preloader

Andy Show: Uzak Galaksiler Arasında 'Eşsiz Bir Akşam Yemeği Tiyatrosu'

28.07.2023
Andy Show: Uzak Galaksiler Arasında 'Eşsiz Bir Akşam Yemeği Tiyatrosu'

Yazı Boyutu:

Size çok güzel bir hikâyeden söz edeceğim. Andy Show, tüm sezon boyunca Cosmos Theatre Sahnesi’nde! Bu unutulmaz gösteriye hazır olun!

Andy Show: Uzak Galaksiler Arasında 'Eşsiz Bir Akşam Yemeği Tiyatrosu'
Prof. Dr. Uğur Batı
Küratör,

Marka Danışmanı,
İçerik Yönetmeni

Olağanüstü koreografiler, muhteşem dekorasyonlar, sıra dışı kostümler ve 3D projeksiyonların etkisiyle sizleri şovun bir parçası gibi hissettirecek bir görsel deneyim yaşayacaksınız. Aerial akrobasi ve dansların eşlik ettiği şova özel olarak hazırlanmış müzikler, son teknoloji donanımlar ve karakterlerin derinliği ile kendinizi uzayın derinliklerinde kaybedeceğiniz heyecan verici bir hikâye sizi bekliyor.

Bu etkileyici şovun seyir keyfi eşliğinde yaratıcı şefler tarafından hazırlanan özel yemekler, tatlılar ve konsept içeceklerle hayal gücünüzün ötesinde bir lezzet deneyimi yaşayacaksınız. Şov bitiminde gece kulübü düzenine geçen Cosmos Theatre’da keyifli bir atmosferde dans ve eğlencenin doruklarına ulaşacaksınız.

Andy Show: Uzak Galaksiler Arasında 'Eşsiz Bir Akşam Yemeği Tiyatrosu'

Şimdi dünya yörüngesindeki bir uzay limanındayız, mürettebat (androidler) gemiyi uçuşa hazırlıyor. Uzak galaksiler arasında heyecan verici bir yolculuğa çıkacağınız uzay gemimizde sizleri ağırlamaktan mutluluk duyuyoruz. Mürettebatımız son derece teknolojik olarak gelişmiş android robotlardan oluşuyor. Uçuşumuz, insan ırkının tek temsilcisi, geminin muhteşem kaptanı tarafından yönetilecek! Uçuş sırasında size çeşitli içecekler ve özel galaksiler arası yemekler sunulacak. Size unutulmaz bir yolculuk diliyoruz! Birazdan kaptan gemiyi uzaya fırlatacak ve yolculuğumuzun rotasını çiziyor. Birazdan sizi gemi rehberimiz android Andy ile tanıştıracağız, Andy size gemimizin en ilginç bölümlerini zevkle gezdirecek. İçinde eşsiz bir müzik, olağanüstü koreografiler, muhteşem dekorasyonlar, sıra dışı kostümler ve etkileşimli, üç boyutlu video yerleştirmeleri, aerial akrobasi ve dansların eşlik ettiği şov size eşlik edecek. Birçok sebepten çok özel gördüğüm etkileyici sanat gösterisi olan Andy ile sanat, tiyatro, akrobasi, müzik içinde kendinizi uzayın derinliklerinde kaybederken heyecan verici bir hikayede yer alacaksınız. Bu arada, ışık hızına ulaşarak galaksimizin ötesine geçtiğimizde, size ana yemeği sunmaya hazır olacağız…”

Andy Show‘un girişi “Hollywood” ya da “Cannes” galalarını aratmayacak gösterişteydi!

Andy Show: Uzak Galaksiler Arasında 'Eşsiz Bir Akşam Yemeği Tiyatrosu'

Peki haziran ayında izlediğim, sadece izlemediğim, beni deneyimine katan Cosmos Theatre’ın Andy Show’unun “libretto”sunu yazıyor olsam böyle bir şey olurdu! Libretto’ya döneceğim ama önce gösteride yaşadığım deneyimden başlayayım. Bir kere Andy Show’un girişi “Hollywood” ya da “Cannes” galalarını aratmayacak gösterişteydi. Gösterinin başlamasına bir saat kaldığında önce ışık deneyimler, sonra ses deneyimlerini yansıtan bir fuaye alanındaydık. Dansçılar, izleyici ile etkileşime giren “android”ler, dünya mutfağının en iyi örnekleri eşliğinde bizi gösteriye hazırladı. Gösteriyi ön sıralardan izleme fırsatı ise “deneyim” açısından inanılmazdı. Saatler 20:00 olduğunda salon hınca hınç dolmuştu. Birden müthiş ışık gösterileri başladı, dansçılar fuayeye girdi. Besteci Ryan Otter’in eşsiz şarkıları eşliğinde hazırlanan bu benzersiz “akşam yemeği şovu”, unutulmaz bir gece yaşatmaya fuayede başladı. Isınıyor izleyici ve sanki önceden başlamış gibi giriyoruz. Gösterinin sergilendiği Cosmos Theatre salon çok etkileyici. Ergonomik, geniş. Sarmal bir mimari. Herkes işin işinde. Ekranlar sahnenin sağ ve solunda “projeksiyonlarla” donatılmış, sahneyi izleyenler ise ekranları rahatça izliyor.

