preloader

Sanat ve Dekorasyonu Buluşturan Oluşum: Pickhobi

08.12.2022
Sanat ve Dekorasyonu Buluşturan Oluşum: Pickhobi

Yazı Boyutu:

Yaşam alanlarına estetik bir boyut kazandırmayı hedefleyen, mimarlık firmalarıyla ortak çalışmalar sürdüren ve sanata yön verenlerden biri olan Pickhobi kurucuları ile bu oluşumun nasıl kurulduğu ve geliştiği üzerine konuştuk.

Sanat ve dekorasyonun buluşma noktasında yeni bir soluk olma amacıyla kurulan Pickhobi, yaşam alanları için çarpıcı, estetik ve modern fotoğraflardan oluşan özgün koleksiyonlar sunuyor. 90’lı yılların başlarında Amerika’nın Los Angeles şehrinde başlayan serüveni günümüze taşıyan ekip, dünyanın dört bir yanındaki fotoğraf sanatının seçkin eserlerinden oluşan koleksiyonları istenen mekâna ücretsiz taşıyarak dekorasyonu yerinde tamamlama seçeneği sunuyor.

Bu düşünceden hareketle Pickhobi, dünyaca ünlü Hollywood starlarını, mankenleri ve gösteri dünyasından seçkin yüzleri yıllarca fotoğraflayan sanatçı Stephen Wayda’nın Türkiye’deki ilk kişisel sergisi olan “Hollywood Starları İstanbul’da” adlı sergiyi 16-25 Aralık tarihleri arasında izleyicilerle buluşturuyor. Oldukça geniş kapsamlı bir arşivi bulunan sanatçı; Jack Nicholson, Claudia Schiffer, Arnold Schwarzenegger, Sharon Stone, Danny DeVito, Demi Moore, Kim Kardashian, James Woods, Pamela Anderson, Denzel Washington ve daha birçok ünlü ismin fotoğraflarını çekmesiyle biliniyor. Hollywood starlarının yaşamlarından detayları fotoğraflarına yansıtan sanatçı, dünyanın önde gelen isimlerini fotoğraflarken yaratıcı yönünü de ön plana çıkararak unutulmaz fotoğraflara imza atıyor.

“Dekorasyon ve Sanatın İç İçe Olması Kaliteli Yaşam Alanları Oluşturmada Etkili Bir Rol”

Sanat ve Dekorasyonu Buluşturan Oluşum: Pickhobi

ABD’nin Los Angeles şehrinde başlayan serüvenlerinin sanat ve zanaatın farklı bir dalını sunarak yön bulduğunu beliren Pickhobi kuruluş aşamasıyla ilgili şunları söylüyor: “Daha önce yapılmamış bir hizmet anlayışını gün yüzüne çıkartarak sunduğumuz ürünleri randevu sistemi ile yaşam alanlarına ücretsiz bir şekilde taşıdık. Sanatseverler diledikleri tüm ürünleri, yaşam alanlarında görerek ürünlerin alanlarına uyumu çerçevesinde değerlendirebiliyorlar. İç dekorasyon hizmeti kapsamında uyguladığımız bu yöntemi özümseyerek Türkiye’de kendi oluşturduğumuz fotoğraf koleksiyonunun satışlarında da uyguluyoruz. Sanatın daha ulaşılabilir olması adına uluslararası ünlü fotoğrafçıların eserlerini en kaliteli baskı ve çerçeveleme yöntemleri ile en uygun fiyatlara satışa sunarak fotoğraf sanatını daha büyük kitlelere ulaştırıyoruz. 30 yıllık iç dekorasyon deneyimimizden yola çıkarak dekorasyon ve sanatın iç içe olmasının çok daha kaliteli yaşam alanlarının oluşmasında oldukça etkili bir rol oynadığının bilincindeyiz. Sürdürülebilir bir sistem ile çoğaltılmış eserlerin kitlesel bazda dağıtımını sürdürerek yaşam alanlarına taşıdığımız gibi galerimizde yaptığımız sergilerle de Türkiye’de fotoğraf sanatının hak ettiği konumu bulması adına çoğaltılmış ürünlere ek olarak edisyonlu (orijinallik sertifikalı) eserlerimizi de sanatseverler ile buluşturuyoruz.”

“Sergilerimizi Oluştururken Anlatılmak İstenen Olguya Her Birinin Katkıda Bulunmasına Özen Gösteriyoruz”

Sanat ve Dekorasyonu Buluşturan Oluşum: Pickhobi

“Sanatçıların ve yarattıkları eserlerin ‘unique’, dinamik ve hayat alanlarına renk katar olmasına özen gösteriyoruz” diyen Pickhobi‘nin sergilerini oluştururken ölçüt aldığı kriterler ise şöyle:

