preloader

Pagani Huayra R Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Pagani Huayra R Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Yazı Boyutu:

Günümüz yarış otomobilleri rüzgar tünellerinde şekillenirken Huayra R, 60’lar ve 70’lerdeki Ferrari P4, Ford GT40 ya da Porsche 917 gibi romantik, zarif ve çok hızlı Le Mans araçlarından esinlendi.

Horacio Pagani

Pagani’nin en son başyapıtı Huayra R tanıtıldı. Öncelikli olarak temel noktalara kısaca bakalım. Vergiler hariç 2.6 milyon Euro’luk fiyat, sadece 30 adet üretilecek ve sadece pistlerde kullanılabilecek bir hiperspor otomobil. Pagani’nin araç gelişiminde bir laboratuvar görevi de görecek olan Huayra R’da kökleri Mercedes-AMG’ye uzanan V12 motor kullanılıyor. Pagani’nin dokunuşlarıyla 9000 d/d’de kırmızı alana ulaşabilen bu çığırtkan atmosferik güç ünitesi, 850 HP ve 750 Nm değerlerine ulaşabiliyor. İnsanın tüyleri bu satırları yazarken bile diken diken oluyor. O zaman aşağıdaki videoya bir göz atalım!

Pagani Huayra R, Pagani Zonda R’dan sonra markanın bir diğer limit konulmadan yapılan üretimi. Yollara çıkamayacağı ya da pistlerdeki herhangi bir kategoride yarışmayacağı için hiçbir regülasyona bağlı olunmadan üretilen Pagani Huayra R, bu sayede markanın bütün yeteneklerinin sergilenmesini sağlıyor. Bu özgürlük duygusu sayesinde merak edilen limitler, yaratıcılığın sonuna kadar kullanılabilmesini sağlıyor.

Pagani Huayra R Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Teknik detaylarla sizleri sıkmak istemeyiz ancak; söz konusu otomobilin bu alandaki figürleri bile bu detaylara merak duymanıza neden olabilir. Turbo ya da kompressör gibi aşırı beslemeler ya da günümüz trendlerinden elektrik desteklerinin hiçbiri olmadan, tamamen atmosferik yapıdaki V12 motor, 6.0 litre hacmine sahip. Pagani V12-R ismi verilen bu güç ünitesi dakikada 8250 devir çevirirken 850 HP’ye ulaşabiliyor. Dakikada 5500 ile 8300 devir çevirirken ise 750 Nm’lik maksimum torkunu linear bir şekilde kullanıma sunuyor. 200 bar basınç ile yakıt püskürtebilen enjektörler ise bu durumlarda silindir yanma odalarını taze benzinle dolduruyor.

Pagani Huayra R Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Sadece 198 kg ağırlığındaki motor chrome-molybdenum alaşımlı şasi üzerine, şanzıman ile birlikte, aracın tam da ortasında olacak şekilde konumlandırılıyor. Bu boyutlarda ve güçteki bir motorun dakikada 9000 devirde kırmızı bölgeye gelmesi ise adeta kulaklara bayram yaptırıyor. Bütün bunlara rağmen servis aralığının 10.000 km’de bir olmasıysa şapka çıkartılması gereken bir başarı. 6 ileri sıralı şanzıman ise sadece 80 kg ağırlığında. Çok özel bir egzoz sistemiyle de donatılan Pagani Huayra R, FIA’nın 110 desibellik kısıtlamalarının olduğu pistlerde bu kurallara uygun olarak adapte edilebiliyor. Aksi durumda normalden 3 kat daha kalın olan egzoz susturucularından, geçmişin Formula 1 araçlarındaki sesin benzerinin çıkarılması amaçlanmış.

{773856}

Pagani Huayra R Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Teknik elementler konusunda fetişi olanlar, Pagani Huayra R’a adeta tapabilirler! Çünkü bu otomobilin gövdesinde Carbo-Titanium HP62-G2 ve Carbo-Triax HP62 gibi malzemeler kullanıldı. Karbon-fiber tutkunları, bu noktada sanki önceki yüzyılda kaldıklarını hissedebilirler! Yeni geliştirilen bu kompozitlerin de etkisiyle Pagani Huayra R’ın kuru ağırlığı 1050 kg seviyesinde kalabilmiş.

Pagani Huayra R Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Tüm detaylar sonucunda Pagani Huayra R’ın 320 km/s hızla giderken yere 1000 kg bastırma kuvveti uygulaması hedeflendi. Frenlerde ise Brembo ile beraber çalışıldı. Karbon-seramik-magnezyum alaşımlı fren soğutucuları ise karbon-seramik disklerin soğutulmasına yardım ediyor. Pirelli P-Zero slick lastikler ise bu araca özel olarak geliştirildi. Ölçüler ise önde 275/675 R19 arkalarda ise 325/705 R19 ebatlarında.

Pagani Huayra R Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Sözün özü; Pagani Huayra R, otomotiv endüstrisindeki zirvelerden birini oluşturuyor. Sadece teknik gelişmelerde gelinen son seviye değil aynı zamanda pist üzerinde sanat eseri gibi adlandırabileceğimiz bir başyapıt ile karşı karşıyayız. Ürettiği her otomobilde buna dikkat eden Pagani’den de bu beklenirdi.

Pagani Huayra R Hakkında Bilmeniz Gerekenler

OGGUSTO Otomobil Editörü Birkan Demir Çalışkan’ın diğer yazılarını okumak için tıklayın.

Dünyadan en yeni haberleri ilk bilen olmak için OGGUSTO’nun haftalık e-bültenine kaydolun.

Birkan Demir Çalışkan
Birkan Demir Çalışkan Tüm Yazıları