preloader

Cilt Lekelerinin Tedavisinde En Yeni ve Etkili Yöntemler

09.04.2022
Cilt Lekelerinin Tedavisinde En Yeni ve Etkili Yöntemler

Yazı Boyutu:

Gelişen teknolojiyle birlikte her geçen gün daha etkin sonuçlar veren yöntemler sayesinde, cildinizde yeni bir sayfa açmak mümkün! Uzmanların leke görünümünün iyileştirilmesinde etkin tedavi protokollerini anlattı.

Op. Dr. Dilek Avşar cilt lekeleri ve tedavi yöntemleri hakkında şunları söylğyor; “Cildimizin leke hafızası var demek çok yanlış olmaz, özellikle yazın güneşlenme ile cilt altında görünmeyen lekeler gün yüzüne yani cilt yüzeyine çıkabilir. Bununla birlikte güneşlenmek, kullanılan birtakım ilaçların tetiklemesi, hormonal sebepler, hamilelik, yaş gibi faktörlerden dolayı lekeler oluşabiliyor. Neyse ki ilerleyen teknoloji bize birçok alternatif tedavi yöntemi sunuyor. Bu tedavi yöntemlerini bazen tek başına uygularken bazen de birkaç protokolü birleştirerek kombine bir tedavi-iyileştirme sürecini hasta için oluşturuyoruz. Burada altını özellikle çizmek istediğim bir nokta var; o da hazırlanan protokollerin kesinlikle hastaya özel olması.”

Cilt Lekelerinin Tedavisinde En Yeni ve Etkili Yöntemler
Op. Dr. Dilek Avşar

Gelin şimdi leke tedavisinde en çok tercih edilen uygulamalardan olan lazer ve kimyasal peeling hakkındaki yorumlarını inceleyelim…

Lazer uygulamaları

Cilt Lekelerinin Tedavisinde En Yeni ve Etkili Yöntemler

Lazer tedavileri, özellikle ciltte eksfoliye yani soyma etkisi yaratan lazer uygulamaları özellikle derin lekelerin görünümünün iyileştirilmesinde etkin sonuç aldığımız cihazlı uygulamalardır. Günümüzde “G-Switch” lazerlerin lekeye etkisi çok yüksektir. Bunun yanında Icon lazerlerin Q-max başlıkları da lekede etkili sonuçlar sağlar. Özellikle leke tedavisi için cilt altından uyarı verip, yavaş yavaş etkisi artan yöntemler tercih edilir. Cildi bir kerede derin soyan lazer uygulamaları artık daha yumuşak lazerlere geçmiştir.

Özellikle ciltte eksfoliye yani soyma etkisi yaratan lazer tedavileri, özellikle derin lekelerin görünümünün iyileştirilmesinde etkin sonuç aldığımız cihazlı uygulamalardır. Bu tedavinin en önemli noktası, yaz aylarında uygulanmaması… Seans sayınız ise cildinizin yapısına göre belirlenir.

Kimyasal Peeling

Lekelerin görünümünün iyileştirilmesinde alternatif bir yöntem de Kimyasal Peelingler. Kimyasal Peeling’de kullanılacak formül ve asit çeşidi ciltte alınmak istenen sonuca göre değişir. Bu doğrultuda hafif, orta ve daha alt katmanlara etki edecek formüller tercih edilir. Kimyasal peelinglerin kullanım alanlarını ele alacak olursak; yüz genelinde özellikle ağız ve göz çevresinde oluşan ince kırışıklıklar, yaş alma ile birlikte oluşan lekeler, çiller, güneşlenmeden kaynaklanan cilt deformasyonları, akne, yara izleri, yaş alma veya ilaç kullanımıyla oluşan renk düzensizlikleridir. Yine özellikle yaş alan cilt 28 günlük döngüde kendini yenileyemez ve cilt yüzeyinde ölü hücreler birikmeye başlar. Kimyasal peeling, ölü hücrelerin birikmesi sonucu ortaya çıkan mat, donuk görünümünün ortadan kaldırılmasında da etkin sonuç aldığımız bir ameliyatsız cilt gençleştirme uygulamasıdır.

“Leke protokollerinde lazer ve kimyasal peeling uygulamalarından sonra cildin nemini korumak gerekir.”

Bu nedenle soğuk cilt bakımları, bazen de onlara eklenecek nem vitaminleri çok fayda sağlar. Nem vitaminlerinin içinde hyalüronik asit vardır. Hyalüronik asit serbest olduğunda cilde nem sağlar ve gerginlik verir. Aynı zamanda bu tür mezoterapi ürünlerinin içinde birçok miktarda aminoasit ve peptit olması tedavi başarısı için önemlidir. Derin nem bakımlarından sonra leke tedavisinde radyofrekans tedavileri de çok önemli bir gelişme sunmuştur. Radyofrekans uygulamaları ilk yıl ayda bir olacak şekilde üç kez yapılırken, 6 ayda ya da yılda bir tekrar edilebileceği gibi ihtiyaca göre de zaman zaman tekrarlanabilir.

