preloader

Mini Me Trendi: Babalar ve Çocukları İçin Stil Önerileri

10.06.2024
Mini Me Trendi: Babalar ve Çocukları İçin Stil Önerileri

Yazı Boyutu:

Babalar Günü yaklaşırken sosyal medyanın en renkli ve sıcacık trendlerinden olan ”Mini Me” trendinin detaylarına göz atın.

Sosyal medyanın hayatlarımızda gittikçe artan etkisi, artık onu hayatımızın en önemli parçalarından biri haline getirdi. Neredeyse hayatın tüm akışını oradan takip ettiğimiz ve bir nevi orada yaşamaya başladığımız sosyal medya, bir iletişim ve haberleşme aracından çok günlük hayatlarımızı, rutinlerimizi ve özel anlarımızı paylaştığımız dijital bir günlüğe dönüştü. Paylaşımların bir sınırı olmadığı ve neredeyse her paylaşılan rutinin birer akıma dönüştüğü bu yeni nesil günlüğün en sevilen akımlarından biri ise uzun süredir sosyal medyayı domine eden ve uzun bir süre daha edecek gibi gözüken ”Mini Me” trendi. Yeni nesil anne ve babaların favorisi olan Mini Me trendi moda sahnelerini domine ettiği gibi yeni nesil ebeveynlik modellerine de öncü oluyor. Renkli, eğlenceli ve stil sahibi bir görünümün yanı sıra çocuğun ebeveyniyle olan ilişkisini de güçlendirmeye yardımcı olan Mini Me trendi, çocukların en sevdikleri kahramanlarına dönüşmelerini sağlarken ebeveynlerin de çocuklarını daha iyi tanımalarını sağlıyor. Benzer ya da aynı giyilecek kıyafetin ebeveynle birlikte seçilme aşaması ebeveyn ve çocuk arasındaki bağı güçlendirirken ortaya çıkan görünüm samimi ve sıcak anlar yaratarak unutulmayacak anılara da dönüşüyor. Modanın sınırsızlığıyla ev stilinden sokak stiline, pijamalardan daha şık akşam davetlerine taşınabilen mini me trendi, şüphesiz her anı özelleştirerek daha da değerli kılıyor ve her anı eğlenceli bir anıya dönüştürüyor.

Mini Me Trendi Nedir?

Mini Me trendi, adından da anlaşılacağı gibi ebeveynlerin çocuklarını kendi küçük versiyonlarına dönüştürmesi olarak tanımlanabilir. Karakter ya da huy benzerliğinin yanı sıra görünümün benzemesinden doğan Mini Me trendi, aslında en basit haliyle çocukların ebeveynleriyle uyumlu giyinmesi anlamına geliyor. Oldukça renkli aile portrelerine ev sahipliği yapan Mini Me trendi, uzun bir süredir sosyal medyayı domine etse de bu trend ilk defa 2017 yılında, Çinli oyuncu Huo Siyan’ın oğlu Du Yuqi’nin ve kocasının aynı smokini giydiği fotoğrafı paylaşmasıyla patladı. Çin’de hızla bir fenomene dönüşen Mini Me trendi, Siyan’ın oğlunun giydiği Baby Dior’a olan talebi artırdığı gibi Mini Me trendini global sahnelere de taşıyarak evrensel bir trende dönüştürdü ve o günden itibaren Mini Me trendi, dünyanın önde gelen ünlü isimlerinin de katılımlarıyla gittikçe büyüyen bir trend haline geldi.

