dengeyi korumayı, tohum çeşitliliğini arttırmayı ve nesiller boyu doğru beslenmeye katkı sağlamayı amaçlıyor. 70 yıldır hiç ekilmeyen, Bodrum Mumcularda bulunan 160 dönümlük bir arazide kurulan çiftlik, bölgenin iklimine uygun yerel tohumlar ile üretim yapıyor. İlk günden beri en geleneksel yöntemleri kullanarak üretim yapan Barbaros Farm, her sebzenin doğal sürecinde büyümesi için uğraşıyor. SIFIR kimyasal prensibi ile yola çıkan çiftlik, sadece o hafta hasadını gerçekleştirmiş oldukları ürünlerden oluşan kutularını müşterilerine ulaştırıyor. Kendi kutunuzu oluşturabileceğiniz gibi sizler için hazırlanan kutular için haftalık/aylık abonelikler de yapabilirsiniz.

Barbaros Farm’ın ürünlerine buradan ulaşabilirsiniz.

Gelibolu Çiftliği

Destekleyebileceğiniz Türk Markaları: Gastronomi

“Bahçeden kapıya hızlı ve güvenilir hizmet” prensibine sıkı sıkıya bağlı olan Gelibolu Çiftliği, 2000 yılında kurulmuş bir aile işletmesi. Gelibolu’da başlayan yolculuklarına şu anda İzmir’de devam etseler de bu isimden vazgeçmemişler. Ürünlerine ise zamanla çevre köylerdeki emektarların ürünlerini eklemişler. Organik zeytinyağından ev yapımı turşuya, Ege’nin eşsiz otlarından taze sebzelere aradığınız her şeyi bulabilirsiniz.

Gelibolu Çiftliği’nin ürünlerini buradan satın alabilirsiniz.

Saklı Orman

Destekleyebileceğiniz Türk Markaları: Gastronomi

Saklı Orman, Türkiye’nin dört bir yanındaki ormanlardan toplanan farklı türlerde mantarları sofranıza getiriyor. Trüf mantarından kuzu göbeği mantarına, Kanlıca mantarından porçini mantarına aklınıza gelen tüm mantar çeşitleri burada sizi bekliyor.

Saklı Orman’ın ürünlerini buradan satın alabilirsiniz.

Geleneksel Pazar

Destekleyebileceğiniz Türk Markaları: Gastronomi

GDO, tarım kimyasalı, katkı maddesi ve zararlı endüstriyel işlem olmadan üretilen ürünleri tüketiciyle buluşturan Geleneksel Pazar; gıdadan temizliğe, mutfak gereçlerinden tekstile uzanan pek çok kategoriye sahip. Geleneksel Pazar’ın en dikkat çeken özelliği ise satışa sunulan ürünlerin laboratuvar analizlerini ve üretim süreçlerini paylaşıyor olması.

Geleneksel Pazar’ın ürünlerini buradan satın alabilirsiniz.

Harem Chocolate

Destekleyebileceğiniz Türk Markaları: Gastronomi

20 yılı aşkın bir süredir zengin içerikli, yenilikçi ve lüks çikolatalar üreten Harem Chocolate, müşterilerine eşsiz bir tadım deneyimi sunmayı amaçlıyor. Üretimdeki ustalıklarını en kaliteli malzemelerle tamamlayan Harem Chocolate, üretimden sunuma her adımda büyük dikkat ve özen gösteriyor. Çikolata üretiminin kendileri için bir tutku olduğunu ifade eden marka, daima daha iyisini sunmanın peşinde koşuyor.

Harem Chocolate’nin ürünlerini buradan satın alabilirsiniz.

Naturelka

Destekleyebileceğiniz Türk Markaları: Gastronomi

Doğal ve pratik bir şeyler yapmanın peşine düşen girişimci bir çift tarafından Aydın’da kurulan Naturelka’nın macerası, bu topraklarda yetişen ve coğrafi işarete sahip kestanenin işlenip kestane ununa dönüştürülmesi ile başlamış. An itibariyle ise Naturelka’nın ürün çeşitleri arasında glütensiz unlar ve meyve & sebze tozları yer alıyor.

Naturelka’nın ürünlerini buradan satın alabilirsiniz.

