preloader

Pilates Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

25.11.2022
Pilates Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Yazı Boyutu:

Bedenin dengeli kalmasına yardımcı ve omurgayı destekleme işlevine sahip temel kaslar üzerine bir egzersiz programı olan pilates hakkında bilmeniz gereken her şeyi derledik.

Sıkı bir karın, sağlam omurga yapısı ve güçlü sırt kaslarıyla bedenin dengesini sağlamayı hedef alan fizyoterapi kökenli ve doğru nefes teknikleriyle desteklenen bir egzersiz yöntemi olan pilates; yaşam kalitesini oldukça etkileyen bel fıtığı, boyun fıtığı, çeşitli duruş bozuklukları, boyun düzleşmesi, skolyoz gibi rahatsızlıkların tedavisinde yardımcı bir yöntem olarak da görülmektedir.

Pilates’in Tarihi

Pilates Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Almanya’da Mönchengladbach doğumlu Joseph Pilates, çocukluğunu astım, ateşli romatizma ve raşitizm hastalıklarıyla mücadele ederek geçirmiştir. Bu mücadele sürecinde jimnastik, vücut geliştirme gibi bazı fiziksel aktivitelerle de uğraşmıştır. İnsan anatomisi ve egzersizlerin felsefelerine de ilgi duyan Pilates, Birinci Dünya Savaşı’nda diğer Alman vatandaşlarıyla beraber götürüldüğü esir kampında kendi başına geliştirdiği egzersiz programını kamptaki esirlere öğreterek vücut dirençlerini güçlendirmelerine yardımcı olmuştur. Bu program sayesinde o dönem ortaya çıkan grip salgınını esirler etkilenmeden atlatabilmişlerdir.

Sonrasında Pilates 1926 yılında eşi Clara ile yaşamaya başlamış ve New York’ta kurdukları ilk pilates stüdyosunda “kontroloji” ismini verdikleri bu sistemi, sakatlık geçirmiş dansçılar üzerinde uygulamaya sokmuşlardır. O tarihlerden itibaren çeşitli kesimlerden gelen insanların uğrak yeri haline gelen stüdyoda Pilates yetiştirdiği öğrencileriyle de dikkat çeker. O zamandan itibaren pilates giderek yaygınlaşmış ve birçok yeni stüdyo açılmıştır. Joseph Pilates, bu süreçte birçok yeni temel egzersiz aletini geliştirmekle de kalmayıp konuyla ilgili kitaplar yazmıştır.

Sağlık İçin Yararları

Pilates,

  • Hızlanan metabolizma ile istenilen vücut ağırlığının sağlanması,

  • Karın, yan karın, bel, boyun ve sırt kaslarının güçlenmesi,

  • Kas-iskelet yapısında bulunabilen duruş bozukluklarının sebep olduğu sorunların giderilmesi,

  • Ruhsal ve zihinsel dengeyi bir bütün olarak alıp, gündelik yaşamın getirdiği stresin yarattığı etkinin azalması,

  • Kasların şişkin bir hale gelmeden zarif ve uzun biçimlenerek güçlenmesi,

gibi hususlarda oldukça etkili ve yararlıdır.

Pilates İçin Gerekli Ekipmanlar

Birçok pilates ekipmanı evde bulundurmak için özellikle büyüklüklerinden dolayı pek uygun olmayabilir. Ama bu durum evde pilates yapılmasına engel değildir. Evde yapılan pilatesi verimli hale getirmek için uygun, kompakt pilates ekipmanları mevcut. En temel haliyle bu ekipmanlar; pilates matı, pilates topu, direnç bandı, pilates çemberi ve pilatese uygun giysilerdir.

Pilates Matı

Pilates matı, yoga matlarına benzerdir, ancak genellikle daha uzun ve kalındır. Hareketler arasındaki geçişler sırasında vücudunuzu ve eklemlerinizi korumaya yardımcı olurlar. Sağlam bir pilates matı en az 1,5 cm’lik bir dolgu malzemesi içermelidir.

