preloader

Ünlü İsimlerden Kitap Önerileri

15.03.2020
Ünlü İsimlerden Kitap Önerileri

Yazı Boyutu:

Alanlarının başarılı ve ünlü isimleri, en sevdikleri kitapları OGGUSTO okurları için önerdi.

Şimdi ne okusam diye düşünüyorsanız, fazla yorulmayın. Sizin için harika bir listemiz var! Bir sonraki kitabınıza karar verirken alanında başarılı ve birbirinden ünlü ismin önerisini duymak istemez misiniz? Saffet Emre Tonguç’tan Prof. Dr Deniz Ülke Arıboğan’a; Gonca Vuslateri’nden Levent Erden’e; Fatih Tutak’tan Salim Kadıbeşegil’e farklı sektörlerin kanaat önderleri, kitap önerilerini OGGUSTO’yla paylaştı…

Aydan Üstkanat – Şef, Fotoğrafçı ve Yemek Yazarı

Türkiye’de Gazetecilik Masalı, Ümit Alan

Ünlü İsimlerden Kitap Önerileri

Gezi döneminde ekranlarda yayınlanan penguen belgeseline varan süreci anlatan Ümit Alan içerisinde bulunduğumuz dönemi gazeteciliği kara tarihi olarak tanımlıyor. Osmanlı Devleti’nden Cumhuriyet’e, darbe yıllarından Andıç Olayı’na gazetecilik mesleğinin tarih boyunca ülkemizde yaşadığı kırılma anlarını okuyucularla paylaşıyor. Gazeteciliğin artık bir masal ya da efsane haline geldiğini savunan kitap, tarihe önemli bir not düşüyor.

Tıpta ve Sağlıkta Balon Bilgiler, Nina Shapiro ve Kristen Loberg

Ünlü İsimlerden Kitap Önerileri

Daha sağlıklı, daha ince ve daha genç olmak için neler yapmamız gerektiğini birileri bize hep söylüyordu. Bazen dergiler bazense haber kanalları vasıtasıyla… İçinde yaşadığımız dijital çağda ise her şey bir tık kadar yakınımızda. Kulağa hoş gelse de, bu durum doğru yanlış pek çok bilgiye maruz kalmamıza sebep oluyor. Peki, sağlığa dair hangi bilgi doğru, hangisi ise yanlış? 20 yıldan fazla klinik ve akademik deneyime sahip olan Shapiro, işte bu sorunun cevabını veriyor.

Başlangıç, Dan Brown

Ünlü İsimlerden Kitap Önerileri

Da Vinci Şifresi, Melekler ve Şeytanlar ve Kayıp Sembol ile dünyanın en ünlü yazarlarından biri haline gelmiş olan Dan Brown, Başlangıç ile hayranlarını bir kez daha mutlu ediyor.”Nereden Geldik?Nereye Gidiyoruz?” soruları yüzyıllardır insanoğlunun kafasında yankılanıyor. Bu soruların cevabını bulduğunu iddia eden bir adam ise, tam da cevapları açıklayacağı gece öldürülüyor. Arkasında bıraktığı gizemi çözmek ise tabii ki Robert Langdon’a düşüyor.

Aydan Üstkanat’ın tüm önerileri için tıklayın.

Begüm Kütük – Oyuncu

Aralıklı Beslen Genç Kal, Zaza Yurtsever

Ünlü İsimlerden Kitap Önerileri

Zaza Yurtsever, Aralıklı Beslen Genç Kal’da son zamanların en çok konuşulan beslenme trendlerinden biri olan aralıklı oruca dair bildiğiniz her şeyi sorgulatıyor. Psikolog olan Zaza Yurtsever, alınan kiloların altında yatan sebebin çoğunlukla stres kaynaklı olduğunu savunuyor. Buna çözüm önerisi ise diyetsiz ve stressiz bir yol olarak gördüğü aralıklı oruç. Yurtsever, Sağlıklı olmak ve sağlıklı yaşlanmak isteyenlerin bu sayede kolayca kilolarını koruyabileceklerini ifade ediyor.

Camdaki Kız, Gülseren Budayıcıoğlu

Ünlü İsimlerden Kitap Önerileri

Bir psikiyatrist olan Gülseren Budayıcıoğlu, hastalarından deneyimlediği yaşamlara yer verdiği romanlarını okuyucu ile buluşturmaya devam ediyor. Bunlardan biri olan Camdaki Kız kitabı da hikayesiyle, sizi alıp derin düşüncelere daldıracak türden bir roman. Çocuklukta yaşanılan her bir olayın, geleceğimizde ne gibi izler bırakacağını mükemmel bir dil ile anlatan usta yazar, engin bilgi ve tecrübelerini okuyucuları ile paylaşıyor. Romanın ana kahramanı Nalan’ın hikayesi üzerinden sevgiye dair önemli bir mesaj veren roman, başucu kitabı niteliği taşıyor.

Etkileme ve İkna Sanatında Hikayenin Gücü, Annette Simmons

Ünlü İsimlerden Kitap Önerileri

Mesleğiniz, hayattaki amacınız ne olursa olsun, başarılı olmanın sırrı paylaşacak bir hikayeye sahip olmaktan geçiyor. Hikayesi olmayan liderler oy alamıyor, CEO’lar ise ikinci çeyreği göremiyor… Peki hikayeleri bu kadar vazgeçilmez yapan nedir? Annette Simmons, bu kitapta işte bu soruya yanıt veriyor. Hayatın içinden ve dünyanın dört bir tarafından derlenen örneklerle hikayenin gücünü gözler önüne seren Simmons, bir hikaye anlatma rehberi olarak adlandırılabilecek bu kitapta bu kadim sanatın modern dünya düzeninde nasıl kullanılacağını anlatıyor.

Begüm Kütük’ün tüm önerileri için tıklayın.

{772908}

Prof. Dr. Deniz Ülke Arıboğan – Akademisyen

Kusursuz Kararlar Vermek ve İkna Sanatı, Uğur Batı

Ünlü İsimlerden Kitap Önerileri

Harvard Business Review Türkiye ve Bloomberg Businessweek Türkiye gibi önemli yayınlardan çok güzel eleştiriler alan Kusursuz Kararlar Vermek ve İkna Sanatı, karar verme sürecinin en karanlık anlarına ışık tutuyor. Son derece etkileyici bir üslubun kullanıldığı kitap, okuyucuları kendilerini sorgulamaları için cesaretlendiriyor.

Son İnsan, Tolga Yücel

Ünlü İsimlerden Kitap Önerileri

Tolga Yücel, Son İnsan’da dijitalleşmeyle gelen hızın köleleri haline gelen “sıradan” insanların yalnızlık ve mutsuzluk hallerini sorguluyor. İnsanların mutluluğun peşinden koşmak için bile fazla yorgun oldukları bugünlerde bizleri bekleyen iki seçeneğin olduğunu dile getiren yazar, “İçine hapsolduğumuz bu düzene alışacak mıyız yoksa çaresizlik hissini bir kenara bırakıp daha huzurlu bir dünya için çalışmaya mı başlayacağız?” diyor. Cevabı ise yine kendi veriyor: Yeni bir denge sağlayıp, uzlaşmayı öğrenerek birlikte büyümenin yeni yollar keşfetmemizin şimdi tam zamanı!

İnsanın Fabrika Ayarları: Beden, Sinan Canan

Ünlü İsimlerden Kitap Önerileri

“İnsanın Fabrika Ayarları” isimli üçlemenin ilk kitabı olan “Beden”, insana dair pek çok soruya yer veriyor fakat bu soruların cevaplarını okuyuculara sunmak yerine, her birinin kendi cevaplarını bulmasını sağlayacak bir yol haritası çiziyor. İnsan olmanın gereklerini tam anlamıyla kavrayabilmek için bilimsel gerçeklere farklı bir bakış açısıyla bakılması gerektiğini savunan kitap, “konu “insan” ve bilim de bu kadar açık ve net bir araç iken bu kadar anlaşmazlık nereden geliyor?” diye soruyor.