Andy Show’un Önemi

Andy Show: Uzak Galaksiler Arasında 'Eşsiz Bir Akşam Yemeği Tiyatrosu'

Librettosu (bir operanın sözleri ve bu sözlerin bulunduğu kitap) böyle olan gösteri pek çok açıdan önem taşıyor. Neden mi? İzlediğim gösteri, gelecekçi bir kurguya dayanan, güçlü bir felsefesi olan bir performans. Sanki bir Harari kitabı okuyor gibisiniz. Bu kurgusal gelecek masalında 50’den fazla üst düzey dansçı ve gösteri sanatçısı, kendilerine biçilen rolü oynuyor. Bir felsefe anlatıyor. Andy Show, Türkiye için klasman dışı bir gösteri. Dünya ölçeğinde popüler Witness for the Prosecution, Faulty Towers the Dining Experience, Sirk de Soleil, The Lost Estate, Hamilton, Tina The Musical, Abba Arena gibi gösterilerden olma iddiasında. Holistik, latif, benzersiz, felsefi, teknolojik bu müzikli bu tiyatro gösterisinin dünya prömiyeri Türkiye’de yapıldı. Bu ülkemiz için çok kritik. Çok az görüyoruz. Böylesi bir gösterinin ilk kez Türkiye’de prömiyerinin yapılması bir iddia, turizm için bir felsefe, katma değerli ekonomiye giden bir araç. Yeni bir turizm biçimi, yeni bir içerik ekonomisi. Türkiye turizmi için uzun yıllardır aradığımız yola bir ışık olduğunu düşünüyorum bu yaklaşımın.

Andy Show Kurgusu: Stilize Bir Kurgu Nasıl Yazılır?

Andy Show: Uzak Galaksiler Arasında 'Eşsiz Bir Akşam Yemeği Tiyatrosu'

Andy Show kurgusu bir akademisyen olarak bana çok ilham verici geldi. Bir TV programında anlatabileceğim anlamlar var. Zamanın ve mekânın bilinmeyenleri içerisinde, çarpıcı gizemler ve umulmadık bükülmeler eşliğinde “çoklu sanat dallarıyla” harmanlanmış eşsiz bir sanat gösterisi aslında. Kurgu buna dayanıyor. Kıskançlık, aşk, vazgeçme, keşfetme, Aşk, sevgi ve fedakarlık duygularının yoğun hissiyatıyla karakterlerin derin hislerine inerek kalplerinizi ısıtacak kozmik bir yolculuğa çıkmanızı sağlayacak Andy, duyularınızı canlandıracak etkileyici anlar yaşamanızı sağlayacak. Geminin bulunduğu yer “fütürist” bir Cennet Bahçesi. İzleyici gemide hayli teknolojik bir gelecek vahasına girmiş oluyorsunuz. Yerçekimi alanının yenildiği bir teknoloji var. Hepimiz yerdeyiz, hepimiz havadayız. Bu arada etkileşimli 3D ortam izleyiciye bunu hissettiriyor. Her şeyin kalbi burada. Felsefe burada yatıyor. Andy durmuyor, izleyiciye sürekli sürprizleri var. İzleyicinin bir sonraki durağı, geminin enerji merkezi olan makine dairesinde. Gösteride sınıfsal çözümlemeler de var. Bu yerde en zor işler, eski tip androidler tarafından yapılıyor. O zaman her şeyi daha iyi anlıyoruz.

Andy Show ‘Özgün’ Bir Deneyim Turizmi

Bugünün insanların arzusu haz almak. Hatırlamak. Arayış günlerini yaşıyoruz. Zamanın ruhu buna ilişkin. Deneyim arayışındayız. Duyu organları aracılığıyla dışarıdan, duygular yoluyla içeri den elde edilen bilgilere deneyim denir. Sadece ruhlarımız arayışta değil. İhtiyaç, duygu, acı ve hatta kayıp, kazanç dâhil tüm insani duygularımızın birer deneyim öğesine dönüştüğü 21’inci yüzyılda insanoğlu, hikayelere duyarlı. En çok da kendine anlattığı! Zihnimizde arayışta. Beynimizde bize ait hikayelere yer açıp, yeni ve benzersiz, yine bize ait bir mutluluk noktasına arayışındayız. Andy gibi işler bu nedenle “geçirilen zamanı” ve “harcanan parayı”, günümüzün modern insan bilincine daha uygun bir şekle sokuyor. Bir ya da fazla deneyim ile birleştirilen her tatil konsepti, deneyim turu kategorisine giriyor ve arayış bu yönde. “Nitelikli” turistin de arayışı bu. Andy Show gibi yaklaşımlar buna iyi birer örnek. Sayıları artmalı.

