preloader

Lizbon Şehir Rehberi

Lizbon Şehir Rehberi

Yazı Boyutu:

aaa

Portekiz’in tarihsel ve kültürel açıdan son derece zengin başkenti Lizbon’a seyahat edecekler için bir şehir rehberi hazırladık.

Lizbon Şehir Rehberi

Her köşeyi döndüğünüzde karşınıza çıkan kaleleri veya UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne girmiş bir güzelliği ile Lizbon, tüm Avrupa şehirleri gibi her hücresinden tarih sızdırmasının yanında ucuz ev kiraları ve yüksek yaşam kalitesi ile genç yaratıcı nüfusa ev sahipliği yapmasının avantajını da kullanıyor. Asırlar öncesinin eserleri ile modern kültürü bir arada barındıran şehir, yürümeyi sevenler için olağanüstü sürprizlere gebe. Deniz gören manzara noktaları, sanatla yoğrulmuş sokakları ve harikulade lezzetleri ile Lizbon, bir sonraki seyahat planınıza dahil etmeniz gereken yerlerin başında geliyor.

Konaklayın

Casa dell’Arte Club House Lizbon
Lizbon Şehir Rehberi

Lizbon’un ilk mahallelerinden Alfama ve Graça’nın yanı başında, yüzyıllardır alışveriş geleneğinin en eski adresi Campo de Santa Clara ve Feira de Ladra’nın hemen kalbinde yer alan Casa dell’Arte Club House Lizbon, 1783 senesinde inşa edilen bir sarayın Büyükkuşoğlu Ailesi tarafından yeniden tasarlanması sonrası otele dönüştürüldü. Ailenin seneler içinde topladığı koleksiyon parçaları ile zenginleştirilen otel, sanatseverler için ayrıcalıklı bir konaklama deneyimi vadediyor.

Lizbon Şehir Rehberi

Her bir odası modern sanat galerisini andıran Casa dell’Arte Club House Lizbon’da dokunduğunuz her şeyin kendine özel bir hikayesi var. Otelin oturma odası da güzel bir Lizbon turundan döndükten sonra Türk kahvenizi yudumlayarak dinleneceğiniz keyifli ve kucaklayıcı bir atmosfere sahip.

Lizbon Şehir Rehberi

Üç farklı süit seçeneği sunan odalarında, Lizbon’un en güzel 10 binası arasına girmenin haklı gururunu yaşayan bir ambiyans var; doğal malzemelerden mobilyalar ve koleksiyon parçaları, eşsiz çinilerle harika bir uyum yakalıyor. Burada konaklayarak harika anılar biriktirmeniz oldukça olası.

Deneyimleyin

Park Bar

Lizbon Şehir Rehberi

Lizbon’u en büyüleyici noktasından keşfetmek için Park Bar’ın eski bir otoparktan dönüştürülmüş olağanüstü ambiyansını deneyimlemelisiniz. Ahşap mobilyalar ve hoş bir ışıklandırma ile şehrin en hip mekanı olan barın alametifarikası, iyi menüsünün yanı sıra iyi DJ’leri ve kusursuz servisi.

{772308}

Kendinizi Şımartın

Piriquita Café

Lizbon Şehir Rehberi

Herkesin bildiği eşsiz bir sır olan Piriquita Café, 1862 senesinde Sintra bölgesinde kuruldu ve o zamandan beri harika tatlıları ile tanınıyor. Eğer kendini eşsiz bir lezzetle şımartmayı sevenlerdenseniz içi peynir, şeker ve biraz tarçınla doldurulmuş çıtır tart queijadas’ın tadına mutlaka bakmalısınız.

Şaşırın

Solar

Lizbon Şehir Rehberi

Tabandan tavana çarpıcı ve çoğunluğu mavi-beyaz çinilerle dekore edilmiş Solar, Portekiz tarihinin her dönemine ait çinileri görebileceğiniz ve satın alabileceğiniz bir mağaza. Özellikle koleksiyonerlerin sıklıkla ziyaret ettiği Solar’daki zengin çini sergilemesine hayran kalacağınızdan eminiz.

Tadın

Clube de Jornalistas

Lizbon Şehir Rehberi

Şehrin en iyi hamburgerini tatmaya ne dersiniz? Geleneksel Portekiz lezzetleri ile kurduğu dengeli menüsünde parlayan yıldızı hamburgerin kaptığı Clube de Jornalistas, 18. yüzyıldan kalma bir binada konumlanıyor. Yemeklerinin yanı sıra dekorasyonu ve tabii ki şarap menüsü ile de deneyimlemeye değer.

Gezin

Museu de Arte, Arquitetura e Tecnologia

Lizbon Şehir Rehberi

Nam-ı diğer Sanat, Mimari ve Teknoloji Müzesi, Lizbon’un tarihi Belém bölgesinin en modern yapılarından. İngiliz mimar Amanda Levete tarafından tasarlanan oval formdaki müze, müzikten performans sanatlarına, tarihten teknolojiye pek çok alanda sergilere ve sunumlara ev sahipliği yapıyor.

{771974}

Görün

Museo Nacional do Azulejo

Lizbon Şehir Rehberi

İrlanda için Guinness neyse Portekiz için de çini o anlama geliyor. Ve söz konusu çini olduğunda Ulusal Çini Müzesi, Lizbon’da mutlaka görmeniz gereken yerlerden. Hikayesi 16. yüzyıla uzanan çinilere ev sahipliği yapan müzede eşsiz bir zaman yolculuğuna çıkmaya hazır olun.

Alışveriş Yapın

A Vida Portuguesa

Lizbon Şehir Rehberi

Mutfak eşyasından kırtasiyeye klasik Portekiz ürünlerini renkli ve grafik eski usul ambalajlarda satan A Vida Portuguesa, özellikle hediyelik veya hatıra alışverişleriniz için uğramanız gereken en orijinal noktalardan.

Tadını Çıkarın

GoCar

Lizbon Şehir Rehberi

Lizbon’un tadını bir turist gibi çıkarmak istiyorsanız size önerimiz şehir turu yapabileceğiniz GoCar’lardan kiralamanız yönünde. Şehrin az bilinen noktalarını GPS yardımı ile ve önerilen rotalar eşliğinde gezerken dilediğiniz an durup fotoğraf çekebilir; sokakları eğlenceli bir şekilde turlayabilirsiniz.

Zeynep Özar Berksü

Zeynep Özar Berksü