Prof. Dr. Deniz Ülke Arıboğan’ın tüm önerileri için tıklayın.

Dilara Koçak – Beslenme ve Diyet Uzmanı

Kalbimin Can Mayası, İclal Aydın

Ünlü İsimlerden Kitap Önerileri

3 kardeş olan Türkan, Dönüş ve Derya’nın hikayesini anlatan 3 Kız Kardeş romanının devamı niteliği taşıyan Kalbimin Can Mayası, Ayvalık’ta geçiyor. Tanıdık karakterlere eklenen yeni simalarla zenginleşen hikaye, okuyanları en çok samimi ve sıcak dili ile etkiliyor. Bizden önceki nesillerden miras aldığımız duyguları sorgulatan roman, İclal Aydın’ın 13. kitabı.

Daha, Hakan Günday

Ünlü İsimlerden Kitap Önerileri

Hakan GÜnday’dan gerçekleri yüzümüze tokat gibi vuracak bir kitap daha. Tahmin edilebileceği gibi, göçmenlere dair çoğu hikaye onların bakış açısından anlatılırken, Hakan Günday meseleye kendine özgü penceresinden bakıyor. İnsan kaçakçısı olan babasına çıraklık yapan Gaza’nın hikayesini anlatan Daha, çok etkileyici bir dille yazılmış. Son dönemde bu coğrafyada yaşanılanlar düşünüldüğünde, ilk kez 2013 yılında yayımlanan Daha’nın tam da bu zamanın kitabı olduğunu söylemek mümkün.

Işık Ülkesinden, Zeynep Göğüş

Ünlü İsimlerden Kitap Önerileri

Zeynep Göğüş’ün ilk romanı olma özelliğini taşıyan Işık Ülkesinden, dönüşen kimliklere, dönüşerek direnenlerin hikayesini anlatıyor. Cumhuriyet’in kurulmakta olduğu yıllarda geçen roman, büyük bir aile olan Bayraktarlar’ın yaşadıkları üzerinden yeni rejimin inşasını ve kat edilen yolları konu alıyor. Bir yandan da eskiden vazgeçemeyenler ile yeniye hızlıca uyum sağlayanlar arasında yaşanan çatışmayı gözler önüne seriyor. Kimlik meselesini edebi bir yaklaşımla irdeleyen Işık Ülkesinden, oldukça başarılı bir ilk roman.

Dilara Koçak’ın tüm önerileri için tıklayın.

Dilek Hanif – Tasarımcı ve Girişimci

İkigai, Hector Garcia

Ünlü İsimlerden Kitap Önerileri

Uluslararası çok satan kitaplar arasında yer alan İkigai, her güne anlam kazandıracak rehber niteliğinde bir kitap. Japonların uzun ve yaşam sırrıyla adeta okuyucuya rehberlik yapan bu kitapta, Japonların 4 prensibe dayanan ikigai felsefesine değiniliyor ve yazar sık sık asla vazgeçmemek, neyi sevdiğini aramak, olumsuzluklar yaşansa da gülecek şeyler bulabilmenin gerekliliğine değiniyor. Herkesin bir ikigaisi olduğuna inanan Japonların felsefesine dayanan bu kitap okuyucusuna da kendi ikigaisini keşfedebilmesi için gerekli tüm bilgileri vererek yol gösterirken sabırlı olmayı, yaşam amacını keşfetmeyi, ilişkileri canlandırmayı ve kişinin kendisini tutkularına adamasını sağlıyor.

Zarafet, Donald Spoto

Ünlü İsimlerden Kitap Önerileri

Zarafet, Audrey Hepburn’un hayatını konu alan ve ayrıca filmlerine dair detaylara yer veren biyografi türünde bir kitap. Doğduğu andan itibaren okul hayatı, sinema kariyeri, aşk hayatı, mutlulukları ve hüzünleri, insanlık için yaptıkları dahil olmak üzere ölümüne kadar hayatının tüm detaylarına yer verilen kitapta Hepburn’un hayatına tanıklık ettikçe, Audrey Hepburn zarafeti ve masumiyeti bir kez daha kendisine hayran bırakıyor. Sonald Spoto’nun kaleme aldığı Zarafet” sayesinde, Audrey Hepburn’ü tanımak ve nasıl zarif, masum, merhametli ve kocaman yürekli biri olduğunu anlayabilmek mümkün.

Olanı Sevmek, Stephen Mitchell

Ünlü İsimlerden Kitap Önerileri

Dünyanın en ünlü kişisel gelişim terapisti Byrion Katie’nin The Work adı verilen seminer ve seansları, insan yaşamına ışık oluyor ve 4 soruyla karşılaşılan sorunları çözüme kavuşturuyor. “Bu doğru mu?”, “Bunun doğru olduğunu kesinlikle bilebilir misin?”, “Bunu düşündüğünde nasıl tepki veriyorsun?” ve “Bu düşünce olmasa sen kim olurdun?”. Bu 4 mucizevi soruyla hayatın başağı yenilenebileceğini savunan The Work adındaki terapi yöntemi, 1986 yılında Byrion Katie’nin “Gerçeğe uyanmak” diye adlandırdığı olayı yaşamasıyla ortaya çıktı ve o günden beri bu yöntemle yüzbinlerce insanı buluşturdu. Üstelik The Work terapisini yalnızca toplumsal etkinlikliklerde insanlarla buluşturmakla kalmadı değil; iş çevreleri, üniversiteler ve okullar ve hapishanelere de tanıttı.

Halide Edib, Biyografisine Sığmayan Kadın, İpek Çalışlar

Ünlü İsimlerden Kitap Önerileri

Ayrıntılı araştırmalar, tanıklar, gün yüzüne çıkmamış mektuplar ve arşiv belgelerine dayanarak İpek Çalışlar’ın kaleme aldığı biyografi türündeki bu kitapta, dünya sahnesinde var olarak Cumhuriyet tarihinin simge kadınlarından biri haline gelen Halide Edib’in hayatını roman akıcılığıyla okuyucuya aktarıyor. Halide Edib’in tüm yönleri ile anlatıldığı kitapta, Kurtuluş Savaşı’nda cephede savaşmış, İstiklal Madalyası almış, yaşamı mücadeleler, olaylar ve maceralarla dolu cesur bir kadının hayat hikayesi aydınlığa kavuşuyor. “Mahatma Gandhi'nin, Bertrand Russell'ın ve Yahya Kemal'in yakın dostu, Ali Ayet ile Hasan Zeki'nin annesi, yüzlerce makalenin ve onlarca kitabın yazarı. Aşkın ve hürriyetin her gün yeniden kazanılması gerektiğine inanan, dünya çapında entelektüel bir kadın, Halide Edib…"

Elif Dağdeviren – Gazeteci ve Yapımcı

Duvar, Deniz Ülke Arıboğan

Ünlü İsimlerden Kitap Önerileri

Deniz Ülke Arıboğan, Duvar kitabında tarihin geri dönüşünü ve yeniden duvarlarla örülmeye başlayan dünyamızı anlatıyor. Küreselleşmeye, göçe, siber dünyaya, Çin’in ekonomik yayılmacılığına, Rus askeri yayılmasına ve demokrasiye karşı inşa edilen duvarları, ‘duvarlı dünya’ perspektifiyle ele alıyor. Aynı zamanda devlet merkezlerinin, elindeki teknolojik donanımların da katkısıyla duvarlar içine hapsettikleri halklarını daha kısıtlayıcı sistemlerle yöneteceğine vurgu yapıyor.

