preloader

Yaş Gruplarına Özel Çocuk Kitapları Önerileri

27.05.2024
Yaş Gruplarına Özel Çocuk Kitapları Önerileri

Yazı Boyutu:

Farklı yaş gruplarındaki çocuklara yönelik derlediğimiz kitap listemize göz atın! Minik okuyucuların keyifle okuyacağı en yeni kitapları keşfedin.

Bir çocuğa kitap okuma alışkanlığını kazandırmak, çocuğun neredeyse anne karnında geçirdiği zamana kadar uzanıyor. Öncelerde ebeveynlerin okuması ile başlayan kitap yolculuğu, çocuğun önce kitaba dokunması ve resimlerini incelemesi ile devam ediyor. Bebeklik çağında daha dokunma duygusunu öne çıkaran kitapların tercih edilmesi doğruyken, iki yaşından itibaren çocuğun yaşına uygun bol resimli ve az yazı içeren kitaplar tercih edilmesi uzmanlar tarafından tavsiye ediliyor. Okul öncesi dönemde ebeveynler ve aile bireyleri ile okuma saati eşliğinde okunan kitaplar çocuğun zamanla büyümesi ve okuma-yazma öğrenmesi ile tek başına yapmaya başladığı bir alışkanlığa dönüşüyor. İlgi alanları ve zevklere göre şekillenen kitap seçimleri çocuğun hayal dünyasını zenginleştirmek için oyun oynamak kadar gerekli.

Günümüzde gerek uluslararası gerekse yerli çok farklı alternatifler yaratan yazar ve çizerlerin eserlerine yer veren yayınevleri ve kitap dükkânlarının da artmasıyla çocuklar için birbirinden güzel seçenekler ortaya çıkıyor. Kitap okumayı sündürülebilir bir aile eğlencesine dönüştürmek için ebeveynlere muazzam seçenekler sunan günümüz kitap dünyasının -teknolojinin çocukların dünyasındaki hakimiyetine ve cazibesine rağmen- gelişmesine devam etmesi de mutluluk verici.

OGGUSTO olarak farklı yaş gruplarındaki çocuklara yönelik derlediğimiz kitap listemizde, minik okuyucuların keyifle okuyacağı en yeni kitapları bulabilirsiniz.

0 – 3 Yaş Çocuk Kitapları

Havuç Kız – Turşu Atölyesi, Merve Başcumalı

Merve Başcumalı’nın çocuk ve gençlik edebiyatının sevilen ismi olarak kaleme aldığı Havuç Kız serisinin üçüncü kitabı “Turşu Atölyesi”, minik Havuç Kız’ın yeni bir macerasını okuyucularla buluşturuyor. Turuncu saçları ve meraklı gözleriyle tanınan Havuç Kız, bu defa anneannesinin Datça’daki evine denize girme hayalleriyle gidip kendini turşu yapma sürecinin tam ortasında buluyor. Rengarenk sebzeler ve turşu kavanozları arasında, hem eğlenceli hem de öğretici bir deneyim yaşayan Havuç Kız, bu süreçte yeni beceriler kazanırken sorumluluk alma bilincini de pekiştiriyor. Kitap, turşu yapımının adımlarını ve sebzelerin faydalarını eğlenceli bir dille anlatarak, çocuklara sorumluluk, hoşgörü ve empati gibi değerleri aşılıyor ve onların hayal güçlerini geliştirmeye yardımcı oluyor. “Turşu Atölyesi”, Havuç Kız’ın sevimli dünyasında çocuklara turşuyu sevdirmeyi amaçlıyor.

Yayınevi: Büyülü Fener

Mışıl Mışıl Uyusun, Giovanna Zoboli

Bu kitapta uykunun huzurlu sessizliğini bulacaksınız. Bir de pamuklu yastık sevenleri, şöyle bir kenarda azıcık kestirenleri, uyurgezerleri, taş gibi uyuyanları… Rengârenk pijamalarını giyip yumuşacık battaniyelerinin altında uykuya dalan tüm hayvanlar burada. Kafiyeli dizelerle kaleme alınmış bu kitap tüm uykucular, uykusuzlar, hayalperestler, karanlıktan korkanlar ve düş gezginleri için.

Yayınevi: Bulutsu Yayınları

Çevirmen: Eren Yücesan Cendey

Ajan Köpek, Lou Treleaven

Köpek şovlarının aranan ismi boxer Brütüs, bu sene şova ünlü bir köpeğin katılacağına dair dedikoduları araştırmasını istediğinde Maddy kendini bir dedektifçilik oyununun içinde buluyor. Peki kim bu ünlü köpek ve şova niye katılacak? Acaba Maddy Brütüs’ün hile yapmasını engelleyebilecek mi? Ve daha önemli bir soru: Kedi Hamlet’in tuvalet temizliği takıntısı nereden çıktı?

Yayınevi: Mundi Çocuk

Çevirmen: Ebru Arun

Hareketli Kitaplar

Minicik parmakların hareket ettirip hikâyeyi tamamlayabildiği bu kitaplar en sevilenlerden. Minik hikâyeler anlatan ya da küçük keşifler yapmayı sağlayan hareketli kitaplar serisinde çok fazla çeşit var. Fındıkkıran, Rapunzel, Külkedisi gibi dünya klasiklerini oldukça basitleştirip anlatan kitapların Gece Hayvanları, İnşaat, Astronotlar gibi çeşitleri de mevcut.

