preloader

Sonbaharda Cildinizi Toparlayacak Uygulamalar

06.09.2022
Sonbaharda Cildinizi Toparlayacak Uygulamalar

Yazı Boyutu:

Şehre dönüşle beraber cildinizi yenileme zamanı geldi! Op. Dr. Dilek Avşar, yazın hasar gören cildinizi toparlayacak uygulamaları ve önerileri OGGUSTO için yazdı.

Sonbaharda Cildinizi Toparlayacak Uygulamalar
Dilek Avşar

Uzun saatler güneşlenmek, şezlongda tembellik yapmak, tuzlu suyu cildimizde hissetmek hepimizin kış boyu hayalini kurduğu şeyler… Yaza kavuşunca tüm yapılması gerekenleri bilsek de güneşi görünce göz ardı edebiliyoruz. Oysa cildimiz, tenimiz ve de saçlarımız bu arada zarar görebiliyor. Elde ettiğimiz bronzluk yazın hoş dursa da çok masum olmadığını hepimiz biliyoruz. Cilt kuruluğu, nem kaybı, lekeler, ince kırışıklıklar, bunların hepsine davetiye çıkartıyoruz. Çok geç olmadan cildimizin kaybettiklerini yerine koymalı, cildi yenileme ve toparlama sürecine bir an önce geçmeliyiz. Bunun için de mutlaka bir uzman desteği alınmalı. Yönlendirme ve kişiye özel hazırlanacak programla kısa sürede cildi toparlayıp sonbahara direncini kazanmış bir ciltle girmeliyiz.

1. Adım Cilt Bakımı: Yeni Nesil Cilt Bakımı-Hydrafacial

Sonbaharda Cildinizi Toparlayacak Uygulamalar

Klasik cilt bakımlarının aksine Hydrafacial, yaz mevsimi de dahil olmak üzere her mevsimde rahatça uygulanabilmekte. Yaz sonunda güneşlenmenin etkilerini silmek ve ciltte biriken ölü hücrelerden arındırmak için danışanlarıma mutlaka düzenli olarak Hydrafacial yaptırmalarını öneriyorum. Çünkü diğer bakımlardan farklı olarak Hydrafacial’da amaç, yıpranmış cildi onarmak ve yaşlanmasını durdurmak. Güneş ve güneşlenme fotosel yaşlanmayı hızlandırdığı için bu noktada Hydrafacial’ı güneş sonrası etkileri telafi etmede güçlü bir bakım.

Hydrafacial’da ilk aşamada cilt PH’ına uygun solüsyonlarla dışarıdan sıvılar püskürtülerek cilt üzerindeki ölü tabakadan cilt arındırılır. Cilt, kendini yenilemek için aldığı uyarılarla kan dolaşımını hızlandırır. Dolaşımın artmasıyla cildin oksijenlenmesi daha iyi hale gelir ve tazelenme başlar. Sonrasında vakumlama başlığı çalıştırılarak yüz-dekolte ve boyundaki lenfatik akım hızlandırılır. Böylece cilt altında biriken toksinler lenfatik dolaşıma atılarak vücuttan uzaklaştırılır. Artan lenfatik dolaşımla birlikte, ciltteki asıl problemi gidermek için tedavi başlar. Cilde daha fazla nem sağlayacak vitamin mineralleri ve aminoasitlerden oluşan solüsyonlar cilt altına taşınır. Son olarak, cildi dinlendirmek ve nemini içine hapsetmek için özel nem maskeleriyle işlem bitirilir.

Nem aşılarını anti-aging uygulamalar olarak da nitelendirebiliriz. Bu uygulamalardan maksimum fayda sağlamak için su tüketim miktarınızı oldukça yüksek tutmalısınız.