Biovacık Store

Destekleyebileceğiniz Türk Markaları: Gastronomi

Biovacık, Şile Ovacık Köyü’ndeki kadınları hayata kazandırmak ve istihdam sağlamak için 2014’den başlayarak günümüzde de devam eden çeşitli girişimlerde bulunuyor. Ayrıca Ovacık Köyü kadınlarına destek olmanın da ötesinde Şile’deki yerel üreticiye de ulaşmayı başarıyor. Yıl boyu üreticiler, tecrübeleri ve ellerindeki imkanlar doğrultusunda mevsiminde üretim yapmakta. Ancak en büyük zorluğun, üretilen bu ürünlerin tüketici ile buluşturulması olduğunu farkettiklerinde ise markanın kurucuları sosyal girişim olan Biovacık Store’u kurmaya karar vermiş. Bu girişim ile amaçları Şile başta olmak üzere temiz üretim yapan tüm yerel üreticilere bir istihdam sağlayarak yıl boyu ürettikleri ürünlerini tüketici ile buluşturmak. Üstelik hem üreticinin haklarını koruyan hem de doğaya saygılı bir marka olarak henüz Türkiye’de ulaşamadıkları daha nice üreticinin olduğunu bilmenin umuduyla da çalışmalarına devam ediyorlar.

Biovacık’ın ürünlerini buradan satın alabilirsiniz.

Punica

Destekleyebileceğiniz Türk Markaları: Gastronomi

Punica, dededen toruna uzanan bir derin bir tutkunun ürünü. Orman mühendisi dedesinin izinden giden Mehmet Girgin, 2009 yılında kurumsal hayat veda ettikten sonra Şanlıurfa’da dedesinden kalan tarlalarındaki üretimin başına geçmiş. Girgin’in göz bebeği ise iyi tarım uygulamaları ile üretilen narları. Bir kısmı meyve olarak sofraları süsleyen narların kalanları ise gerçek lezzetin peşinde koşanlar için nar ekşisine dönüştürülüyor.

Punica’nın ürünlerini buradan satın alabilirsiniz.

Organik Pazar (Aslanoba Çiftliği)

Destekleyebileceğiniz Türk Markaları: Gastronomi

2010 yılında Bursa ile Balıkesir’in arasında bir noktada 909 dönümlük bir alanda kurulan Aslanoba Çiftliği, o tarihten beri doğaya sırtını yaslayarak büyümeye devam ediyor. 2014 yılında organik sertifikasıyla tescillenen çiftlikte; sebze meyvenin yanı sıra, mevsiminde hazırlanmış domates püresi ve organik tarhana gibi ürünler de bulabilirsiniz.

Organik Pazar’ın ürünlerini buradan satın alablirsiniz.

Hellenia

Destekleyebileceğiniz Türk Markaları: Gastronomi

Eklendiği her şeyi güzelleştiren nar ekşisi denilen akla ilk önce Hatay geliyor. 1920’li yıllardan beri Hatay’da tarım ile uğraşan bir ailenin girişimci kki kızı tarafından kurulan Hellenia, size nar ekşisinin en güzel örneklerinden birini sunuyor. Bununla da kalmıyor ve özenle yetiştirdikleri zeytinleri kullanarak mis gibi zeytinyağı ve şifalı doğal sabunlar üretiyorlar.

Hellenia’nın ürünlerini buradan satın alabilirsiniz.

Mergüze Organik

Destekleyebileceğiniz Türk Markaları: Gastronomi

Kastamonu’da konumlanan Mergüze Organik Tarım, sofralarınızdan eksik etmemeniz gereken bir mucizeyi sunuyor: Siyez. Mergüze Organik’de; antioksidan özelliğe sahip, B vitamini ve folik asit açısından zengin, kalp ve damar sağlığı için çok faydalı bir tahıl olan siyez bulgurunun başrolde olduğu pek çok ürün yer alıyor. Bunun yanı sıra, organik bakliyat ve reçelleri de çok seviliyor.

Mergüze Organik’in ürünlerini buradan satın alabilirsiniz.

Ma’naturels

Destekleyebileceğiniz Türk Markaları: Gastronomi

Aydın’ın bir köyünde üretim yapan Ma’naturels, temiz tarım ile ilaçsız ve pestisitsiz bir şekilde ürettiği vitamin dolu istiridye mantarları başta olmak üzere pek çok organik ürün sunuyor müşterilerine. Bu ürünlere son olarak ise buğday ve tam buğday unu eklendi. Ekmek yapmak son dönemin en popüler aktivitesi haline gelmişken siz de bu furyaya Ma’naturels’in katkısız unlarıyla katılmaya ne dersiniz?

Ma’naturels’in ürünlerini satın almak için buradan iletişime geçebilirsiniz.

