preloader

İstanbul Caz Festivali: Cazın Kalbi Yeniden İstanbul’da Atıyor

02.07.2024
İstanbul Caz Festivali: Cazın Kalbi Yeniden İstanbul’da Atıyor
OGGUSTO CLUB’A ücretsiz üye olarak yazıyı sesli dinleyebilirsiniz.

Yazı Boyutu:

31. İstanbul Caz Festivali, Garanti BBVA sponsorluğunda, 3-18 Temmuz tarihleri arasında 200’den fazla sanatçıyı ve cazın farklı renklerini İstanbullularla buluşturuyor.

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından, Garanti BBVA sponsorluğunda 3-18 Temmuz tarihleri arasında gerçekleştirilen 31. İstanbul Caz Festivali, caz severleri yeniden bir araya getiriyor. 200’den fazla sanatçının sahne alacağı festivalde, cazın yanı sıra rock, pop, blues, reggae ve funk gibi çeşitli müzik türleri de yer alıyor. Bu yılki festival, iki Grammy ödüllü caz efsanesi Gregory Porter, rock’n roll’un romantik prensi Chris Isaak ve saksofon ustası Joshua Redman gibi dünya çapında ünlü isimlerin yanı sıra genç yetenekler ve yerli sanatçılarla da dikkat çekiyor.

Saint Privat ve Onur Gecesi

İstanbul Caz Festivali: Cazın Kalbi Yeniden İstanbul’da Atıyor

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından düzenlenen ve Garanti BBVA’nın sponsorluğunda gerçekleşen 31. İstanbul Caz Festivali, 3 Temmuz Çarşamba günü Avusturya Konsolosluğu Avusturya Kültür Ofisi Bahçesi’nde başlıyor. Açılış konserinde, dinleyicileri Fransa’nın güney sahillerine götürecek olan Avusturyalı grup Saint Privat sahne alacak. Aynı gecede, Nilüfer Verdi ve Nino Varon’a Yaşam Boyu Başarı Ödülleri de takdim edilecek.

16 Günlük Caz Maratonu

3-18 Temmuz tarihleri arasında gerçekleşecek olan festivalde, 200’den fazla yerli ve yabancı sanatçı, 40’a yakın konserde sahne alacak. Festival, usta isimlerden yeni seslere kadar geniş bir yelpazede cazın yanı sıra rock, pop, blues, reggae, funk gibi farklı türlere de yer veriyor. Festivalin en dikkat çeken isimlerinden bazıları; iki Grammy ödüllü caz efsanesi Gregory Porter, rock’n roll’un romantik prensi Chris Isaak, yaşayan en büyük saksofonculardan Joshua Redman, Jamaika kökenli İngiliz caz duayeni YolanDa Brown ve genç R&B, soul ve indie yıldızı Arlo Parks.

Festivalin Öne Çıkan Etkinlikleri

+1’li Gece Gezmesi

İstanbul Caz Festivali: Cazın Kalbi Yeniden İstanbul’da Atıyor

Kadıköy’ün farklı mekânlarında gerçekleşecek olan +1’li Gece Gezmesi, Hollanda’dan Thomas Azier ve Baby’s Berserk gibi isimlerin yanı sıra Türkiye’den Gevende ve Korhan Futacı gibi sanatçıları ağırlayacak. Bu etkinlik, festival içinde festival havası yaratarak müzikseverlere unutulmaz bir gece yaşatacak. Etkinlik 18 Temmuz Perşembe günü Moda Sahnesi, Dorock XL, Kadıköy Sahne ve Kadıköy Sineması’nda gerçekleşecek.

Baby’s Berserk

Caz Vapuru

İstanbul Caz Festivali: Cazın Kalbi Yeniden İstanbul’da Atıyor
Brassist

Festivalin en sevilen etkinliklerinden biri olan Caz Vapuru, 14 Temmuz Pazar günü Kabataş İskelesi’nden hareket ederek Boğaz’da caz ve swing tınıları eşliğinde bir yolculuğa çıkacak. İstanbullu swing topluluğu Brassist, Karambola ve Rus caz grubu The Big Rhythm’in sahne alacağı bu etkinlik, caz severleri Boğaziçi’nde unutulmaz bir deneyime davet ediyor.

