preloader

Destekleyebileceğiniz Türk Markaları: Gastronomi

03.05.2020
Destekleyebileceğiniz Türk Markaları: Gastronomi

Yazı Boyutu:

Zeytinyağı, glutensiz unlar, şarküteri ürünleri… Mutfağınızda yerel ürünlere yer vererek Türk gastronomi markalarını destekleyebilirsiniz.

Sağlıklı ve doğal beslenmenin herkes için daha önemli hale geldiği bu dönemde, sahip olduğumuz için şanslı hissettiğimiz çok sayıda yerli işletme var. Peki, bu işletmelerin farkında mıyız? %100 doğal sebze-meyve üretimi yapan çiftliklerden organik baklagil üreticilerine pek çok yerli işletme, internet üzerinden sipariş imkânı sunuyor. Mutfak alışverişi yaparken akla ilk büyük zincir marketler gelse de, yerli üreticilerden yapacağınız alışverişlerle hem kendinize hem de bu üreticilere iyilik yapmış olacaksınız. Ayrıca alışveriş yapmıyor olsanız bile, bu işletmeleri desteklemenin pek çok farklı yolu olduğunu unutmayın!

Dem Green

Destekleyebileceğiniz Türk Markaları: Gastronomi

Kuzey Ege’de denizden esen rüzgarlar ve ürünü besleyen şartlara sahip topraklar Türkiye’nin zeytin için en verimli ve uygun koşullu bölgelerinden… Pelitköy civarında yetişen zeytin ağaçlarının meyveleri en iyi hallerini buldukları dönemde, ekim-kasım ayı civarında toplanıyor ve preslenerek natürel sızma zeytinyağlarına dönüşüyor. Dem Green zeytin ağaçlarının bakımı ve üretimi aşamasında toprağı doğal yollardan sürmeye, zeytini minimum hasarda toplamaya ve doğru şartlar sağlanarak sıkım aşamasına geçilmesine çok önem veriyor. Zeytinyağı dışında incir, lavanta, acıbadem yağlı sabun ve hamam sabunu da bulunmakta.

Dem Green ürünlerini buradan satın alabilirsiniz.

Kuka Çiftlik

Destekleyebileceğiniz Türk Markaları: Gastronomi

Kuka Çiftlik Kırklareli Istrancalar’da büyükbaş ve küçükbaş sürüleriyle mera hayvancılığı ve doğal besicilik yapan bir çiftlik. Küçükbaşta kıvırcık kuzu ve tiftik teçisi, büyükbaşta ise yerli ırklar, meleler, charolois, simmental, limousine kültür ırklarının yetiştiriciliğini yapıyorlar. Kendi yemlerini kendileri üretiyor, ürünlerin yetişme sürecinde kontrolsüz ilaç ve gübre kullanmıyor, hayvanları doğal aşım yöntemiyle çoğaltmayıp hiçbir hayvana hormon takviyesi yapmıyorlar. Kuka Çiftlik’te şarküteri ürünleri, yumurta, tereyağı, manda yoğurdu ve kaymağı, bal, kemik suyu ve saganaki gibi yerli peynir çeşitlerini bulabilirsiniz.

Kuka Çiftlik ürünlerini buradan satın alabilirsiniz.

Gourmet Ladies

Destekleyebileceğiniz Türk Markaları: Gastronomi

Gourmet Ladies ‘Dünya bizim köyümüz’ felsefesi ile yola çıkarak, yanı başınızda olan birçok farklı lokal ürünü ve lezzeti temiz içeriğiyle deneyimleme imkânı sunuyor. Sürdürülebilir bir yaşam için cam pipetleri ve SuCo iş birliği matarasını, çeşitli bitki çaylarını ve kahveleri; Energy balls ve yer fıstığı ezmesini; tarhana ve baharat mix’lerini lokal üretici Gourmet Ladies’den temin edebilirsiniz.

Gourmet Ladies ürünlerini buradan satın alabilirsiniz.

Naturelka

Destekleyebileceğiniz Türk Markaları: Gastronomi

Doğal ve pratik bir şeyler yapmanın peşine düşen girişimci bir çift tarafından Aydın’da kurulan Naturelka’nın macerası, bu topraklarda yetişen ve coğrafi işarete sahip kestanenin işlenip kestane ununa dönüştürülmesi ile başlamış. Naturelka’nın ürün çeşitleri arasında glutensiz unlar ve meyve & sebze tozları da yer alıyor. Glutensiz unları; un kullandığınız her tarifte un yerine, tek başına veya istediğiniz bir un ile karıştırarak kullanabilirsiniz. Meyve-sebze tozlarını ise baharat olarak düşünebilirsiniz. Aroma, tat ve koku verici olarak her türlü yemek, ikram ve içecekler için ideal.

