preloader

Trakya Bağ Rotası İçin 6 Keyifli Öneri

25.05.2022
Trakya Bağ Rotası İçin 6 Keyifli Öneri

Yazı Boyutu:

Doğal ve kültürel mirasıyla gıpta edilecek bir birikime sahip Trakya, keşfetmek isteyenler için alternatifi bol, keyifli bir bağ yolculuğu sunuyor.

Ülkemiz gastronomi turizmi adına atılan en heyecan verici adımlardan biri tartışmasız Trakya Bağ Rotası. Kırklareli’nden Gelibolu’ya doğru uzanan bağları kapsayan Trakya Bağ Rotası, bölgedeki küçük büyük pek çok butik üreticiyi bir araya getiren özel bir oluşum. Son yıllarda bağcıların bölgedeki konaklama, iyi restoran gibi bağ turunu mutlaka tamamlaması gereken önemli eksikliklere eğilmesi, birbirinden güzel oteller ve restoranlar işletmeye başlamaları da rotanın hem iç hem de dış turizmde yol kat edebilmesinde büyük etki sahibi. Eylül ayında düzenlenen Trakya Bağ Bozumu ve Ekoloji Festivali de yaşanan güzel yükselişi destekliyor.

Trakya Bağ Rotası İçin 6 Keyifli Öneri

Gaye Şahin’in Önerileri

Vadiler arasında

Tıpkı Sicilya, Toskana örneklerinde gördüğümüz gibi kasabaları, sahil kıyıları, köyleri, bağları ve mahzenleri ile birlikte Trakya rotasını keşfe çıkmak tarifsiz manzaraları kadar bağlara emek veren kıymetli insanlarıyla da ayrıca etkileyici. Yunan tanrıların hikâyeleriyle, verimli topraklarıyla bilinen Trakya, geçmişi çok uzun yıllar öncesine dayanan bir tarım ve bağcılık potansiyeline sahip. Butik üretimlerle yeniden parlayan ve canlanan bağlarda birbirinden kaliteli üzümler yetişiyor. Üreticilerin çoğu üzümlerini elle hasat ediyor, şato tipi üretim; düşük verim ve yüksek kalitede meşakkatli bir süreci seçiyor.

Barbare Bağları, Barbaros Köyü

Trakya Bağ Rotası İçin 6 Keyifli Öneri

Tekirdağ’ın Barbaros Köyü’nde 230 dönümlük bir arazide konumlanan Barbare Bağları; şehir merkezine yakın konumuyla güzel bir başlangıç. Kurucusu Can Topsakal, Fransa’nın ünlü Chateau-neuf-du-pape bölgesinde uzun vakitler geçirmiş. Kendi bağını kurmaya karar verdikten sonra toprak ve mikro klima olarak uygun gördüğü bu köyde, Fransa’nın seçkin şatolarına danışmanlık veren Xavier Vignon ile çalışmaya başlamış.

Trakya Bağ Rotası İçin 6 Keyifli Öneri
Trakya Bağ Rotası İçin 6 Keyifli Öneri

Tepe üzerinde konumlanan bağlara bakan ahşap ağırlıklı bağ evinin kendine has farklı bir karakteri var. Gösterişli hiçbir eşya yok ama her şey ince bir zevkin seçimi. Bağın, yeşilin manzarası her zaman ön planda. 18 odalı otelleri ise evin hemen arkasında bir başka binada konumlanmış. Bağda geçen uzun bir günün ardından bu konforlu odalarda konaklayabiliyorsunuz.
Eğer önceden rezervasyon yaptırdıysanız bağın yapraklarından sarılan incecik dolmalarla, Trakya’nın lezzetli etlerinden kuzu incikle, türlü yöresel peynirlerle bezenen bağ sofrasının tadını çıkarabilirsiniz.

