preloader

Dünyanın En Güçlü Seri Üretim Otomobili: Lotus Evija

Dünyanın En Güçlü Seri Üretim Otomobili: Lotus Evija

Yazı Boyutu:

Dünyanın en güçlü seri üretim otomobili olan Lotus Evija modelini tanıyın!

Malezyalı Proton’un sahipliğinden Çinli Geely’ye satışı gerçekleştikten sonra küllerinden yeniden doğmaya hazırlanan Lotus, bir kez daha otomotiv sektörüne damga vuracak gibi duruyor. Geçtiğimiz günlerde Londra’da dünya lansmanı yapılan Lotus Evija, tamamen elektrikli altyapısı ile dikkat çekerken çok fazla ilki ve eni bünyesinde barındırıyor. İngiltere’nin yüzde 100 elektrikli ilk hiper otomobili unvanını alan Evija, aynı zamanda “Dünyanın En Güçlü Seri Üretim Otomobili” unvanını da almış durumda. Elbette bütün bu unvanlar teslimatlar başladığı gibi kendini kanıtlayacak.

Dünyanın En Güçlü Seri Üretim Otomobili: Lotus Evija

“Basitleştirin ve hafiflik ekleyin” – Lotus’un Kurucusu Colin Chapman

1.3 milyar dolarlık bir yatırım ile hayata geçirilmeye hazırlanan Evija’nın kelime anlamı, “Varoluştaki ilk örnek” ya da “Yaşayan” ifadelerine denk geliyor. Bu anlamda Lotus’un gelecekteki spor otomobil dünyasında yer alabilmesi için elektrikli altyapı desteğine yatırım yapması gerekiyordu. Aradığı kanı, Çin’in en büyük otomobil markalarından, İsveçli Volvo’nun da sahibi olan Geely’de bulan Lotus’un Evija ile bunu gerçekleştirebileceğini tahmin edebiliyoruz. Çünkü Volvo’nun da Geely bünyesine geçtikten sonra güçlü bir finansal destek ile en iyi yaptığı işi daha da iyi yaptığına şahit olduk!

Türkiye’de Royal Motors tarafından temsil edilen Lotus, Evija için talepleri toplamaya başladı. 2020’de üretimine başlanacak Lotus Evija’dan ilk aşamada 130 adet üretilmesi planlanıyor. Bu sebeple Türkiye’de sipariş vereceklerin ellerini çabuk tutması gerekiyor. 250 bin Pound kaparo yatırılması gereken Lotus Evija’nın fiyatı ülkelere göre değişen vergiler haricinde 1.7 milyon Pound.

{771884}

Dünyanın En Güçlü Seri Üretim Otomobili: Lotus Evija

Lotus Evija’nın teknik özellikleri de muhteşem detaylara sahip. Tamamen elektrikli olan araç 2.000 HP güç üreten motorunda 1.700 Nm tork değeri sunuyor. 3 saniyede daha kısa sürede 0-100 km/s hızlanmasını tamamlayan Evija, 9 saniyeden daha kısa bir sürede 0-300 km/s hızlanmasını tamamlayabiliyor. 320 km/s maksimum hızı kolaylıkla geride bırakabilecek olan Evija elektrikli altyapısında 4×4 aktarıma sahip. 1680 kg’lık ağırlığıyla tamamen elektrikli hiper otomobiller arasında en hafif seçenek unvanını da ele geçiren Evija’nın karbon-fiber’den üretilen monokok şasisi sadece 129 kg olarak ölçülerek benzersiz bir başarıyı vurguluyor.

Dünyanın En Güçlü Seri Üretim Otomobili: Lotus Evija

Lotus Evija’nın elektrikli altyapısının detayları da öncü Lotus kimliğini yansıtıyor. 400 km menzil sunabilen araç 350 kW’lik hızlı şarj istasyonlarında 18 dakikada tamamen şarj edilebiliyor. 12 dakikada ise bataryaların yüzde 80’i doldurulabiliyor. An itibarıyla dünyanın en hızlı şarj edilebilen otomobil bataryası Williams Advanced Engineering tarafından geliştirildi. Şarj istasyonlarının geliştirilmesiyle bu sürenin 9 dakikaya düşebilme ihtimalleri konuşuluyor. Evija’nın şarj soketi ise kuyruktaki kapaklı özel bölgede yer alıyor.

Dünyanın En Güçlü Seri Üretim Otomobili: Lotus Evija

{772286}

Lotus Evija’da dünyanın ilk uzun ve kısa huzmeli lazer farları sunuluyor. Osram tarafından üretilen bu farlar, hem yol hem de pist modlarında fonksiyonellik sağlayabildikleri gibi kristal tasarımlarıyla aracın muhteşem görünümünü destekliyor. Yan aynalar yerine kameralara yer verilmesi bir başka önemli detay. Evija’nın tasarımındaki en dramatik notalardan biri, “Venturi Tüneli” adındaki arka bölüm. Le Mans araçlarından esinlenilen; yan panellerden başlayan hava yarıkları, arka bölümde üçgen form oluşturacak biçimde sonlanıyor ve bu bölüm arka aydınlatmaların tasarımını da belirliyor.

Dünyanın En Güçlü Seri Üretim Otomobili: Lotus Evija

Birkan Demir Çalışkan
Birkan Demir Çalışkan Tüm Yazıları