preloader

İstanbul’un En İyi Çocuk Etkinlik Mekanları: Le Petit 100

İstanbul’un En İyi Çocuk Etkinlik Mekanları: Le Petit 100

Yazı Boyutu:

İstanbul’da farklı yaş gruplarındaki çocuklara özel; keyifli ve eğitici atölyeler düzenleyen etkinlik mekanlarından Le Petit 100 ile tanışın.

İki arkadaş Sibel Şakir ve Nazlı Yavuz; İstanbul’da çocukları iyi vakit geçirirken, anne babaların da keyif alabileceği bir dünya yaratmak hayaliyle yola çıkıp Le Petit 100’ü kurdular. Le Petit 100’de birkaç farklı tat, farklı katlarda bir araya geliyor; Oyun alanı, mağaza, kafe ve bahçe… Le Petit 100, Arnavutköy’ün ortasında çocuklar ve aileleri için adeta bir vaha. OGGUSTO olarak Le Petit 100’ün hikayesini, gerçekleştirdikleri etkinliklerini ve gelecek projelerini Sibel Şakir ile konuştuk.

Sizi yakından tanıyabilir miyiz?

Ben (Sibel Şakir) Boğaziçi Üniversitesinde Endüstri Mühendisliği okuduktan sonra, çocuk kozmetiği alanında ürün müdürü olarak başladığım kariyerime, yine kadın kozmetiği alanında üst düzey yönetici olarak devam ettim. 17 yıllık kurumsal tecrübemin üstüne, 2016 senesinde anne olunca seyahat ve yoğun iş temposu ile dolu hayatım başka bir boyut kazandı. Rotamı çocuk dünyasının bu alanına çevirmeye karar verdim. Nazlı Yavuz ise Koç Üniversitesi’nde tamamladığı eğitiminden sonra, Londra’da Luxury Brand Management alanında da eğitim gördü. Master tezini Kids Fashion üzerine yazdı. Türkiye’ye dönünce iki farklı lüks moda segmentinde hizmet veren alanda farklı görevlerde bulundu.

İstanbul’un En İyi Çocuk Etkinlik Mekanları: Le Petit 100

Bize hikayenizden bahsedebilir misiniz? Le Petit 100 nasıl ortaya çıktı?

Le Petit 100, biz iki ortak Sibel Şakir ve Nazlı Yavuz’un kalbimizin derinliklerinden, çok hissederek kurduğumuz hayallerin sonucu olarak ortaya çıktı. Yaklaşık 20 yıldır abla-kardeş sevgisiyle birbirini seven iki dost olarak deneyimlerimizi, hayallerimizi birleştirmeye ve Le Petit 100’ü kurmaya karar verdik ve Ocak 2018’de yola koyulduk.

Ne gibi etkinlikler yapıyorsunuz?

Le Petit 100, tam anlamıyla bir ‘Kids Concept’ Store. İçerisinde kıyafetler, oyuncaklar, dekoratif aksesuarlar, çocuklar ve bebekler ile ilgili ihtiyaçlarınızı bulacağınız bir mağaza, çocuklar için atölye ve etkinlikler düzenlenen bir oyun alanı ve misafirlerimizin huzurlu ve keyifli vakit geçireceğini umduğumuz bağımsız bir kafemiz ve açık alanımız var. Bununla beraber bir de Le Petit 100’ün tam karşısında Arnavutköy’de bir arazide Le Petit 100 Bahçe konumlanıyor.

İstanbul’un En İyi Çocuk Etkinlik Mekanları: Le Petit 100

{771979}

Hangi yaş grupları için kaç kişilik ne tür atölyeler gerçekleştiriyorsunuz?

6-9 aydan başlıyor aslında etkinliklerimiz. 2 yaşa kadar anneli gruplar için farklı baby sensory ve science etkinliklerimiz var. 2 yaş üzeri için ise yine okul öncesi eğitmeni ve pedagog eşliliğinde organize ettiğimiz art&crafts, gardening, yemek ve farklı spor atölyelerimiz var. Haftalık bir takvim ile etkinliklerimizi duyuruyoruz.

İstanbul’da ya da başka şehirlerde Le Petit 100 noktaları açmayı planlıyor musunuz?

Bu konuda oldukça heyecanlıyız. Temmuz ayında da Nef Reserve Yalıkavak projesinde Bodrum’da ikinci şubemizi açıyoruz. Bununla beraber geçtiğimiz ay Nef Kandilli projesinin içinde yer alan Caroline Koç’un köşkünün içinde sadece atölyelerimizi organize edeceğimiz minik bir atölye alanı ile de şubeleşmeye başladık.

İstanbul’un En İyi Çocuk Etkinlik Mekanları: Le Petit 100

Ailelerin çocukları ile birlikte keyifli vakit geçirebileceği mekanlar çok sınırlı siz nasıl farklılıklar yaparak buluşma noktası oluyorsunuz?

Le Petit 100’ün mağaza kısmında şu an Türkiye’ye ulaşmamış ve birçok anne tarafından çok tercih edilip yurtdışından alınan çocuk moda markaları bulunuyor. Tiny Cottons, Bobo Chooses, Mini Rodini, Little Creative Factory, Play Up ve Oeuf NYC gibi. Bunun dışında 10 modelden oluşan tamamen yumuşak renklerde, sadece keten ve pamuk kumaşlar kullanarak oluşturduğumuz bir LE PETIT 100 kapsül koleksiyonumuz var.