Andy Show’da Benim Gördüğüm Şey Ne?

Evren ve uzay temalı bir “Exclusive Dinner Show” işi diyebiliriz Andy Show’a.

  • Andy Show, “dünya çapında” bir iş olma vizyonuyla ortaya çıkıyor. Gösteri, tüm dünyayı dolaşacak.
  • Andy Show, prömiyeri ülkemizde yapılan “evrensel” bir gösteri. Tüm dünyayı dolaşacak.
  • Andy Show ekibi “global” bir üretim yapıyor. Türk, Rus, Ukraynalı, İngiliz… Dansçılar, yönetmenler, makyözler, sanatçılar. Herkes var.
  • Andy Show, muhteşem oyuncu kadrosu ile müzikalin ekibi hafızalardan kolay kolay silinmeyecek performansla “uluslararası” bir seviyeyi gösteriyor.
  • Andy Show, dünyaca ünlü bir kadronun işi. Kendilerini ayrıntılı tanıtacağım ama Igor Rudnik, Alex Karpenko, Alina German, Nıka Safonova, Artem Ilyushenkov, Ryan Otter, Marat Baskakov ve Tatyana Gorbunova gibi isimlerin katkısıyla bu iş yapılıyor.
  • Andy Show, “melez”, “karma” bir show. Sanat, tiyatro, teknoloji, gastromomi ve eğlence… Her şey bir arada.
  • Andy Show ve Michelin bir arada. Michelin yıldızlı restoranların ünlü şefleri Nicolas Maugard ve Fabrice Canelle, show ile etkileşimli olan bir akşam yemeği hazırlıyor.
  • Andy Show gelecekli bir gösteri. Onlarca projeksiyon makinesi, efektler, oyunlaştırma, izleyiciyi içine alan bir teknoloji.
  • Andy Show, Türkiye turizmi için bir felsefe, bir model. Her şeyi değiştirecek bir anlayış.
  • Andy Show, ülkemiz için bir “turizm umudu”.

Gastronomi ve Yemek Sanatı Andy Show’da Bir Arada

Andy Show’da gastronomi önemli. Zaten gösteri, “exclusive dinner show” konseptli. Bu, hibrit bir gösteri. Sanat, teknoloji, gastronomi ve eğlencenin bir arada olduğu yeni nesil müzikli bir gösteri bu. Gösteri, bir başka özelliğiyle de “dünya markası” olmaya aday. Michelin markası taşıyor bu gösteri. Michelin yıldızlı restoranların şeflerinden muhteşem yemekler var gösteride. Michelin yıldızlı restoranların gediklisi dünyaca ünlü şefler Nicolas Maugard ve Fabrice Canelle, yemeklerin patronu gösteride. Amuse-Bouche, bambaşka soğuk başlangıç, sanatsal bir ana yemek, tatlı tabağı, özel kokteyller, kırmızı meyveler & temalı çikolatalar, isteyene vegan mutfağı… Sadece bu mu? Gösteride sekanslar var ve bu sekanslara göre yemekler ayarlanmış durumda. Nasıl mı? Zaman kapsülüne bindiğinde Andy, bir bakıyorsunuz, kapsül şeklinde bir aperatif gelmiş. Uçuş başlıyor, bu sırada size zaman içecekleri ve özel galaksiler arası “kültürel” yemekler sunuluyor. Tam bir gastronomi gösterisi. Tam bir gastronomi sanatı. Tam bir deneyim!

Andy Show Ekibi ile Tanıştım

Andy Show: Uzak Galaksiler Arasında 'Eşsiz Bir Akşam Yemeği Tiyatrosu'

Ekip çok parlak. Sanatçı Igor Rudnik tarafından sahneye konulan eserin, kostüm tasarımı Alina German, ışık tasarımı Toma, müzikleri ise besteci Ryan Otter tarafından hazırlandı. Igor Rudnik’le başlayalım.

Igor Rudnik, Yönetmen: Gösterinin yönetmenliğini yapan Rudnik, global şovlarda uzun performanslar, konserler ve müzik videoları yapıyor.

Alex Karpenko, Ortak Yaratıcı: Gösterin eş yaratıcı Alex Karpenko, koreograf ve yönetmen. Dünya şovlarında farklı uzun süredir yaratımlar yapıyor.

