preloader

23 Nisan'da Çocuğunuzla Gidebileceğiniz Noktalar

12.04.2024
23 Nisan'da Çocuğunuzla Gidebileceğiniz Noktalar

Yazı Boyutu:

Baharın da gelmesiyle, nefes almak için kısa mesafeli kaçamaklar yapmanın tam zamanı. 23 Nisan’da tatilinizi keyifle değerlendirebileceğiniz noktaları sizler için derledik.

Günübirlik tatiller kısa süreli olsa da doğayla baş başa olmak, zihni dinlendirmek ve sevdiklerinizle keyifli bir zaman geçirmek için oldukça ihtiyaç duyulan bir şey. Üstelik 23 Nisan ve bahar gelmişken… Şehir hayatından uzaklaşmadan yapacağınız bu tatilde, yakın mesafeli kaçamak adreslerine mutlaka göz atın.

Abant

23 Nisan'da Çocuğunuzla Gidebileceğiniz Noktalar

Bolu’da bulunan Abant Gölü ve Tabiat Parkı, İstanbul’un yaşattığı koşuşturmalı bir hayata es verip doğayla kucaklaşmanızı sağlıyor. Girdiğiniz andan itibaren çam ve köknar ağaçlarının çevrelediği muhteşem bir göl manzarası karşınızda… 3 saat süren bu yolculuğun ardından rahatlamak ve keyifli vakit geçirebilmek için piknik yapabilir, uzun bir yürüyüşe çıkabilir ve bisiklet sürebilirsiniz. Parkın sahip olduğu geniş bitki örtüsünü yakından tanıyabilmeniz için bir müze de yapılmış. Baharın peşinden sürüklediği renk ve çiçeklerle doğanın içinde kısa süreli bir arınma yaşamanızı sağlayacak Abant Gölü ve Tabiat Parkı’na kısa süreli de olsa mutlaka uğrayın.

{32575}

İğneada Longoz Ormanları

23 Nisan'da Çocuğunuzla Gidebileceğiniz Noktalar

Ormanlara suların basmasıyla oluşan longozlar dünyada az sayıda bulunsa da ülkemizde 4 tane olduğu için oldukça şanslıyız. Bunlardan biri İğneada’da bulunan Longoz Ormanları. İstanbul’a iki buçuk saat uzaklıkta olan yer, doğayla baş başa kalmanız için eşsiz bir ortam. Trakya’nın saklı cenneti olarak bilinen İğneada Longoz Ormanları mavi ve yeşil tonlarının buluşmasıyla ziyaretçilere görsel bir şölen sunuyor. Sakinlik ve huzur arayanların tercih ettiği yerde uzun yürüyüşler yapabilirsiniz. Yeşil dünyaya dalıp, bitkileri daha yakından tanımak istiyorsanız; Mert Gölü’nde kanoyla maceraya çıkabilirsiniz.

Sapanca Gölü

23 Nisan'da Çocuğunuzla Gidebileceğiniz Noktalar

Sizi yine muhteşem bir göl manzarası için yola çıkarıyoruz. Her mevsimde doğal güzellikleriyle ayrı bir tablo yaratan Sapanca Gölü; yemek yemeniz, yürüyüş yapmanız ve bisiklet sürmeniz için harika bir adres. Bir günlük kaçamağı doya doya değerlendirebilmek için erkenden gelip göl manzarasına karşı güzel bir kahvaltı yapabilir, ardından sevdiklerinizle gölde keyifli bir sandal gezintisine çıkabilirsiniz.

Kocaeli Maşukiye Şelalesi

23 Nisan'da Çocuğunuzla Gidebileceğiniz Noktalar

Kocaeli’nde ve Sapanca Gölü’nün kıyısında bulunan Maşukiye, günübirlik gezmeyi sevenlerin vazgeçilmez adreslerinden. Eski adı Voçbe Hable olan yerde, yemyeşil ambiyansı ve temiz havasıyla, şehir gürültüsünden sonra şifa bulacaksınız. Tatilinizi değerlendirmek için gideceğiniz Maşukiye’nin tadı her mevsimde bir başka çıkıyor. Kuş cıvıltılarıyla bolca yürüyebileceğiniz güne, çok yakınında bulunan Kartepe’yi de ekleyerek kaçamağınızı daha da zenginleştirebilirsiniz. İsterseniz de gölde kano gezintisine çıkıp bisiklet sürebilirsiniz. Ayrıca Cumhuriyet Dönemi’nin ilk kadın belediye başkanının ve ilk kadın subayının da Maşukiye’den çıkması bu yere ait önemli bilgilerden.