Modanın belki de en sıcak ve tatlı halini gözler önüne seren Mini Me trendi; Burberry, Ralph Lauren, Stella McCartney, Balmain ve Givenchy gibi yüksek moda markalarının da katılımlarıyla moda sahnelerinde kalıcı bir yer edindi. Mini Me trendinin yüksek moda sahnelerindeki öncülerinden olan Dolce&Gabbana, markanın vazgeçilmez bir parçası olarak tanıttıkları ‘İtalyan aile mirası’ felsefesinden yola çıkarak yetişkin koleksiyonunun bir tamamlayıcısı olarak çocuk koleksiyonu da oluşturmaya başlayıp 2017 yılında ünlü model ve tasarımcı çift Jason-Amanda Harvey’nin ikizleri ile birlikte tepeden tırnağa aynı giyindikleri görünümleriyle Sonbahar/Kış koleksiyonunun açılışını yapınca Mini Me trendini resmen yüksek moda sahnelerine taşıdı. Yüksek moda markaları ve ünlü isimler tarafından hızla benimsenmesiyle bir hite dönüşen Mini Me trendi, hızlı moda markalarının da koleksiyonlarında yer vermesiyle sokak stilinden ev stiline, spor giyimden gece giyimine kadar uzanarak günlük hayattan özel davetlere kadar çocuklar ve ebeveynlere eşlik etmeye başladı.

Mini Me Trendi Neden Popüler Oldu?

Sosyal medyanın hayatlarımızı ve hayatlarımızı yaşayış tarzımızı büyük ölçüde etkilemesi, Mini Me trendinin gittikçe popülerleşmesinin en temel sebeplerinden biri olsa da yeni nesil ebeveynlik ve sosyal medyada giderek popülerleşen influencer anne-babalar şüphesiz bu trendin popülerleşmesindeki en önemli etkenlerden. Sosyal medyada ideal aile imajı çizen influencer aileler, yarattıkları bu imajı tüm ailenin benzer ya da aynı giyindiği eğlenceli ve renkli karelerle süslerken, bu karelerin diğer sosyal medya kullanıcıları tarafından çok sevilmesi ve beğenilmesi, diğer ebeveyn ifluencer’ları ve ünlüleri de etkisi altına alarak Mini Me trendini uzun soluklu bir sosyal medya ve moda akımına dönüştürdü. Ancak, Mini Me trendi bir sosyal medya ve moda akımının dışına çıkarak ebeveynler ve çocuklar arasındaki bağı kuvvetlendiren bir araca dönüşmesiyle kuşkusuz bu kadar sevilmesinde yeni ve etkili bir rol oynadı.

Yalnızca ortak bir kıyafet giyinmenin dışında birlikte yapılan bir aktiviteye dönüşen ve giyilecek kıyafeti tasarlarken ebeveynlerin ve çocukların birbirlerinin zevklerini ve stillerini daha iyi tanıdıkları bir araç haline gelen Mini Me trendi, bir sosyal medya trendinin aksine anne-babalar ve çocukları arasındaki bağın bir sembolüne dönüştü. Her çocuğun ilk idolü ve kahramanı olan anne ve babaları gibi görünmeleri ve eşzamanlı olarak onlarla ortak parçalar taşımaları çocuklardaki özgüven duygusunu güçlendirirken aidiyet ve kabul edilme gibi duyguların da ortaya çıkmasına yardımcı oluyor. Eğlenceli bir moda akımının aksine özel ve derin anlamlar da barındıran Mini Me trendi aslında bir bakıma anne ve babanın çocuklarının hayatlarına ne kadar dahil olduklarını ve yatırım yaptıklarını da kutluyor.

Mini Me Trendini Yansıtan Baba ve Çocukları

Mini Me trendi denilince akla ilk Beyoncé, Kylie Jenner ve Kim Kardashian gibi ünlü anneler gelse de ünlü babalar da bu akımın renkli katılımcılarından. Öyle ki, ünlü rapçi Kanye West’in kızı North West’in babasının markası olan Yeezy ayakkabıların küçüklerinden giymesi çocuk sokak stilinde büyük değişikliklere yol açmıştı. Erkek modasında öncü isimlerden olan ve sokak stiline yön veren West, oğlu Chicago ve kızı North ile giydiği koordine görünümleriyle hem Mini Me stiline sokak stilinden dokunuşlar eklemiş hem de erkek modasında öne çıkan trendlerin öncüsü olmuştu. Yine rapçi Travis Scott’ın kızı Stormi’nin babasının tur tişörtlerinden giymesi, babasıyla koordine sokak stilleri yaratması ve ünlü rapçinin imzası haline gelmiş saç stilini kullanması çocuk stilinde cinsiyet ayrımcılığını yıktığı gibi oldukça stil sahibi ve özgün baba-kız portreleri de ortaya koydu.