Alina German, Tasarımcı: Eşsiz kostümcü, ayrıksı doğası ve yaratıcı tarzlarıyla dünya çapında ünlü bir tasarımcı Alina. TV şovları, tiyatro prodüksiyonları ve müzik kliplerinin yanı sıra ünlülerin tercih ettiği bir modacı.

Nika Safonova, 2. Yönetmen: Nika Safonova, yıldızlarla dolu bir portfolyoya sahiptir ve yaptığı işlerle uluslararası alanda oldukça tanınmış bir sanatçıdır. Show’un 2. yönetmeni ve ekibin çekirdeğidir.

Artem Ilyushenkov, Işık Tasarımcısı: Rusya’nın ünlü TV ve canlı gösterilerinde çalışmış ünlü bir ışıkçı Artem.

Ryan Otter, Gösterinin Bestecisi: Önemli bestecisi Ryan Otter, Global Müzik Ödülleri adaylığı ve film müzikleri vardır.

Marat Baskakov, Teknik Yönetmen: Ekipman ve dekorun yönetiminden ve sıfırdan yeni dekorasyonlar yaratmaktan sorumludur. Ünlü sirklerde ve cünya çapındaki canlı performanslarda turne prodüksiyonları teknik yönetmeni.

Tatyana Gorbunova, Makyaj Tasarımcısı: Tatyana Gorbunova, bu alanda dünyanın en iyi seçimlerinden ve Oscar ödüllük bir makyajcıdır.

Bitirirken…

Andy Show: Uzak Galaksiler Arasında 'Eşsiz Bir Akşam Yemeği Tiyatrosu'

Harika bir kurgu. Eşsiz 50’den fazla profesyonel sanatçı. Teknoloji, sanat ve gastronominin harmanlandığı bir füzyon. Andy Show, Türkiye’deki sanatseverleri büyüleyici bir yolculuğa çıkarmaya hazırlanıyor. Performans sanatları türleri ve teknolojinin bir araya geldiği müzikli tiyatro gösterisi Andy Show’un dünya prömiyeri 15 Haziran’da Antalya’nın yeni nesil gösteri merkezi Cosmos Theatre’da gerçekleştirildi. Sonrasında haftada pek çok günde; 27 Temmuz, 1 Ağustos, 2 Ağustos, 3 Ağustos, 8 Ağustos, 9 Ağustos, 10 Ağustos, 15 Ağustos, 16 Ağustos, 17 Ağustos, 22 Ağustos, 23 Ağustos, 24 Ağustos… Eylül ayı, Ekim ayı… 31 Ekim’e kadar devam eden bir gösteriden söz ediyoruz. Böylesi “exclusive” konseptli Andy Show, her hafta salı, çarşamba ve perşembe günleri Türkiye’nin yeni nesil gösteri merkezi Cosmos Theatre’da seyirci ile buluşuyor, bu yazdıklarım kapsamında izlemenizi öneririm. Bazı şeyler değişti. Jenerasyonlar kaymadı sadece, mevcut nesiller içinde de insanlar da değişti. Hepimizin arzuları, beklentileri de dönüştü. Hatırlamak istiyor, hatırlanmak istiyor. İnsanlar “o an”ların peşinde koşuyor. İşte tam bu noktada, deneyim turizmi olan “Andy Show” gibi işler anlam kazanıyor.

Andy, gelecekten gelen, geleceğe giden bir karakterin felsefi yolculuğunu anlatıyor. Varlığın bilinmeyeni keşfetmek üzere çıktığı uzay yolculuğunun ve yaşadıklarının anlatıldığı hikaye, performans sanatları ve gösteri dünyası adına atılan büyük bir adım olma önemini taşıyor. Bu gösteri evrensel. Bu gösteri kültürel. Bu gösteri felsefi. Bu gösteri sanatsal. Bu gösteri müzikal. Tüm jenerasyonların özgürlükçü ruhu ve keşif odaklı seyahat tercihlerime uygun, teknolojinin bu kitledeki baskınlığında uygun bir gösteriden söz ediyoruz. Andy Show, stilize bir iş. Bir büyük hayal denemesi Türk turizmi için. Bu gösteri ile onu izleyenler, hem yeni tecrübeler kazanıp, hem geleceğe uzanıp, hem de kendi içsel yolculuğa çıkabilir. Andy Show tek başında bir deneyim seyahati. Tematik turizm. Sonuçta, insanların gastronomik tatları, kültürü, doğası ve tarihi ile bir ülkeyi, şehri ya da sadece bir yöreyi deneyimlemeye, kısaca keşfetmeye yönelik yapılan seyahat türünde özel bir durak bu gösteri.

Etiketler

Uğur Batı
Uğur Batı Tüm Yazıları