Cehennem, Dan Brown

Ünlü İsimlerden Kitap Önerileri

Dünyanın birçok ülkesinde çok satanlar listesine giren Inferno kitabında, Harvard Üniversitesi Simgebilim Profesörü Robert Langdon başından vurulmuş bir halde hastane odasında gözlerini açar. Ne buraya nasıl geldiğini ne de nasıl vurulduğunu hatırlamaktadır. Yaşadığı korkunç baş ağrısına eşlik eden tek şey; sürekli kâbuslarında gördüğü kan kırmızısı bir nehrin karşısından kendisine seslenen gümüş saçlı güzel bir kadın ve toprağa baş aşağı gömülü can çekişen bedenlerdir… Biraz paranoya yaşamak için mükemmel bir kitap!

Hayatın Kaynağı, Ayn Rand

Ünlü İsimlerden Kitap Önerileri

Any Rand, Hayatın Kaynağı kitabının teması insanın ruhundaki bireycilik ve kollektivistliktir. Kitap, insanlığın var oluşundan bu yana, dönüştüğü menfaatçi insan yapısına ve üreten insan yapısına değiniliyor. Üreten insan tipi ve kullanan insan tipi olmak üzere iki insanın arasındaki farklara vurgu yapıyor. İnsanoğlu hakkındaki gerçekleri okumak, son derece etkileyici…

Elif Dağdeviren’in tüm önerileri için tıklayın.

Erdil Yaşaroğlu – Heykeltıraş ve Karikatürist

Mitolojinin Gücü, Joseph Campbell

Ünlü İsimlerden Kitap Önerileri

Mitoloji alanının otoritelerinden biri olarak kabul edilen Joseph Campbell tarafından yazılan “Mitolojinin Gücü”, Campbell’in televizyon gazetecisi Bill Moyers ile arasında geçen diyaloglardan oluşuyor. Moyers’in mitoloji ve hayata dair sorularına yanıt veren Campbell, mitolojinin insan hayatındaki önemini vurguluyor ve okuyucuların mitolojiye bambaşka bir perspektiften bakmalarını sağlıyor.

Bunu Ben De Yaparım!, Christian Saenrendt & Steen T. Kitti

Ünlü İsimlerden Kitap Önerileri

Bir modern sanat eserinin karşısında “Bunu Ben De Yaparım!” dediniz mi hiç? Öyleyse, bu kitaba mutlaka göz atın. Modern sanatı anlamakta zorlanan ama sanat dünyasından da kopmak istemeyenler için bir rehber niteliği taşıyan bu kitap, çağdaş sanatın en önemli örneklerine ve akımlarına dair genel bilgiler sunarken eğlenceli anekdotlarla sizi içerisine çekiyor. “Az olsun, öz olsun” prensibini savunan kitap, okuyucuları sapla samanı ayırıp içi boş sergilerden koşarak uzaklaşmaya cesaretlendiriyor.

{772906}

1453 Son Büyük Kuşatma, Roger Crowley

Ünlü İsimlerden Kitap Önerileri

Fatih Sultan Mehmet, 1453 yılında İstanbul’u fethetmeseydi bugün nasıl bir dünya düzeni içerisinde var olurduk sizce? Bu sorunun cevabı kesin olarak hiçbir zaman verilemeyecek olsa da, muhtemelen şimdikinden çok daha farklı olacaktı. Osmanlı İmparatorluğu’nun en çok merak edilen ve araştırılan dönemlerinden biri olan bu tarihi kuşatma, bu kez Roger Crowley tarafından kaleme alınıyor. İstanbul’da yaşamış, kenti ve tarihini çok iyi araştırmış bir yazar olan Crowley, bilimsel tavrıyla kitabının güvenilirliğini artırırken; akıcı diliyle de kitabı zevkle okutuyor.

Erdil Yaşaroğlu’nun tüm önerileri için tıklayın.

Fatih Tutak – Şef

Nietzsche Ağladığında, Irvin D. Yalom

Ünlü İsimlerden Kitap Önerileri

İnsan psikolojisinin derinliklerini gözler önüne seren kitaplarıyla çok sevilen Irvin D. Yalom, en popüler kitabı olan Nietzsche Ağladığında’da, okuyucuları 19. yüzyıl Viyana’sına götürüyor. Kitabın baş kahramanlarından biri ise, o esnada sadece iki kitabı yayımlanmış sıradan bir filazof olan Nietzsche. Bir nevi inzivada yaşayan Nietzsche'nin içerisinde bulunduğu ruh halini, en bilinen sözlerinden biri olan “Ümit kötülüklerin en kötüsüdür çünkü işkenceyi uzatır” dan anlıyoruz zaten. Okuyucuları kendilerini ve hayatlarını sorgulamaya teşvik eden bu kült kitapta Nietzsche’ye eşlik eden isimler arasında ise Breur ve Freud yer alıyor.

Alamut: Fedailerin Kalesi, Vladimir Bartol

Ünlü İsimlerden Kitap Önerileri

Cennetin anahtarını elinde tuttuğunu iddia ederek etrafındakileri kendine bağlayan Hasan Sabbah’ın hikayesini anlatan Alamut, Vladimir Bartol tarafından 1938 yılında Slovenya’da yayınlandı.Sabbah ve fedailerinin kendilerine adeta bir yeryüzü cenneti yarattıkları Alamut Kalesi de romanın baş kahramanlarından biri. Yılların eskitemediği bu kitabın 1960-80 yılları arasında muhtelif yerlerde yasaklanmasının sebebi ise kitapta cennet ve cehennem inancının sorgulanması ve bazı noktalarda inkar edilmesi.

Hayat, Engin Geçtan

Ünlü İsimlerden Kitap Önerileri

Ünlü psikiyatrist Engin Geçtan tarafından kaleme alınan Hayat, Geçtan’ın uzun yıllardır sürdürdüğü klinik çalışmaların bir uzantısı olarak düşünülebilir. Yabancılaşmadan kuantum kuramına, kaostan “gölgeler”e kadar pek çok konuyu, anlaşılabilir ve sade bir dil ile okuyucularına sunmaya dikkat eden Geçtan, bunu yaparken hem kişisel deneyimlerinden hem danışanlarının hikayelerinden faydalanıyor.

Fatih Tutak’ın tüm önerileri için tıklayın.

Fuat Pamukçu – GYIAD Başkanı

Hermann Hesse – Siddhartha

Ünlü İsimlerden Kitap Önerileri

1946 yılında Nobel Edebiyat Ödülü sahibi olan Alman yazar Hermann Hesse’nin 1922 yılında kaleme aldığı bu başyapıt, özüne ulaşmak için ruhsal bir yolculuğa çıkan Siddhartha karakterini konu alıyor. Doğu gizemciliğini felsefi, tarihi ve dini yönleriyle el alan kitap nesillerdir kılavuz kitap olma özelliğini korumakta. “Bu kitapta; tüm dinlerde ve insanların benimsediği tüm inanış biçimlerinde ortak olan yanı, tüm ulusal ayrımları aşan, tüm ırkların, tüm bireylerin benimseyebileceği şeyi yakalamaya çalıştım.” diyen Hesse’nin bu romanında, dünyevi zevklerin ve şatafatın insanı gerçeklikten ve kendi doğasından uzaklaştırdığını, bilgi öğretilse de bilgeliğin asla öğretilemeyeceğini vurgulanıyor.

Richard Bach – Illusions (Mavi Tüy)

Ünlü İsimlerden Kitap Önerileri

Dünya düzeninde olup biten olaylara alışan ve bunların değişmez doğrular olduğunu düşünen insanlara yanıldıklarını gösteren kitap orijinal adını da bu yanılgılardan (Illusions) alıyor. Hayattın anlamına ve insanın hayattaki amacına ışık tutan kitap, yazarın söyleyeceklerinin Martı isimli bir önceki kitabıyla henüz bitmediğini vurguladığı bir açıklamayla başlıyor. Kitapta görevinden istifa eden bir mesihle tanışan yazarın başından geçenler konu alınıyor. Her okuyanın kendi hayatına göre bir felsefe çıkaracağı kitap, insanın hayata ve dünyaya bakış açısını değiştirecek nitelikte.

