preloader

Kedi ve Köpek Beslenmesi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

01.08.2023
Kedi ve Köpek Beslenmesi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Yazı Boyutu:

Patili çocuklarınızın sağlıklı ve mutlu bir yaşam sürdürebilmeleri için nasıl beslenmeleri gerektiğini öğrenin.

Patili çocuklarınızın sağlıklı ve mutlu bir yaşam sürdürebilmeleri için doğru beslenmeleri büyük önem taşır. Beslenme; onların enerji seviyesi, bağışıklık sistemi, tüy ve cilt sağlığı gibi birçok faktörü etkiler. Kediler, yüksek miktarda proteine ihtiyaç duyarlar. Köpekler ise daha geniş beslenme yelpazesine sahip, dengeli bir diyete ihtiyaç duyarlar. Bu nedenle, kedilerin ve köpeklerin beslenmesi üzerine doğru bilgilere sahip olmak, onların sağlığını ve mutluluğunu korumak için önemli bir adım…

Kedilerin Beslenmesi Nasıl Olmalı?

Kedi ve Köpek Beslenmesi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Kedilerde yaş grubuna göre mama seçimi yapılması önemli bir noktadır. Kedilerin bireysel ihtiyaçlarına göre; kronik hastalık durumu, kilosu ve cinsi mama seçiminde belirleyici kriterlerden sadece birkaçı.

Kedilerin yüksek miktarda protein gereksinimleri bulunuyor. Protein, kedilerin kas gelişimi, bağışıklık sistemi sağlığı ve genel vücut fonksiyonları için oldukça önemlidir. Bunun yanı sıra kediler enerji sağlamak için yağlara da ihtiyaç duyarlar. Sağlıklı yağ kaynakları, cilt ve tüy sağlığını desteklerken yağda çözünen vitaminlerin emilimini de artırır. Ancak aşırı yağlı bir diyet obeziteye neden olabilir, bu yüzden dengeli bir şekilde verilmelidir. Kedilerin doğru miktarda vitamin ve mineral alması da şart. Özellikle A vitamini, D vitamini, taurin ve ayrıştırılmış diğer besin maddeleri kedinin sağlığı için kritiktir.

Yavru Kediler Nasıl Beslenmeli?

Kedi ve Köpek Beslenmesi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Sahipleneceğiniz kedinin mümkünse 2 aya yakın anne sütü aldığına, daha erken annesinden ayrılmadığına emin olun. Eğer bu sürede herhangi bir nedenle anne sütü alamadıysa mutlaka bir veteriner hekime danışarak yavru kediye uygun mamayı az ama sık sık vermelisiniz. Yaygın olarak kedilerin sütle beslendiği düşünülse de aslında bu bilgi doğru bilinen bir yanlıştır. Kediler -sulandırılsa bile- başka bir canlının sütünü sindiremezler.

Dünyaya yeni gelen yavru kedilerin midesi çok küçük olduğu için az az ama sık aralıklarla beslenmelidir. Vücudu büyümeye çalıştığı için enerjiye ihtiyacı olduğundan beslenme kesinlikle atlanmamalıdır. Yavru kediler doğduğu ilk hafta iki, ikinci hafta beş, üçüncü hafta da sekiz saatte bir beslenmeliler. Dört aylık olduktan sonra da genelde günde iki öğün alarak beslenirler.

Kedilerde Tüy Yumağı Sorunu ve Çözümü

Kedi ve Köpek Beslenmesi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Kediler, kendi kendini temizleyebilirler. Uyanık oldukları zamanların %25’ini kendilerini yalayarak ve temizleyerek geçirirler. Dilleri tıpkı bir tarak gibidir ve tüylerinin bir kısmı dillerinde kalır ancak günlük olarak yapılan bu rutin, kendi tüylerini yutmalarına neden olur.

Çoğu durumda, bu tüyler sindirim sisteminde herhangi bir sorun olmadan doğal olarak elimine edilir. Ancak bazen midede kalırlar ve “tüy yumakları” haline gelirler. Bu durum patili çocuğunuzu rahatsız edebilir ve ele alınmazsa sağlık sorunlarına yol açabilir.

Köpeklerin Beslenmesi Nasıl Olmalı?

Kedi ve Köpek Beslenmesi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Köpeklerin beslenmesinde dengeli bir yaklaşım benimseyin. Yüksek kaliteli proteinler, sağlıklı yağlar, karbonhidratlar, vitaminler ve mineraller içeren dengeli bir diyet sağlayın. Köpeğinizin yaşına, ırkına, boyutuna ve aktivite seviyesine göre özel bir beslenme planı belirlemek oldukça önemlidir.