10 Küçük Maymun, Stephanie Moss

Üç boyutlu olarak tasarlanan bu kitap 10 maymunu her sayfada geriye doğru sayıyor. Tropik bir ormanda eğlenceye başlayan maymunlar yerinde durmuyor ve her sayfada ormanın başka bir köşesinde maceraya atılıyor. Hem sayılarla ilk tanışma hem de renkleri, heyecanlı hikâyesiyle miniklerin dikkatini çekiyor.

Yayınevi: Türkiye İş Bankası

Çevirmen: Elif Dinçer

Sayılarla Dünyamız, Jane Cabrera

Hem hareketli hem sayı sayan hem de oldukça basit olan bu kitapta saklanan sayıları tek tek bulmanız gerekiyor. Resimlerdeki pencereleri açtıkça ortaya çıkan sayılar sayesinde rakamlar sayılıyor. Okul öncesinde sayılarla tanışmak için harika olan kitaptaki resimler hem basit hem de çok eğlenceli.

Yayınevi: Türkiye İş Bankası

Çevirmen: Elif Dinçer

Büyük Sorular Kitabım, Sandra Lebrun et Loïc Audrain

Büyük boy olarak tasarlanan kitabının sayfalarında birbirinden renkli çizimler bulunuyor. Her çizimin yanında da onunla ilgili bir soru yer alıyor ve minik okuyuculardan cevapları bekleniyor. Sayfanın altındaki ipuçları sayesinde de cevaplar için çoklu seçenek sunulmuş oluyor. Dünyanın en eğlenceli sorularını bir araya getiren kitabın cevaplarını bulmak sadece çocuklar için değil yetişkinler için de çok eğlenceli.

Kayakçı Tavşan, Claudia Rueda

Tavşan kayak yapmak istiyor ama etrafta hiç kar yok. Kar yağması için tek yapmanız gereken kitabı sallamak. Kitabı yana eğince tavşan yamaçtan kayıyor, uçurumdan kurtulmak için de sizin kitabı ters çevirmenizi bekliyor. Bu sevimli tavşanın sizin sayenizde üstesinden gelemeyeceği hiçbir engel yok!

Bu yaratıcı kitapta, çocuklar öykünün bir karakteri haline geliyor ve kitabı hareket ettirerek tavşanı evine ulaştırıyor.

Yirmiden fazla çocuk kitabına imza atan, New York Times gazetesinin en çok satan yazar ve çizer listelerine girmiş Claudia Reuda’nın bu kitabı özellikle de kitapla yeni tanışacak +2 yaş üzeri çocuklar için ideal.

Meşe Palamudunun Sihri, Lola M.Schaefer ve Adam Schaefer

Bir meşe palamudunun önce ağaca sonra kuşlara sonra da koskoca bir ormana dönüşmesinin serüvenini anlatan kitap, küçük yaştaki çocuklara ekosistemi anlatmak ve doğa sevgisini aşılayabilmek için ideal bir araç.

Uykum Nereye Kaçtı?, Nazlı Olcay

Uykusu gelen sevimli ayıcık uykusunu kaybetmiş. Acaba uykusu yatağın altında mı, yoksa dolaba mı saklanmış? Uykuya dalmayı istemeyen minikler için onları uykuya hazırlamaya yardımcı bu eğlenceli kitap +2 yaş çocuklar için uygun.

Hipo’ya Ne Aldın?, Noebebek

Sevimli hipopotam Hipo’nun doğum gününde, arkadaşları ona birbirinden güzel hediyeler alıyor. Cırt cırtlı bu kitap sayesinde +1 yaşındaki çocuklar ellerini kullanarak hikâyeye dahil oluyorlar. Hem ince motor becerilerini hem de kelime dağarcıklarını geliştirebilecekleri bu kitap ile eğlenceli zaman geçiriyorlar.

Neye Kızdın Küçük Sincap?, Katja Reider

İş Bankası Yayınları’nın İlk Kitaplarım Serisi’nin en yenilerinden biri olan “Neye Kızdın Küçük Sincap?” 18 ay ve üstü tüm minikler için hazırlanan dostluk, sevgi, duyular, hayvanlar ve dikkat üzerine örülmüş keyifli bir hikâye. Rengarenk ve yumuşak çizimleri ile de görsellik, anlatımı desteklemeye yardımcı oluyor.

Bana Sarılır mısın?, Sophie Schoenwald

Yumurtanın içindeki penguen hızla yuvarlanmaya başlar, peki yumurtadan çıkınca ailesini bulabilecek mi? Minik dinleyicilerin yardımı ile penguen ailesine ulaşıyor.

Günaydın Minik Kelebek, Angenese Baruzzi

Doğada hem küçüklere hem de büyüklere anlatılacak pek çok öykü var. Doğa masalları serisinin bu kitabında bebeğiniz bir tırtılın kelebeğe dönüşme macerasına, doğadaki değişim ve yenilenme döngüsüne tanık oluyor.