Tim Marshall – Prisoners of Geography (Coğrafya Mahkumları)

Ünlü İsimlerden Kitap Önerileri

BBC, Guardian ve Independent muhabiri Tim Marshall kaleme aldığı Prisoners of Geography kitabında dünya tarihine ve kaderine etki eden 10 farklı harita ile coğrafi şartların siyasi-diplomatik tercihleri nasıl şekillendirdiğini anlatıyor. Dünya tarihine etki eden anahtar faktörlerden birinin vurgulandığı kitaptaki “Putin neden Kırım’a takıntılı?, ABD’nin küresel güç olması kader miydi?, Çin’in stratejik odağı neden dışarıya kayıyor?” gibi sorular ele alınan konulardan bazıları.

Alfred Fouillee – Avrupa Milletlerinin Karakter ve Psikolojileri

Ünlü İsimlerden Kitap Önerileri

Avrupa Milletlerinin Karakter ve Psikolojileri kitabı, solidarizm akımının öncülerinden biri olan felsefe tarihçisi Alfred Fouillee’nin 1903 yılında ortaya koyduğu ve 1923 yılında önemli bölümleri TBMM tarafından tercüme ettirilip yayınlanan bir eser. Avrupa halklarının etnik ve tarihi kökenlerini, kültürel-psikolojik-karakteristik yapılarını ve insani ilişkilerini farklı ana başlıklar altında ele alan kitap, Milli Mücadele’yi yürüten kadroların, mücadele ettikleri milletleri tanıması da gerektiğine dikkat çekiyor. Neredeyse tüm satırların altını çizerek okuyan Mustafa Kemal “Bir gecede okudum. Çok enteresandı. Tekrar okunacak noktaları vardır.” ifadeleriyle kitabın önemini vurgulamıştır.

Grigoriy Petrov – Beyaz Zambaklar Ülkesinde

Ünlü İsimlerden Kitap Önerileri

Fin ulusunun, bataklık ve kayalıklar arasında doğal kaynak fakiri bir ülkeyken, ayağa kalkıp yoksulluktan kurtularak yeniden doğuşunu ve siyasi, ekonomik ve kültürel açıdan gelişmiş bir refah toplumuna dönüşmesini konu alıyor. Finlandiya’daki aydınlar, devletin temelini sağlamlaştıran en önemli unsurun halkın kültürel ve ahlaki yönlerden gelişimi olduğunu, bu yüzden öğretmenden askere, yazardan doktora kadar herkese önemli görevler düştüğünü savunmuşlardır. Hem tarihi örgüsü hem de anlatımıyla oldukça etkileyici olan bu kitabı okur okumaz oldukça etkilenen Mustafa Kemal Atatürk, Beyaz Zambaklar Ülkesi’nin okul müfredatına eklenip ülkenin tüm okullarında okutulmasını istemiştir.

Haemin Sunim – The Things You Can See Only When You Slow Down: How to be Calm in a Busy World (Yalnızca Yavaşladığında Görebileceğin Şeyler)

Ünlü İsimlerden Kitap Önerileri

Bu kadar meşgul olan dünya mı yoksa aklımız mı? Dünya çok hızlı hareket ediyor diye biz de o kadar hızlı hareket etmek zorunda değiliz. Budist öğretmen Haemin Sunim farkındalık rehberi niteliğindeki bu kitabında insanların iş hayatında yaşadığı hayal kırıklıklarından aşkta ve ilişkilerdeki tutumlarına kadar pek çok konuda spiritüel tavsiyeler veriyor.

Gonca Vuslateri – Oyuncu

Sözler (1961-2012), Bob Dylan

Ünlü İsimlerden Kitap Önerileri

Yaşayan en önemli Amerikalı şarkı yazarlarından ve şairlerinden biri olan Bob Dylan, 2016 yılında şarkı sözleri ile Nobel Edebiyat Ödülü kazandı. “Büyük Amerikan şarkı geleneğine yeni, şiirsel bir ifade tarzıyla katkıda bulunması” sebebiyle bu ödülü alan Dylan, o dönem pek çok tartışmaya da sebep oldu. Kendi adını taşıyan ilk albümünün ardından 30 albüme daha imzasını atan sanatçının şarkı sözleri bu kitapta bir araya geliyor. 13 çevirmenin birlikte hazırladığı kitapta Nazım Dikbaş’ın her bir album için özel yaptığı “kapak” çizimleri de yer alıyor.

Caniko, Colette

Ünlü İsimlerden Kitap Önerileri

19. yüzyıl sonu Paris'inde geçen Caniko, yirmili yaşlarındaki genç bir adam ile olgun bir kadının ilişkisini konu alıyor. Gayrimeşru bir çocuk olarak doğan Caniko, yakışıklı ve zengin bir jigalodur. Ondan 20 yaş büyük olan Lea ise, Caniko’nun tatminsizliğini gidermeyi kendine adeta iş edinir. 7 yıldır devam eden bu ilişkinin artık son demlerine ulaşmasıyla başlayan roman, Fransız edebiyatının en güçlü isimlerinden biri olan Colettte’e ait. Proust'tan Fitzgerald'e, Jean Genet'ten Julia Kristeva'ya birçok yazarı kendine hayran bırakan Colette, tam anlamıyla kendine özgü bir yazardır.

Sarıyaz, Mahir Ünal Eriş

Ünlü İsimlerden Kitap Önerileri

Mahir Ünsal Eriş’i altı yıl aradan sonra okurlarıyla buluşturan Sarıyaz, aynı olayın etrafında dönen ve birbirinin içerisine geçmiş sekiz öyküden oluşuyor. Küçük bir kıyı kasabasında yaşayan insanların hayatlarını konu alan bu hikayeler, yazarın her zamanki şefkatli sesi ile, onların hayata tutunma çabalarına ışık tutuyor. Kasabanın yerlileri, onları çok endişelendiren bir dizi sıradışı doğa olayının ardından bir de deprem felaketi ile yüz yüze gelirler. Olayların yankıları ise uzun süre devam eder.

Gonca Vuslateri’nin tüm önerileri için tıklayın.

{772899}

Prof. Dr. Haluk Gürgen – Akademisyen

Hakikat Sonrası Çağ, Ralph Keyes

Ünlü İsimlerden Kitap Önerileri

“Hakikat sonrası” (post-truth), 2016 yılında yılın sözcüğü seçilince sıklıkla kullanılır hale gelse de, kelimenin kökeni daha eskilere dayanıyor. Bu sözcüğü 2004 yılında kitabının kapağına taşıyarak literatüre sokan Ralph Keyes, “Zeki insanlar olarak, suçluluk duymadan paçayı kurtarabilmek için gerçeği örtbas etmeye gerekçeler buluyoruz. Ben buna hakikat sonrası diyorum.” diyerek tanımlıyor kelimeyi. İçinde bulunduğumuz döneme dair en genişı teorik açıklamayı sunan kitap, yalanın toplumun bir parçası haline gelmesini ve dürüstlüğün bilinçli bir çabayla değersizleştirilmesini irdeliyor.

Mitomani, Peter Konrad

Ünlü İsimlerden Kitap Önerileri

Bilimsel akla duyulan saygıya rağmen, mitler hayatımızın pek çok alanını işgal etmiş durumda. Çekilen her selfie Narkissos!a selam gönderirken, teknolojik cihazlarımızın üzerinde de Adem’in cennetten kovulmasına neden olan yasak elmayı anımsatan bir logo bulunuyor. Bunların yanı sıra 21. yüzyıl kendi mitlerini de yaratıyor. Bunların hepsini 27 başlıkta inceleyen Mitomani, mitin toplumsal hayattaki yerini pek çok pencereden inceliyor ve günümüz dinamiklerine yansımalarını ele alıyor.

