preloader

Bulgari Serpenti 75'inci Yaşını Kutluyor

30.03.2023
Bulgari Serpenti 75'inci Yaşını Kutluyor

Yazı Boyutu:

Bulgari’nin ikonik modeli Serpenti, mücevher dünyasındaki 75’inci yaşını kendine yakışan bir ışıltıyla kutluyor.

İtalyan mücevher evi Bulgari‘nin kıvrımlarıyla, duyusal hareketlerin büyüleyici oyunuyla akıllara kazınan modeli Serpenti bu yıl 75’inci yaşını kutluyor. Başlangıcı ve sonu olmayan sonsuz metamorfozun, cesaretin, kabuk değiştirip yenilenmenin simgesi yılan figürünün en alımlı tasarımı olan Serpenti; her kreatif dönüşümde olduğu gibi şimdi de ruhunu koruyor.

Bulgari “Serpenti 75 Years of Infinite Tales / (Serpenti Sonsuz Hikâyelerin 75 Yılı)” adı verilen doğum günü kampanyası, stil, yaratıcılık ve büyüleyici metamorfoz hikâyesiyle ikonun durdurulamaz evrimini anlatıyor. İlk Serpenti gizli saatlerden ve 1960’ların renkli kreasyonlarından günümüzün en ileri teknolojili Viper modellerine uzanan zaman akışında her versiyonunda metamorfoz fikri vurgulanıyor.

Mitolojiden Gelen İlham

Bulgari Serpenti 75'inci Yaşını Kutluyor
Bulgari Serpenti 75'inci Yaşını Kutluyor

Göz kamaştıran Serpenti’nin figürü ise tesadüf değil. İnsanlık tarihinin en eski yıllarından beri pek çok kültürde hayal gücünü etkileyen yılan figürünün özellikle Yunan ve Roma mitolojisinde derisini değiştirebilmesi nedeniyle dönüştürücü ve yenileyici güçlere sahip olduğuna inanılıyordu. Sürekli yenilenen bu evrensel enerji, “ouroboros” denilen ve başlangıcı ya da bitişi olmayan sonsuz bir daire oluşturmak için kuyruğunu ısıran yılan sembolüyle temsil edildi.

Roma’nın iki bin yılı aşkın tarihinden ve Kleopatra’nın mücevherlerinden ilham alan ikonik Serpenti kreasyonları her yeni koleksiyonda Serpenti’nin kimliğini değiştirmeden tekrar tekrar yorumlanıyor. Serpenti’nin yıllar içinde kazandığı anlamlardan biri de nesilden nesle güçlenen kadınları sembolize etmesi.

{111841}

1948’den Beri Bileklerde Kıvrılan Mücevher

Bulgari Serpenti 75'inci Yaşını Kutluyor

Bulgari’nin ilk olarak 1948 yılında mücevher saat olarak tanıttığı Serpenti yılanı sürekli dönüşüm geçirse de ebedi ruhundan ilham almaya devam ediyor. İlk tasarımlarında daha stilize bir karakteri olan Serpenti bağlantılı gövdesi, altın işçiliği ile ikonun kendine has esnekliğini buluşturan Tubogas tekniği kullanılarak oluşturuluyordu. Lehimleme yapmadan altından üretilen endüstriyel esintili esnek boru şeklindeki bant, Bulgari’nin inovasyon ruhunu ifade ettiği için doğal olarak Serpenti’nin geleceğe odaklı kimliğine de uygundu.

Bulgari yılanı 1950’li yıllarda yakut, zümrüt veya pırlanta gözlerle süslenmiş değerli bir baş kullanımıyla daha figüratif bir tarz kazandı. Evrimi devam etti ve 1960’larda yılan derisi kreatif denemeler için bir tuvale dönüşürken dikkat çekici pullar değerli taşlar ve renkli minelerin yardımıyla ifade edildi. Markanın kadranı, başın içine gizlediği ilk Serpenti gizli mücevher saatler de bu kreatif dönemde yaratıldı.