Köpeklerde Deri ve Tüy Sağlığının Beslenmeyle İlişkisi

Kedi ve Köpek Beslenmesi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Patili çocuklarınızın parlak tüyleri varsa bu onların sağlıklı olduğuna işaret eder. Ancak mat veya yer yer tüy kaybı, kepek, kaşıntı, topaklar, diğer deri ve tüy sorunları varsa bunlar bazı sağlık sorunlarının habercisi olabileceği gibi dengesiz beslendiklerine de işaret edebilir.

Küme halinde tüy kaybetmek, açılmış bölgelere sahip olan deri problemleri, alerji veya enfeksiyon belirtisi olabilir. Sonrasında kaşıntı, kaşınmaktan çizilmiş bölgeler, kırmızı lekeler, dermatit gibi rahatsızlıklar görüyorsanız, bu derisinin iltihaplandığının ve takip edilmesi gerektiğinin bir işaretidir. Bu tip dermatolojik sorunlara maalesef yanlış gıdalar ve uygun olmayan bir diyet neden olabilir. Patili çocuğunuzun olumsuz gıda reaksiyonu göstermesi çok normaldir. Bu nedenle uygun beslenme rutini oluşturmaya dikkat edin.

Köpeğinizin Fazla Kilolu Olup Olmadığını Nasıl Anlarsınız?

Köpeğinizin kilolu mu yoksa obez mi olduğunu Vücut Kondisyon Skoru (VKS) endeksini kullanarak bulabilirsiniz. VKS; bir köpeğin vücut yağını değerlendirmek için görsel ve dokunsal olarak uygulanan bir yöntemdir. Aşırı kilolu veya obez bir köpeğin kaburgalarını, omurgasını ve kalçalarını kaplayan yağ tabakası daha kalın ve bel bölgesi daha az görünür olacaktır.

Köpeklerde Obezite Neden Olur?

Kedi ve Köpek Beslenmesi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Köpeklerde giderek yaygınlaşan obezite; eklem problemleri, diyabet, solunum problemleri, kalp hastalığı ve hatta yaşam süresinin azalmasına yol açar.

Köpeklerde obezitenin başlıca nedeni, enerji alımı ile enerji harcaması arasındaki dengesizliktir. Eğer ki, köpeğiniz fiziksel aktivite ve metabolizma yoluyla yaktığı kaloriden daha fazla kalori alırsa, köpeğinizin obez olma ihtimali ortaya çıkabilir.

Bazı yaygın nedenler şunlardır:

  • Aşırı Besleme: Köpeğinize çok fazla mama, (insan gıdası) veya çok fazla ödül vermek obeziteye sebep olabilir.
  • Egzersiz Eksikliği: Yeterince egzersiz yapmayan köpekler, sağlıklı bir kiloyu korumak için yeterli kalori yakmayabilir.
  • Irk Yatkınlığı: Beagle, Dachshund, Labrador Retriever ve Rottweiler gibi bazı köpek ırkları obeziteye diğerlerinden daha yatkındır.
  • Yaş: Yaşlı köpekler daha az aktif olabilir ve obeziteye neden olabilecek daha yavaş bir metabolizmaya sahip olabilir.
  • Kısırlaştırma: Kısırlaştırma, metabolizmayı etkilemenin yanı sıra daha az hareket etme isteği gibi davranışsal değişikliklere neden olur.

Köpeklerde Obezite Nasıl Önlenir?

Kedi ve Köpek Beslenmesi Hakkında Bilmeniz Gerekenler
  • Dengeli beslenmesini sağlayın: Köpeğinizin yaşına, ırkına ve aktivite düzeyine uygun, yüksek kaliteli bir köpek maması seçin.
  • Ödül mamalarını sınırlayın: Ödül mamaları, köpeğinizin günlük kalori alımının %10’undan fazlasını oluşturmamalıdır.
  • Düzenli egzersiz yaptırın: Yürümek, koşmak veya oynamak gibi günde en az 30 dakika egzersiz yaptırmayı hedefleyin.
  • Kilosunu takip edin: Köpeğinizin ideal kilosunu koruduğunuzdan emin olmak için onu düzenli olarak tartın ve Vücut Kondisyon Skoru’nu takip edin.

Yavru Köpek Beslenmesi Nasıl Olmalı?

Yavru köpeğin aileye katılması her zaman heyecan dolu bir başlangıçtır. Ancak çevre değişimi ve annelerinden ayrılmaları nedeniyle yavru strese girebilir. Bu nedenle, yavruyu yeni evindeki ilk anlarında istenmeyen etkileşimlerden korumak gerekir. Sakin bir şekilde dinlenmeleri için yer ve zaman bırakmak, onları gün boyunca çevreleriyle ilgili küçük keşiflere dahil etmek önemlidir. Geçişi kolaylaştırmak için, emzirme sırasında rahatlatıcı anne köpek feromonunu taklit eden sentetik feromonlar da (tasma, sprey, difüzör) bu süreçte kullanılabilir.

Toffee
Toffee Tüm Yazıları