preloader

Çocuklar İçin Valiz Hazırlama Rehberi

Çocuklar İçin Valiz Hazırlama Rehberi

Yazı Boyutu:

Kendi çantanızı hazırlamaya ayırdığınızın vaktin daha fazlasını çocuğunuzun valizine mi ayırıyorsunuz? Tatil valizi hazırlamadan önce yaş gruplarına göre derlediğimiz öneri listemize göz atın.

Tatil sezonu tüm cazibesiyle ortada dururken; önümüzde öncelikli olarak bir bayram tatili sonrasında da yaz tatili aileleri bekliyor. Tatil planları yapılıp rezervasyonlar tamamlandıysa şimdi de sıra valiz hazırlığına geldi. Özellikle bebekleri ya da küçük çocukları olan aileler için tatil valizi biraz korkutucu olabiliyor. Başta anneler doğal olarak ev konforunu tatile de taşımak istiyor. Minik tatilci bazen anne ve babasının eşyalarının toplamından daha fazla yer kaplayabiliyor. Uzun kalışlarda ve araba yolculuklarında fazla eşya ebeveynleri o kadar zorlamazken kısa ve uçakla gidilen tatillerde eşyayı sınırlamak tatili planlamaktan daha fazla yorucu olabiliyor.

Kendimden yola çıkarak çocuklar için tatil valizi hazırlamanın püf noktalarını derlediğim bu yazıda, yaş gruplarına göre önceliklendirme önerilerini keşfedebilirsiniz.

Bebeklerle Seyahat ve Bebek Valizi Nasıl Olmalı?

Çocuklar İçin Valiz Hazırlama Rehberi

Ben bekarken ve evliliğimin çocuksuz dönemlerinde her zaman “aklımda olacağına yanımda olsun” felsefesiyle hazırlardım valizlerimi ama bebekli seyahat ediyorsanız evdeki tüm eşyayı taşımanız gerektiği için bu kurala çok fazla tutunamayacağımı kızım 10 aylıkken çıktığımız ilk seyahatte anlamış oldum.

Bebekli ilk seyahatimiz için tercihimiz yaşadığımız yere 2 saat uzaklıktaki sakin bir tatil kasabasıydı. Katı gıda ile beslenen kızım için 2 valiz hazırlamıştım. Birinci valizde kıyafetler, ayakkabılar, örtüler, önlükler, bezler, ıslak mendiller, biberonlar, ilaçlar gibi günlük ihtiyaçlar yer alırken, ikinci valizde da tencere, süzgeç, blender ve tatil boyunca kızımın tüketeceği organik sebze ve meyveler yer alıyordu. Yanlış okumadınız evdeki mutfağı taşımıştım ilk tatile…

“Odada mı pişirdi?” acaba dediğinizi duyar gibiyim. Aslında daha da ileri gidip butik otelin mutfağını ele geçirmiştim. Çok anlayışlı otel sahibi ve mutfak personeli sayesinde kızımın tüm yemeklerini bizzat ben mutfakta hazırlayabildim. O sırada harika bir iş başarmışım gibi hissetsem de siz siz olun anne ya da aile evine gitmiyorsanız evdeki mutfak malzemesini yanınızda taşımayın.

 • Baştan planlama yapmak en önemlisi. Konaklayacağımız otelin seçimini yaparken mutlaka bebek menüsü olup olmadığını araştırın. Birçok tesiste bebeklere yönelik menü hazırlanıyor. Ayrıca bebek yataklarının olup olmadığını da öğrenebilirsiniz. Bebeğinizin kendi yastığı ve nevresim takımını almanızda fayda olacaktır.

 • Yanınıza mevsime uygun kıyafetler alın, kalacağınız güne iki set düşecek kadar almanız yeterli olur. Bebeğinizin ilaçlarını, acil durum kitini (ateş düşürücü ve ağrı kesici, böcek ısırması ve güneş yanığına karşı ilaç ya da krem, termometre, yara bantları vb. gibi) ve güneş koruması almayı ihmal etmeyin. Uçak ile gidiyorsanız bavulunuzda kolay ulaşabileceğiniz bir yere koyun. Düzenli kullandığı ya da seyahatiniz süresinde alması gereken ilaç için soğutuculu kutu tercih edebilirsiniz ya da ayrı bir el bagajı yapabilirsiniz.

 • Bebeğinizin ilgisini çeken 2-3 oyuncağı alın, zaten yeni bir yer keşfetmekle meşgul olacağı için evdeki kadar fazla oyuncağa ihtiyacı olmayacaktır.

 • Eğer yüzmeyi planlıyorsanız bebeğinizin ayına göre ona uygun yüzme ekipmanlarını da yanınıza almanızda fayda olacaktır.

 • Yine mevsim ve gidilecek lokasyona göre şapka, yağmurluk ve uygun ayakkabı almayı ihmal etmeyin.

Bebeklere Yönelik Seyahat Çantası ve Valizler

{774857}

Küçük Çocuklarla Seyahat ve Valiz Önerileri

Çocuklar İçin Valiz Hazırlama Rehberi

Çocuğunuz biraz daha büyüyüp yürüme hatta koşmaya başladığında ihtiyaçları da haliyle değişiyor. Eğer siz de benim gibi tatil yapmayı sevenlerden hatta aile tatillerinden hiç vazgeçemeyenlerdenseniz umarım yaptığım hatalara düşmezsiniz. Ya ihtiyaç olursa diye hiç giyilmeyecek ekstra kıyafetlerle ağırlaştırdığım valizlere ek bagaj ücretini sıklıkla benim gibi ödemek istemeyenlerdenseniz gideceğiniz hava koşullarını ve gece-gündüz derece farkını iyi hesaplayın. Yaz mevsiminde illaki her kıyafete uygun renkteki farklı kalın üstler yerine kalacağınız günle orantılı 2-3 yedek alın. Tercih edeceğiniz denim rengi kot ceket birçok kıyafetin tamamlayıcısı olacaktır. Özellikle kız çocuk anneleri beni daha iyi anlayacaktır. Küçük moda ikonları sadece akşam yemeği sırasında mini club gösterilerine kadar ayakta kalabiliyor. Tüm günü deniz ve güneş eşliğinde su ile boğuşarak geçiren çocuk hele ki gündüz uykusu yapmamışsa hayli erken uykuya yenik düşebiliyor ve o üzerinde görmeyi çok sevdiğiniz elbise ile pusette uyumakta güçlük çekebiliyor.

