preloader

Trakya Bağ Rotası İçin 6 Keyifli Öneri

25.05.2022
Trakya Bağ Rotası İçin 6 Keyifli Öneri

Yazı Boyutu:

Doğal ve kültürel mirasıyla gıpta edilecek bir birikime sahip Trakya, keşfetmek isteyenler için alternatifi bol, keyifli bir bağ yolculuğu sunuyor.

Ülkemiz gastronomi turizmi adına atılan en heyecan verici adımlardan biri tartışmasız Trakya Bağ Rotası. Kırklareli’nden Gelibolu’ya doğru uzanan bağları kapsayan Trakya Bağ Rotası, bölgedeki küçük büyük pek çok butik üreticiyi bir araya getiren özel bir oluşum. Son yıllarda bağcıların bölgedeki konaklama, iyi restoran gibi bağ turunu mutlaka tamamlaması gereken önemli eksikliklere eğilmesi, birbirinden güzel oteller ve restoranlar işletmeye başlamaları da rotanın hem iç hem de dış turizmde yol kat edebilmesinde büyük etki sahibi. Eylül ayında düzenlenen Trakya Bağ Bozumu ve Ekoloji Festivali de yaşanan güzel yükselişi destekliyor.

Trakya Bağ Rotası İçin 6 Keyifli Öneri

Vadiler arasında

Bereketli toprakları, temiz havası, dolu tarihi ile Trakya… Birçok kasabaya, köylere, bağlara ve sahil kıyılarına sahip bu toprakları ve burada büyük emekler veren, üretim yapan üreticileri keşfetmek büyüleyici. Trakya’da uzun yıllardır tarım ve bağcılıkla ilgilenmeye müsait koşullar hâkim. Bağlarda yapılan butik üretimler ile kaliteli üzümler yetişiyor ve ülkenin hatta dünyanın farklı yerlerine ulaşıyor. Üreteciler üzümlerini elle hasat etmeyi ve şato tipi üretim yapmayı yani düşük verim ve yüksek kalitede uğraştırıcı bir süreci seçiyorlar.

Barbare Bağları, Barbaros Köyü

Trakya Bağ Rotası İçin 6 Keyifli Öneri

Tekirdağ’ın Barbaros kasabası tepelerinde Yazır Köyü Karaağaçlık mevkiinde yer alan 230 dönümlük arazi üzerindeki Barbare Bağları, doğayla el ele bir serüven sürüyor. Topraktan aldıklarını tekrar toprağa verme mottosunda olan işletme; organik, sürdürülebilir ve biyodinamik bir tarım yapıyor. Kendine has bir havası olan Bağcı evi, ahşap ağırlıklı dekore edilmiştir. Doğayla iç içe olduğunuz günün ardından 18 odalı otellerinde keyifli bir konaklama yaşayabilirsiniz.

Rezervasyon için: 05303805340

Barel Bağ Evi, Karaevli

Trakya Bağ Rotası İçin 6 Keyifli Öneri

Barel Bağ Evi, Karaevli Köyü’nde bulunan, restoran olarak hizmet veren butik bir bağ evidir. Bağ evinin adı Barkın ve Elif Akın kardeşlerin isimlerinin birleşiminden geliyor. Barel, bağları ziyaret eden misafirlere, doğanın içindeki evde konforlarını yaşatmak için kurulmuştur.

Trakya Bağ Rotası İçin 6 Keyifli Öneri

Bağların arasında dolaştıktan sonra restoranın gurme lezzetlerinin tadını çıkartacaksınız. Ana yemekleri ve şarapları kadar dopdolu kahvaltısıyla da misafirlerini etkiliyor. Gün boyu kahvaltı keyfi yapabileceğiniz kahvaltıda; ev yapımı salçalar, organik yumurtalar, peynir ezmeleri, doğal reçeller, pişi, yaprak sarma… Özellikle Lutenitsa dedikleri Bulgar kökenli soslarını denemelisiniz.

Rezervasyon için: 05453221804

Arcadia Bağları, Hamitabat

Trakya Bağ Rotası İçin 6 Keyifli Öneri

Bağcılığa gönül vermiş Zeynep Arca Şallıel, Arcadia Bağları projesini Istranca dağlarının altında uzanan vadide, 200 hektarlık bir araziye kurmuştur. Projenin içerisinde; bağlar, şato tipi üretimhane, meyve bahçeleri, bostanlar, meşe koruları, irili ufaklı çiftlikler ve Bakucha Vineyard Hotel & SPA yer alıyor. Bağlar, bulunduğu köy olarak Lüleburgaz’a bağlıdır. Arcadia ismini de Lüleburgaz’ın eski isminin Arcadiapolis olmasından ve mitolojide Arcadia sözcüğünün “yeryüzünde cennet anlamına” gelmesinden alıyor.

Trakya Bağ Rotası İçin 6 Keyifli Öneri

İstanbul’dan 160 km uzaklıktaki bu bağlarda konaklamak isteyenler için açılan butik otel Bakucha Vineyard Hotel & SPA, şehrin koşturmacasından sizi çekip alacak. Kuş seslerinin, capcanlı yeşilin, temiz kokunun hâkim olduğu bahçede yenileneceksiniz. Her anı mutlu tesisin, keyifle yüzebileceğiniz havuzu ve özel tasarım spa’sı mevcut.