{69683}

3 – 6 Yaş Çocuk Kitapları

Dadının Perdesi, Virginia Woolf

Lugton Dadı şöminenin yanında oturmuş dikiş dikiyordu. Diktiği perdenin desenini süsleyen hayvanlar sabırla onun uyuyakalmasını bekliyorlardı. Çok geçmeden perde canlandı, perdenin sakinleriyse su içmeye ışıl ışıl parlayan göle doğru yola çıktılar. Peki bütün bu olan bitenden Lugton Dadı’nın haberi var mıydı dersiniz? Virginia Woolf’a ait bu müthiş hikâye Mrs. Dalloway’e ait el yazmasının sayfaları arasında bulundu ve Julie Vivas’ın harikulade suluboya resimleriyle ilk kez 1991 yılında yayımlandı.

Yayınevi: Yapı Kredi Yayınları

Çeviren: Tunç Tayanç

Kendin Gibi, Gökçe İrten

Hiçbir şeyi başaramadığını düşündüğün zamanlar oluyor mu? Herkesin senden daha iyi olduğunu düşündüğün zamanlar?… Peki herkes her şeyi çok iyi mi yapıyor dersin? Hepimizin kendine özgü yetenekleri olduğunu, kusur sandığımız şeylerin bazen avantaja dönüşebileceğini, “en iyi” olmak zorunda olmadığımızı, hayvanlar âleminden örneklerle tatlı tatlı okumak sana çok iyi gelecek.

Yayınevi: Doğan Çocuk

Noa’ya Mektup, Sepin Sinanlıoğlu & Ayşe Deniz Şahin

Noa bir gün okuldan eve geldiğinde annesi onunla oynamak istemez. Bu duruma çok üzülen Noa annesinin onu sevmediğini düşünür. Ertesi gün annesi Noa’ya olan biteni açıklayan bir mektup yazar… Sevginin asla bitmeyeceğine ve bazı şeylerin asla değişmeyeceğine dair sıcacık bir öykü.

Yayınevi: Doğan Çocuk

Hayvanlar Senfonisi, Dan Brown

Aksiyon kitaplarıyla dünya edebiyatında yer etmiş ünlü yazar Dan Brown’un çocuklar için de harika bir kitabı var: Hayvanlar Senfonisi. Telefona indirilen uygulamasıyla birlikte okunan kitapta her sayfa için ayrı besteler var. Çeşit çeşit hayvanların her sayfada hikâyesinin olduğu kitabı okurken uygulamadaki besteler de size eşlik ediyor ve verilen duyguyu tamamlıyor. Her sayfada kelimelere eşlik eden melodilerin bestelerinin de Dan Brown’a ait olduğu söylemek gerek.

Elif Kitapları Serisi

Her çocuğun kitaplığında mutlaka bulunan Elif kitapları için günümüzün ‘Ayşegül’ü diyebiliriz. Her aile gibi kendi hayat akışı olan ve farklı farklı olayla karşılaşan Elif’in hikâyeleri, ailesiyle nasıl zaman geçirdiği o kadar güzel anlatılıyor ki çocuklar kadar ebeveynler de Elif’i çok seviyor. İlk kitaplarında kreşe yeni başlayan Elif’i serinin diğer kitaplarında kardeşi Cemil, arkadaşı Deniz kedisi Mırnav’la görmeye başlıyoruz. ‘Elif’in Uykusu Gelmiyor’, ‘Elif Krep Yapıyor’, ‘Elif Çiftlikte’ en sevilen Elif kitaplarından. Almanca aslında çevrilen Elif kitaplarında farklı yazarların imzası bulunuyor.

Bu Ayı Çocuk Bakamıyor, Rith Quayle ve Alison Friend

Anne ve baba Tavşandeliği bir gün partiye davet edilince çocuklarına bakmak için tek gönüllü Ayı Çoko oluyor. Ayı Çoko’yla baş başa kalan minik tavşanlar onu kandırmaya çalışırken ortalık biraz karışıyor ve her şey birbirine giriyor. En sonunda kendi yöntemleriyle çocuklarla arkadaş olan Ayı Çoko’nun çocuk bakma macerası eğlenceli bir hikâyeye dönüşüyor.

Mutlu Suaygırı, Richard Edwards

Kocaman bir suaygırı günün birinde sürekli su kenarında yatan ve uyuyan suaygırı olmaktan çok sıkılsa ne olur dersiniz? Kitabın kahramanı Suaygırı tam olarak bunu yaşıyor ve önce maymun olmaya çalışıyor sonra kartal ve sonra diğer hayvanlar. Kendini bulmak için ormanda dolaşan, diğer hayvanların yaptıklarını yapmaya çalışan Suaygırı’yı anlatılmaya değer bir hikaye bekliyor.

Utangaç Ayı Monti, Duncan Beedie

Çok çok çok utangaç olan Ayı Monti o kadar çekingendir ki birini görünce ne yapacağını bilemez. Birini görünce sadece bakışlarıyla anlaşabileceğini sanan Monti için hayat hiç kolay değildir. Ta ki bir gün karşısına çıkan kurbağa sayesinde gülümsemenin bütün zorlukları aşacağını öğrenene kadar.

