preloader

Tarihe Adını Yazdıran Çantalar; Bags: Inside Out Sergisi

03.03.2021
Tarihe Adını Yazdıran Çantalar; Bags: Inside Out Sergisi

Yazı Boyutu:

Bazen bir statü göstergesi bazen imrenilen ikonik bir parça bazen de kişisel eşyaların taşınabilmesi için sıradan bir aksesuar olan çantayı, özel bir bakışla konu alan “Bags: Inside Out (Çantalar: Tersyüz)” sergisine dair detayları keşfedin!

Londra’daki Victoria & Albert Müzesi’nin 12 Eylül 2021’e kadar ev sahipliği yapacağı bu sergi, Mulberry sponsorluğunda gerçekleştiriliyor.

Parmak ucunda tutulan minik çantalardan lüks seyahat sandıklarına kadar çeşitli boyutlara ve biçimlere sahip yaklaşık 300 nesnenin yer aldığı sergi, 16. yüzyıldan günümüze uzanan çantaların zaman içindeki gelişimini, işlevini, tasarımını ve işçiliğini derinlemesine keşfetme imkânı sunuyor.

Serginin ilk bölümü, tatil kıyafetlerinden gizli belgelere, makyajdan paraya ve hatta gaz maskelerine kadar eşyalarımızı tutmak için tasarlanmış pratik nesneler olarak çantaları inceliyor. Sergide Great Seal of England'ı korumak için Kraliçe I. Elizabeth tarafından kullanılan işlemeli bir çanta, İkinci Dünya Savaşı sırasında Kraliçe Mary'ye ait bir gaz maskesi çantası ve Winston Churchill'in kırmızı gönderim kutusu gibi nadir parçalar da yer alıyor.

Tarihe Adını Yazdıran Çantalar; Bags: Inside Out Sergisi

Soldan sağa: Kraliçe Elizabeth’in işlemeli çantası, Dışişleri Bakanı olarak Winston Churchill’in Sevk Kutusu.

“Status and Identity” isimli ikinci bölümde, çantanın ünlü insanlar arasındaki önemli rolüne bakıyor. Bu bölümde yer alan çantalardan bazıları; Grace Kelly'nin onuruna bir Hermès 'Kelly', adını Prenses Diana'dan alan bir 'Lady Dior' çanta, Sex and the City'nin en ünlü sahnelerinden birinde Sarah Jessica Parker tarafından kullanılan ve ondan çalınan Fendi 'Baget' çanta.

Tarihe Adını Yazdıran Çantalar; Bags: Inside Out Sergisi

Sarah Jessica Parker tarafından Sex and the City’de kullanılan çanta, 2000, İtalya'da giyilen Fendi Baget çanta.

{771435}

Serginin son bölümü ise, eskizden örneğe, dikişten satışa çantanın tasarım ve yapım sürecine odaklanıyor. Burada ziyaretçilere, çanta yapım süreçleri ve malzemeleri ile yakından ilgilenme imkânı sunuluyor. Ayrıca uluslararası moda evleri ve İngiliz lüks markası Mulberry'den alınan eskizler, numuneler ve prototiplerle tasarım sürecinin yenilikçi aşamaları gösteriliyor.

Sergi, geri dönüştürülmüş plastik atıklardan yapılmış bir Stella McCartney sırt çantası ve artık kullanılmayan yangın hortumlarından hazırlanmış bir çanta dahil olmak üzere yenilikçi ve çevresel açıdan sürdürülebilir malzemelerle üretilmiş deneysel tasarımlarla sona eriyor.

Tarihe Adını Yazdıran Çantalar; Bags: Inside Out Sergisi

Stella McCartney x Parley for the Oceans, 'Ocean Legend' Falabella Go sırt çantası.

İkonik çantaların her birini üretmek için gereken hassasiyet ve teknik beceri hakkında daha fazlasını keşfetmek için Geliştirme Ekibi Lideri Alice Gouldbourne ile Mulberry'nin perde arkasına bir göz atabilirsiniz.

Ünlülerden İlham Alınarak Tasarlanan Çantalar

Paris’ten Londra’ya giden bir uçakta Hermes kurul başkanı Jean-Louis Dumas ile yirlikte oturan Jane Birkin, ihtiyaç duyduğu eşyaları çantalarına sığdıramadığı için kendisine uygun bir çanta bulamamasından bahsetmiştir. Bu sohbet Dumas’a ilham olup ilk Birkin çantasının tasarımının ortaya çıkmasını sağlamıştır. Jane Birkin’e ithaf edilen çanta kısa sürede bir lüks ve varlık statü sembolü haline gelmiştir. Sergide Birkin’in isminin baş harflerinin bulunduğu ve 1984 yılında tasarlanmış olan ilk Birkin çantası görülebiliyor.

Tarihe Adını Yazdıran Çantalar; Bags: Inside Out Sergisi

İlk Hermes-Birkin Çantası

Tarihe Adını Yazdıran Çantalar; Bags: Inside Out Sergisi

Kate Moss ve Alexa Chung'tan ilham alınarak tasarlanan Mulberry’nin 'Bayswater' ve 'Alexa' çantaları

Dünyadan en yeni haberleri ilk bilen olmak için OGGUSTO’nun haftalık e-bültenine kaydolun.

OGGUSTO
OGGUSTO Tüm Yazıları