Naturelka’nın ürünlerini buradan satın alabilirsiniz.

Lokal Plants

Destekleyebileceğiniz Türk Markaları: Gastronomi

Lokal Plants’in asıl amacı, küçük üretici tarafından temiz tarım yöntemleriyle üretilen ürünleri, mevsiminde, taze taze ve en sağlıklı şekilde, bilinçli tüketici ile buluşturmak. Ürünlerin içinde kullanılan malzemeler mümkün olduğu kadar mevsimine uygun ve kimyasal kalıntı içermeyen yöntemlerle üretiliyor. Malzeme bu kadar taze ve leziz olunca, geriye kalan onları az bir müdahale ile bir araya getirmek oluyor…

Lokal Plants’in ürünlerini buradan satın alabilirsiniz.

Hellenia

Destekleyebileceğiniz Türk Markaları: Gastronomi

Helen medeniyetine ait en önemli kültür merkezi Antakya’da kültür lezzetle buluşuyor. 1920’den beri aynı topraklarda tarımla uğraşan Kuseyri ailesinden yeni nesil iki girişimci kız kardeşin tarladan sofraya taşıdığı doğal bir yolculuk Hellenia. Hatay bölgesinin zeytin cenneti olarak bilinen Altınözü yöresinde yetişen zeytinler Hellenia tarafından günümüzün en modern koşullarında üretiliyor. Bu lezzeti ise doğadan gelen sevgiyle, soğuk sıkım, natürel sızma zeytinyağı olarak sofralara taşınıyor.

Zeytinyağının yanı sıra Hellenia’da %100 Dogal Nar Ekşisi ve El Yapimi Zeytinyağlı Defne Sabunu da bulunuyor.

Hellenia ürünlerine buradan ulaşabilirsiniz.

Petek Pastanesi

Destekleyebileceğiniz Türk Markaları: Gastronomi

Geçmişi 1916 – 1917 yıllarında Rusya’da Nicholas’ın ve Bolşevikliğin hüküm sürdüğü yıllara dayanan Petek Pastanesi, o yıllarda Çamlıhemşin’li Hasan Usta’nın Rusya’da pastanecilik mesleğine adım atmasıyla yaklaşık bir asrı deviren bir tutkunun temellerine sahip. 1968 yılından itibaren ise ‘Petek Pastanesi’ adıyla hizmet vermeye devam eden pastane; önceki kuşaklarından aldığı bilgiyi ve tecrübeyi, bilim ve tekniğin getirdiği yenilikler doğrultusunda geliştirerek şuan ailenin dördüncü kuşağı tarafından yönetilmekte.

Kuru pasta, baklava ve tatlı çeşitlerinden künefe ve kadayıfa kadar pek çok çeşit bulunan Petek Pastanesi’nde çok sevilenlerden biri de kargolanabilen ve evde pişirilebilen kuru künefe. Burada ayrıca zeytin, zeytinyağı ve tuzlu yoğurt da bulabilirsiniz.

Petek Pastanesi ürünlerine buradan ulaşabilirsiniz.

Victoria Pastanesi

Destekleyebileceğiniz Türk Markaları: Gastronomi

Leziz ve sevilen pastane ürünlerinin yanı sıra salça, kurutulmuş patlıcan biber ve kekik de bulabileceğiniz Victoria Pastanesi’nde bağışıklık üzerinde çok önemli güce sahip polen balı da bulabilirsiniz. Ayder Kaplıca Bölgesinin Tardere Mevkiin’de üretilen katkısız bal içerisinde kestane, ıhlamur, komar (orman gülü), karayemiş, kekik, yabanmersini ve daha pek çok yararlı çiçek bulunuyor. Üstelik her biri ilaçlama yapılmadan organik tarımın yapıldığı bölgelerde yetişiyor. Ayrıca el kırması zeytin de Victoria Pastanesi aracılığıyla sofralarınıza taşıyabileceğiniz bir diğer doğal lezzet.

Victoria Pastanesi ürünlerine buradan ulaşabilirsiniz.