Korkunun Felsefesi, Lars F.R. H. Svendsen

Ünlü İsimlerden Kitap Önerileri

Dört bir tarafımızı saran kameralar ve defalarca kilitlenen kapılar ile her gün korkunun somut yansımalarına şahit olurken, çeşitli platformlarda karşımıza çıkan dehşet verici haberler ile de hiç bitmeyen bir endişe hissini taşıyor içimizde. Hobbes ve Machiavelli’nin felsefelerini mercek altına alan “Korkunun Felsefesi”, korkunun nasıl oluştuğunu, toplumlara nasıl sızdığını ve nasıl işlediğini irdeliyor. Daha iyimser bir geleceğin olasılığını sorgularken kendimizi bu daimi alarm halinden çekip çıkarmamızı sağlayacak yolları da araştırıyor.

Prof. Dr. Haluk Gürgen’in tüm önerileri için tıklayın.

Levent Erden – Akademisyen ve Reklamcı

Küçük Prens, Antoine de Saint-Exupéry

Ünlü İsimlerden Kitap Önerileri

Antoine de Saint-Exupéry tarafından yazılan ve 1943 yılında yayımlanan Küçük Prens, dünyanın en çok satan ve bilinen kitaplarından biri. Bir çocuğun bakış açısıyla yetişkinlerin dünyasını irdeleyen kitap, içerisinde pek çok hayat dersi ve unutulmayacak cümleler barındırıyor.

Puslu Kıtalar Atlası, İhsan Oktay Anar

Ünlü İsimlerden Kitap Önerileri

Usta edebiyatçı İhsan Oktay Anar’ın ilk kitabı olarak 1995 yılında İletişim Yayınları tarafından yayınlanan Puslu Kıtalar Atlası, şimdiye dek yapılan 50’den fazla baskısıyla yazarın başyapıtlarından biri haline geldi. Uzun İhsan Efendi’nin hikayesini anlatan kitap, İhsan Oktay Anar’ın felsefeci yanını gözler önüne seriyor. Yayınlandığı ilk andan itibaren çok sevilen kitap, bugün pek çok kişi tarafından favori kitapları arasında gösteriliyor. Eleştirmenler tarafından edebiyata yeni bir soluk getirdiği için övülen kitap, ilk kez yayınlanmasının 20. yılında İlban Ertem tarafından çizgi roman haline de getirildi.

Levent Erden’in tüm önerileri için tıklayın.

Mario Levi – Yazar

Veba, Albert Camus

Ünlü İsimlerden Kitap Önerileri

Albert Camus denilince akla ilk olarak Yabancı romanı gelse de, pek çok eleştirmen için yazarın en önemli eseri aslında Veba’dır. Yalnızca çağımızın değil, tüm insanlık tarihinin ortak bir sorununa değinen kitapta Camus, çok büyük bir acıyı hayran bırakan bir şiirsellikle anlatıyor. Dehşet verici boyutlara ulaşan bir veba salgınından muzdarip Oran halkı, bu felaketin içerisinde kalpleri ısıtan bir dayanışma örneği gösterir. Kapkara bir hikayeyi böylesine umut dolu bir sesle okuyucuyla paylaşan Camus,esasında insana bakışını ve insanlığa olan inancını paylaşıyor bizlerle.

Dönüşüm, Franz Kafka

Ünlü İsimlerden Kitap Önerileri

1915 yılında ilk kez aylık bir dergide okuyucuyla buluşan Dönüşüm, Kafka’nın en uzun ve popüler öyküsü olma niteliğini taşıyor. Yayımlanmasının üzerinden bu kadar zaman geçmesine rağmen hala tüm dünyada en çok okunan kitaplar arasında yer alan Dönüşüm, kumaş pazarlamacısı olan Gregor Samsa’nın bir sabah uykusundan uyandığında kendisini böceğe dönüşmüş halde bulmasıyla başlıyor. Gerçeklikle kurmacanın sınırlarını hikaye ilerledikçe daha da bulanıklaştığı kitabı mutlaka okuyun.

Yeraltından Notlar, Dostoyevski

Ünlü İsimlerden Kitap Önerileri

Dostoyevski’nin kendine has tarzını gösterdiğiilk eser olarak kabul edilen Yeraltından Notlar, tam anlamıyla bir başyapıt. Kendisini etrafındaki dünyadan soyutlamış bir kişinin iç çatışmalarını ve hezeyanlarını okuyucuyla paylaşan eser, yazarın sonraki eserlerine dair ipucu niteliği taşıyor. Okurlara “yeraltı” diye tanımladığı bir ruh halinden seslenen kahramanın hikayesi, o dönemde Avrupa’daki büyük varoluşçu edebiyatın ortaya çıkışını müjdeliyor.

Mario Levi’nin tüm önerileri için tıklayın.

Mert Fırat – Oyuncu

Kurtlarla Koşan Kadınlar, Clarissa P. Estes

Ünlü İsimlerden Kitap Önerileri

Kadınlara uygulanan baskı ve şiddet ne zaman başladı ve nasıl devam etti? İnsanlık tarihi boyunca bastırılmış kadınların sosyo-kültürel ve ekonomik açıdan birçok inceleme yapıldı. Bu incelemelerin neticesinde çıkan sonuçlar, çok farklı yöntemler önerdi. Kendi vahşi benliğini ortaya koymak isteyen kadınlar, bu kitapla beraber kendilerine güveni arttı. İç seslerini ve sevgilerini dinlemeye başladı.

Saatleri Ayarlama Enstitüsü, Ahmet Hamdi Tanpınar

Ünlü İsimlerden Kitap Önerileri

Ahmet Hamdi Tanpınar’ın eserlerini okuduysanız, onun için zaman meselesinin çok önemli olduğunu bilirsiniz. Aklınıza gelemeyecek şeyleri dahi zaman ile ilgisiyle ele alan Tanpınar’ın bu romanında ise zamana bakışı diğer eserlerine kıyasla çok farklı… Kitabın asıl kahramanı Türk cemiyetidir. Son 50 yılda bu hayatı aşmak isteyen bir kahramanın öyküsü anlatılır.

{771734}

Heba, Hasan Ali Toptaş

Ünlü İsimlerden Kitap Önerileri

Son romanından 7 yıl sonra Heba’yı yazan Hasan Ali Topbaş, bu roman için ¨beklediğimize değdi¨ dedirtti. Romanın kahramanı Ziya, 30 yıl sonra asker arkadaşı Kenan’ın köyüne yerleşerek burada huzurlu ve mutlu olacağını düşünür. Ancak Ziya’nın hayallerindeki köy ile gerçek çok farklıdır.

Mert Fırat’ın tüm önerileri için tıklayın.

Murat Kolbaşı – İş İnsanı

Lee Iacocca’nın Kitapları

Ünlü İsimlerden Kitap Önerileri

Geçtiğimiz yıl hayatını kaybeden Amerikalı İşadamı Lee Iacocca, Ford ve Chrysler’İn efsane yöneticisi olarak tanınıyor. Chrysler’in yeniden doğuşunda büyük rol oynayan Lee Iacocca, 1984 yılında otobiyografisi ile başladığı yazarlık serüvenine, sonuncusunu 2007 yılında yayımladığı 7 kitap sığdırdı. Engin tecrübelerini ve vizyonunu paylaştığı bu eserler birer rehber niteliği taşıyor.

