preloader

En İyi Çocuk Kitabevleri

12.06.2024
En İyi Çocuk Kitabevleri
OGGUSTO CLUB’A ücretsiz üye olarak yazıyı sesli dinleyebilirsiniz.

Yazı Boyutu:

Her yaş grubuna ve ilgi alanına hitap eden geniş kitap seçkisi, oyun grupları ve çeşitli atölyeler sunan; çocukların öğrenirken eğlenebildiği, bahçesi ve kafesiyle ebeveynlerin de sosyalleşebildiği en sevilen çocuk kitabevlerini keşfedin.

Kitap okumak, gelişim sürecindeki bir çocuğun dil gelişimini, okuma, dinleme ve anlama yetisini ve kelime dağarcığını beslediği gibi çocuğun empati yeteneğinin gelişmesinde, hayal dünyasının ve ufkunun genişlemesinde, özgüven kazanmasında ve sosyalleşmesinde de önemli rol oynuyor. Okuma alışkanlığının kazanılması sürecinde ise ebeveynlere büyük bir görev düşüyor. Bu süreçte ev ortamı ve ebeveynlerin sahip olduğu okuma alışkanlıkları çocuk için önemli bir örnek oluştursa da sosyalleşmek ve kitap okunan bir çevrede bulunmak çocuğun okuma alışkanlığı kazanmasındaki motivasyonunu artırıyor ve bu süreci hızlandırarak keyifle geçirmesine yardımcı oluyor. Bu noktada ise çocuklar için özel olarak hizmet veren kitabevleri ebeveynlerin en büyük destekçisine dönüşüyor. İçerisinde her yaş grubuna ve ilgi alanına özel geniş kitap seçkisi bulunan, oyun grupları ve birbirinden farklı atölyeleri ile çocukların öğrenirken eğlenebildiği ve gerek bahçesi gerekse kafesiyle ebeveynlerin de çocuklarıyla birlikte sosyalleşebildiği en sevilen çocuk kitabevlerini inceledik.

Yalvaç Abi Kitabevi

İstanbul’un ilk çocuk kitabevi olan Yalvaç Abi Kitabevi, Marsık Yayıncılık’ın kurucusu ve çocuk kitabı yazarı Yalvaç Ural tarafından 2003 yılında kuruldu. Çocuk kitapçılarının en renkli ve en eski adreslerinden olan Yalvaç Abi Kitabevi’nde Türkçe, Fransızca ve İngilizce kitaplardan seçkiler, dergiler, çizgi romanlar ve yaş gruplarına uygun eğitici oyuncaklar ve eğitim setleri bulunuyor.

Happy Nest

İstanbul’un ilk çocuk kitabevlerinden olan Happy Nest, 6 aydan 12 yaşa kadar tüm çocuklar için İngilizce ve Türkçe kitap arşivi sunuyor. İngilizce gelişimine katkı sağlayacak kaynaklardan çocuk gelişimine yardımcı kutu oyunlarına ve yaş gruplarına uygun atölyelerden doğum günü gibi özel etkinliklere de ev sahipliği yapan Happy Nest, eğitimi, eğlenceyi ve sosyalliği tek bir çatı altında topluyor. Happy Nest’in bahçesinde bulunan ve içerisinde tamamen organik yiyecek ve içeceklerin sunulduğu Happy Cafe ise çocuklarına eşlik etmek isteyen ebeveynlerin buluşma noktası haline geliyor!

Kidsnook

Türkiye’de masal anlatıcılığı sanatını ilk defa bir kitabeviyle buluşturan Kidsnook, 0-8 yaş aralığındaki çocuklara kitap okuma sevgisini aşılamayı ve hikâye anlatıcılığı sanatıyla tanıştırmayı amaçlayan özgün ve özel bir kitabevi. Türkçe, İngilizce ve Fransızca hikâye kitaplarından oluşan seçkisinin yanı sıra yaş gruplarına özel atölyeler de düzenleyen Kidsnook, bebeklere ve çocuklara yönelik Babynook ve Sensory Storytime olarak hikâye ve hikâye anlatıcılığını temel aldığı 2 farklı eğitici programa da imza atıyor.

