Cilt Lekelerinin Tedavisinde En Yeni ve Etkili Yöntemler

Cilt lekelerinin tedavisinde en iyi yöntemleri uzmanlardan öğrenin.

UV ışınlarının gücünü kaybettiği dönem, rengi koyulaşan veya yeni oluşan cilt lekelerini ele almak için en doğru zaman. Gelişen teknolojiyle birlikte her geçen gün daha etkin sonuçlar veren yöntemler sayesinde, cildinizde yeni bir sayfa açmak mümkün! Leke tedavisi süresince güneş ışığına maruz kalmaktan kaçınılması ve yüksek faktörlü bir güneş koruyucu krem kullanılmasının önemine değinen uzmanlar, bakın hangi uygulamaları öneriyor.

Cildin En Alt Katmanlarına İnerek Gençleşme Sağlayan “Fraksiyonel Co2 lazer”

Cilt yenilemek amaçlı kullanılan en son teknolojilerden olan Fraksiyonel Co2 lazer, tedavi edici etkisinin yüksekliği ve sağladığı hızlı iyileşme süreciyle, günümüzde en çok tercih edilen yöntemlerin başında geliyor. Güneş, gebelik veya yaşlılık kaynaklı cilt lekelerinin; yara, yanık ve derin akne izlerinin giderilmesinde tatmin edici sonuçlar veren sistem, kırışıklık ve cilt sarkması gibi sorunlarda da gençleştirici etki sunuyor.

Özel Sculpture Polikliniği Dermatoloji Uzmanı Dr. Ahu Çiler Çıkım, yöntem hakkında şu bilgileri veriyor: “Uygulama esnasında lazer ışığı cildin en alt katmanlarına kadar ince, uzun sütunlar halinde gönderilerek çok küçük hasarlı bir alan oluşturuluyor ve bu bölgelerde yeni kolajen üretimi tetikleniyor. Hedeflenen dokunun etrafındaki hasarsız doku hızla lekeli cildi örtüyor ve bölgede sağlıklı, lekesiz bir cilt oluşumunu destekliyor. Bu sayede uygulanan her seansta lekeler biraz daha silinerek kayboluyor. 3-5 seansın ardından cilt yüzeyinde lekelerde iyileşme ve ayrıca kolajen sentezinin tetiklenmesine bağlı olarak da ince çizgilerde azalma ve  ciltte gençleşme sağlanıyor.” Fraksiyonel Co2 lazer sisteminde ciltteki hasar, klasik lazer uygulamalarına göre çok daha az oluyor. Bu sayede cildin iyileşmesi çok daha hızlı olurken, olası yan etki oranı da azalıyor.

Hücre Yapısını Yenileyen “Forever Young BBL”

Bu yeni nesil lazerin en önemli özelliği, cilt yaşını hücresel anlamda geri döndürmesi. Stanford Üniversitesi'nde yapılan araştırmalar, Forever Young BBL ile yapılan tedavilerin gen haritasını etkilediğini, buna bağlı olarak cildin moleküler seviyede değiştiğini ve genç ciltle ilişkili olduğu bilinen yüzlerce genin aktif hale geldiğini göstermiş.

“Leke tedavisinde bu yöntemi, işlem sonrası uzun süreli kızarıklık, soyulma gibi yan etkiler yaşamadan optimum sonuçlar almak isteyen kişilere kullanıyoruz,” diyen Medikal Estetik Hekimi Dr. Mustafa Karataş, ekliyor: “Teknolojinin özelliği değişik bant aralıklarındaki ışığın, cilt altında farklı derinlikteki hücrelere, çeşitli filtrelerden geçirilerek ulaştırılması. Tedavi leke probleminin görüldüğü her bölgeye, yani güneşe en çok maruz kalan ve pigmentasyonun en fazla oluştuğu yüz, dekolte, omuz ve el sırtlarına uygulanabiliyor.

Tedavinin hemen ardından günlük yaşama dönülebiliyor. İşlemden sonra lekelerde koyulaşma, dökülme ve soyulma olabiliyor; ancak bir süre sonra bu etkiler tamamen geçiyor ve cilt pürüzsüz bir dokuya kavuşurken, lekelerin görünümü de hafifliyor. Tedavi protokolü lekenin durumuna göre belirlenmekle birlikte, genellikle üç hafta arayla 3-4 seans şeklinde uygulanıyor.