24 aylık kızımla çıktığımız ilk tatil köyü denememizde de yine valiz kazası yaşamayı başarmıştım, bu sefer yanımda tencereler yoktu ama deniz oyuncakları, şişme kolluklar ve her güne üçer ayakkabı ile yine en büyük boy valizi doldurmuştum.

 • Evdeki bütün kum oyuncaklarını taşımanıza gerek yok, bir kova bir kürek ve hayal gücü inanın plajda şaheserler yaratmanıza yardımcı olacak.

 • Yolculuklarda ve tatilde çocuğunuzun ilgisini çekebilecek kitap ve oyuncakları yanınıza alabilirsiniz. Çok yer kaplamayan kart oyunları da keyifli zaman geçirmenize yardımcı olacaktır.

 • Deniz gözlüğü ve güneş gözlüğü de çantanızın olmazsa olmazları arasında yer almalı.

 • Kaydırmaz patikler havuz ve deniz kenarında kurtarıcı olabiliyor, hem terliklerden çok daha az yer kaplıyor hem de hemen kuruyor.

 • Plaj ya da küçük geziler için yedek kıyafet çantası almanızda gün içinde rahat etmenizi sağlayacaktır. Çantanıza küçük sağlıklı atıştırmalıklar ve su koymayı da ihmal etmeyin. Yazın bol sıvı tüketimi çocuklar için yetişkinler kadar önem taşıyor.

 • Özellikle güneşe ilk çıkacağınız dönemde güneş koruyuculu uzun kollu mayoları tercih edebilirsiniz. Öğle güneşinde gölgede vakit geçirmek ve yeterli miktarda güneş koruyucusu sürmek de güneşin zararlı etkilerinden çocukları koruyacaktır.

Küçük Çocuklara Yönelik Seyahat Çantası ve Valizler

{774752}

Daha Büyük Çocuklarla Seyahat ve Valiz Nasıl Olmalı?

Çocuklar İçin Valiz Hazırlama Rehberi

Ben kızım büyüdüğünde valiz konusunda rahata ereceğimi düşünüyordum fakat olmadı. 3-4 günlük bir yolculuk için bile orta boy bir valizi kolaylıkla tıka basa doldurabiliyor. Çocuğunuz büyüdüğünde bu sefer valizi ile ilgili kararları kendisi almak istiyor. Artık yedek kıyafetler ya da bakımı için gereken malzemeler yerini daha kişisel ihtiyaçlara bırakıyor. Erkek çocukları bir şort bir t-shirt ve bir mayo ile bütün yazı geçirebilirken kız çocukları biraz daha komplike bir valize sahip oluyor. Okuma kitaplarının yanına ders kitapları ve ödevler de ilave oluyor. Uyku oyuncaklarının yerini hobi malzemeleri alıyor.

Artık en büyük fark valizini kendisi yerleştiriyor, ihtiyaçlarını ve almak istediklerini belirledikten sonra valize koymadan önce bana gösteriyor, üzerinden bir eleme yapmamız gerekiyorsa birlikte düzenleyerek karar veriyoruz ve son yerleştirmeyi de kendi yapıyor. 3 günlük bir tatile paten götürmeme konusunda artık anlaştık.

Son olarak bu yaş grubuna tavsiyelerim ise;

 • Tatil için gitmeyi planladığınız lokasyonu ve konaklayacağınız yeri çocuğunuza anlatın. Orada neye ihtiyacı olabileceği ile ilgili onu yönlendirin.

 • Kişisel zevkleri ve ihtiyaçları için ona alan tanıyın. I-pad, telefon, kulaklık, şarj aleti gibi teknolojik aletleri muhafaza edebileceği bir çanta ya da sırt çantası organize edin. Sevdiği bir süper kahraman ya da yaşına uygun olarak tercih edebileceği bir modele birlikte karar verin. Böylece kendi çantasını taşımaya daha hevesli olacaktır.

 • Kozmetik için çocuğunuza ayrı bir çanta hazırlayabilirsiniz. Tarak, diş fırçası, diş macunu, şampuan, tırnak bakım seti gibi çocuğunuza ait bakım malzemeleri minik bir ilk yardım kiti ile birlikte valizinde yer alabilir.

 • Ödev yapması gereken durumlar için kalem, silgi, defter, kitap ve ihtiyacı olan araç ve gereçleri çantasına koyduğundan emin olun. Kimse tatil dönüşü son gece ödev yetiştirme stresine girmek istemez.

Büyük Çocuklara Yönelik Seyahat Çantası ve Valizler

Bol anılar biriktireceğiniz keyifli tatiller geçirmeniz dileğiyle Bon Voyage!

OGGUSTO Çocuk Editörü Hayal Türkmen Yılmaz’ın diğer yazılarını okumak için tıklayın.

Dünyadan en yeni haberleri ilk bilen olmak için OGGUSTO’nun haftalık e-bültenine kaydolun.

Hayal Türkmen Yılmaz
Hayal Türkmen Yılmaz Tüm Yazıları