{13162}

Burgazada

23 Nisan'da Çocuğunuzla Gidebileceğiniz Noktalar

Adalı olmanın verdiği huzur diye bir şey var. Denizin ortasında küçük samimi bir hayatı sığdırabilmenin verdiği mutluluk. Bu his bir günlük bir his olsa da çok farklı hissettireceği şüphesiz. İstanbul’dan yapacağınız 1 saatlik keyifli bir vapur yolculuğunun ardından Burgazada’ya varıyorsunuz. Daha sonra size düşen görev bu minik adada keşfe çıkmak. Geziye başlamak için bisiklet tercih edebilir, kendi isteğinize göre bir günlük rotanızı oluşturabilirsiniz. Bu adanın en ses getiren adresi ise öykü yazarımız Sait Faik’in müze olan evi. Her yanında yaşanmışlıkların ve hatıraların biriktiği bu evi ücretsiz gezebilirsiniz. Ancak pazartesi ve salı günleri kapalı olduğunu aklınızdan çıkarmayın. Ayrıca Rum Ortodoks Aya Yani Kilisesi’ni de ziyaret edip, ardından muhteşem Madam Martha Koyu’nda denizin keyfini çıkartabilirsiniz. Bu huzur verici günübirlik tatilde hem aklınızda hem de kadrajınızda Burgazada’nın samimi sokaklarına yer vermeyi de sakın unutmayın.

Büyükada

23 Nisan'da Çocuğunuzla Gidebileceğiniz Noktalar

Deniz ortasındaki bir diğer adres Büyükada. Özellikle bahar bu ada için en güzel mevsimken, 23 Nisan’da da burayı rahatça gezebileceğinizi bir köşeye not alın. Beşiktaş, Kabataş, Bostancı, Maltepe, Kadıköy gibi noktalardan adaya varabilirsiniz. Maksimum 1,5 saat süren vapurda, denizin tadını çıkararak bir günlük tatilinize başlayın. Adaya vardığınızda sizi bu yerin klasikleşmiş dükkânları karşılayacak. İlk önce çevreyi tanımak adına ufak bir yürüyüş yapabilirsiniz. Daha sonra rotanızı belirleyin ve çiçek açmış sokaklarda rahat bir keşfe çıkmak için mutlaka bisiklet kiralayın. Bu keşif esnasında ünlü yazarlarımızdan Reşat Nuri Gültekin’in pembe pervazlı evine rastlayabilir, içini gezemeseniz de hatıra fotoğrafı çektirebilirsiniz. Eğer “Bir günüm var dolu dolu geçirmek istiyorum” derseniz; bisikletin bile giremediği 25 dakikalık bir yokuşun tepesinde olan Aya Yorgi Kilisesi’ne de çıkmayı düşünebilirsiniz.

Büyükada’nın en iyi mekanlarını keşfetmek için buraya tıklayabilirsiniz.

Şile

23 Nisan'da Çocuğunuzla Gidebileceğiniz Noktalar

İstanbul’un en gözde tatil yerlerinden biri olan ve turistlerin de dikkatini çeken Şile, bir günlük kaçamaklar için oldukça uygun. Geziye başlamak için Şile’nin en gözde yeri olan Şile Feneri’ni tercih edebilirsiniz. Osmanlı Dönemi’nde yaptırılan bu fener, dünyada hâlâ kullanılan en büyük fenerler arasında ikinci sırada yer alıyor. Müze olarak da sergilenen yerde gemicilikle ilgili antika parçalar yer almakta. Ardından Cenevizliler tarafından yapılan Şile Kalesi’ni ve eski ahşap evlerin bulunduğu sokakları da gezip tarihe doyacağınız bir geziye çıkabilirsiniz. Deniz havası almak isteyenler Akçakese, Ayazma veya Sofular Köyü Plajı’na girip kumsalda yürüyüş de yapabilir. Ayrıca yeşilliğin içinde doğayla baş başa kalabilmek için Hacıllı Köyü Şelalesi Kamp Alanı ve Onbir Göller Vadisi, uğramadan dönmemeniz gereken yerler arasında. Sevdiklerinize hediye olarak Şile Bezi almayı da düşünebilirsiniz.

