preloader

Mercedes-Benz Yeni A-Serisi ve Daha Fazlası

Mercedes-Benz Yeni A-Serisi ve Daha Fazlası

Yazı Boyutu:

Geçtiğimiz günlerde Salda Gölü’nde deneyimlediğimiz Mercedes-Benz’in kompakt sınıftaki temsilcisi A-Serisi tamamen yenilendi. Türkiye’de önümüzdeki günlerde 193.400 TL’den başlayan fiyatlarla satışa çıkacak olan Mercedes-Benz yeni A-Serisi’nde, ilk etapta 163 HP’lik benzinli A 200 ve 116 HP’lik dizel A 180 d motor seçenekleri mevcut olacak.

Mercedes-Benz Yeni A-Serisi ve Daha Fazlası

OGGUSTO olarak katıldığımız Mercedes-Benz’in lansman etkinliğinde; yeni Mercedes-Benz A-Serisi’ni, Antalya’dan başlayarak 160 km boyunca Salda Gölü’ne uzanan ve oradan da Sagalassos Antik Kenti’ne devam eden bir rotada test ettik. Antalya ve Burdur illerini kapsayan ve “Türkiye’nin Maldivleri” olarak anılan Salda Gölü’ne giderken lavanta bahçeleri ve mermer ocakları, muhteşem mavi gökyüzü ve bembeyaz bulutlar eşliğinde eşsiz bir manzara sağladı. Salda Gölü’nde verilen molanın ardından yeni A-Serisi ile birlikte 110 kilometrelik ikinci etabın sonunda UNESCO Geçici Dünya Miras Listesi’nde yer alan Sagalassos Antik Kenti’nde rehber eşliğinde yapılan tur ile binlerce yıl öncesine gidildi.

Mercedes-Benz Yeni A-Serisi’ni Almak İçin 5 Sebep

Bünyesindeki Yapay Zeka Teknolojisi Sayesinde Öğrenme Özelliğine Sahip Olan MBUX

“Yapay Zeka”da devrim niteliği taşıyan MBUX – Mercedes-Benz User Experience (Mercedes-Benz Kullanıcı Deneyimi) uygulaması Mercedes-Benz A-Serisi’ni farklı kılan en önemli detay.

Mercedes-Benz Yeni A-Serisi ve Daha Fazlası

Mercedes me connect teknolojisinde de yeni bir dönemin başlangıcı olan yenilikçi araç içi bilgi ve eğlence sistemi olan MBUX, bünyesinde barındırdığı yapay zekâ teknolojisiyle öğrenme özelliğine sahip ve zaman içerisinde kullanıcısının alışkanlıklarını hafızasında tutmaya başlıyor. Sistem bu yönüyle sürücü, yolcular ve otomobil arasında benzersiz bir bağ kuruyor.

Dokunmak Ekran

Mercedes-Benz Yeni A-Serisi ve Daha Fazlası

Donanım seviyesine bağlı olarak sunulan dokunmatik, yüksek çözünürlüklü geniş ekran ve “Hey Mercedes” anahtar kelimesi ile aktif hale gelen, doğal konuşma dilini de anlama özelliğine sahip olan akıllı sesli komut sistemi ve ön cama yansıtılan sanal gösterge paneli diğer önemli özellikler olarak öne çıkıyor. MBUX, dokunmatik ekran, orta konsola entegre touchpad ve direksiyona entegre dokunmatik kumanda tuşları olmak üzere üç farklı dokunmatik ara yüz üzerinden kumanda ediliyor.

{77687}

“Hey Mercedes” dediğimiz anda bizi dinlemeye başlayan A-Serisi’ni soru sorarak da denedik. “İstanbul’da hava kaç derece?” diye sorduğumuzda, hemen yanıt veren Mercedes, “Çok sıcak” dediğimizde de otomatik klima ayarlarını 18 dereceye getirerek iç mekanı soğuttu.