Üç Kedi Bir Dilek, Sara Şahinkanat

Üç yakın arkadaş olan Piti, Pati ve Pus birbirinden oldukça farklı karakterde ama birbirlerini çok seven kedi arkadaşlardır. Bir yaz gecesi çatıda yıldızları izleyerek keyif yaparken yıldız kayarken tutulan dileklerin gerçek olduğunu öğrenirler. O geceden sonra dileklerinin gerçek olması için kayan bir yıldız görmeyi beklerler. Ama bu hiç de kolay olmayacaktır. Akıcı ve iç ısıtan hikâyesi olan Üç Kedi Bir Dilek’in kahramanları Piti, Pati ve Pus’un başka bir macera yaşatan kitabının adı ise ‘Üç Kedi Bir Canavar’.

Kırmızı Kanatlı Baykuş, Feridun Oral

Çok uzaklarda yaşayan yavru baykuş çevresindeki diğer baykuşlardan farklıdır. Çünkü aynı ormanda yaşayan diğer baykuşlar gibi kırmızı kanatları yoktur. Buna çok üzülen baykuşu bir gece fare fark eder ve o günden sonra baykuşun kanatlarının kırmızı olması için birlikte her yolu denerler. Baykuşun kanadının kırmızı olması için gereken şey ise iki arkadaş için de oldukça sürpriz olacaktır.

Komik Hayvan İsimleri Bakanlığı, Kes Gray

Dünyanın en komik isimli hayvanlarıyla tanışmaya hazır olun. Mavi ayaklı sümsük kuşu, sahanda yumurta deniz anası, püsküllü halı köpekbalığı ve daha ne hayvanlar. Hepsinin yolu isim değiştirme bürosunda bir araya geliyor ve birbirlerine kahkahalarla gülüyorlar. Kitabı daha da güzelleştiren detaylardan biri de bu hayvanların gerçek olması!

İki Bana Bir Sana, Jörg Mühle

Ayı ile Gelincik’in üç mantarı paylaşma ya da paylaşamama öyküsünü çok eğlenceli. Ayı daha büyük olduğu için daha çok mantar yemek isterken Gelincik ise küçük olduğu ve büyümesi gerektiği için daha çok mantar yemesi gerektiğini düşünmektedir. Ama bir türlü orta yolu bulmazlar. Aralarındaki uzayan anlaşmazlığı bitirecek olan şey ise ikisi için de oldukça sürpriz.

Küçük Meşe Palamudu, Melanie Joyce

Doğadaki döngüyü oldukça kolay bir şekilde anlatan Küçük Meşe Palamudu’nda harika bir anlatım var. Daldan düşen meşe palamudu önce toprakla birleşiyor, yağmurlarla besleniyor, kök verip fidana dönüşüyor; sonra ağaç olup kendi palamutları oluyor. Doğanın Eşsiz Hikâyeleri serisine ait olan kitap gibi diğer döngüleri de okumak isterseniz Küçük Kuş, Küçük Ayçiçeği, Küçük Yağmur Damlası, Küçük Ayı, Küçük Kar Tanesi de seçebilirsiniz.

İstanbul’un Şarkısı , Anna Pellicioli

Şiirsel anlatımı ve göz alıcı resimleriyle “İstanbul’un Şarkısı” okurları, İstanbul’un güzel sokaklarında, deniz kıyısında, manzaraya karşı bir gün geçirmeye davet ediyor. Galata Köprüsü’nden Mısır Çarşısı’na kadar geçen yolculukta şarkıya vapurlar, yunuslar, martılar, kediler de eşlik ediyor. Anna Pellicioli’nin kaleme aldığı kitap Merve Atılgan’ın çizimleri ile çocukları büyülü bir İstanbul serüvenine çağırıyor.

Merope, Göknur Birincioğlu

Ülker yıldız kümesinin en sönük yıldızı Merope yeryüzüne iniyor ve ışıl ışıl tozlarının etrafa saçılmasıyla içindeki gücü keşfediyor. Koyunların yünlerinde, çobanın ellerinde parıldıyor ve böylece okuyucuyu önce gökyüzünde, sonra ormanda iz süreceği bir keşif serüvenine davet ediyor. Göknur Birincioğlu’nun şiirsel anlatımı Merve Atılgan’ın çizimi ile birleşiyor.

Ninemin Gezegen Turşusu, Martin Stanev

İki kardeş ninelerini ziyarete gittiklerinde pek de mutlu olmazlar. Çünkü nineleri onlara çok sıradan gelmektedir. Yaşlı kadının tek bildiği çarşı pazara çıkmak ve kavanozlarca turşu kurmaktır. Ama bir gün nineleri ortadan kaybolup evin her köşesinden vahşi hayvanlar fırlamaya başlayınca işler değişir. Ninelerini aramaya çıkan çocukları akla hayale gelmeyecek bir sürpriz beklemektedir. Sıradan zannettikleri ninelerinin dev bir sır sakladığını keşfederler.

Ninemin Gezegen Turşusu, kaynaklarını hızla tükettiğimiz gezegenimizi korumaya dair bir farkındalık öyküsü. 4 yaş ve üzeri çocuklara dünyamızı korumamızın önemini anlatmak için ideal bir seçenek.