Bulgari Serpenti 75'inci Yaşını Kutluyor
Bulgari Serpenti 75'inci Yaşını Kutluyor

O yıllarda kullanılan çarpıcı renk kombinasyonları ve sıra dışı malzemeler, Bulgari’nin efsanevi tarzını simgeliyordu. Ustalıkla elde uygulanan mineler ve değerli taşlar, esnek bir iç çekirdeğe yaratıcılıkla bağlanan esnek boru biçimli pullar Serpenti’nin evrimiyle Bulgari’nin bir mücevher uzmanı olarak benzersiz zanaatkârlığının ne kadar derinden iç içe olduğunu kanıtlıyordu.

İkonik İsimler ve Bulgari Serpenti

Marisa Berenson ve Lidia Sforza Cesarini

Stil efsanesi Diana Vreeland ve Hollywood yıldızı Elizabeth Taylor’un favorisi olan Bulgari yılanı hep geleceğe doğru evrilerek Marisa Berenson, Charlize Theron, Alicia Vikander, Naomi Campbell ve Zendaya gibi tüm zamanların en ünlü ikonlarından bazılarını da baştan çıkardı.

İlham Kaynağı Serpenti

Bulgari Serpenti 75'inci Yaşını Kutluyor

Resimden fotoğrafa, modadan tasarıma her alanda yılan, sanatın temel motiflerinden olmayı başardı. Örneğin Depero, Miró ve Paul Klee’nin eserlerine canlılık katmış, Fornasetti’nin hayal gücüyle tasarım objelerinde yerini almış, tanınmış yönetmenlerin pek çok filmine ismini vermiştir. Alexander Calder, Niki de Saint Phalle, Keith Haring ve Joana Vasconcelos gibi çağdaş sanatın ünlü isimleri kendi yorumlarıyla bu gizemli hayvan motifini kullanırken Robert Mapplethorpe, Richard Avedon ve Helmut Newton gibi fotoğrafçılar baştan çıkarıcı ve dönüştürücü gücüne odaklanmıştır.

Bu geleneği sürdüren Bulgari şimdi Serpenti Factory adlı yeni bir girişim başlatıyor. Sonsuz bir kreatif üretim kaynağı olarak yılana odaklanan bu sanatsal girişim, markanın ilham kaynaklarının, sembollerinin, teknik ve arşivlerinin nasıl hâlâ Serpenti’nin tükenmez yaratıcılığını ve zanaatkârlığını etkilemeye devam ettiğini keşfetmek için ikonun görsellerinden yararlanacak.

Bulgari proje kapsamında ikonun eklektik doğasını göstermek için Serpenti’ye odaklı özel sanat eserleri geliştiren Refik Anadol, Davide Quayola, Daniel Rozin, Sougwen Chung ve Cate M gibi uluslararası çağdaş sanatçılarla iş birliği yapacak.

{132641}

75’inci Yıl Dönümüne Özel Refik Anadol Sergisi

“Serpenti by Refik Anadol” sergisi Milano merkezindeki Piazza Duomo’dan Londra’daki ünlü Saatchi Gallery’ye ve Avrupa’nın en ikonik sanat destinasyonlarından bazılarına seyahat ettikten sonra şimdi de Madrid’deki prestijli Thyssen-Bornemisza Ulusal Müzesi’nde sanatseverlerle buluşmaya hazırlanıyor. 17 Şubat’tan itibaren ziyaretçi kabul eden sergi, Serpenti’nin 75. yıl dönümünün öne çıkan etkinliklerinden biri olarak kutlamaların da başlangıcı olacak ve ikonun 1948’deki doğumundan makine öğrenmesinin gücüyle geleceğe uzanan dönüşümünü gözler önüne serecek. Sergi 16 Nisan’a kadar devam edecek.

Özlem Güsar
Özlem Güsar Tüm Yazıları