Hızlı İyileşme Sağlayan “Magiclight”

Leke tedavisinde başarılı sonuçlar veren bir diğer lazer teknolojisi ise Magiclight lazer. Cilt yenileme yöntemi olarak bilinen Magiclight, leke tedavisinin yanı sıra yaşlanma belirtilerini geciktirmek, cildi tazelemek ve cildin gençlik halini korumak için de kullanılıyor. Magiclight diğer lazer sistemlerinden farklı olarak cildin yüzeyinde doku kaybına neden olmuyor ve eski sistemlere göre daha hızlı iyileşme sağlıyor. 

Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrah Op. Dr. Gökhan Haytoğlu, yöntemi şu şekilde anlatıyor: “Cilde hasar verecekmiş gibi davranan mikro nekrotik sütunlar oluşturan Magiclight, bu kontrollü yaralanmalar sayesinde cildin iyileşme mekanizmasını uyararak, cilt tonunda ve dokusunda genel bir düzelme; ciltte içten dışa bir yenilenme sağlıyor. Böylelikle yeniden modellenmiş kolajen dokusuna sahip taze bir cilt ortaya çıkıyor.”

Uygulamadan sonra cildin iyileşmesi 1-3 gün sürüyor. İlk 2 gün ciltte hafif bir kızarıklık ve ödem görülebiliyor. Ortalama 4-6 seans sonunda etkili sonuçlar alınabiliyor.

Arındıran ve Onaran “TMC3-Biostim” Kombinasyonu 

Yaz sonrasında cildin ölü hücrelerden temizlenmesi, yapılanması, nem depolarının dolup, cilt tonunun eşitlenmesi, güneş hasarlarının ve lekelerinin iyileştirilmesi gerekir.

Bakın Dr. Pınar Yozgatlı Karagülle, bunun için hangi yöntemi öneriyor: “DMAE ve organik silika, kojik asit, C vitamini, laktobionik asit, trikloroasetik asit, resveratrol, lipoik asit gibi etken maddeler içeren TMC3 ve içinde arginin, glicin ve glutatyon gibi çok güçlü antioksidanları barındıran kolajen ve nem aşısının kombinasyonu olarak nitelendirebileceğimiz Biostim kombinasyonu yaz sonrası için biçilmiş kaftan. Birinci aşamada TMC3 ile cildi kimyasal peeling yaparak arındırıyoruz, ikinci aşamada ise nem aşısı ile onarıyoruz.”

TCM3 ve Biostim, detaylı cilt analizi yapıldıktan sonra kür olarak uygulanıyor. Sadece yüz bölgesine değil; boyun, dekolte, eller, iç kollar ve baldırlara da yapılabiliyor. Cildin ihtiyacına göre TCM3 ayda bir kez 4-6 seans, Biostim ise 15 gün aralıklarla 2-3 seans olarak uygulanıyor.

Lekeleri Baskılayan “Cosmelan - Dermamelan”

Yüz, boyun, dekolte, karın, el ve bacaklara uygulanabilen Cosmelan - Dermamelan, özellikle gebelik, yaşlılık ve güneş lekelerinin tedavisinde en etkili yöntemlerden biri olarak kabul ediliyor. Cosmelan yüzeysel lekeler, Dermamelan ise daha derin ve yoğun lekeler için kullanılıyor.

Leke tedavisinde ağrısız ve optimum sonuçlar için Cosmelan – Dermamelan sisteminin etkin uygulamalardan biri olduğunu belirten Dr. Osman Bulutlar, yöntem hakkında şu bilgileri veriyor: “İki aşamadan oluşan tedavide, deride bulunan melanin miktarını azaltarak pigmentasyonu baskılayan etkin bir enzimatik peeling yapılıyor. Tedavi etkisini ciltte leke oluşumunu tetikleyen mekanizmayı tirozin enziminden itibaren baskılayarak gerçekleştiriyor. Böylelikle lekenin tekrarlama olasılığı minimuma iniyor.”

