preloader

Cartier’nin Yeni Timsah Koleksiyonu

20.11.2018
Cartier’nin Yeni Timsah Koleksiyonu

Yazı Boyutu:

Cartier, 1975 yılında ünlü aktrist Maria Felix’in isteği üzerine tasarladığı ikonik timsah kolyesinden ilham alarak yeni bir mücevher koleksiyonu çıkardı.

Cartier, 1975 yılında Meksikalı ünlü oyuncu Maria Felix için tasarladığı tarihe geçen timsah kolyeden ilham alarak içerisinde 4 parça bulunan bir mücevher koleksiyonu çıkardı. Koleksiyonda, toplam 46.45 karat büyüklüğünde 14 kabaşon kesim Kolombiya zümrütünden oluşan kolyenin yanı sıra küpe, bileklik ve yüzük bulunuyor. Güçlü bedeni, hareket etmeye hazır bacakları ve zümrüt bakışlarıyla son derece gerçekçi görünen timsahın üzerindeki çizgiler, Cartier’nin natüralizm geleneğine bağlı kaldığını gösteriyor. Kolye için 1875, bilezik için ise 1019 saat süren işçiliğin ardından dinamik ve canlı bir figür yaratmayı başaran mücevher ustaları baş döndüren bir ustalıkla adeta tarihi canlandırdı.

Cartier’nin Yeni Timsah Koleksiyonu
Cartier’nin Yeni Timsah Koleksiyonu

Cartier’nin Maria Felix için tasarladığı ikonik kolyenin hikayesi

İlginç hayvanlara olan düşkünlüğü ile bilinen İspanyol oyuncu Maria Felix, sahip olduğu yavru timsahı Cartier mağazasına götürerek ölçüsünün aldırttı ve birebir aynısı olacak şekilde bir kolye yapılmasını istedi. Birkaç ay içinde biri zümrüt diğeri sarı pırlantalarla bezeli birbirine ekli iki timsahtan oluşan kolyeyi ünlü aktriste teslim etti. Üzerinde toplam 23 pırlanta, 1066 zümrüt bulunan kolye, Maria Felix tarafından “özgürlüğün ve mutluluğun simgesi” ilan edildi. 1975 yılında Cartier’in mücevher ustası tarafından tarihe geçirilen kolye sıra dışı taşları, kalitesi ve rengiyle eşsiz bir parça.

Cartier’nin Yeni Timsah Koleksiyonu
Cartier’nin Yeni Timsah Koleksiyonu
Özlem Güsar
Özlem Güsar Tüm Yazıları