Barbaros Farm

Destekleyebileceğiniz Türk Markaları: Gastronomi

Geçtiğimiz sene kurulan Barbaros Farm, ekolojik dengeyi korumayı, tohum çeşitliliğini arttırmayı ve nesiller boyu doğru beslenmeye katkı sağlamayı amaçlıyor. 70 yıldır hiç ekilmeyen, Bodrum Mumcularda bulunan 160 dönümlük bir arazide kurulan çiftlik, bölgenin iklimine uygun yerel tohumlar ile üretim yapıyor. İlk günden beri en geleneksel yöntemleri kullanarak üretim yapan Barbaros Farm, her sebzenin doğal sürecinde büyümesi için uğraşıyor. SIFIR kimyasal prensibi ile yola çıkan çiftlik, sadece o hafta hasadını gerçekleştirmiş oldukları ürünlerden oluşan kutularını müşterilerine ulaştırıyor. Kendi kutunuzu oluşturabileceğiniz gibi sizler için hazırlanan kutular için haftalık/aylık abonelikler de yapabilirsiniz.

Barbaros Farm’ın ürünlerine buradan ulaşabilirsiniz.

Gelibolu Çiftliği

Destekleyebileceğiniz Türk Markaları: Gastronomi

“Bahçeden kapıya hızlı ve güvenilir hizmet” prensibine sıkı sıkıya bağlı olan Gelibolu Çiftliği, 2000 yılında kurulmuş bir aile işletmesi. Gelibolu’da başlayan yolculuklarına şu anda İzmir’de devam etseler de bu isimden vazgeçmemişler. Ürünlerine ise zamanla çevre köylerdeki emektarların ürünlerini eklemişler. Organik zeytinyağından ev yapımı turşuya, Ege’nin eşsiz otlarından taze sebzelere aradığınız her şeyi bulabilirsiniz.

Gelibolu Çiftliği’nin ürünlerini buradan satın alabilirsiniz.

Saklı Orman

Destekleyebileceğiniz Türk Markaları: Gastronomi

Saklı Orman, Türkiye’nin dört bir yanındaki ormanlardan toplanan farklı türlerde mantarları sofranıza getiriyor. Trüf mantarından kuzu göbeği mantarına, Kanlıca mantarından porçini mantarına aklınıza gelen tüm mantar çeşitleri burada sizi bekliyor.

Saklı Orman’ın ürünlerini buradan satın alabilirsiniz.

Geleneksel Pazar

Destekleyebileceğiniz Türk Markaları: Gastronomi

GDO, tarım kimyasalı, katkı maddesi ve zararlı endüstriyel işlem olmadan üretilen ürünleri tüketiciyle buluşturan Geleneksel Pazar; gıdadan temizliğe, mutfak gereçlerinden tekstile uzanan pek çok kategoriye sahip. Geleneksel Pazar’ın en dikkat çeken özelliği ise satışa sunulan ürünlerin laboratuvar analizlerini ve üretim süreçlerini paylaşıyor olması.

Geleneksel Pazar’ın ürünlerini buradan satın alabilirsiniz.

Harem Chocolate

Destekleyebileceğiniz Türk Markaları: Gastronomi

20 yılı aşkın bir süredir zengin içerikli, yenilikçi ve lüks çikolatalar üreten Harem Chocolate, müşterilerine eşsiz bir tadım deneyimi sunmayı amaçlıyor. Üretimdeki ustalıklarını en kaliteli malzemelerle tamamlayan Harem Chocolate, üretimden sunuma her adımda büyük dikkat ve özen gösteriyor. Çikolata üretiminin kendileri için bir tutku olduğunu ifade eden marka, daima daha iyisini sunmanın peşinde koşuyor.

Harem Chocolate’nin ürünlerini buradan satın alabilirsiniz.

Punica

Destekleyebileceğiniz Türk Markaları: Gastronomi

Punica, dededen toruna uzanan bir derin bir tutkunun ürünü. Orman mühendisi dedesinin izinden giden Mehmet Girgin, 2009 yılında kurumsal hayat veda ettikten sonra Şanlıurfa’da dedesinden kalan tarlalarındaki üretimin başına geçmiş. Girgin’in göz bebeği ise iyi tarım uygulamaları ile üretilen narları. Bir kısmı meyve olarak sofraları süsleyen narların kalanları ise gerçek lezzetin peşinde koşanlar için nar ekşisine dönüştürülüyor.

Punica’nın ürünlerini buradan satın alabilirsiniz.