Hücre Yapısını Yenileyen “Forever Young BBL”

Cilt Lekelerinin Tedavisinde En Yeni ve Etkili Yöntemler

Bu yeni nesil lazerin en önemli özelliği, cilt yaşını hücresel anlamda geri döndürmesi. Stanford Üniversitesi’nde yapılan araştırmalar, Forever Young BBL ile yapılan tedavilerin gen haritasını etkilediğini, buna bağlı olarak cildin moleküler seviyede değiştiğini ve genç ciltle ilişkili olduğu bilinen yüzlerce genin aktif hale geldiğini göstermiş.

Cilt Lekelerinin Tedavisinde En Yeni ve Etkili Yöntemler
Medikal Estetik Hekimi Dr. Mustafa Karataş

“Leke tedavisinde bu yöntemi, işlem sonrası uzun süreli kızarıklık, soyulma gibi yan etkiler yaşamadan optimum sonuçlar almak isteyen kişilere kullanıyoruz,” diyen Medikal Estetik Hekimi Dr. Mustafa Karataş, ekliyor: “Teknolojinin özelliği değişik bant aralıklarındaki ışığın, cilt altında farklı derinlikteki hücrelere, çeşitli filtrelerden geçirilerek ulaştırılması. Tedavi leke probleminin görüldüğü her bölgeye, yani güneşe en çok maruz kalan ve pigmentasyonun en fazla oluştuğu yüz, dekolte, omuz ve el sırtlarına uygulanabiliyor.

Tedavinin hemen ardından günlük yaşama dönülebiliyor. İşlemden sonra lekelerde koyulaşma, dökülme ve soyulma olabiliyor; ancak bir süre sonra bu etkiler tamamen geçiyor ve cilt pürüzsüz bir dokuya kavuşurken, lekelerin görünümü de hafifliyor. Tedavi protokolü lekenin durumuna göre belirlenmekle birlikte, genellikle üç hafta arayla 3-4 seans şeklinde uygulanıyor.

Hızlı İyileşme Sağlayan “Magiclight”

Cilt Lekelerinin Tedavisinde En Yeni ve Etkili Yöntemler

Leke tedavisinde başarılı sonuçlar veren bir diğer lazer teknolojisi ise Magiclight lazer. Cilt yenileme yöntemi olarak bilinen Magiclight, leke tedavisinin yanı sıra yaşlanma belirtilerini geciktirmek, cildi tazelemek ve cildin gençlik halini korumak için de kullanılıyor. Magiclight diğer lazer sistemlerinden farklı olarak cildin yüzeyinde doku kaybına neden olmuyor ve eski sistemlere göre daha hızlı iyileşme sağlıyor.

Cilt Lekelerinin Tedavisinde En Yeni ve Etkili Yöntemler
Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrah Op. Dr. Gökhan Haytoğlu

Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrah Op. Dr. Gökhan Haytoğlu, yöntemi şu şekilde anlatıyor: “Cilde hasar verecekmiş gibi davranan mikro nekrotik sütunlar oluşturan Magiclight, bu kontrollü yaralanmalar sayesinde cildin iyileşme mekanizmasını uyararak, cilt tonunda ve dokusunda genel bir düzelme; ciltte içten dışa bir yenilenme sağlıyor. Böylelikle yeniden modellenmiş kolajen dokusuna sahip taze bir cilt ortaya çıkıyor.”

Uygulamadan sonra cildin iyileşmesi 1-3 gün sürüyor. İlk 2 gün ciltte hafif bir kızarıklık ve ödem görülebiliyor. Ortalama 4-6 seans sonunda etkili sonuçlar alınabiliyor.

Arındıran ve Onaran “TMC3-Biostim” Kombinasyonu

Cilt Lekelerinin Tedavisinde En Yeni ve Etkili Yöntemler

Yaz sonrasında cildin ölü hücrelerden temizlenmesi, yapılanması, nem depolarının dolup, cilt tonunun eşitlenmesi, güneş hasarlarının ve lekelerinin iyileştirilmesi gerekir.

Cilt Lekelerinin Tedavisinde En Yeni ve Etkili Yöntemler
Dr. Pınar Yozgatlı Karagülle

Bakın Dr. Pınar Yozgatlı Karagülle, bunun için hangi yöntemi öneriyor: “DMAE ve organik silika, kojik asit, C vitamini, laktobionik asit, trikloroasetik asit, resveratrol, lipoik asit gibi etken maddeler içeren TMC3 ve içinde arginin, glicin ve glutatyon gibi çok güçlü antioksidanları barındıran kolajen ve nem aşısının kombinasyonu olarak nitelendirebileceğimiz Biostim kombinasyonu yaz sonrası için biçilmiş kaftan. Birinci aşamada TMC3 ile cildi kimyasal peeling yaparak arındırıyoruz, ikinci aşamada ise nem aşısı ile onarıyoruz.”

TCM3 ve Biostim, detaylı cilt analizi yapıldıktan sonra kür olarak uygulanıyor. Sadece yüz bölgesine değil; boyun, dekolte, eller, iç kollar ve baldırlara da yapılabiliyor. Cildin ihtiyacına göre TCM3 ayda bir kez 4-6 seans, Biostim ise 15 gün aralıklarla 2-3 seans olarak uygulanıyor.