İki farklı aşamadan oluşan uygulamanın ilk 3 ayı tedavi bölümünü, ikinci 3 aylık bölümü ise baskılama dönemini oluşturuyor. Doktor kontrolünde haricen deri yüzeyine uygulanmak suretiyle yapılan tedavide hasta maskeli haliyle evine gönderiliyor. Maske, lekenin türüne göre 8 ile 12 saat hastanın yüzünde kaldıktan sonra yıkanıyor. Cilt soyulma sürecindeyken birkaç gün yoğun onarıcı bakım kremi kullanılıyor. Sonrasında ise lekeyi baskılayan devam kremine ve güneş koruyucuya geçiliyor.

İyileştirici Etkili “PRP, Mezoterapi ve Dermapen” Kombinasyonu

Cilt lekelerinin tedavisi için öncelikle cildin ihtiyacı olan vitamin ve minerallerin takviye edilmesini öneren Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Esra Bilgen, bunun için cildi hırpalamadan ve soymadan etki eden Mezoterapi ve PRP yöntemlerini kullanıyor. Mezoterapi; aminoasit, hiyalüronik asit ve vitaminler gibi, cildin ihtiyacı olanın enjeksiyon yoluyla cilde verilmesi işlemi. PRP ise kişinin kendi kanından elde edilen iyileştirici hücrelerin tekrar cilde enjekte edilme yöntemi. Leke tedavisinde PRP işlemi için 6 seans, renk açıcı mezoterapi uygulaması için ise 4-6 seans öneriliyor.  

“Cilt lekelerinin tedavisinde başarılı sonuçlar almak, ancak uygulamaları sürdürülebilir kılmakla mümkün oluyor. Örneğin ilk uygulamada Mezoterapi - PRP yöntemi tercih edilirken, 6 ay sonra cilde Dermapen - Dermabrazyon işlemi yaparak farklı birkaç uygulamayı zamana yayabiliyoruz,” diyen Dr. Bilgen; cilt yüzeyinde yüzlerce mikroskobik delme yaparak cildin doğal iyileşme mekanizmasını başlatan mikro iğneleme yöntemi olan Dermapen ile Dermabrazyon denilen cildi bir nevi tıraşlama işlemini PRP ve Mezoterapi kombinasyonuyla yapmanın cilt lekelerinde oldukça başarılı sonuçlar verdiğini belirtiyor.

 

En etkili leke ürünleri

Popüler Yazılar

SÖZLEŞME

Bu internet sitesine girilmesi veya mobil uygulamanın kullanılması sitenin ya da sitedeki bilgilerin ve diğer verilerin programların vs. kullanılması sebebiyle, sözleşmenin ihlali, haksız fiil, ya da başkaca sebeplere binaen, doğabilecek doğrudan ya da dolaylı hiçbir zararlardan ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını, tarafımdan internet sitesinde E-Bültene üye olmak için veya başkaca bir sebeple verdiğim kişisel verileri, özellikle de isim, adres, telefon numarası, e-posta adresi, banka bilgisi, yaş ve cinsiyetle ilgili benzeri bilgileri kendi rızam ile paylaştığımı, ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun nin bu bilgileri kullanmasına muvafakat ettiğimi, bu bilgilerin 3.gerçek ve/veya tüzel kişilerin eline geçmesi ve bu şekilde olumsuz yönde kullanılması halinde ve/veya bu bilgilerin başkaca kişiler ile paylaşılması halinde ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını gayri kabili rücu, kabul, beyan ve taahhüt ederim.

SÖZLEŞME

Bu internet sitesine girilmesi veya mobil uygulamanın kullanılması sitenin ya da sitedeki bilgilerin ve diğer verilerin programların vs. kullanılması sebebiyle, sözleşmenin ihlali, haksız fiil, ya da başkaca sebeplere binaen, doğabilecek doğrudan ya da dolaylı hiçbir zararlardan ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını, tarafımdan internet sitesinde E-Bültene üye olmak için veya başkaca bir sebeple verdiğim kişisel verileri, özellikle de isim, adres, telefon numarası, e-posta adresi, banka bilgisi, yaş ve cinsiyetle ilgili benzeri bilgileri kendi rızam ile paylaştığımı, ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun nin bu bilgileri kullanmasına muvafakat ettiğimi, bu bilgilerin 3.gerçek ve/veya tüzel kişilerin eline geçmesi ve bu şekilde olumsuz yönde kullanılması halinde ve/veya bu bilgilerin başkaca kişiler ile paylaşılması halinde ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını gayri kabili rücu, kabul, beyan ve taahhüt ederim.