Düvee

Destekleyebileceğiniz Türk Markaları: Gastronomi

İsmi 1-2 yaşlarındaki dişi sığır anlamına gelen Düvee Et Çiftliği, müşterilerine sunduğu ete dair her aşamayı kendisi kontrol ediyor. Hayvanların yem ihtiyaçlarının üretilmesinden yavruların doğumuna, danaların beslenme düzeninden sofralarınıza ulaşmasına kadar bütün süreç tek bir elden yürütülüyor. Sağlıkla ve insancıl yöntemler ile yetiştirilmiş lezzetli kırmızı etlerini bu dönemde de internet siteleri üzerinden devam ediyorlar.

Düvee’nin ürünlerini buradan satın alabilirsiniz.

Bröd

Destekleyebileceğiniz Türk Markaları: Gastronomi

İstanbul’un en sevilen artizan fırınlarından olan Bröd’ün birbirinden lezzetli ekmek çeşitlerine, granola ve cookie seçeneklerine Nişantaşı ve civarında oturanlar Getir Yemek uygulamasından ulaşabiliyorken daha farklı semtlerde ve şehir dışında oturanlar ise online sipariş verme imkanına sahip.

Bröd’in ürünlerini buradan satın alabilirsiniz.

Pazar Gastro Galeri

Destekleyebileceğiniz Türk Markaları: Gastronomi

Moda’nın son dönem adından en çok söz ettiren yerlerinden olan Pazar Gastro Galeri; özellikle tezgahtan taşan doughnut’ları, bagel&pretzel tahtası, sucuk hellim pankek gibi farklı tatları ve ekmek üstleri ile ünlü. Bu dönemde kapılarını kapamış olsa da çok özel bir kampanya ile müşterileriyle buluşmaya devam ediyor. Mekan, 40 ve 80 TL’lik iki paket sunuyor. Bunların içerisinde ise sağlık çalışanlarına gönderilecek brownie ve zeytinli çubuk paketleri ile Pazar Gastro Galeri’de kullanabileceğiniz kuponlar yer alıyor.

Detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Basta Street Food

Destekleyebileceğiniz Türk Markaları: Gastronomi

Nicole’deki menüleriyle Türkiye’nin en iyi şefleri arasında gösterilen Kaan Sakarya ve Fransa’da uzun yıllar önemli restoranlarda çalışan Derin Arıbaş ortaklığında açılan Basta, fine dining restoran şeflerinin elinden sokak lezzetleri tatma fikrinin Moda’daki örneği. Basta’nın kapılarını geçiçi olarak kapatmak durumund akalan ikili, işletmelerini ayakta tutabilmek, evde kalan çalışanlarına fon yaratabilmek ve tedarikçilerini destekleyebilmek için kolları sıvamış durumda. Her hafta yeni bir menü oluşturann ikili; bu yemekleri kendileri hazırlayıp evlere servis ediyorlar.

Detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Blended

Destekleyebileceğiniz Türk Markaları: Gastronomi

Yerel üreticilerden özenle seçilen meyve sebzelerden sağlıklı yeşil içecekler hazırlamak için yola çıkan Blended, kısa süre içerisinde İstanbul’daki sağlıklı beslenme tutkunlarının favorilerinden biri haline geldi. Sağlıklı beslenmenin her zamankinden önemli olduğu bu dönemde de vale hizmeti ve gel-al yöntemi ile çalışmaya devam ediyor. Bağışıklık sistemini güçlendirecek karışımlar, sebze çorbaları, taze badem sütü, granola, glutensiz kraker gibi ürünler ile size günlük ya da 2 günlük set paketler oluşturuyor.

Blended’ın ürünlerini buradan satın alabilirsiniz.

Pınar İshakoğlu

Destekleyebileceğiniz Türk Markaları: Gastronomi

Pınar İshakoğlu, dünyada büyük trend olan ‘private chef’ yani kişiye özel aşçılık servisini, Pınar İshakoğlu kurduğu şirketiyle Türkiye’ye ilk sunan isim. Restoranların kapılarını kapadığı bugünlerde ise, restoran lezzetlerini evlere taşıyacak bir sistem kurdu.Salata, meze, ana yemek, eşlikçileri ve tatlıdan oluşan bir menü, yerel üreticilerden tedarik edilen malzemelerle hijyenik şartlarda hazırlanıyor ve teslim ediliyor.