“Sergilerimizin fotoğraf sanatının değerli noktalarına değinmesi bizim için oldukça önemli. Sergilemek adına eserlerini seçtiğimiz sanatçıların hepsi çok yetenekli ve yaratıcı isimler. Projelerinde veya yarattıkları eserlerdeki uyumu rahatlıkla gözlemleyebiliyoruz. Fotoğraf sanatına kendi bireysel hikâyelerini veya tüm gelişim süreçlerinin sonuçlarını yansıtabildikleri için, eserlerin fotografik dil olarak birbirlerinden ayrıldığını düşünebiliriz. Fakat buradaki en önemli nokta sanatçıların eserlerinin doğru aktarım yöntemlerini küratöryal olarak kullanarak, birbirlerini tamamlayabileceği ve bir uyum, ahenk içerisinde bütünü oluşturabileceğini çözümleyebilmektir. Bu yüzden sergilerimizi oluştururken sanatçıların eserlerinin birbirleriyle ortak bir paydada buluşarak anlatılmak istenen olguya her birinin katkıda bulunmasına özen gösteriyoruz. Yaptığımız kişisel sergilerde ise kriterlerimiz karma sergilerimiz için yarattığımız eleğin bireysel versiyonu diyebiliriz. Sanatçının eserlerinin veya projelerinin ‘unique’ ve özenle yaratılmış olmasına dikkat ediyoruz. Amacımız sanatçılarımızın eserlerini en iyi sergileme yöntemi ve en kaliteli aktarım koşullarını kullanarak sergilerimizde yaratabileceğimiz maksimum verimi gün yüzüne çıkartmaktır.”

“Tüm Fotoğraf Türlerini Benimseyerek Bu Dallar Arasında Ayrım Yapmıyoruz”

Sanat ve Dekorasyonu Buluşturan Oluşum: Pickhobi

Genelde fotoğraf sanatının tüm dallarını göz önünde bulundurduklarını belirten ekip, “Her bir fotoğraf dalının klasmanı farklı fakat ortak birçok paydaları var. Bunlardan birisi de sanatçıların büyük oranda kendi kişisel deneyimlerini bir süzgeçten geçirerek kendi aktarım yollarını oluşturmaları ve eserlerinde benliklerinden paydalar aktarmaları. Sanatın ögelerini barındıran ve özgün sanatçıların benimsediği tüm fotoğraf türlerini benimseyerek bu dallar arasında ayrım yapmıyoruz. Sanatsal öznel belgeselden portre fotoğrafçılığına, landscape türünden fotografik hikâye anlatıcılığına kadar üretim aşamasında bir felsefe yatan tüm yöntemleri benimsiyoruz” diyerek düşüncelerini ifade ediyor.

“Hollywood Yıldızlarının Kişisel ve Deneyimsel Özellikleri Baz Alınarak Yaşam Tarzları Aktarılıyor”

Sanat ve Dekorasyonu Buluşturan Oluşum: Pickhobi

Pickhobi ekibi son sergilerine ilham veren Stephan Wayda’yı ise şöyle tanımlıyor: “Türkiye’de ilk defa sanatseverler ile buluşacak Hollywood Yıldızları sergisini, Stephen Wayda katkısıyla merdivenin en üst basamağında gerçekleştirme imkânı olarak tanımlıyoruz. Son sergimiz ‘Hollywood Yıldızları İstanbul’da’ portre sergisi popüler kültürü dönemsel olarak mercek altına alıyor. Hollywood yıldızlarının kişisel ve deneyimsel özellikleri baz alınarak yaşam tarzları Stephen Wayda tarafından fotoğraf yolu ile estetik kaygılar güdülerek aktarılmıştır. Wayda, Playboy Dergisi kurulduğundan bu yana dergi için en fazla fotoğrafı çeken fotoğraf sanatçısı olmuştur. Mesleğine olan tutkusu ve özverili çalışmaları onu Playboy Dergisi’nin fotoğraf editörlüğüne kadar taşımıştır. Hollywood yıldızları ve Playboy için yaptığı çalışmalar arasından yaratıcılığını tam olarak aktardığı bu özel seçki 16-25 Aralık tarihleri arasında Pickhobi Galeri’de sergilenecektir.”

“Dünyanın Önde Gelen Ünlülerinin İkonik Fotoğrafları Bu Sergide”

Sanat ve Dekorasyonu Buluşturan Oluşum: Pickhobi

“Wayda yapay ve doğal ışıklar kullanarak sıra dışı kompozisyonlarla portre çekimleri yapan bir sanatçı. Dünyanın önde gelen ünlülerini fotoğraflarken yaratıcı yönünü ön plana çıkartıp insanların hafızasında yer tutan ikonik fotoğrafları ortaya koymayı sürdürüyor. Ayrıca oldukça geniş kapsamlı bir arşivi var. Jack Nicholson, Claudia Schiffer, Arnold Schwarzenegger, Sharon Stone, Danny DeVito, Demi Moore, Kim Kardashian, James Woods, Pamela Anderson, Denzel Washington ve daha birçok ünlü ismin fotoğraflarını çekmiştir. Hollywood starlarının yaşamından veya kişiliklerinden paydalar alarak onların yaşam tarzlarını da fotoğraflarına yansıtıyor. Fotoğrafladığı kişilerin karakter analizini yapmayı da ön planda tutuyor. Estetik kaygılarını giderecek şekilde fotografik kompozisyonlar ve eşsiz konseptler hazırlayarak fotoğraf çekimlerini gerçekleştirmeye devam ediyor.”

“Sanatseverlere Sürprizler Yapacağız”

Sanat ve Dekorasyonu Buluşturan Oluşum: Pickhobi

Pickhobi ekibi gelecek dönem planlarını ise şöyle anlattı: “Düzenli olarak sergilerimizi sürdüreceğiz ve bizi takip eden sanatseverlere sürprizler yaparak onları şaşırtmayı seviyoruz. Heyecanımızı paylaşacağımız yeni sergilerimizi tarihler yaklaşınca büyük bir mutlulukla duyuracağız.”

Etiketler

OGGUSTO
OGGUSTO Tüm Yazıları