preloader

BMW 8 Serisi Yeniden Doğuyor

BMW 8 Serisi Yeniden Doğuyor

Yazı Boyutu:

BMW, bir süredir gelenek haline getirdiği, Concorso d’Eleganza Villa d’Este’deki lansmanlarına bu sene Concept 8 Serisi ile devam ediyor. Alman markanın model serisindeki en büyük rakam olan “8”, 1999’da üretimi durdurulan 8 Serisi’nden beri seri üretimde yoktu. Elbette yüksek performanslı hibrid model i8’i saymazsak!

BMW 8 Serisi Yeniden Doğuyor

i8’i niş bir model gibi düşündüğümüzde; BMW’nin yeniden büyük boy coupe pazarında daha etkin olmak istediğini bu konseptte görebiliyoruz. Mercedes S Coupe veya Bentley Continental GT gibi 2+2 coupeler haricinde Aston Martin’in GT’lerinin de yeni BMW 8 Serisi’nin hedefinde olduğunu daha ilk bakışta anlayabiliyoruz.

BMW 8 Serisi Yeniden Doğuyor

{77713}

Adrian van Hooydonk’un başkanlığında tasarlanan Concept 8 Serisi, lüks ve dinamizmin muhteşem harmanı olarak tanımlanıyor. van Hooydonk’a göre bu otomobil, otomotiv dünyasının büyüleyiciliğini yansıtıyor.

BMW 8 Serisi Yeniden Doğuyor

Bu konsept ilk bakışta bir BMW olduğunu, devasa böbrek formlu radyatör ızgaralarıyla, LED farlarıyla ve C sütunundaki Hofmeister Kink ile belli ediyor. 21 inçlik jantları üzerinden yere doğru bükülürcesine akışkan bir tasarıma sahip olan BMW Concept 8’de arkadan öne doğru atılım yapan bir izlenim de yaratılmış. Bu tasarım ayrıca, BMW’nin arkadan itiş geleneğine dair tanıtım faaliyetlerinde de kullanılacak.

Ön tamponlarındaki devasa hava girişleri seri üretim modelde bu denli büyük olmayacakken, BMW’nin bir süredir yollara çıkan modellerine dahil ettiği karbon-fiber detaylar bu 8 Serisi’nde de olacak. Ön çamurluklardaki hava kanallarının da küçülmesini bekliyoruz. Arka tamponlarda da dev hava kanalları bulunuyor. Trapezoid egzoz çıkışları sayesinde tasarımda bütünlük yakalanmış.

BMW Concept 8 Serisi’nin iç mekanında hafif ancak lüks malzemeler, akışkan grafik özellikler gösteren entegre bir tasarımda birlikteler. Karbon-Fiber iskeletli incecik koltuklar deri kaplı. Bu iki malzeme kokpitin pek çok yerinde kullanılıyor. Elde parlatılmış alüminyum, kırmızı dikişler ve kırmızı vites değiştirme kulakçıklarıyla da iç mekan buram buram dinamizm kokuyor.

{77687}

BMW Concept 8 Serisi’nin orta konsolundaki geleneksel vites topuzu ve iDrive kontrol ünitesi Swarovski camdan üretilerek lüks ve zarafet izlenimi arttırılıyor.

Birkan Demir Çalışkan
Birkan Demir Çalışkan Tüm Yazıları