Annepot, Aslı Perker

Deniz’in annesi her işe yetişir; aynı anda yemek yapabilir, telefonla konuşabilir, çiçekleri sulayabilir, bilgisayarda yazı yazarken temizlik bile yapabilir. Hatta limonata hazırlayıp, Deniz ile top oynayabilir. Sanki bir anne değil de sekiz kollu bir ahtapottur; Deniz’in annesi olsa olsa bir annepottur! Ama bir gün Annepot ve Deniz bir yolculuğa çıkar ve her şey yavaş yavaş değişmeye başlar. Gelin siz de Deniz ve annesinin macera dolu hikâyesinin keyfini çıkarın.

Ağustos ve Kayıp Gülümsemesi, Catherine Rayner

Ağustos çok üzgündü. Çünkü gülümsemesini kaybetmişti. Onu bulmaya karar verdi ve tam da bir kaplan gibi kocaman gerinerek yola koyuldu.

Ödüllü yazar ve çizer Catherine Rayner’ın “Mutluluk” kavramını somutlaştırarak aktardığı bu kitap, mutluluğun çok uzakta değil yanı başımızda olduğunu hatırlatıyor. 3 yaş ve üzeri dünyayı keşfetmeyi seven çocuklar için yaratıcı ve sımsıcak bir resimli kitap, okuyucularını bekliyor.

Ay’a Okul Gezisi, John Hare

John Hare’in sadece resimlerle aktardığı sessiz kitabı, Ay’a yolculuğa çıkmaya hazırlanan öğrencilerin okul gezisi hakkında. Her defasında çocuğunuzla farklı bir macera yaşamanıza imkan veren sessiz kitaplar, hayal gücünüzü ve yaratıcılığınızı keşfetmenizi sağlamaya rehber niteliğinde.

Uçmak İstemeyen Kartal, James Aggrey

Bir avcı ormanda bir kartal yavrusu bulur ve yavruyu evine getirir. Tavuklar, horozlar ve hindilerin olduğu bir kümeste büyüyen kartal yavrusu, yetişkin olduğunda tıpkı diğer kümes hayvanları gibi hareket etmeye başlar, uçmayı bilmemektedir. Doğasever bir yabancı kümesin içinde kartalı görünce avcıyı kartalı bırakması ve ana vatanı olan vahşi doğaya dönmesi için ikna etmeye çalışır. Avcı kartalın artık uçamayacağını onun artık evcilleştiğini anlatır doğasevere. Ama doğasever kartalı uçurmaya onu ait olduğu dünya ile buluşturmaya kararlıdır. 1927 yılında vefat eden Gana’lı yazar James Aggrey’e ait bu hikâye kendi gerçekliğini unutan Afrika halkına ithafen kaleme alınır. Aggery; “Afrika halkları! Bizler Tanrı’nın suretinde yaratıldık ama insanlar bize tavuk gibi düşünmeyi öğrettiler, biz de sahiden tavuk olduğumuza inandık. Oysa bizler kartalız. Bu yüzden kanatlarınızı açın ve uçun! Ve asla yerlere atılan mısır tanelerine razı olmayın” diyerek bitirir hikâyesini. Her yaştan çocuğun içindeki mücadele gücünü keşfetmesine ilham olması adına Hep Kitap tarafından 2020 yılında yayınlanan “Uçmak İstemeyen Kartal” ödüllü çizer Wolf Erlbruch’un illüstrasyonları sayesinde çarpıcı ve sürükleyici bir hal alıyor.

Duvarın Arkasında Ne Var?, Ayşegül Dede

Bahçesindeki kocaman duvarın önünde oturan çocuk oyunlar oynayıp piknik yaparak günlerini geçirirken kendine “Duvarın arkasında ne var?” sorusunu sorar. Çocukların hayal gücü ve yaratıcılığını konu alan bu kitap, Kidsnook Masal Akademisinin kurucusu, öğretmen, ‘Çocukla İletişimde Hikâye Anlatıcılığı’ eğitmeni Ayşegül Dede’nin üçlemesinin ilk halkası. Şarkısının da bestelenip seslendirildiği kitap, pandemide sokağa çıkma yasaklarını ev içinde dört duvar arasında geçiren, sağlık sebebiyle hastanede kalan ve cezaevi duvarları arkasında büyüyen tüm çocuklara armağan edilmiş.

Dodi Diş Dostu, Elif Yonat Toğay

Çayırdaki zürafadan denizdeki köpek balığına, yeryüzündeki canlıların diş yapılarının özelliklerine ve diş temizliklerini nasıl yaptıklarına dair kıymetli bilgiler paylaşan bu rengârenk kitap Dodi Dişdostu; diş sağlığı ve bakımının önemini eğlenceli bir öykü aracılığıyla aktarıyor.

{23513}

6 – 9 Yaş Çocuk Kitapları

Murdo – İmkânsız Hayaller Kitabı, Alex Cousseau

Murdo, küçük hayali bir yeti. Her sayfada bize bir hayalini anlatıyor: şiirden bir hırka örmek, bir ayakkabıya saklanmak, bir çakıl taşıyla sırlarını paylaşmak, içinde “her şey”in olduğu bir sandviç, yağmurun yerden göğe doğru yağdığı tepetaklak bir dünya…

Alex Cousseau’nun kendisine Premio Andersen ve Premio Strega gibi iki prestijli ödül kazandıran sınır tanımaz yaratıcılığı Éva Offredo’nun yalın ve muzip çizimleriyle birleşiyor, ortaya çocukluğun şiirini muhteşem bir dille aktaran, yediden yetmişe herkesi sarıp sarmalayacak ve dönüp dönüp tekrar okuma isteği uyandıracak bu büyüleyici kitap çıkıyor.