{47949}

Ağva

23 Nisan'da Çocuğunuzla Gidebileceğiniz Noktalar

Yeşilçay ve Göksu arasında kalan bu yer İstanbul’a sadece 1 saat uzaklıkta. Doğasıyla insanın rahatça nefes almasını sağlayan Ağva yemyeşil alanları, kumsalı ve koylarıyla huzur veren bir gün geçirmenizi sağlayacak. Sakinlik arayanların adresi olan yerde ilk olarak Kadırga ve Kilimli Koyları’na uğrayıp, güne sevdiklerinizle piknik yaparak ve denizin tadını çıkararak başlayabilirsiniz. Ardından sizi geçmişe götürecek, Bizans’tan kalan kale ve değirmenlerin sahibi Hisar Tepe’de, tarih eşliğinde yürüyüşler yapabilirsiniz. Ayrıca Ağva’yı gezdikten sonra süreniz kaldıysa, Şile’nin de gezebileceğiniz kısımlarını tatil listenize ekleyebilirsiniz.

Riva

23 Nisan'da Çocuğunuzla Gidebileceğiniz Noktalar

Eski bir Rum köyü olan ve Çayağzı olarak da bilinen Riva, Anadolu Feneri ve Şile arasında yer alıyor. Doğal güzellikleriyle kafa dinleyebileceğiniz küçük ve görülmeye değer bir yer. Tarihi, Bizans’a kadar uzanan Riva Kalesi harabe bir durumda olsa da geçmişe tanıklık etmeniz için uğramanız gereken bir mekân. Doğasıyla da keşfetmeniz gereken Riva’nın yemyeşil bir vadi boyunca akan deresinde, kayık ve tekne kiralayarak gezintiye çıkabilirsiniz.

Bursa

23 Nisan'da Çocuğunuzla Gidebileceğiniz Noktalar

Sıra gez gez bitiremeyeceğiniz, tatil için en zengin seçenekleri sunan Bursa’da. Hem tarihi hem mutfağı hem de doğasıyla bu şehre gezmeye doyum olmuyor. Bir günlük tatil planınıza doğru adresleri ekleyerek keyifli bir geziye çıkabilirsiniz. İstanbul’dan 2 saat süren yolculukla yeni yeni turist kazanmaya başlayan Trilye Kasabası’nı keşfedebilirsiniz. Eski Rumlar’dan kalma ve balıkçı kasabası olan yer, nostaljik sokaklarıyla fotoğraf çekmeyi sevenler için bir cennet. Üstelik bu kısa süreli gezintinin ardından Mudanya, Misi Köyü ve Gölyazı’nı gezme şansınız da bulunuyor.

Rotasını Mudanya’ya çevirmek isteyenler bu yerin yaşanmışlıklarıyla geçmişe kapı açacaklar. Gezerken ahşap evlerin büyüsüne kapılmamak mümkün değil. Sokaklarında ve sahilinde bol bol yürüyüp meşhur Mudanya köftelerinin tadına da bakabilirsiniz. Ayrıca bu yer, Kurtuluş Savaşı’na tanıklık edip, Mudanya Mütarekesi’yle savaşı sonlandırdığından ülkemiz için oldukça önemli bir konuma da sahip. Savaş zamanlarına ait yeterli bilgiyi edinebilmeniz için sahilde Mütareke Müzesi Evi’ni de ziyaret edebilirsiniz. Ardından Gümüştepe Mahallesi olarak da anılan Misi Köyü’ne uğrayabilirsiniz. Bu yerin ön plana çıkan kısmı renk renk boyanmış evleri. 1989 yılından beri koruma altında olan evlerin önünde, bir günlük kaçamağınıza ait hatıra fotoğrafı çektirmeden geçmeyin.

{10915}

OGGUSTO
OGGUSTO Tüm Yazıları