Parklarda Caz

İstanbul Caz Festivali: Cazın Kalbi Yeniden İstanbul’da Atıyor
Duckshell

Festivalin ücretsiz etkinliklerinden biri olan Parklarda Caz, 6-7 Temmuz günlerinde Beylikdüzü Yaşam Vadisi ve Beyoğlu Hasköy Parkı’nda, 13-14 Temmuz günlerinde ise Küçükçekmece Göl Kenarı Amfi Tiyatro ve Şişli Habitat Parkı’nda gerçekleşecek. Bu etkinlikte, Balkanlar ve Güney Amerika’nın seslerini ska, punk ve hip-hop ile birleştiren Duckshell ve Avrupa sahnelerinin sevilen gruplarından Brass Riot gibi isimler sahne alacak.

Özel Konserler ve İlkler

Modern Art Orchestra feat. Kornél Fekete-Kovács

Macaristan’ın en yenilikçi orkestralarından biri olan Modern Art Orchestra, 4 Temmuz Perşembe günü Rahmi M. Koç Müzesi’nde sahne alacak. Orkestra, Avrupa’nın en büyük müzik gruplarından biri olarak, büyük çağdaş müzik repertuvarından seçili bir programla izleyicilerin karşısına çıkacak.

Baptiste Trotignon ve Nilüfer Verdi

5 Temmuz Cuma günü Fransız Sarayı’nda sahne alacak olan Baptiste Trotignon, caz severlere unutulmaz bir performans sunacak. Konserden önce, Türkiye’nin ilk kadın caz piyanisti Nilüfer Verdi de sahne alacak ve Yaşam Boyu Başarı Ödülü ile onurlandırılacak.

Gregory Porter: İki Grammy Ödüllü Caz Efsanesi

İstanbul Caz Festivali: Cazın Kalbi Yeniden İstanbul’da Atıyor

8 Temmuz Pazartesi günü Harbiye Cemil Topuzlu Açıkhava Tiyatrosu’nda sahne alacak olan Gregory Porter, uzun bir aradan sonra İstanbul’da yeniden müzikseverlerle buluşacak. Porter, sevgi ve umut dolu şarkılarıyla unutulmaz bir performansa imza atacak.

Gregory Porter

Arlo Parks: Genç ve Tutkulu Şair

R&B, soul ve indie’nin genç yıldızı Arlo Parks, 9 Temmuz Salı günü Sultan Park – Swissôtel The Bosphorus’ta Türkiye’deki ilk konserini verecek. Parks, şiirsel dili ve etkileyici hikâye anlatıcılığıyla İstanbullu müzikseverlere benzersiz bir deneyim sunacak.

Arlo Park

İstanbul Caz Festivali: Cazın Kalbi Yeniden İstanbul’da Atıyor

YolanDa Brown: Jamaika Kökenli İngiliz Caz Duayeni

İstanbul Caz Festivali: Cazın Kalbi Yeniden İstanbul’da Atıyor
YolanDa Brown

İngiltere’nin en başarılı kadın saksofoncularından biri olan YolanDa Brown, 10 Temmuz Çarşamba günü Sultan Park – Swissôtel The Bosphorus’ta sahne alacak. Brown, özgür müziği ve enerjik performansıyla izleyicilere unutulmaz bir gece yaşatacak.

Chris Isaak: Rock’n Roll’un Romantik Prensi

İstanbul Caz Festivali: Cazın Kalbi Yeniden İstanbul’da Atıyor
Chris Isaak

Chris Isaak, 12 Temmuz Cuma günü Harbiye Cemil Topuzlu Açıkhava Tiyatrosu’nda sahne alacak. Uzun yıllar müzik listelerinin vazgeçilmezi olan Isaak, kalıplara sığmayan müziği ve baştan çıkarıcı sesiyle İstanbul’da unutulmaz bir performans sergileyecek.

Joshua Redman: Zamansız ve Yenilikçi Saksofoncu

İstanbul Caz Festivali: Cazın Kalbi Yeniden İstanbul’da Atıyor
Joshua Redman Group feat. Gabrielle Cavassa

Joshua Redman, 16 Temmuz Salı günü Esma Sultan Yalısı’nda sahne alacak. 11 Grammy adaylığı bulunan Redman, hem geleneksel hem yenilikçi tarzıyla caz severlere benzersiz bir müzik deneyimi sunacak.

Pera’da Bir Caz Akşamı

17 Temmuz Çarşamba günü Salon İKSV, Minoa Pera ve Pera 77’de gerçekleşecek olan etkinlikte, Kristjan Randalu Absence Trio, Can Çankaya Trio ve Dilek Sert Erdoğan sahne alacak. Bu etkinlik, cazın doğaçlaması ve klasik müziğin gelenekselliğini bir araya getirerek müzikseverlere büyülü bir akşam yaşatacak.

*Bu içerik Garanti BBVA iş birliğinde hazırlanmıştır.

OGGUSTO
OGGUSTO Tüm Yazıları