Yayınevi: Domingo Çocuk

Çeviren: Okyanus Dizdar

Müzede Ne Var?, Neslihan Varol

Müzede Ne Var? müzelerin geçmişten bugüne nasıl değiştiğini eğlenceli bir anlatımla paylaşıyor. Günümüz müze türlerini tanıtırken, sanat müzeleri hakkında bilgiler sunuyor. Bu kitapla çocuklar, İstanbul Modern’de renkli ve keyifli bir yolculuğa çıkarken, ilham verici bir sanat müzesi keşfediyor.

Yayınevi: Dinozor Çocuk

Çorbadaki Biyoloji, Cecilia di Prinzio ve Valeria Edelsztein

Biyoloji, insanların ve hattâ bütün canlıların hayatında önemli bir yer tutar. Biyolojiyle dopdolu bir gün geçiren Tomi’yle Sofi’ye eşlik ederek bu harika bilim dalını keşfedebilirsiniz. Çorbadaki Kimya ve Çorbadaki Ekoloji’den sonra dizinin üçüncü kitabı da Türkçede.

Çeviren: Saliha Nilüfer

Yayınevi: Pan Yayıncılık

9 – 12 Yaş Çocuk Kitapları

Kulübemiz Tehlikede!, Jean-Claude Lalumière

Bernie ve arkadaşları Félix, Pierre, Simon, Quentin ve Hugo’nun bir dertleri vardır: Yaşadıkları kasabanın yakınlarına yapılacak yeni otoyol, ormandaki kulübelerinin tam ortasından geçecektir.

Altı arkadaş, bu felaketi önlemek için düşünüp taşınır. Doğa aktivistlerinin dikkatini çekmek iyi bir fikir gibi görünür onlara. Hemen harekete geçerler. Bu da yetmezse buldozerlerle savaşmaya kararlıdırlar.

Kulübemiz Tehlikede, çocukları sivil katılım, ekoloji ve yerel siyaset temalarıyla tanıştıracak eğlenceli bir dostluk ve dayanışma hikâyesi.

Çeviren: İlkay Baliç

Yayınevi: Can Çocuk

Babam ve Ben, Patrick Modiano

Bol ödüllü Fransız yazar Patrick Modiano ve “Pıtırcık” serisinin dünyaca ünlü çizeri Jean-Jacques Sempé, Paris’in nostaljik sokaklarından New York’un gökdelenlerle dolu geniş caddelerine uzanan sıcacık bir öyküde buluşturuyor bizi: Babam ve Ben.

Amerika’da yaşayan annesinden uzaktaki küçük bir kız çocuğunun “kahraman” babasıyla Paris’te geçirdiği çocukluk günleri, kimi zaman komik kimi zaman duygu yüklü anılara dönüşüyor…

Yayınevi: Tudem

Çeviren: Sibil Çekmen

Kaçıs Planı, Aslı Perker

Aniden evinden çok uzaklara gönderilsen ne yapardın? Üstelik yanında ne kitapların ne oyuncakların ne arkadaşların var ve ne zamana kadar orada kalacağını da bilmiyorsun. Sınırsız hayal gücüyle örülü Kaçış Planı, yalnız başına yokluk içinde kalınca kendine türlü türlü rutinler ve icatlar uyduran akıllı bir çocuğun eğlenceli ve sıcacık öyküsü.

Yayınevi: Taze Kitap

Şen Denizler, Ahmet Büke

Edebiyatımızın güçlü kalemi Ahmet Büke, Şen Denizler eserinde, denizcilik sevdasını genç okurlarına anlatıyor. At enlemleri, bahriyeli, çapariz, frişka, öreke taşı ve daha neler neler… Kitaptaki bilgiler, deneyimler ve tarihsel kesitler, kalbimizi deniz sevgisiyle dolduruyor.

Yayınevi: Everest Yayınları

Atlas – Kıtalar, Denizler ve Kültürler Arası Yolculuk Rehberi, Aleksandra Mizielińska, Daniel Mizieliński

Coğrafyayı ve dünyayı diğer atlaslardan çok daha farklı şekilde ele alan bu kitapta her detay ilgi çekici hazırlanmış. Adeta dünyayı ilk defa görüyormuş gibi çizen, ilgi çekici detaylarla anlatan Atlas’ta sadece coğrafi özellikler değil kültürler, oraya dair bilinmesi gereken ilginç bilgiler de veriliyor. İsteyenler için kitabın devamı niteliğinde bir de etkinlik kitabı bulunuyor.