Daha fazla bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Five O’Clock

Destekleyebileceğiniz Türk Markaları: Gastronomi

Türkiye’de Butik Pastacılık ve Catering sektörünün öncü isimlerinden Five O’Clock; Cordon Bleu mezunu Executive Pastry Chef Sinem Ekşioğlu ve Georgetown Üniversitesi İşletme Üst Lisans Sahibi ve Girişimci Burak Ekşioğlu ortaklığı ile Nisan 2011’de İstanbul’da kuruldu. Kurumsal organizasyonlardan özel catering davetlerine; pasta çeşitlerinden tuzlu çeşitlerine; çikolata aranjmanlarından hediyelik paketlere kadar birçok farklı ürün ve hizmeti bünyesinde bulunduruyor. Acarkent şubeleri halen açık olan Five O’Clock’un eşsiz lezzetlerini evinize sipariş edebilirsiniz.

Daha fazla bilgiye 0216 485 22 11’dan ulaşabilirsiniz.

Alaf Kuruçeşme

Destekleyebileceğiniz Türk Markaları: Gastronomi

Kuruçeşme’de konumlanan Alaf, kendini “köklerinden beslenen bir göçebe lokantası” olarak tanımlıyor. Misafirlerini bir gün Yörük; ertesi gün ise Yezidi sofrasında ağırlayan Alaf, sektörün geri kalanı gibi kapılarını kapamış durumda. Şu andaki önceliği ise ekipte yer alan tüm personelin maaşlarını ve diğer haklarını tam olarak ödeyebilmek. Bunu başarmak için de özellikle yurtdışında oldukça popüler olan yemek kuponları sunuyor müşterilerine. Restoran açıldığında kullanılabilecek 500₺ ve 1000₺’lik yemek kuponlarının satışına başlayan Alaf, bu kuponları alanlara özel hazırlayacağı kart ile Alaf ve Alaf2tek’te kullanılmak üzere süresiz olarak %15 Alaf Aile Kartı ile süresiz indirim fırsatı sunuyor.

Alaf Yemek Kuponları hakkında detaylı bilgiye 0532 015 9419’dan ulaşabilirsiniz.

Petra Roasting Co

Destekleyebileceğiniz Türk Markaları: Gastronomi

Kahve tüketimimizin arttığı günlerde iyi kahve her şeyden daha değerli hale geldi! Petra, birbirinden nefis kahvelerinin yanı sıra çok sevilen Diner Burger kitini de satışa çıkararak herkesi sevindirdi.

Petra Roasting Co’nun ürünlerini buradan satın alabilirsiniz.

Mitte Brot

Destekleyebileceğiniz Türk Markaları: Gastronomi

Petra’nın kardeş şirketi Mitte Brot, Petra’nın online sitesi üzerinden glutensiz ve ekşi mayalı ekmek seçeneklerini, ağız sulandıran cookie’lerini, tatlı ve tuzlu keklerini müşterilerine ulaştırıyor.

Mitte Brot’un ürünlerini buradan satın alabilirsiniz.

Melez Tea

Destekleyebileceğiniz Türk Markaları: Gastronomi

Geniş çay seçkisi ile dikkat çeken Melez Tea’nin özellikle bağışıklığınızı yükseltmeye yardımcı olacak olan Golden Milk’i ve baharatlı çayları bu günler için ideal.

Melez Tea’nin ürünlerini buradan satın alabilirsiniz.

Marsel

Destekleyebileceğiniz Türk Markaları: Gastronomi

Tatlı keyfinden vazgeçemiyor ama sağlıklı alternatifler mi arıyorsunuz? Rafine şekersiz lokumları ile Marsel imdadınıza koşuyor. Nar ekşili, sumaklı ve bitter çikolatalı, Urfa biberli gibi farklı çeşitlerini deneyin!

Marsel’in ürünlerini buradan satın alabilirsiniz

İstanbul’un Eve Servis Yapan En İyi Kahvecileri

Destekleyebileceğiniz Türk Markaları: Gastronomi

Son senelerde hayatımıza Üçüncü Dalga Kahve diye bir akım yön veriyor. Bu anlamda oldukça zengin bir şehir olan İstanbul’da da çok sayıda Üçüncü Dalga Kahvecisi bulunuyor. Hayatı durduran Coronavirüs sürecinde çok sevdiğiniz bu kahvecilere gidemiyorsunuz diye üzülmeyin çünkü onlar sizin evlerinize geliyor! Anadolu ve Avrupa Yakasında online satışa devam eden en iyi kahvecileri keşfedin.

Destekleyebileceğiniz Türk Markaları: Gastronomi