Mekanımız 4 katlı olduğu için uygulamak istediğimiz her konsepti farklı katlara paylaştırdık. Böylelikle bir katımızı da sadece kafe alanına ayırdık. Hem çocuksu hem de bir o kadar çocuksu olmayan, çocuğu olmayan yetişkinlerin zaman geçirebileceği, sağlıklı ve lezzetli yemekler yiyebilecekleri bir kafe… Uzun kahvaltılardan, keyifli öğle yemeklerine ya da çocukları oyun katımızda oynarken hepsini kendi mutfağımızda hazırladığımız sağlıklı tatlılarımız eşliğinde kahve keyfi yapmak isteyen anne babaları ağırlıyoruz.

{772022}

Projenin tamamı Stüdyo AB Aslı Baysan Birgen’in elinden çıktı. Genellikle bize özel çözümler ve tasarımlar ile ilerledi. Malzeme olarak terazzo, ham ahşap, dupont gibi malzemeler seçerken, renk paletinde oldukça soft renkler kullandı. Ve birçok detayda geometriden yararlandı diyebilirim. Malzeme ve detay odaklı ferah bir mekan oldu. Sadece çocuklarda değil yetişkinlerde de iz bırakan, sade ve net bir yer yarattık beraber. Konu çocuk olunca, kalabalık ve renk cümbüşü içinde kaybolmak kolay, sade ve dinlendirici kalabilmek ise zor bizce… Aslı, tarzı ile bu hayalimizi gerçek yaptı.

En önemlisi ve bizi diğerlerinden ayıran özelliğimiz ise, çocukların şehrin içinde çilek yetiştirebilecekleri, salkımından toplayacakları domates ile pizza atölyesi yapacakları ve hatta yumurta toplayacakları tavukları olan bir Le Petit 100 bahçemiz var.

Yaz dönemi için öne çıkacak etkinlikleriniz ya da atölyeleriniz olacak mı?

Bu yaz hem burada hem de Bodrum’da yaz okulu programımız olacak. Hafta içi her gün çocukların açık havada kaliteli ve eğlenceli zaman geçirebilecekleri farklı etkinliklerimiz olacak.

İstanbul’un En İyi Çocuk Etkinlik Mekanları: Le Petit 100

Kafenizdeki menünüzden bahsedebilir misiniz?

Kafe kısmı Şef Hakan Akıncı’ya emanet. Mutfakta kahvaltı ve öğle yemeği sunuluyor. Öğle yemeklerinde mevsimsel sebzelerin yer aldığı açık büfeyle beraber ana yemekler servis ediliyor. Rezene salatası, mücver ve ev yapımı makarna en sevilenler… Sabah kahvaltısında ise menemen de var, egss royalde. Kendi yaptığımız şekersiz reçeller ve ekmekler var. Kafenin pastane kısmı tüm gün boyunca, sürekli olarak yenilenen özel tarifler sunuyor. Şekersiz ve vegan lezzetler de yer alıyor tatlı büfesinde. Çocuklar için ise gün boyunca ayrı ve özel bir menü bulunuyor. Sebzeli kino toplar, bezelye mücveri favoriler…

{771875}

Bahçenizde ne tip etkinlikler gerçekleştiriyorsunuz?

İster büyük ister küçük olsun, Le Petit 100 Bahçe her yaştan misafirlerini hem parti ve organizasyonlarda hem de atölyelerle ağırlıyor. Burada yediğimiz menemenin yumurtaları bahçemizdeki tavuktan kendileri toplayıp, dalından domatesleri kendileri koparıp, beraber yemek atölyeleri düzenleniyor. Pizza Atölyesi, tarladan ocağa kadar bir deneyim… Çilek tarlasından, elma ağacına birçok meyve sebzeyi dalından toplama işlemini yaşayarak atölyeler yapıyoruz. Doğal tarım yöntemleri ve uygulamalı hasat atölyelerimiz oluyor. Kardeş bitkileri tam da yerinde tanıyoruz.

Hayvanları çok yakından görüp dokunuyor, oynuyor ve beraber vakit geçiriyoruz. Ördekten tavşana, kuzudan sülüne birçok hayvan bahçemizde bulunuyor. Doğada oyun oynayabilecekleri, oyun kurabilecekleri, eğlenebilecekleri her şey var aslında… Çiçeklerden boya yapıp, resimler yaratıyoruz. Kum havuzunda yaratıcılıklarının gelişebileceği birçok oyun kurarken, fiziksel becerilerini geliştirebilecekleri doğal parkurlar var.

İstanbul’un En İyi Çocuk Etkinlik Mekanları: Le Petit 100

Mağazanızda hangi yaş grubuna ne tip ürünler satılıyor?

Le Petit 100’ün mağaza kısmında şu an Türkiye’ye ulaşmamış ve birçok anne tarafından çok tercih edilip yurtdışından alınan çocuk moda markaları bulunuyor. Konges Sloejd, Tiny Cottons, Bobo Chooses, Mini Rodini, Little Creative Factory, Play Up, Carbon Soldiers ve Oeuf NYC gibi. Bunun dışında 10 modelden oluşan tamamen yumuşak renklerde, sadece keten ve pamuk kumaşlar kullanarak oluşturduğumuz bir LE PETIT 100 kapsül koleksiyonumuz var. Yaş grupları ise 0-8 yaş arasında değişiklik gösteriyor.

Hayal Türkmen Yılmaz
Hayal Türkmen Yılmaz Tüm Yazıları