Ünlü rapçiler ve kendilerine has stillerinin yanı sıra hem birbirlerine fiziksel olarak benzemeleri hem de daima şıklıkları ile beğeni toplayan David Beckham ve çocukları da yine Mini Me trendinde akıllara gelen isimlerden. Çocuklarıyla aynı renk paletini tercih ettiği görünümleriyle renkli karelere imza atan ünlü şarkıcı John Legend da yine trende tüm enerjisi ve renkleriyle katılan bir diğer ünlü isim. Birçok ünlü ismin dahil olduğu ve dahil olmaya uzun bir süre daha devam edeceği Mini Me akımının sosyal medyadaki öncülerinden biri ise The ACE Family olarak tanınan ve uzun yıllar boyunca sosyal medyada paylaştıkları aile temalı içeriklerle dikkat çeken Austin McBroom ve Catherine Paiz. Çocuklarıyla sıkça birebir kombin yapan ve bu anları paylaşan ikili şüphesiz Mini Me trendinin popüler olmasında ve anne-baba influencer hesaplarının doğmasındaki en büyük etkenlerden.

Babalar ve Çocuklar İçin Mini Me Stil Önerileri

Bu herkesi etkisi altına alan trende çocuğunuzla katılarak unutulmaz anlar yaratmak istiyor ancak nereden başlayacağınızı bilemiyorsanız tek ihtiyacınız olan biraz yaratıcılık ve çocuğunuzla ortak bir nokta bulmak! Mini Me trendine dahil olmak için çocuğunuzla tepeden tırnağa birebir aynı giyinmenize gerek yok; aynı renk paleti, aynı desen, ortaya koyacağınız benzer bir siluet ya da yalnızca tek bir parçanın aynı olacağı görünümler yaratmak yeterli olacaktır. Birbiriyle uyumlu tişörtler, gömlekler ya da montlar Mini Me trendine dahil olmanın en kolay yollarından biri olacağı gibi çocuğunuzun ve kendinizin stilinden şekillendireceğiniz özgün tişörtler, gömlekler ya montlar trendi kişiselleştirmenize yardımcı olacaktır; bu yüzden daha kişiselleştirilmiş görünümler için çocuğunuzun ve sizin sevdiğiniz dizi veya film karakterlerinden yararlanabilirsiniz. Daha sportif ve günlük takılmayı seven baba-çocuk ikililerindenseniz ikiz eşofman setlerinin çabasızlığının tadını çıkarabilir, özel bir günü ya da daveti daha da özel kılmak için ise oğlunuzla ikiz takım elbiselere yönelebileceğiniz gibi kızınızla da aynı renk paletinden giyinmeyi ve görünümlerinizi koordine etmeyi seçebilirsiniz.

Mini Me trendinin favorisi aynı pijama görünümleri ise ev hallerinizi renklendireceği gibi özel bir an ya da gün gerektirmeksizin her anı özel ve değerli kılarak Mini Me trendinin bir sosyal medya akımından çok daha öteye taşınmasını sağlayacak ve belki de ailenize yeni bir gelenek ya da alışkanlık kazandırmaya yardımcı olacaktır. Mini Me trendini beğeniyor ancak modanın ve trendin yaratıcılıktaki sınırsızlığı size fazla geliyorsa bu sefer aynı ayakkabılar ve terlikler gibi ufak dokunuşlardan yararlanabilir görünümlerinizi yine aynı çantalar, güneş gözlükleri ve şapkalar gibi aksesuarlarla süsleyebilirsiniz. Yaza sayılı günler kalmışken ve artık yazlık kıyafetler dolaplarımızı ele geçirmeye başlamışken çiçek ve meyve desenleri gibi renkli siluetlerden yararlanabilir, yaz tatilinizi ikiz mayo ve bikini görünümü gibi ufak detaylarla daha da renklendirebilirsiniz!

Dolce&Gabbana

Dolce&Gabbana

Golden Goose

Golden Goose

Les Benjamins

Les Benjamins

Polo Ralph Lauren

Polo Ralph Lauren

Kapak Görseli: Reece Walker

{37318}

Yağmur Çıldız
Yağmur Çıldız Tüm Yazıları