Dar Koridor, Daron Acemoğlu & James Robinson

Ünlü İsimlerden Kitap Önerileri

Ulusların Düşüşü’nün yazarları Daron Acemoğlu ve James Robinson, yeni kitaoları “Dar Koridor” ile özgürlük kavramını mercek altına alıyor. “Bazı toplumlar özgürken, diğerleri neden otoriter yönetimler altında veya anarşi içinde yaşadılar ve yaşıyorlar?”, “Özgürlük Batı’ya özgü bir durum mu?” ve “Özgürlüğün ve demokrasinin akıbeti ne olacak?”… Özgürlüğün güçlü bir sivil toplum ve güçlü bir devlet arasında yaratılan güçler dengesi ile elde edilebilecek bir kazanım olduğunu savunan ikili, bu soruların yanıtlarını ise tarihsel anekdotlar ile veriyor.

Satranç, Stefan Zweig

Ünlü İsimlerden Kitap Önerileri

Avusturyalı yazar Stefan Zweig, incecik bir kitaba insanlık tarihinin en büyük acılarından birini sığdırmayı başarıyor. 1942 yılında kaleme alınan kitap, 2. Dünya Savaşı’nın yıkıcı etkilerini gözler önüne seriyor. Bir gemide gerçekleşen satranç düellosu üzerinden anlatılan hikaye, kitabın adını aldığı tarihi oyuna dair de sembolik ögeler taşıyor. Adını hiç öğrenemediğimiz baş karakterin Buenos Aires’e gitmek için New York’tan ayrılan bir gemiye binmesiyle başlayan kitap, yakın tarihe dair derin izler taşıyor.

Nilay Örnek – Gazeteci

Karısını Şapka Sanan Adam, Oliver Sacks

Ünlü İsimlerden Kitap Önerileri

Dünya üzerindeki objeleri veya insanları farklı şekillerde görmek sizce nasıl olurdu? Mobilyaların tokmaklarının çocuk olduğunu zannetseniz? Dr. P.’nin durumu tam olarak buydu… Hem tanınmış bir müzisyen hem de yerel bir müzik okulunda öğretmenlik yapan Dr. P., nesneleri ve kişileri tanıma yeteneğini yitirmişti… Profesöz Oliver Sacks’ın olağanüstü özelliklere sahip olan hastası Dr. P.’nin karısını şapka sanmasına uzanan yolculuğu, nefesinizi kesecek.

Onu Görmeye Gittim, Pierre J. Mejlak

Ünlü İsimlerden Kitap Önerileri

Eve gelen bir polisten kocanızın ölüm haberini alsanız ne hissederdiniz? Ölmek üzere olan babası sayesinde mazide kalmış bir aşkı aramaya çıkan bir oğul ve ölen kocasının yayımlanmamış kitabıyla şöhrete ulaşan dul bir kadın… Akdeniz’den doğan bu şaşırtıcı öykü sayesinde kitabın sayfalarının nasıl geçtiğini anlayamayacaksınız.

50’li-60’lı-70’li Yıllarda Türkiye: Sazlı Cazlı Sözlük, Derya Bengi

Ünlü İsimlerden Kitap Önerileri

50’ler, 60’lar, 70’ler… Bu dönemleri belki hiç yaşamamış olabilirsiniz, peki o zaman hiç yaşamadığınız bu dönemler hakkında bilgi edinmeye ne dersiniz? Veya yaşadınız ama tekrar canlandırmak da isteyebilirsiniz. 50’lerin, 60’ların ve 70’lerin birikimini anılar, öyküler ve plaklarla adeta bir sözlük şeklinde dile getiren kitaplar, sizi tarihte bir yolculuğa çıkaracak.

Özlem Süer – Moda Tasarımcısı

Cesur Yeni Dünya, Aldous Huxley

Ünlü İsimlerden Kitap Önerileri

1984, Fahrenheit 451, Cesur Yeni Dünya ve Biz ile birlikte, edebiyatta “Kara Dörtleme” olarak bilinen Cesur Yeni Dünya, her geçen gün daha da popüler hale gelen distopik bir roman. Büyük bir öngörüyle Aldous Huxley tarafından yazılan ve 1932 yılında yayımlanan kitap, ismini Shakespeare’in Fırtına isimli eserinde yer alan bir diyalogdan alıyor. 2500’li yılların Londrasında geçen roman, istikrarı sağlamak için uyuşturulan bir toplumun hikayesini konu alıyor.

Puslu Kıtalar Atlası, İhsan Oktay Anar

Ünlü İsimlerden Kitap Önerileri

Usta edebiyatçı İhsan Oktay Anar’ın ilk kitabı olarak 1995 yılında İletişim Yayınları tarafından yayınlanan Puslu Kıtalar Atlası, şimdiye dek yapılan 50’den fazla baskısıyla yazarın başyapıtlarından biri haline geldi. Uzun İhsan Efendi’nin hikayesini anlatan kitap, İhsan Oktay Anar’ın felsefeci yanını gözler önüne seriyor. Yayınlandığı ilk andan itibaren çok sevilen kitap, bugün pek çok kişi tarafından favori kitapları arasında gösteriliyor. Eleştirmenler tarafından edebiyata yeni bir soluk getirdiği için övülen kitap, ilk kez yayınlanmasının 20. yılında İlban Ertem tarafından çizgi roman haline de getirildi.

Kendine Ait Bir Oda, Virginia Woolf

Ünlü İsimlerden Kitap Önerileri

“Para kazanın, kendinize ait ayrı bir oda ve boş zaman yaratın. Ve yazın, erkekler ne der diye düşünmeden yazın!”… Virginia Woolf, edebiyat dünyasının en ünlü kitaplarından biri olan Kendine Ait Bir Oda’da, kadınlara işte böyle sesleniyor. Woolf’un 1928 yılında Cambridge Üniversitesi’ndeki kız öğrencilere seslendiği bir konuşmasını temel alan kitap, bu tarihten bir sene sonra yayımlandı. Kitap oldukça açık bir şekilde “kadın ve edebiyat” konulu olsa da, içerisinde yer alan öğretiler tüm kadınlara hitap ediyor ve onları bağımsızlıklarını kazanmaya teşvik ediyor.

Özlem Süer’in tüm önerileri için tıklayın.

{772950}

Saffet Emre Tonguç – Yazar, Tarihçi ve Profesyonel Rehber

İyi Ki Yaş Alıyorum, Prof. Dr. Tekin Akpolat

Ünlü İsimlerden Kitap Önerileri

Sağlıklı ve uzun yaşamak herkesin hayali. Bununla ilgili bazıları kitaplar okuyup öğrenirken bazıları doktorlarla devam ediyor, internetin derya deniz ortamında kaybolurken duyduklarınızın birbiriyle çeliştiğini ve her kafadan bir ses çıktığını fark ediyorsunuz… Prof. Dr. Tekin Akpolat da bunu fark etti. 35 yıllık doktor, iç hastalıkları ve böbrek hastalıkları uzmanı olarak, okuduklarını, bildiklerini, araştırmalarını, hastalarından öğrendiklerini ve yaşadıklarını bir kitap haline getirdi. Okuyanlar ise artık bilgi kirliliğinden ziyade güvenilir bir kaynak olduğu için oldukça mutlu.

Üç Kız Kardeş, İclal Aydın

Ünlü İsimlerden Kitap Önerileri

İclal Aydın’ın en sevilen romanlarından biri olan Üç Kız Kardeş, sımsıcak bir aile hikayesini anlatıyor. Türkan, Dönüş ve Derya isimli üç kız kardeşin hikayesini konu alan romanda, okuyucular bir iyileşme yolculuğuna tanıklık ediyor. “Her şeyin ilacı gerçekten zaman mıdır?” sorusuna bir cevap arayan Üç Kız Kardeş, Ayvalık’ın denize uzanan taş sokaklarında doğan bir hikayenin peşinden gidiyor

Bir Şifa Bağımlısının İtirafları, Ela Başak Atakan

Ünlü İsimlerden Kitap Önerileri

Kronik hastalık durumlarında bazen alternatif şifaya yönelim, gün geçtikçe artıyor desek yalan olmaz. Astrologların sözlerinden çıkmadığımız, enerji uzmanlarına taptığımız bu dünyada kitap bir soruya cevap arıyor: Şaman, astrolog, vücut okuyucusu, enerji uzmanı, nefes terapisti gibi insanlar bir insan ruhuna ne yapabilir? Sıradan bir annenin kişisel gelişim fenomenine kendini kaptırma hikayesini konu alan kitapta, kendinizden bir parça mutlaka bulacaksınız.