Şefin Masası restoran, Trakya’nın yerel lezzetlerini tazecik sunuyor. Kule Bar’da ise 360 derece manzarada gün batımı izleyebilir ve atıştırmalıkların tadını çıkartabilirsiniz. Arcadia Bağları’na gitmişken bağları gezme, mevsimine göre ürünleri dalından toplayabilme imkanınız var. Kafa dinlemek için huzur dolu bir adres.

Rezervasyon için: 05335141490

Gaye Şahin’in Önerileri

Umurbey Bağları, Yazır Köyü

Trakya Bağ Rotası İçin 6 Keyifli Öneri

Tekirdağ’ın en önemli bağlarından ve ilk köklü üreticilerinden Umurbey, Yazır Köyü’nde. Kolaylıkla ulaşabileceğiniz bağlarda ürünlerle ilgili kapsamlı bilgi alabilirsiniz. Umurbey, son birkaç yıldır Tekirdağ merkezinde açtığı şık restoranla da adından söz ettiriyor. Bölgenin kaliteli et ve peynirlerini eşleştiren incelikli bir menü sunan mekan, şehir merkezinde bunları bir arada bulabileceğiniz, bağa gitmeden de ürünlere ulaşabileceğiniz bir restoranın eksikliğini çok güzel kapıyor.

Trakya Bağ Rotası İçin 6 Keyifli Öneri

Umurbey’in kurucuları Umur Arıner ve kardeşi Yonca Arıner’in ince zevklerini birebir yansıtan mekanın menüsü et, balık ve başlangıç kategorilerinde ayrı ayrı zengin seçeneklere sahip. Taş ve ahşap ağırlıklı atmosferini köşedeki antik piyano tamamlıyor.

Rezervasyon için: 02822292005

Chateau Nuzun Bağları, Çeşmeli Köyü

Trakya Bağ Rotası İçin 6 Keyifli Öneri

Çeşmeli Köyü’nde konumlanan Şatonuzun Bağları Türkiye’nin en özel üreticilerinden Necdet ve Nazan Uzun çiftinin gözbebeği. Bağ evine ulaştığınız gibi bu tesiste farklı bir enerjinin olduğunu hissediyorsunuz zaten. Havuz başındaki geniş terasa kurdukları güzel sofrada bağlara karşı keyif yapmak, sohbet etmek müthiş bir deneyim. Gün Şatonuzun bağlarında gerçekten bambaşka batıyor. Bağın her zaman güler yüzlü ve mütevazı sahipleri aynı zamanda emekçileri Uzun ailesi, kendi üzümlerinden şato tipi üretim yapıyor. Pinot Noir üzümünü Türkiye’de ilk deneyen onlar.

Trakya Bağ Rotası İçin 6 Keyifli Öneri

Uzun çifti tanıştıkları teknik üniversite yıllarından bu yana birlikte. İkisi de mühendis. Üretimin her aşamasına, birlikte karar veriyor, herhangi bir önologla çalışmıyorlar. Bağ ortasına kurdukları daire biçimindeki şatolarının özgün bir tasarımı var. Aralarında kot farkı bulunan katların en üstü ise dört odalı bir butik otel. Gelen konuklar burada konaklayarak bağda uyanmanın, konforlu odaların tadını çıkarabiliyor.

Rezervasyon için: 05308714250

Suvla Bağları, Gelibolu

Trakya Bağ Rotası İçin 6 Keyifli Öneri

Kuzey Ege ve Marmara Denizi arasında kalan verimli bir alana yerleşen Suvla, hem bağlarındaki şato tipi üretimle hem de doğal yöntemlerle yetiştirdikleri sebze ve meyvelerle işlenen ürünleri sundukları Kilye Doğal Ürünler markalarıyla çok seviliyor. Tarihi Gelibolu Yarımadası Kabatepe Kumlimanı’nında yer alan bağları Bozokbağ, iyotlu ve reçineli havası, killi toprak yapısıyla çok özel bir teruara sahip.

Trakya Bağ Rotası İçin 6 Keyifli Öneri

Markanın zarif sahipleri Selim ve Pınar Ellialtı, bağlara yakın Eceabat bölgesinde bağın nefis mahsullerinin ve aynı zamanda Kilye ürünlerinin sunulduğu güzel bir lokanta da işletiyor. Modern mahzenlerini ve özenli üretimlerini gözlemledikten sonra Kilye Suvla Lokanta’ya giderek ürünlerle kurulan özel sofranın tadını çıkarabiliyorsunuz.

Trakya Bağ Rotası İçin 6 Keyifli Öneri

Restoran Çanakkale Boğazı’ndan Avrupa’dan Asya’ya geçişteki son nokta. Dolayısıyla aynı zamanda Bozcaada’ya geçenler için de şahane bir yol üstü durağı. Lezzetler arasında sağlıklı atıştırmalıklar, salatalar, ızgara seçenekleri, nefis makarna ve pizzalar, yöresel tatlılar ve zengin kahvaltı seçenekleri var. Gelenler tüm Kilye ve Suvla ürünlerinin bulunduğu geniş mağazadan pek çok değişik ürün alabilme şansına da sahip.

Rezervasyon için: 02868141000

Barbare Bağları, Barel Bağ Evi, Şatonuzun Bağları Fotoğraflar: Ayşegül Karacan
OGGUSTO
OGGUSTO
editörün tüm yazıları