Rezervasyon için: 05303805340

Barel Bağ Evi, Karaevli

Trakya Bağ Rotası İçin 6 Keyifli Öneri

Dalında üzümleri seyre dalarak nefis bir bağ kahvaltısı etmeden olmaz. Karaevli Köyü’ndeki Barel Bağları adını Barkın ve Elif Akın kardeşlerin isimlerinin birleşiminden almış. Bağların ürünleri her sene daha güçlenen bir seçkiyle adından söz ettiriyor, ödüller de alıyor.

Trakya Bağ Rotası İçin 6 Keyifli Öneri

Barel’in yeşillikler, ağaçlar, salıncaklar arasında bir vahayı andıran bağ evinin tüm gün sürdürebileceğiniz kahvaltısında yok yok. Ev yapımı salçalar, organik yumurtalar, peynir ezmeleri, doğal reçeller, pişi, yaprak sarma… Lutenitsa dedikleri Bulgar kökenli soslarını sakın atlamayın. Kırmızı biber, domates ve patlıcan kaynatılarak hazırlanan bu bol baharatlı sosun özel bir aroması var. Yemek saatleri için de kuvvetli bir menü sunuyorlar. Barel bağlarında konaklamak isteyenler için hummalı bir çalışma başladı. Bir sonraki seneye bağda kalmak da mümkün olacak.

Rezervasyon için: 05453221804

Arcadia Bağları, Hamitabat

Trakya Bağ Rotası İçin 6 Keyifli Öneri

Önemli bir eko-turizm ve gastronomi rotası olma yolunda ilerleyen Kırklareli’nin köklü üreticilerinden biri Arcadia Bağları. Bağcılığa gönül verdikten sonra aradığı terurar özelliklerini Kırklareli’nde bulan Zeynep Arca Şallıel, ayağı yöreye uğurlu gelenlerden. Hayata geçirdiği Arcadia Bağları projesi sayesinde, bugün Kırklareli’nde dikim yapan üç ayrı butik üretici daha var.

Trakya Bağ Rotası İçin 6 Keyifli Öneri

Bağlar, Istıranca Dağları’nın eteklerinde uzanan 200 hektarlık bir vadiye kurulu. Konaklamak isteyenler için açtıkları butik otel Bakucha Hotel ve Spa ise ince bir zevkle tasarlanmış konforlu odaları, meyve bahçeleri arasında sadece kuş sesleri dinleyebildiğiniz bahçesi, yamaçları izleyerek yüzebildiğiniz havuzu ve yorgunlukları unutturacak özel tasarım spa’sıyla günün her anı mutlu eden bir tesis.

Trakya Bağ Rotası İçin 6 Keyifli Öneri

Balkan savaşı sırasında yıkılan Edirne Sarayı’nın Cihannüma Kasrı’ndan esinlenilerek inşa ettikleri otel kule şeklinde. Üst katında 360 derece manzaralı bir teras bar bulunuyor. Bağları ve mahzeni gezebiliyor, patikalarda yürüyüş yapabiliyorsunuz. Otelin şef masası konseptinde tasarlanan restoranı ise Trakya’nın yerel lezzetlerini öne çıkarıyor. Her şeyden uzaklaşıp muhteşem lezzetlerle kafa dinlemek istiyorsanız Bakucha’yı mutlaka deneyimleyin!

Rezervasyon için: 05335141490

Umurbey Bağları, Yazır Köyü

Trakya Bağ Rotası İçin 6 Keyifli Öneri

Tekirdağ’ın en önemli bağlarından ve ilk köklü üreticilerinden Umurbey, Yazır Köyü’nde. Kolaylıkla ulaşabileceğiniz bağlarda ürünlerle ilgili kapsamlı bilgi alabilirsiniz. Umurbey, son birkaç yıldır Tekirdağ merkezinde açtığı şık restoranla da adından söz ettiriyor. Bölgenin kaliteli et ve peynirlerini eşleştiren incelikli bir menü sunan mekan, şehir merkezinde bunları bir arada bulabileceğiniz, bağa gitmeden de ürünlere ulaşabileceğiniz bir restoranın eksikliğini çok güzel kapıyor.