Tırtıl Kids

Türkiye’nin en büyük kitabevlerinden olan Tırtıl Kids, 0-16 yaş grubuna hitap eden Türkçe, İngilizce, Fransızca ve Almanca kitaplardan oluşan geniş bir koleksiyona ev sahipliği yapıyor. Koleksiyonunda bulundurduğu her kitabın uzmanlar tarafından yaş gruplarına özel olarak seçildiği Tırtıl Kids, doğru kitapları doğru yaşta okurlarla buluşturarak çocukların okudukları kitaplardan keyif alabilmelerini amaçlıyor. Bünyesinde ebeveyn ve eğitimcilerin kaynak olarak kullandığı materyalleri de bulunduran Tırtıl Kids aynı zamanda çocukların kendi kütüphanelerini oluşturmaları adına danışmanlık servisi de veriyor.

Aliza Kids Çocuk Kitabevi

0-12 yaş aralığına özel İngilizce, Türkçe ve Almanca kitap seçkisi bulunan Aliza Kids, çocuklara okuma alışkanlığı kazandırmak amacıyla çocukları yazarlar ile buluşturuyor. 0-12 yaş aralığına özel atölyeler ve sanatsal etkinlikler düzenleyen ve çocuk gelişimini destekleyen akıl oyunlarıyla çocukları buluşturan Aliza Kids, aynı zamanda çocukların kendi kütüphanelerini oluşturabilmeleri için danışmanlık hizmeti verirken anaokullarına da kurumsal danışmanlık desteği sağlıyor.

Mariposa For Kids

Kitabevi ile oyun atölyesini birleştiren Mariposa For Kids, 0-9 yaş aralığına hitap eden geniş kitap seçkisinin yanı sıra yaş gruplarına özel oyun grupları, kitap okuma, bilim, ritim, müzik ve sanat atölyeleri de düzenliyor. Çocuklara kitap sevgisini eğlenerek aşılamayı hedefleyen Mariposa For Kids, kutu oyunları, oyun hamurları ve boya kalemleriyle de eğlenceli ve renkli bir dünya yaratıyor. Ebeveynleri de düşünen Mariposa For Kids, bahçesinde bulunan ve içerisinde taze, günlük atıştırmalıklar ve içeceklerin bulunduğu kafesinde çocuklarını bekleyen ebeveynlere lezzet dolu keyifli dakikalar vadediyor.

Story Garden Kids Books&Cafe

Çocuklara kitap sevgisini iyi vakit geçirerek aşılarken ailelerin de huzur bulabileceği bir ortam yaratmanın hayaliyle kurulan Story Garden, içerisinde bulunan kafesiyle güne keyifli bir mola verebileceğiniz adreslerden. İngilizce ve Türkçe kitaplardan oluşan kütüphanesinin yanı sıra 12-18 ay, 18-36 ay, 2-4 yaş, 3,6 yaş ve 6-9 yaşa özel duyusal oyun atölyeleri, ritim atölyeleri, yazar buluşmaları ve workshoplar gibi etkinlikler düzenleyen Story Garden, çocukların ebeveynleriyle birlikte katılabilicekleri atölyelere de ev sahipliği yapıyor.

Petit Collective

”Çocuklarımız için aradığımız her şeyi tek bir adreste bulabilme ihtiyacı” motivasyonuyla kurulan Petit Collective, içerisinde kitaptan oyuncağa, giyim ürünlerinden aksesuara ve bakım ürünlerinden kırtasiye ürünlerine kadar geniş bir seçki sunuyor. İki anne tarafından kurulan ve çocukların ihtiyaçlarını ve isteklerini anladığı kadar ebeveynlerin kaygılarını ve deneyimlerini de anlayan Petit Collective, dünyanın her yerinden takip ettiği çocuk dünyasını 4’ünün Türkiye distribütörlüğünü yaptığı 100’den fazla markayla çocuklar ve ebeveynlerle buluşturuyor ve onlara güncel, renkli ve büyük bir dünya yaratıyor.

{47949}

Yağmur Çıldız
Yağmur Çıldız Tüm Yazıları