Saffet Emre Tonguç’un tüm önerileri için tıklayın.

Salim Kadıbeşegil – Kurumsal İtibar ve Stratejik İletişim Danışmanı

Dar Koridor, Daron Acemoğlu & James Robinson

Ünlü İsimlerden Kitap Önerileri

Ulusların Düşüşü’nün yazarları Daron Acemoğlu ve James Robinson, yeni kitaoları “Dar Koridor” ile özgürlük kavramını mercek altına alıyor. “Bazı toplumlar özgürken, diğerleri neden otoriter yönetimler altında veya anarşi içinde yaşadılar ve yaşıyorlar?”, “Özgürlük Batı’ya özgü bir durum mu?” ve “Özgürlüğün ve demokrasinin akıbeti ne olacak?”… Özgürlüğün güçlü bir sivil toplum ve güçlü bir devlet arasında yaratılan güçler dengesi ile elde edilebilecek bir kazanım olduğunu savunan ikili, bu soruların yanıtlarını ise tarihsel anekdotlar ile veriyor.

İnsan Nedir?, Mark Twain

Ünlü İsimlerden Kitap Önerileri

Hem sunuluş biçimi hem de içeriği ile Mark Twain’in diğer eserleri arasından sıyrılan “İnsan Nedir?”, elini ayağını günlük hayattan çekmiş alaycı ve yaşlı bir adam ile deneyimsiz ve hayata atılmak için acele eden genç bir adam arasında geçen Sokratik bir diyalog biçiminde yazılmış. İnsana dair konuların bu ilginç ikili tarafından oldukça farklı bakış açılarıyla değerlendirildiği kitap, okuyucuyu hem bu diyalogun taraflarını hem de kendini sorgulamaya yöneltiyor.

Trailblazer, Marc Benioff

Ünlü İsimlerden Kitap Önerileri

Dünyanın en merak edilen şirketlerinden Salesforce’un işleyiş mekanizmalarına örneğini sık görmediğimiz bir erişim imkanı sağlayan Marc Benioff, şirketin başarısının altında yatan en büyük avantajın şirket değerleri olduğunu gözler önüne seriyor. Güven, müşteri başarısı, yenilik ve eşitlikten beslenen Salesforce’da görüldüğü gibi, sağlam bir şirket kültürünün başarıya götüren çok önemli bir etken olduğunu anlatan kitapta Benioff, herkes değişim için savaşmalı ve kendilerinden büyük bir amaca hizmet etmeli diyor.

{772897}

Türkiye'nin En Uzun On Yılı, Tanel Demirel

Ünlü İsimlerden Kitap Önerileri

Demokrat Parti iktidarı ve 27 Mayıs darbesini karşılaştırmalı olarak masaya yatıran kitap, darbenin meşru kılınması için tek parti dönemine girildiği iddiasını ve DP hükümetinin bu süreçteki rolünü irdeliyor. Kitapta, dönemin aktörlerinin diğer aktörlerle kurdukları ilişkiler incelenirken; DP’ye dair bütün unsurlar, metodolojik bir yaklaşım ile klişelerden kaçınılarak ele alınıyor. Dönemin içi yüzüne dair kapsamlı bir rehber niteliği taşıyan kitap, dönemin siyasi aktörlerinin zihniyetleri ve siyaset yapma biçimlerine dair analizleri okurlara sunuyor.

Aşkı Anlama Kılavuzu, Şeref Oğuz

Ünlü İsimlerden Kitap Önerileri

Aşkın inanıldığı kadar gerçeküstü bir durum olmadığını göstermeyi amaçlayan “Aşkı Anlama Kılavuzu”, bu durumun yönetilebilir olduğu gerçeğini matematiksel bir model yardımı ile anlatıyor. Kİtabın yazarı Şeref Oğuz tarafından “Şeref Eğrisi” olarak adlandırılan bu model, aşkı safhalara bölerek anlatıyor ve okuyucuya hangi safhada kendisini nelerin beklediğini, o noktaya kendisinden önce erişenlerin yaşadıkları üzerinden anlatıyor.

Salim Kadıbeşegil’in tüm önerileri için tıklayın.

Serda Büyükkoyuncu – Sanat & Seyahat & Müzik Yazarı

Osmanlı’nın İzinde, Abdullah Özkan

Ünlü İsimlerden Kitap Önerileri

İlber Ortaylı’nın önsözüyle yayımlanan 612 sayfalık bu dev eser, günümüzde Türkiye sınırlarının dışında kalan fakat bir zamanlar Osmanlı’ya ait olan kentsel birimlerin izini sürüyor. Gravürler, bez haritalar, fotoğraflar ve illüstrasyonlarla zenginleşen kitap, bu kentler aracılığıyla Osmanlı’nın sosyo-kültürel mirasını ortaya seriyor ve kütüphanenizde özel bir yeri hak ediyor.

Antik Çağlardan Günümüze Mimarlığın Öyküsü, Jan Gympel

Ünlü İsimlerden Kitap Önerileri

Mimarlık sanatına dair kapsamlı bir rehber niteliği taşıyan kitap, mimarlık teorilerinden gelmiş geçmiş en başarılı mimarlara uzanan pek çok konuyu derinlemesine inceliyor. Yazarın konu hakkındaki engin bilgisi her sayfada hissedilirken, okuyucuların yapması gereken tek şey ise bu görkemli sanatın zenginliklerinin içinde kaybolmak oluyor.

Cıva – Barok Döngü 3lemesi, Neal Stephonson

Ünlü İsimlerden Kitap Önerileri

2004 yılında bilimkurgu edebiyatının en prestijli ödüllerinden olan Arthur C. Clarke Ödülü’nü kazanan “Cıva”, Barok Döngü Üçlemesi’nin ilk kitabı. Üçleme genel olarak 17. ve 18. yüzyılda yaşanan entrikaları, tarih ve bilim kurguyla benzersiz bir şekilde harmanlarken Cıva ise bilginin peşinde oradan oraya koşan püriten düşünür Daniel Waterhouse’un hikayesini anlatıyor.

Kökenleri ve Anlamlarıyla Efsaneler ve Mitler, Philip Wilkinson

Ünlü İsimlerden Kitap Önerileri

Kitabın arka yüzünde yer alan, Satanley Kunitz’e ait “Eski efsaneler, eski Tanrılar, Eski kahramanlar hiç ölmediler. Sadece biz onları yeniden çağırana dek zihinlerimizin derinliklerinde uykuya çekildiler” dizeleri kitabın içeriğine dair en güzel açıklamayı yapıyor aslında. Farklı coğrafyalarda, farklı zaman dilimlerinde anlatılan binlerce yıllık efsane ve mitler, Wilkinson’un kitabıyla tekrar canlanıyor.

Serda Büyükkoyuncu’nun tüm önerileri için tıklayın.

Sinan Hamamsarılar – Tat Dedektifi

Atıksız Mutfak, Gönül Paksoy

Ünlü İsimlerden Kitap Önerileri

Gönül Paksoy tarafından yazılan Atıksız Mutfak, mutfakta israfı durdurmayı amaçlıyor. Karpuz kabuğundan zeytinyağlı yemek, balık derisinde fırınlanmış sebzeler ya da yer fıstığı kabuğundan köfteler… Gönül Paksoy, sıradışı tarifleriyle bizleri sınırlarımızın dışına çıkıp daha iyi bir dünya için çabalamaya çağırıyor. Belki de annelerimizden gördüğümüz alışkanlıkla çöpe attığımız değerleri hayatımıza kazandırmamız için pek çok öneride bulunuyor.