Trakya Bağ Rotası İçin 6 Keyifli Öneri

Umurbey’in kurucuları Umur Arıner ve kardeşi Yonca Arıner’in ince zevklerini birebir yansıtan mekanın menüsü et, balık ve başlangıç kategorilerinde ayrı ayrı zengin seçeneklere sahip. Taş ve ahşap ağırlıklı atmosferini köşedeki antik piyano tamamlıyor.

Rezervasyon için: 02822292005

Chateau Nuzun Bağları, Çeşmeli Köyü

Trakya Bağ Rotası İçin 6 Keyifli Öneri

Çeşmeli Köyü’nde konumlanan Şatonuzun Bağları Türkiye’nin en özel üreticilerinden Necdet ve Nazan Uzun çiftinin gözbebeği. Bağ evine ulaştığınız gibi bu tesiste farklı bir enerjinin olduğunu hissediyorsunuz zaten. Havuz başındaki geniş terasa kurdukları güzel sofrada bağlara karşı keyif yapmak, sohbet etmek müthiş bir deneyim. Gün Şatonuzun bağlarında gerçekten bambaşka batıyor. Bağın her zaman güler yüzlü ve mütevazı sahipleri aynı zamanda emekçileri Uzun ailesi, kendi üzümlerinden şato tipi üretim yapıyor. Pinot Noir üzümünü Türkiye’de ilk deneyen onlar.

Trakya Bağ Rotası İçin 6 Keyifli Öneri

Uzun çifti tanıştıkları teknik üniversite yıllarından bu yana birlikte. İkisi de mühendis. Üretimin her aşamasına, birlikte karar veriyor, herhangi bir önologla çalışmıyorlar. Bağ ortasına kurdukları daire biçimindeki şatolarının özgün bir tasarımı var. Aralarında kot farkı bulunan katların en üstü ise dört odalı bir butik otel. Gelen konuklar burada konaklayarak bağda uyanmanın, konforlu odaların tadını çıkarabiliyor.

Rezervasyon için: 05308714250

Suvla Bağları, Gelibolu

Trakya Bağ Rotası İçin 6 Keyifli Öneri

Kuzey Ege ve Marmara Denizi arasında kalan verimli bir alana yerleşen Suvla, hem bağlarındaki şato tipi üretimle hem de doğal yöntemlerle yetiştirdikleri sebze ve meyvelerle işlenen ürünleri sundukları Kilye Doğal Ürünler markalarıyla çok seviliyor. Tarihi Gelibolu Yarımadası Kabatepe Kumlimanı’nında yer alan bağları Bozokbağ, iyotlu ve reçineli havası, killi toprak yapısıyla çok özel bir teruara sahip.

Trakya Bağ Rotası İçin 6 Keyifli Öneri

Markanın zarif sahipleri Selim ve Pınar Ellialtı, bağlara yakın Eceabat bölgesinde bağın nefis mahsullerinin ve aynı zamanda Kilye ürünlerinin sunulduğu güzel bir lokanta da işletiyor. Modern mahzenlerini ve özenli üretimlerini gözlemledikten sonra Kilye Suvla Lokanta’ya giderek ürünlerle kurulan özel sofranın tadını çıkarabiliyorsunuz.

Trakya Bağ Rotası İçin 6 Keyifli Öneri

Restoran Çanakkale Boğazı’ndan Avrupa’dan Asya’ya geçişteki son nokta. Dolayısıyla aynı zamanda Bozcaada’ya geçenler için de şahane bir yol üstü durağı. Lezzetler arasında sağlıklı atıştırmalıklar, salatalar, ızgara seçenekleri, nefis makarna ve pizzalar, yöresel tatlılar ve zengin kahvaltı seçenekleri var. Gelenler tüm Kilye ve Suvla ürünlerinin bulunduğu geniş mağazadan pek çok değişik ürün alabilme şansına da sahip.

Rezervasyon için: 02868141000

Barbare Bağları, Barel Bağ Evi, Şatonuzun Bağları Fotoğraflar: Ayşegül Karacan