preloader

Paris’te Sanat Başkadır: Art Paris 2017

30.03.2017
Paris’te Sanat Başkadır: Art Paris 2017

Yazı Boyutu:

Grand Palais’de 30 Mart – 2 Nisan tarihleri arasında gerçekleşecek Art Paris sanat fuarına bu yıl 29 ülkeden, 130 galeri katılıyor. Son altmış yılda yapılmış eserler arasında bu yıl “keşifler” teması ile Afrikalı sanatçıların eserleri vurgulanacak. Toplam 1208 eserin görülebileceği fuar her türlü sanatsal ifadeye açık olması ile öne çıkıyor.

Paris’te Sanat Başkadır: Art Paris 2017

Bu yıl, Afrika vurgulanarak, daha önce mercek altına alınmamış çağdaş sanatçılar ve eserleri geniş kitlelere sunularak gözden kaçan kültürel zenginlik ve çeşitlilik ziyaretçilere sunuluyor. Otuz galeride görülebilecek 70 siyahi sanatçının arasında özellikle Omar Ba, Kendell Geers , Omar Victor Diop, Chéri Samba ve Bodys Isek Kingelez’in eserleri öne çıkıyor.

Fotoğraf sanatına odaklanmış galerilerde, Helmut Newton, Peter Lindbergh ve Patrick Demarchelier gibi isimlerin kareleri arasında Mark Seliger’in Sophia Loren ve Jane Mansfield’in 1957 yılında çekilmiş enstantanesine gönderme yaptığı Heidi Klum fotoğrafı öne çakıyor.

{77647}

Tanınmış ressamlar arasında bu yıl fuarda Andy Warhol’un Mao portresi, Picasso’nun çizimleri, Antoni Tapies’in havlu üzerine yaptığı tablosu ve Joan Miro’nun renkli kalemler ile yaptığı primitif çizim öne çıkan eserler arasında sayılabilir.

Gelecek vaat eden sanatçılarda ise Miles Aldridge’in güçlü fotoğrafları, Fabien Chalon’un neon çalışmaları görülmesi gereken eserler arasında yer alıyor. Faig Ahmed’in köklerine gönderme yaptığı “halı” eseri, Jean Michel Basquiat’dan ilham alan Kura Shomali çizim ve tabloları, Lim Dong-Lak ve Marius Dansou’ın koni formuna getirdiği heykel yorumları da unutulmamalı.

İki yıldır gerçekleştirilen “Solo Show” bölümünde ise; fuara yayılmış 20 galeride yükselmekte olan modern ve çağdaş sanatçılar öne çıkarken, eserleri bir ay boyunca Air France otobüsleri üzerinde tüm şehirde tanıtılacak.

Geçen yıl 50 ülkeden 53 bin kişinin ziyaret ettiği fuar için bu yıl çok daha yüksek katılım bekleniyor. 1200 gazetecinin 600 makalenin yazıldığı fuarın web sitesini de 551,713 kişi ziyaret etmiş. 2017 için şehirde 2500 billboard hazırlanmış ve ziyaretçi sayısında büyük artış bekleniyor.

Paris’te Sanat Başkadır: Art Paris 2017

Bergin Azer
Bergin Azer Tüm Yazıları