50 Peynirli Şehir Balıkesir, Berrin Onur Bal & Neşe Biber

Ünlü İsimlerden Kitap Önerileri

Balıkesir’in köklü peynir ve kültürel çeşitliliğini kayıt altına alma amacıyla, iki yıl süren gezi, araştırma ve inceleme ile hazırlanan “50 Peynirli Şehir Balıkesir”, uluslararası kitap yarışması Gourmand Cookbook Award 2019’da peynir ve süt ürünleri kategorisinde dünyanın en başarılı kitabı seçildi. Kitap , 2015 yılında yayınlanan “Peynir Aşkına – For the love of Cheese” kitapları ile Gourmand Cookbook Award Best in the World’ de yarışmaya hak kazanan Neşe Aksoy Biber ve Berrin Bal Onur tarafından yazıldı.

The Noma Guide to Fermentation, René Redzepi ve David Zilber

Ünlü İsimlerden Kitap Önerileri

4 kez “Dünya’nın En İyi Restoranı” seçilmiş olan Noma’da her yemek bir çeşit fermantasyon içeriyor. Restoranın sıradışı lezzetlerinin arkasında da bu yatıyor. Siyah sarımsak, sirke ya da miso gibi tatlarla zenginleştirilen yemekler, restoranın ünlü fermantasyon laboratuvarından izler taşıyor. Bu laboratuvarı işleten Şef David Zilber ve restoranın şefi René Redzepi’nin kaleminden çıkan The Noma Guide to Fermentation, okuyucuları Noma’nın mutfağına götürüyor. 500’den fazla fotoğrafla, kullanılan fermantasyon teknikleri adım adım anlatılıyor.

Tat Dedektifi’nin tüm önerileri için tıklayın.

Şahika Ercümen – Serbest Dalış Dünya Rekortmeni

Dekameron, Giovanni Boccaccio

Ünlü İsimlerden Kitap Önerileri

Giovanni Boccaccio tarafından yazılan Decameron, 1348’de Avrupa’yı perişan eden büyük veba salgınını konu alıyor. Salgında etrafinda şahit olduğu dehşet verici görüntülerden çok etkilenen Boccaccio, o dönemin Floransa’sına ışık tutuyor. 10 gün boyunca anlatılan 100 hikayeden oluşan kitapta hikayeleri, veba salgınından kaçmak için bir araya gelen kral ve kraliçeler anlatıyor. Kadın erkek ilişkileri, kalp kırıklıkları ve mutluluk gibi konular başta olmak üzere insana dair ne varsa bu öykülerde yer alıyor.

Şibumi, Trevanian

Ünlü İsimlerden Kitap Önerileri

Yarı Rus, yarı Alman asıllı koyu bir Amerikan düşmanı olan Nicholai Hel, her zaman karşımıza çıkmayacak türden bir kahraman. Çok sayıda dili anadili gibi konuşan, Çin’de doğup bir Japon general tarafından yetiştirilmiş bu sıra dışı karakter, istediği an istediği kişiyi öldürebilecek yeteneklere sahip. Şimdi ise hayatının dövüşüne katılmak üzere…

Siyah Kan, Jean Christophe Grange

Ünlü İsimlerden Kitap Önerileri

2003 yılında çıkardığı “Kurtlar İmparatorluğu” isimli romanıyla polisiye edebiyatın en popüler isimlerinden biri haline gelen Fransız yazar Jean Christophe Grange, yine çok korkutucu bir romanla okuyucuları ile buluşuyor. Dünyanın dört bir yanında cinayetler işlemiş bir katil ile onunla temasa geçmeye çalışan bir gazeteciyi konu alan Siyah Kan, yazarın hayranlarının beklentisini karşılayacak nitelikte. 400 sayfalık bu gerilim dolu hikayeyi elinizden bırakamayacaksınız.

Şahika Ercümen’in tüm önerileri için tıklayın.

Yasemin Gazanker – Khum Design Kurucusu

Sıfır noktası, Joe Vitale

Ünlü İsimlerden Kitap Önerileri

Sıfır Noktası; Ho'oponopono yöntemiyle insanların sağlık, zenginlik, mutluluk ve daha fazlasına sahip oldukları bir hayat yaşamanın nasıl mümkün olduğunu açıklayan ve hayalini kurdukları şeylerin kontrolünü ele almaları için motive eden yazarın bir önceki kitabı Zero Limit’in devamı niteliğinde. Engelleri aşma ve amaçlarına ulaşma konusunda çok çalışan ve aşırı stresli kişilere rehberlik etmeye ve yardımcı olmaya odaklanan Zero Limit, Sıfır Noktası ile kaldığı yerden devam ediyor. Kitap, okuyucuları Ho'oponopono uyanışının dördüncü evresi ile özgür kalmaya, mucizeler yaşamaya ve sınırlamaya davet ediyor.

Nedensiz, Sinan Ergin

Ünlü İsimlerden Kitap Önerileri

Farklı bir bakış açısıyla düşündürücü bir nitelikte olan kitap, okuyucusunu karar vermeye davet ediyor. 25 yıllık üst düzey görevlerin ardından, kurum kuruluş ve kişilere amaçlarına ulaşabilmeleri için danışmanlık, eğitim ve destek veren Asemble firmasının ve Live Consulting & Academy’nin kurucusu Sinan Ergin, kaleme aldığı bu kitabıyla okuyucusunu düşündürürken, karar vermesini sağlıyor.” Kararsızlık içinde kalabilir, hayatın anlamını ve haksızlığını sorgulayabilir, her şeyin üzerine üzerine geldiği bir çok olayın altında, bıkkın ve çökmüş biri haline gelebilirsin. Bunların Nedenlerini sorgulayıp birçok suçlu bulabilirsin. Ya da saçma sapan motivasyonlarla kendini geçici olarak kandırabilirsin.”

Kahve Kokulu Hikayeler, Yakamoz Yayınları

Ünlü İsimlerden Kitap Önerileri

Sevgi, iyilik, dostluk ve mutluluk üzerine yazılmış 52 adet hikayeden oluşan kitap, okuyucunun içini huzurla doldurup içini ısıtırken, hayata keyifli bir mola verip kargaşadan ve sıkıntılardan uzaklaştırmayı vaat ediyor. Ve kitap kapağını açar açmaz tüm hikayelerini adı gibi kahve kokusu eşliğinde sunuyor.

Zeynep Soylu – F King Agency Kurucusu & Moda Marka Danışmanı

İnsan Olmak, Engin Gençtan

Ünlü İsimlerden Kitap Önerileri

İnsan Olmak, İnsan ve insan sorunlarını son derece yalın ve anlaşılır bir şeklide anlatırken okurla yapıcı bir ilişki kuruyor.İnsan olmanın ikilemini “Çağdaş toplumlar kendine özgü bir olguyu da birlikte getirmiştir. İnsan eskisinden çok daha fazla sayıda insanla, çok daha kısa süreli, daha yüzeysel ilişkiler kurma eğilimindedir. Bu, soğuk bir günde karşılaşan bir grup kirpinin öyküsüne benzer. Kirpiler ısınabilmek için birbirlerine sokulurlar, ama dikenleri birbirine batar. Birbirlerinden ayrıldıklarındaysa soğuktan rahatsız olurlar. İleri geri hareket ederek sonunda dikenlerini batırmadan birbirlerini ısıtabilecekleri en uygun uzaklığı bulurlar." ifadesiyle anlatan Engin Geçtan’ın bu kitabı, 1983’ten bu yana pek çok kez baskı yaptı.

Kübra Anaç
Kübra Anaç Tüm Yazıları