İnsan Vücudu Tiyatrosu, Maris Wicks

Çocuklar için tasarlanmış olsa da biyolojiye meraklı herkes için başlangıç olabilecek bir kitap. Kitabın ilk sayfasında sahneye çıkan iskelet vücuda dair tüm sistemleri, nasıl çalıştıklarını, nasıl oluştuklarını ve nelerle ilgili oldukları tek tek anlatıyor. Çizgi roman gibi kare kare anlatımı olan kitapta sayfalar ilerledikçe iskelet sistemine kaslar, damarlar, dokular, organlar ekleniyor. Biyolojiyi eğlenceli şekilde anlatan kitap kesinlikle çok eğlenceli!

Tohum Saçan Şapkam, Sima Özkan

“Tohum Saçan Şapkam” okurlara tohumları tanıtırken bir yandan da severek yediğimiz meyve ve sebzelerin nasıl yetiştiğini basitçe anlatıyor. Mevsimlere bölünmüş olan kitapta her ay için seçilen bir meyve ve bir sebze, tohumundan soframıza gelene kadarki yolculuğuyla tanıtılıyor. Kübra Teber’in resimleri ise doğanın hayranlık uyandıran işleyişini rengârenk detaylarla gösteriyor.

“Tohum Saçan Şapkam” kitabı ile, mevsimine göre ve sağlıklı beslenme, doğanın dengesi, tüketim alışkanlıklarımız gibi konular üzerine düşünecek ve şapkası tohum saçan Güneş’in verdiği küçük tariflerle sofralarınızı renklendirebileceksiniz.

Babaannem Geri Döndü, Şermin Yaşar

Abartma Tozu, Dedemin Bakkalı, Dedemin Bakkalı Çırak gibi Türk Çocuk Edebiyatı’nın seçkin eserlerinin sevilen yazarı Şermin Yaşar, son kitabı “Babaannem Geri Döndü” ile yine çocukları eğlenceli bir dünyaya davet ediyor.

Hikâye, aslında son derece tonton ve şefkatli bir babaannenin hiç beklenmedik bir şekilde çocuklarının evine yerleşme macerasını anlatıyor. Torununun ağzından aktarılan hikâyeler babaannenin hiç de babaanne gibi davranmamasını muzip bir dille anlatıyor. Düşünsenize bu babaanne pembe saçları, patenleri, balerin tütüsü, türlü hayvanları ve 15 valizi ile bir gün çıkageliyor. Yeri geliyor avaz avaz ağlıyor, yeri geliyor kahkahaları ile ortalığı inletiyor. Ne yapacağını şaşıran aile tam umudunu yitirdiği sırada babaanne geri dönüyor.

Kraliçeyi Kurtarmak, Vladimir Tumanov

Yayınlandığı her ülkede çocukların gözdesi olan, ülkemizde de 158. baskısını yapan Kraliçeyi Kurtarmak, kahramanlarının bilmeceden bilmeceye koşarak sürükleyici bir maceranın içinde ilerlediği fantastik bir kitap. Bu fantastik dünyanın başkahramanı ise Matematik. Yazarın çocuklara matematiği sevdirme amacı ile kaleme aldığı kitapta Aleks ve arkadaşları Zümrüt Kraliçe’yi kötü kalpli kralın elinden kurtarmak için yardımınızı bekliyor.

Doğaya Fısıldayan Çocuklar, Luigi Ballerini

İtalyan Andersen ödüllü yazar Luigi Ballerini, yeni kitabında her yaştan okuru çocukluğun unutulmaz yaz tatillerine, iz bırakan arkadaşlıklarına götürüyor. Birbirlerinden oldukça farklı iki çocuğun kalpleri ısıtan öyküsü, pastoral bir dünyada doğa ile harmanlanıyor. Arkadaşlığın ve çiçeklerin iyileştirici gücünü temeline alan roman, mutluluğun ve hayal gücünün de yardımıyla sıcacık bir okuma deneyimi sunuyor.

Kumkurdu, Asa Lind

Üçleme serinin ilk kitabı olan Kumkurdu, ailesi ile deniz kıyısında yaşayan küçük Zackarina ile onun gizemli arkadaşının maceralarına tanıklık ediyorsunuz. Kumkurdu altın gibi parıldayan kürkü ile Zackarina’nın hayatına apansız bir şekilde girer. Dostluk ve büyüleyici maceranın sürükleyiciliğinde devam eden üçleme işlediği uzay, evren, ölüm, aşk, sabır, yalan ve dostluk kavramlarıyla adeta dünyaca ünlü Küçük Prens kitabı gibi evrensel ve biricik olmaya aday.

Çocuk Sanatçılar, David Stabler

Bugünün ünlü sanatçıları da bir zamanlar çocuktu. Tüm çocuklar gibi onların da hayalleri, idealleri vardı. Tüm başarılarını elde etmeden önce onlara kim nasıl ilham olmuş öğrenmeye ne dersiniz? Hep Kitap’ın ünlü sanatçıların gerçek çocukluk hikâyelerinden esinlenerek hazırladığı bu kitap geleceğin yetişkinleri olan bugünün çocuklarını zamanda yolculuğa çıkmaya davet ediyor.

Dünyanın Etrafında Bir Yarış, Caroline Starr Rose

Dünyanın Etrafında Bir Yarış, New York’lu iki gazeteci Nellie Bly ve Elizabeth Bisland’ın gerçek yaşam öyküsünden esinlenerek kaleme alınmış. Jules Verne’in ölümsüz eseri 80 Günde Devri Alem; birçok okur gibi Nellie Bly için de dünyayı dolaşma arzusunu perçinlemiştir.