Direnç/Pilates Bandı

Pilates bandı sertlik dereceleri renkleriyle ilişkilendirilmiştir. Elastik, güçlü kauçuk malzemeden üretimi sağlanan pilates bandı rengine göre çeşitlenmektedir ve direnç gösterebilme özelliğine sahiptir. Ayrı ayrı veya birleştirerek de kullanılabilirler. Aynı egzersizleri devamlı yaparak vücudumuz gelişme gösteremez. Bu yüzden direnç bandıyla çeşitlendirebilir ve seviyemize uygun egzersiz oluşturmamıza yardımcı bir ekipman olabilir.

{772267}

Pilates Çemberi

Pilates çemberi kasları güçlendirmek amacıyla kullanılan bir ekipmandır. Evde spor yaparken kolaylıkla kullanabileceğiniz pilates çemberi, kol, bacak, kalça ve karın kasları için birçok egzersizden faydalanmanıza yardımcı olup, verimli bir şekilde vücudunuzu kuvvetlendirmenizi sağlar.

Pilates Topu

Pilates topu vücudun merkez kaslarını güçlendirdiği gibi, dayanıklılığı da arttırır. Fitness ve yoga amaçlı da kullanabileceğiniz pilates topunu esneme hareketleri ve direnç egzersizleri için de kullanabilirsiniz. Kas gelişimine fayda sağladığı gibi duruş bozukluklarınızı da düzeltmenize yardımcı olur.

Pilates İçin Uygun Mobil Uygulamalar

5 Minutes Pilates

İsminden de anlaşıldığı üzere her gün 5 dakika ayırmanızı gerektiren bir pilates uygulaması. Böylece saatlerce egzersiz yapmadan vücudunuzu güçlendirebilir ve sağlıklı bir yaşama adım atabilirsiniz.

Uygulamayı Google Play ve AppStore’dan indirebilirsiniz.

Blogilates

Pilates Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Aslında YouTube’da bir kanal olan Blogilates’in kurucusu Cassey Ho ile pilatese bir adım atabilirsiniz. Ayrıca spor yapmayı sevmiyorsanız bile Cassey size sevdiriyor.

Uygulamayı Google Play ve AppStore’dan indirebilirsiniz.

Pilates Exercises

Uygulama ile profesyonel hocalar tarafından hazırlanmış çeşitli pilates egzersizlerine ulaşabiliyorsunuz. Böylece kendi başınıza yapmaktansa bir hoca yardımında pilates yapabiliyorsunuz. Uygulamada çeşitli seviyelere uygun egzersizler, ısınma ve soğuma egzersizleri ve animasyonlu gösterimlerle sesli anlatımlar yer almaktadır.

Buradan indirebilirsiniz.

{772940}

Pilates

Pilates yaparken uygulamayla müzik dinleme şansına da sahipsiniz. Ayrıca egzersiz sonrasında istatistiklere göz atabilir ve hangi seviyede olduğunuzu öğrenebilirsiniz.

Uygulamayı Google Play ve AppStore’dan indirebilirsiniz.

Pilates ile İlgili Youtube Kanalları

Tuğçe İrtem

Bedeninizi keşfetmek, pilates matının üzerinde harika hareketler yaparak pilatesi öğrenmekle kalmayıp vücudunuzu forma sokmak isterseniz, Tuğçe İrtem’in Youtube kanalında pilatesin bedensel, postürel ve zihinsel faydalarını öğrenip günlük stres ve yorgunluktan sıyrılabileceği bir alan yaratabilirsiniz. Ayrıca kanal sahibi olan Tuğçe İrtem, Balanced Body sertifika modüllerinin hepsini tamamlamış ve uluslararası düzeyde pilates eğitmeni yetkinliği standartlarını sağlamış biridir.

The Balanced Life Pilates

Robin Long tarafından hazırlanan The Balanced Life Pilates YouTube kanalı üzerinden paylaşılan videolar, kısa ve verimli pilates egzersizlerinden oluşuyor. Gün içinde çok zamanınız olmasa bile istediğiniz egzersizlerden kendinize bir rutin hazırlayarak kolaylıkla takip edebilirsiniz. The Balanced Life Pilates websitesinden de ilgili olduğunuz konularda daha çok bilgiye sahip olabilirsiniz.