Organik Pazar (Aslanoba Çiftliği)

Destekleyebileceğiniz Türk Markaları: Gastronomi

2010 yılında Bursa ile Balıkesir’in arasında bir noktada 909 dönümlük bir alanda kurulan Aslanoba Çiftliği, o tarihten beri doğaya sırtını yaslayarak büyümeye devam ediyor. 2014 yılında organik sertifikasıyla tescillenen çiftlikte; sebze meyvenin yanı sıra, mevsiminde hazırlanmış domates püresi ve organik tarhana gibi ürünler de bulabilirsiniz.

Organik Pazar’ın ürünlerini buradan satın alablirsiniz.

Mergüze Organik

Destekleyebileceğiniz Türk Markaları: Gastronomi

Kastamonu’da konumlanan Mergüze Organik Tarım, sofralarınızdan eksik etmemeniz gereken bir mucizeyi sunuyor: Siyez. Mergüze Organik’de; antioksidan özelliğe sahip, B vitamini ve folik asit açısından zengin, kalp ve damar sağlığı için çok faydalı bir tahıl olan siyez bulgurunun başrolde olduğu pek çok ürün yer alıyor. Bunun yanı sıra, organik bakliyat ve reçelleri de çok seviliyor.

Mergüze Organik’in ürünlerini buradan satın alabilirsiniz.

Ma’naturels

Destekleyebileceğiniz Türk Markaları: Gastronomi

Aydın’ın bir köyünde üretim yapan Ma’naturels, temiz tarım ile ilaçsız ve pestisitsiz bir şekilde ürettiği vitamin dolu istiridye mantarları başta olmak üzere pek çok organik ürün sunuyor müşterilerine. Bu ürünlere son olarak ise buğday ve tam buğday unu eklendi. Ekmek yapmak son dönemin en popüler aktivitesi haline gelmişken siz de bu furyaya Ma’naturels’in katkısız unlarıyla katılmaya ne dersiniz?

Ma’naturels’in ürünlerini satın almak için buradan iletişime geçebilirsiniz.

Düvee

Destekleyebileceğiniz Türk Markaları: Gastronomi

İsmi 1-2 yaşlarındaki dişi sığır anlamına gelen Düvee Et Çiftliği, müşterilerine sunduğu ete dair her aşamayı kendisi kontrol ediyor. Hayvanların yem ihtiyaçlarının üretilmesinden yavruların doğumuna, danaların beslenme düzeninden sofralarınıza ulaşmasına kadar bütün süreç tek bir elden yürütülüyor. Sağlıkla ve insancıl yöntemler ile yetiştirilmiş lezzetli kırmızı etlerini bu dönemde de internet siteleri üzerinden devam ediyorlar.

Düvee’nin ürünlerini buradan satın alabilirsiniz.

Blended

Destekleyebileceğiniz Türk Markaları: Gastronomi

Yerel üreticilerden özenle seçilen meyve sebzelerden sağlıklı yeşil içecekler hazırlamak için yola çıkan Blended, kısa süre içerisinde İstanbul’daki sağlıklı beslenme tutkunlarının favorilerinden biri haline geldi. Sağlıklı beslenmenin her zamankinden önemli olduğu bu dönemde de vale hizmeti ve gel-al yöntemi ile çalışmaya devam ediyor. Bağışıklık sistemini güçlendirecek karışımlar, sebze çorbaları, taze badem sütü, granola, glutensiz kraker gibi ürünler ile size günlük ya da 2 günlük set paketler oluşturuyor.

Blended’ın ürünlerini buradan satın alabilirsiniz.

Melez Tea

Destekleyebileceğiniz Türk Markaları: Gastronomi

Geniş çay seçkisi ile dikkat çeken Melez Tea’nin özellikle bağışıklığınızı yükseltmeye yardımcı olacak olan Golden Milk’i ve baharatlı çayları bu günler için ideal. Çeşitli antioksidanlar, vitaminler ve mineraller içeren, aynı zamanda da damak zevkinizi okşayan çaylar sunmak amacıyla kurulan Melez Tea, hayat tarzınıza uyum sağlayacak, tamamen el yapımı bir çay koleksiyonu ortaya koyuyor. Bir cumartesi sabahı Balance ile canlanabilir, Wake Up sayesinde sabahın erken saatlerindeki toplantınızda kendinizi çok daha zinde hissedebilir veya uzun bir günün sonunda Happy ile yenilenebilirsiniz…

Melez Tea ürünlerini buradan satın alabilirsiniz.

Kübra Anaç
Kübra Anaç Tüm Yazıları