Lekeleri Baskılayan “Cosmelan – Dermamelan”

Cilt Lekelerinin Tedavisinde En Yeni ve Etkili Yöntemler

Yüz, boyun, dekolte, karın, el ve bacaklara uygulanabilen Cosmelan – Dermamelan, özellikle gebelik, yaşlılık ve güneş lekelerinin tedavisinde en etkili yöntemlerden biri olarak kabul ediliyor. Cosmelan yüzeysel lekeler, Dermamelan ise daha derin ve yoğun lekeler için kullanılıyor.

Cilt Lekelerinin Tedavisinde En Yeni ve Etkili Yöntemler
Dr. Osman Bulutlar

Leke tedavisinde ağrısız ve optimum sonuçlar için Cosmelan – Dermamelan sisteminin etkin uygulamalardan biri olduğunu belirten Dr. Osman Bulutlar, yöntem hakkında şu bilgileri veriyor: “İki aşamadan oluşan tedavide, deride bulunan melanin miktarını azaltarak pigmentasyonu baskılayan etkin bir enzimatik peeling yapılıyor. Tedavi etkisini ciltte leke oluşumunu tetikleyen mekanizmayı tirozin enziminden itibaren baskılayarak gerçekleştiriyor. Böylelikle lekenin tekrarlama olasılığı minimuma iniyor.”

İki farklı aşamadan oluşan uygulamanın ilk 3 ayı tedavi bölümünü, ikinci 3 aylık bölümü ise baskılama dönemini oluşturuyor. Doktor kontrolünde haricen deri yüzeyine uygulanmak suretiyle yapılan tedavide hasta maskeli haliyle evine gönderiliyor. Maske, lekenin türüne göre 8 ile 12 saat hastanın yüzünde kaldıktan sonra yıkanıyor. Cilt soyulma sürecindeyken birkaç gün yoğun onarıcı bakım kremi kullanılıyor. Sonrasında ise lekeyi baskılayan devam kremine ve güneş koruyucuya geçiliyor.

İyileştirici Etkili “PRP, Mezoterapi ve Dermapen” Kombinasyonu

Cilt Lekelerinin Tedavisinde En Yeni ve Etkili Yöntemler

Cilt lekelerinin tedavisi için öncelikle cildin ihtiyacı olan vitamin ve minerallerin takviye edilmesini öneren Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Esra Bilgen, bunun için cildi hırpalamadan ve soymadan etki eden Mezoterapi ve PRP yöntemlerini kullanıyor. Mezoterapi; aminoasit, hiyalüronik asit ve vitaminler gibi, cildin ihtiyacı olanın enjeksiyon yoluyla cilde verilmesi işlemi. PRP ise kişinin kendi kanından elde edilen iyileştirici hücrelerin tekrar cilde enjekte edilme yöntemi. Leke tedavisinde PRP işlemi için 6 seans, renk açıcı mezoterapi uygulaması için ise 4-6 seans öneriliyor.

Cilt Lekelerinin Tedavisinde En Yeni ve Etkili Yöntemler
Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Esra Bilgen

“Cilt lekelerinin tedavisinde başarılı sonuçlar almak, ancak uygulamaları sürdürülebilir kılmakla mümkün oluyor. Örneğin ilk uygulamada Mezoterapi – PRP yöntemi tercih edilirken, 6 ay sonra cilde Dermapen – Dermabrazyon işlemi yaparak farklı birkaç uygulamayı zamana yayabiliyoruz,” diyen Dr. Bilgen; cilt yüzeyinde yüzlerce mikroskobik delme yaparak cildin doğal iyileşme mekanizmasını başlatan mikro iğneleme yöntemi olan Dermapen ile Dermabrazyon denilen cildi bir nevi tıraşlama işlemini PRP ve Mezoterapi kombinasyonuyla yapmanın cilt lekelerinde oldukça başarılı sonuçlar verdiğini belirtiyor.

Cilt Lekeleriyle İlgili Bilmeniz Gereken Her Şey

Güneş ışınlarının yanı sıra hormonal değişiklikler gibi iç etkenlere bağlı olarak da gelişebilen lekeleri tanımak, önlemek, tedavi etmek, cilt tonunu eşitlemek ve cildi aydınlık bir görünüme kavuşturmak için bilmeniz gereken her şey bu dosyada.

Cilt Lekelerinin Tedavisinde En Yeni ve Etkili Yöntemler

En etkili leke ürünleri

Cilt Lekelerinin Tedavisinde En Yeni ve Etkili Yöntemler

Lekelerinizin nedeni ve tipi ne olursa olsun, melanin artışını önleyerek leke oluşumunun önüne geçmeye yardımcı olan ve cilde aydınlık bir görünüm kazandıran ürünlerden oluşan bir bakım rutini izlemek önemli. Oluşan cilt lekelerinin önüne geçebilmek için en iyi leke kremi ve serumlarını sizler için sıraladık.

Cilt Lekelerinin Tedavisinde En Yeni ve Etkili Yöntemler
Elif Tuncel
Elif Tuncel
editörün tüm yazıları