Sportif Tasarımı

Mercedes-Benz Yeni A-Serisi ve Daha Fazlası

“A-Serisi’nin karakteristik tasarımı, CLS modeli ile başlayan hatlarla harmanlanmış. Genç ve dinamik görünen A-Serisi’nin tasarımında artık daha maskülen bir tavır olduğunu söyleyebiliriz. İç mekana geçildiğindeyse 10,25 inçlik iki dev gösterge ekranı dikkat çekiyor. Direksiyonun arkadaşındaki ekrandan sürüş ile ilgili bilgiler istenilen şekilde yansıtılabilirken, ortadaki dokunmatik ekranda adeta yok yok.”

{88314}

İsteklerinize göre sipariş edebileceğiniz yeni A-Serisi’ni AMG adındaki sportif paket ile aldığınızda koltuklara entegre başlıklar standart oluyor. Eğer arka koltukta yolculuk eden tanıdıklarınız çok oluyorsa AMG paket yerine diğer seçenekleri tercih etmenizi tavsiye ediyoruz. Öte yandan yol tutuş karakteriyle; Antalya-Burdur arasındaki farklı karakterdeki yollarda denediğimiz A-Serisi’nden çok memnun kaldık. Yalıtımı çok başarılı olan A-Serisi’nde dizel motorun sesini duyabilmek için araçtan inip, motor kaputunu açmamız gerekti!

64 Renk Alternatifli Ambiyans Aydınlatması

Mercedes-Benz Yeni A-Serisi ve Daha Fazlası

Yeni A-Serisi’nin 64 farklı renkte ayarlanabilen iç mekan ambians aydınlatmasını da sesli olarak komuta edebiliyorsunuz. 64 renk arasından tercihinizi o günkü modunuza göre de yapabilirsiniz.

Yüksek Güvenlik Seviyesi

Mercedes-Benz Yeni A-Serisi ve Daha Fazlası

Mercedes-Benz’in yalın tasarım felsefesinin bir sonraki adımı olan Yeni A-Serisi, sadece bulunduğu Premium kompakt hatchback sınıfında değil, tüm segment standartlarını yeniden belirleyen güvenlik, teknoloji ve konfor donanımlarını barındırıyor. Yeni A-Serisi, artırılan aks mesafesinin de etkisiyle artık daha geniş bir iç mekan sunuyor. Bagaj hacmi de 29 litre artarak 370 litreye yükseldi. A-Serisi’ndeki 0,25’lik cw değeri ve 2,19 m2’lik yüz alanı (A) ile sınıfının en aerodinamik otomobili olarak öne çıkıyor. Mercedes-Benz ilk kez kompakt sınıfta iki parça bir AIRPANEL (opsiyonel) kullanıma sunuyor.

Mercedes-Benz Yeni A-Serisi ve Daha Fazlası

MBUX’i “Çağ atlayan bir teknoloji” olarak tanımlayan Mercedes-Benz Türk Otomobil Grubu İcra Kurulu Üyesi Şükrü Bekdikhan, Yeni A-Serisi’nin yolcularıyla arasında daha önce hiçbir otomobilin kuramadığı kadar kişisel iletişim kuracağını iddia ediyor. Günümüzdeki yeni A-Serisi Avrupalı ​​sürücülerinin ortalama yaşı, 2011 yılındakiler ile karşılaştırıldığında, önceki modellere göre 10 yaş daha genç kalıyor. Çin’de A-Serisi müşterilerinden neredeyse 3’te 1’i, 30 yaşın altında kalıyor. 2017 yılında Avrupa’daki A-Serisi kullanıcılarının yüzde 60’ından fazlası, bir önceki araçları olarak rakip markaların araçlarını kullanıyordu. Bu da demek oluyor ki; A-Serisi sayesinde Mercedes-Benz pek çok yeni müşteriye sahip oldu. Mercedes-Benz dünyasına A-Serisi ile giriş yapanların yüzde 70’inden fazlası bir kez daha aynı markadan bir otomobile sahip olmak istiyorlar. Siz de, bizim gibi Mercedes Benz A-Serisi’ni yakından deneyimlemek isterseniz en kısa zamanda bir Mercedes-Benz yetkili bayisini ziyaret edebilirsiniz.

Melis Topaloğlu Kasnaklı
Melis Topaloğlu Kasnaklı Tüm Yazıları