Move With Nicole

Yoga ve fitness’a da meraklı olan Nicole; Avustrulya’da yaşan bir Barre ve Pilates eğitmeni. Bu yüzden bu kanalda hem pilatese dair hem de barre’a dair merak ettiklerinize yanıt bulabilirsiniz. Ayrıca daha fazla dahil olmak isterseniz evde pilatesle ilgili videolar da mevcut.

{772469}

Ecece

Hayatımızın belli bir döneminde, geriye dönüp baktığımızda; aktif yaşamla ve gelecekle ilgili yeni motivasyonlara ihtiyaç duyarız. Vücudumuza ve kendimize iyi gelen sağlık ve spor öğretilerini uygularken, aktif yaşam motivasyonunu spor, beslenme ve sağlıklı yaşamla ilgili iyi şeyleri hayatımızın içine katarak benimseyebiliriz. Bu kanal da bunu nasıl yapacağımızı ve pilatesle ilgili detayları aktarıyor.

Blogilates

İlk videosunu 2009’da yayınlayan Cassey Ho, Blogilates YouTube kanalı ile takipçilerine evden kolaylıkla takip edilebilecek pilates ve fitness videoları sunuyor. Kadınlara yönelik fitness videoları ile en geniş takipçiye sahip olan Blogilates, kendi kategorisinde en çok duyulan ve sevilen YouTube kanalı olarak biliniyor. Blogilates, her zorluk seviyesine uygun videoları ve ekipmansız egzersizleriyle evden de formunuzu koruyabilmenize yardımcı oluyor.

Pilates Anytime

Pilates Anytime uygulaması günlük spor rutininizi düşündüğünüzden de kolaylaştırıyor. Yaklaşık 3,500 pilates videosu içeren ve dilediğiniz zaman kolaylıkla ulaşabileceğiniz uygulama, ister zorluk seviyesine göre ister ekipmanlı, ister ekipmansız olarak yapabileceğiniz egzersizler sunuyor. Oldukça tecrübeli pilates hocalarının yönettiği rutinleri kolaylıkla evden takip edip, formunuzu kontrol altına alabilirsiniz.

Stüdyolardaki Pilates Aletleri

Stüdyolarda bulunan bu ekipmanların her biri kullananların daha kuvvetli bir gövdeye sahip olmaları amacıyla tasarlanmıştır. Birbirlerinden farklı görünmelerine rağmen her biriyle yapılan egzersiz dengeli ve güçlü bir vücut oluşturmaya hizmet etmektedir.

Pilates Reformer

Pilates Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

İcat edildiğinde sadece bir yataktan oluşan bu ekipman, günümüzde kullanılmakta olan Cadillac&Reformer ya da Studio Reformer gibi modern Reformer’lar ile yapılan klasik pilates rutininiz çeşitlendirilebilir. Ayrıca duruşu düzeltir ve esnekliği de arttırır. Her kullanan kişinin vücut ölçülerine ve gücüne uygun şekilde ayarlanabilmektedir.

{773189}

Cadillac

Pilates Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Cadillac, Joseph Pilates tarafından geliştirilmiş en büyük pilates ekipmanı olarak geçmektedir. Metal büyük bir çerçeve tarafından desteklenen düz ve sabit bir yatağa sahiptir. Bu metal çerçeve kol ve bacakları çalıştırmak için trapez ve yayların dahil olduğu eklentilere de sahiptir.

Pilates Sandalyesi

Pilates Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Reformer ve Cadillac aletlerine göre daha az yer kaplayan bir pilates aletidir. Aslında normal bir sandalyeye pek benzememektedir. Pilates sandalyesi vücut ağırlığını destekleyen ve hareketi kısıtlamayan bir iskemledir.

Ladder Barrel

Pilates Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Bu ekipman da basit çok yönlü bir şekilde kullanılabilmektedir. Kasaya benzer kıvrımlı bir kutu ve merdivenden oluşur, bu sebeple bazı açılardan bale barını andırır. Pilates barı özellikle sırt kaslarını güçlendirmek ve kullananların omurgasını daha sağlam hale getirmek için dizayn edilmiştir.

OGGUSTO
OGGUSTO Tüm Yazıları