preloader

Gastronomi Rehberi Gault & Millau Hakkında Bilmeniz Gerekenler

03.01.2023
Gastronomi Rehberi Gault & Millau Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Yazı Boyutu:

Dünyanın en prestijli iki gastronomi rehberinden biri olan Gault & Millau hakkında merak edilen her şey bir arada.

Gault & Millau için en basit haliyle Fransız restoran rehberi denilebilir. İlk kez 1969 yılında Paris’te iki gazeteci ve yemek eleştirmeni Henri Gault ve Christian Millau tarafından yayımlanan rehber, bugün 16 ülkede restoranları değerlendiren bir kriter konumunda.

Gault & Millau’nun 17’nci ülkesi ise Türkiye olacak. Sözen Organizasyon ile yapılan iş birliğiyle ilk adım atıldı. 17. ülke olarak Türkiye’yi bünyesine katan Gault & Millau, gastronomi alanında en çok bilinen ve takdir edilen iki rehberden biri sayılıyor.

Gastronomi Rehberi Gault & Millau Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Gault & Millau Rehberi’nin Doğuşu

1960’ların başında Henri Gault, Paris-Presse gazetesinde tanınmış bir gazeteciydi ve “Hafta Sonu Kaçışları” isimli haftalık köşe yazısından sorumluydu. Christian Millau ise baş editördü ve en sevdiği gastronomi arkadaşı olacak kişinin haftalık yazılarını gözden geçiriyordu. On yılın sonunda ikili, bağımsız bir ulusal dergi olan Nouveau Guide’ı çıkarma ve geliştirme hakkını kazandı.

{81954}

1972’de Fransa için ilk Gault & Millau rehberi yayınlandı ve gastronomi dünyasına damga vurdu. Henri Gault ve Christian Millau, diğer eleştirmenleri ve yorumcuları dikkate almadan bağımsızlıklarını korudular, yemeklerinin ve dereceli restoranların parasını daima ödediler. Yıllar geçtikçe okuyucular onlar aracılığıyla yeni yetenekler öğrendiler. İkili, Alain Senderens, Alain Ducasse, Joël Robuchon, Guy Savoy, Marc Veyrat, Pierre Gagnaire, Michel Rostang gibi isimleri keşfettiler… Gault et Millau’nun yeni yetenekleri ortaya çıkarmaya yönelik öncü çabaları, onların Fransız gastronomi sahnesini sarstığı ve katkıda bulunduğunu açık bir şekilde gösteriyor.

Gastronomi Rehberi Gault & Millau Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Gault & Millau Puanlandırması

Her şefin restoranının özgünlüğüne inanan Gault & Millau, restoran ve şefleri puanlaması için bağımsız şarap ve gastronomi uzmanlarıyla çalışmalarına devam ediyor. Gault & Millau sekiz bölgesel rehber, bir şarap rehberi ve bir şampanya rehberine sahiptir. Rehber için değerlendirilen restoran ve şeflere Gault & Millau tarafından hizmet, fiyat ve restoranın atmosferi hakkında ayrı ayrı yaptığı değerlendirmelerle birlikte yemeğin kalitesi ve lezzeti üzerinden 1 ila 20 arasında puan veriliyor. 20 en yüksek değerdir ve 10 puan altındaki restoranlar nadiren listelenir. Puanlar, yemeğin kalitesine göre verilir; fiyat, hizmet ve mekânın atmosferi gibi şeyler ayrı ayrı yorumlanır. Yüksek puanlı restoranlar puanlarının derecesine göre Gault & Millau imzası olan şapkalardan 1 ila 4 arasında şapka kazanıyor.

Gault & Millau, mükemmelliğin normal bir insanın sınırlarının ötesinde olduğu düşüncesiyle uzun süre hiçbir restorana 20 puan vermedi. 2004 yılında ise Marc Veyrat’a ait the Maison de Marc Veyrat ve La Ferme de Mon Père restoranları 20 puan aldı. Daha sonra 2010 ve 2011’de Sergio Herman’s Oud Sluis 20/20 puan aldı.

{84034}

Gault & Millau rehberini diğer rehberlerden farklı kılan şey, bu rehberin ana sisteminin tamamen gıda kalitesine dayandığı için gıda odaklı bir rehber olması.

Güçlü gastronomi ağı sayesinde kendisine saygın bir yer kazanan Gault & Millau Rehberi’nde, Avusturya, Belçika, Hırvatistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Fransa, İtalya, Japonya, Lüksemburg, Hollanda, Sırbistan, Slovenya, İsviçre, Almanya gibi ülkeler yer alıyor. Gault & Millau Rehberi, Türkiye’de de 2023 yılı içinde saha çalışmalarına başlayacak ve 2024 yılında yayımlanacak.

Gastronomi Rehberi Gault & Millau Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Etiketler

OGGUSTO
OGGUSTO Tüm Yazıları