Korkusuzluğuyla tanınan genç gazeteci Nellie Bly, New York’tan doğuya giden bir gemiye atlar ve Dünya’nın çevresini dolaşmak üzere yola koyulur. Hatta bu geziyi Jules Verne’in kahramanından daha hızlı yapma niyetindedir. Fakat bilmediği onunla tam tersi istikamette dünyayı gezme hedefi olan başka bir rakibi vardır. İki kadının dünyayı dolaşırken onları tamamen değiştiren cesaret dolu sürükleyici maceraları okuyucuyu da büyülü bir yolculuğa çıkarıyor.

Zamana Açılan Kapı, Bilgin Adalı

Kerim, yaz tatilini dayısının yanında geçirmek üzere Hasankeyf’e gider. Bir mağarada binlerce yıl öncesine açılan bir kapı ile böylece karşılaşır. Kazı çalışmaları yapan dayısı ile çözmesi gereken gizemler vardır. Kültür mirasımız Hasankeyf’i keşfedeceğiniz harika bir maceranın anlatıldığı bu kitap 9 yaş üstü okurlar için kaleme alınmış.

Anılar Antika Dükkanı, Hira Ayşe Özsoy

Meriç’in annesinin doğum günü yaklaşıyordu. Annesine çok özel bir hediye seçmeye kararlıydı. Ama ne? Meriç, babasının önerisiyle Anılar Antika Dükkânı’nın yolunu tuttu ve annesi için eşsiz bir hediye buldu. Ama önünde büyük bir engel vardı: Anılar Antika Dükkânı’nın sahibi Erhan Bey!

Antikacı Erhan Bey, dükkânındaki hiçbir şeyi satmıyor, her seferinde güçlük çıkarmayı başarıyordu. Meriç hayal kırıklığına uğrasa da öyle kolay kolay pes etmeyecekti. Dostluk ve sevgi dolu çok ama çok ilginç bir macera onu bekliyor.

12 Yaş Üstü Çocuk Kitapları

Evimiz Yanıyor, Jeanette Winterson

“Ne kadar küçük olursan olursan ol, sen de bir fark yaratabilirsin.” Greta Thunberg’in iklim krizine karşı verdiği mücadeleyi küçük okurlar için sade bir dil ve özgün desenlerle anlatan ve günümüze dair farkındalık yaratmayı amaçlayan bu kitabı çok seveceksiniz!

Yayınevi: Doğan Egmont

Durdurulamayan İnsanlık, Yuval Noah Harari

Biz kimiz? Bu günlere nasıl geldik? Afrika savanlarından Grönland buzullarına kadar tüm dünyaya biz insanlar hükmediyoruz. Peki bu büyük ve gizemli gücü nasıl elde ettik? Durdurulamayan İnsanlık hayaletlerden ruhlara, hükümetlerden şirketlere, tuhaf ve gizemli şeyler hakkında hikâyeler yazmak için bu gücü nasıl kullandığımızı anlatıyor.

Tüm dünyada satış rekorları kıran Sapiens kitabının yazarı Yuval Noah Harari, genç okurlar için kaleme aldığı bu sürükleyici ve renkli kitapta, kendine özgü tarzını yepyeni bir kitleyle buluşturuyor.

Yayınevi: Kolektif Kitap

Çeviren: Çiğdem Şentuğ

Mutluluk Kutusu, Charlotte Gingras

Clara’nın hayatı ailesinin kararlarıyla altüst olur. Ama hepsinden önemlisi piyano yoktur artık. Mutluluk nerede saklanır? Peki ya piyano?

Kanadalı yazar Charlotte Gingras’nın Mr. Christie Ödüllü Mutluluk Kutusu, yıkılan yaşamını yeniden kuran, annesini de ayağa kaldıran bir genç kızın hayata meydan okuyuşunun romanı.

Yayınevi: Kırmızı Kedi Çocuk

Çeviren: Burcu Yılmaz

Geçmişin Büyük Halkları – Christian Hill

Üç seriden oluşan Geçmişin Büyük Halkları; Mısır, Roma ve Yunan, o dönemin halklarını 10 yaş ve üzeri çocukların ilgisini çekecek biçimde aktarıyor.

Merak uyandıran pek çok bilgi ile zenginleştirilmiş öyküler, tarihin en gizemli zamanlarından birine ışık tutuyor. Adeta o günlere doğru okuyucuyu yolculuğa çıkaran kitap, dönemin günlük hayatını keşfetmeye çağırıyor. Okurken kendinizi Mısır’ın antik kentlerinin sokaklarında geziyor, sosyal yaşamında yerel halk ile sohbet ediyormuş gibi hissedebilirsiniz. Ayrıca her bölümün sonunda, öyküde geçen terimlerin açıklandığı ek bölüm sayesinde bilmediğiniz terimleri öğrenme fırsatını yakalıyorsunuz. Bu seri ile uygarlıkların sanat, ekonomi, askeri teşkilat, kültür ve toplum hayatı hakkında detaylı bilgi ediniyorsunuz.

{10915}

Meral Tabakoğlu
Meral Tabakoğlu Tüm Yazıları