2. Adım Derinden Nemlendirme: Hyalüronik Asit ve Vitamin Uygulamaları

Sonbaharda Cildinizi Toparlayacak Uygulamalar

Kimi ciltler için sadece cilt bakımı yeterli olmayabilir. Bu durumda cildi içerden de desteklemek gerekir. Bu noktada da yaz sonunda güneşlenme ile ortaya çıkacak cilt hasarının yer etmemesi için, cildin nem tutma kabiliyetini arttırmak çok önem kazanıyor. Bunun için de Hyalüronik asit ve vitamin uygulamaları ile cildi takviye etmek bir seçenek olarak karşımıza çıkıyor. Danışanlarıma önerdiğim -ve sonuçları ile memnuniyeti yüksek olan- nem-vitamin aşıları içeriğindeki mineral, amino asit, Somon DNA ve peptitler, cildi derinden nemlendirir, ince kırışıkların görünümünü etki eder, cildimizin tekrar nem tutmasını sağlar ve cilt bariyerini güçlendirir. Somon DNA ve Hyalüronik Asit içeren nem aşısı kombinleri ile de güneşlenme ile ortaya çıkan ciltte lekeleri iyileştirilmesinde öneriyor ve danışanlarıma uyguluyorum.

Nem aşılarını anti-aging uygulamalar olarak da nitelendirebiliriz. Bu uygulamalardan maksimum fayda sağlamak için su tüketim miktarınızı oldukça yüksek tutmalısınız.

Nem ve Vitamin Aşıları Nasıl Uygulanır?

Sonbaharda Cildinizi Toparlayacak Uygulamalar

Nem ve vitamin aşılarının cilde uygulanışı 10-20 dk sürer. Uygulama öncesinde açı eşiğine göre anestezik krem uygulanarak uygulama yapılacak kişinin daha az acı hissetmesi sağlanır. Uygulamada mezoterapi gibi enjeksiyonla cilt altına gerekli vitaminler, içerikler cilde zerk edilir. Tek seansta gözle görülür değişiklik göze çarpar ve cildin esnekliğini geri kazanır, sağlıkla parlar. Kür olarak uygulandığında 1 yıla yakın etkileri sürer. Maksimum fayda sağlamak için 6 ayda bir hatırlatma seansı yapılarak aşıdan sağlanan fayda süresi uzatılabilir.

Güneş Yüzünüzde Lekelenmeye Sebep Olduysa Tedavisinde Geç Kalmayın

Sonbaharda Cildinizi Toparlayacak Uygulamalar

Yazı cilt hasarsız bitirmek mümkün değil, ancak hasarın boyutu kişiden kişiye değişir. Cilt lekelenmeleri de bu hasarların en çok görüleni diyebiliriz. Neyse ki ilerleyen medikal tıp teknolojileri bize iyileştirme için birçok alternatif tedavi yöntemi sunuyor. Bu tedavi yöntemlerini bazen tek başına uygularken bazen de birkaç protokolü birleştirerek kombine bir tedavi-iyileştirme sürecini kişinin ihtiyacına göre belirleyip, hazırlıyoruz.

Lazer Uygulamaları

Sonbaharda Cildinizi Toparlayacak Uygulamalar

Lazer tedavileri, özellikle ciltte eksfoliye yani soyma etkisi yaratan lazer uygulamaları özellikle derin lekelerin görünümünün iyileştirilmesinde etkin sonuç aldığımız cihazlı uygulamalardır. Bu yüzden yaz dönüşü hemen uygulamak yerine güneş ışınlarının etkisini kaybetmesini beklemek gerekir. Sonbaharın kendini hissettirmesiyle birlikte lazer protokollerini cilt iyileştirme tedavilerine eklemek doğru olur. Burada seçilecek cihaz ve uygulama da lekenin derinliğine bağlı olarak belirlenmeli. G-Switch ya da Icon lazerlerin Q-max başlıklarını cilt lekelerinin iyileştirilmesinde öneriyorum. Günümüzde artık leke tedavisi için cilt altından uyarı verip, yavaş yavaş etkisi artan yöntemler tercih ediyoruz. Geçmişte uygulanan, cildi bir kerede derin soyan lazer uygulamaları yerini artık daha yumuşak lazerlere bıraktı. Lazer tedavilerinden daha etkin sonuç almak için farklı uygulamalarla kombinleyerek protokoller hazırlanmalı, böylece tedavilerin etkisini artırmak mümkün oluyor.

OGGUSTO
OGGUSTO Tüm Yazıları