preloader

Kuzey Ege Mutfağı: Time’s Palace Güre

25.05.2023
Kuzey Ege Mutfağı: Time’s Palace Güre

Yazı Boyutu:

Güre Köyü’nde tarihi bir taş binanın içerisinde hizmet veren Time’s Palace Güre; lezzetleri ve konseptiyle dikkat çekiyor.

Kaz Dağları coğrafyası gastronomik anlamda bakıldığında tam bir cennet. Her metrekaresinden bereket fışkırıyor. Bu da her geçen gün Edremit Körfezi boyunca farklı konseptlerde restoran ve butik otellerin açılmasını beraberinde getiriyor. Özellikle büyükşehirlerdeki kaostan sıkılmış olan genç şefler harika lezzetlere imza atıyorlar.

Biz de yolumuzu bu kez Körfez’in henüz bakir sayılabilecek noktalarından birine çeviriyoruz. Akçay ile Altınoluk arasında yer alan Güre Köyü’nün girişindeki tarihi bir taş binanın içerisinde hizmet veren Time’s Palace Güre; aynı zamanda gastronomi editörlerimizden biri olan Şef Efe Çakıroğlu’nun dokunuşlarıyla bu sezon adından epey söz ettireceğe benziyor.

Konsept

Kuzey Ege Mutfağı: Time’s Palace Güre
Kuzey Ege Mutfağı: Time’s Palace Güre

Efe Şef restoran mottolarını şu şekilde tanımlıyor: “Biz misafirlerimizi zamanın önemli olmadığı sofralarda kraliyet dokunuşlarıyla ağırlamak istiyoruz. Buraya gelen herkes kendisini özel hissetmeli. Acele etmeden, tadını çıkararak Kaz Dağları’nın verdiği nimetlerle hazırladığımız yemekleri tadarken bütün amacımız onlara unutamayacakları bir deneyim yaşatmak.

Gerçekten de bahçeden geçip ışıltılı avizelerin altındaki masamıza oturduğumuzda kraliyet kelimesinden ne hissetmemiz gerektiğini anlıyoruz. Her masanın konsepti birbirinden farklı. Masa örtüsünden kadehlerine, tabaklarından çatal kaşıklarına kadar. Hatta öyle ki, siparişinizi verdikten sonra özel bir kutudan çıkan çatal bıçaklar itina ile masadaki yerlerine sizlerin gözü önünde yerleştiriliyor.

Müzik listeleri jazz, blues, klasik müzik üçlüsünden oluşuyor ve öyle güzel bir tonda çalıyor ki kulağınızı hiç yormuyor. Ayrıca gözünüzü çevirdiğiniz her yerde ağaçlar, fidanlar, rengarenk papatyalar ile karşılaşıyorsunuz. İçiniz açılıyor.

{45753}

Menü ve Yemek Tarzı

Kuzey Ege Mutfağı: Time’s Palace Güre
Kuzey Ege Mutfağı: Time’s Palace Güre
Kuzey Ege Mutfağı: Time’s Palace Güre

Efe Şef yemek yapma fikri ile ilgili düşüncelerini açıklarken fine dining bir hizmet anlayışı ile misafirlerini ağırlamanın önemine inandıklarını söylüyor ve ekliyor: “Ancak benim için fine dining tecrübesi tam olarak iyi bir akşam yemeğini ifade ediyor. İçeri girişinizden ayrılana dek yaşamış olduğunuz deneyimin toplamının misafirlerimizi mutlu etmesi gerek. Basit iyidir mottosunu çok seviyorum. Dolayısıyla benim mutfağımda hazırlanan tabaklar, basit olanın lezzetli ve güzel görünerek sunulmasından ibaret. Tek önem verdiğim şey bu.

Burası sıfır kilometre anlayışını neredeyse yüzde yüz uygulayan bir restoran. Sadece Balıkesir, Çanakkale ve en uzak ihtimalle İzmir’in Kuzey kesiminde yetişen ürünler kullanılıyor. “Burada her gün farklı bir köy ya da beldede yerel köylü pazarları kuruluyor. Dolayısıyla stokçuluk yapmak gibi bir derdimiz yok. Pazarlardan en taze ürünleri ihtiyacımız kadar alabiliyoruz. Türlü otlar, mevsiminde tarlalardan gelen sebze ve meyveler… Körfez balık dolu. Kuzu ve sezonunda oğlak eti protein anlamında ihtiyacımızı karşılayacak kadar bol ve lezzetli. Bu kadar bereketli bir coğrafyada yemek pişiriyor olmak beni her gün daha da heyecanlandırıyor” diye belirten şef aynı zamanda Reşadiye Köyü’nde kendilerine ait tarla ve bahçelerinin olduğunu ve tedariklerinin bir kısmını da oradan karşıladıklarını söylüyor.

Ancak şunu da belirtmek gerek. Ürün yoksa, yemek de yok. Menüleri bazen haftalık olarak bile değişebiliyor. Böylece kendilerini rahatlıkla özgür bir mutfak olarak tanımlayabiliyorlar.

{36763}

En Çok Aklımızda Kalan Lezzetler

Kuzey Ege Mutfağı: Time’s Palace Güre
Kuzey Ege Mutfağı: Time’s Palace Güre
Kuzey Ege Mutfağı: Time’s Palace Güre
  • Soğuk olarak servis edilen kürlenmiş sardalya farklı baharat aromaları ve Edremit sızma zeytinyağının lezzetiyle gerçekten denenmesi gereken bir tabak. Bunun dışında badem taratorlu ızgaralanmış kuşkonmaz da favorilerimiz arasında.
  • Sıcak başlangıçlardan özellikle bazlama ekmeği üzerinde servis edilen kuzu tandır ve koyun yoğurdu ve poşe yumurta ile eşleştirdikleri kuzu göbeği mantarlı yöre otları kavurması denemeniz gereken lezzetler arasında.
  • Ana yemeklerde ise taptaze asma yapraklarına sardıkları ızgara kaya levreği ve elbette sezonunda olduğu için keşkekli oğlak tandırı tavsiye ediyoruz.

Mekanın Öne Çıkan 3 Özelliği

  • Sıfır kilometre anlayışıyla hazırlanan menüsü ile gerçek bir Kuzey Ege mutfağı deneyimi
  • Kendinizi özel hissetmenizi sağlayan ayrıntılı servis anlayışı
  • Sadece butik üreticilerden oluşturdukları şarap kavı

{26201}

Kimler Gitmeli

Özellikle hafta sonlarında büyükşehirlerden kaçıp sessiz bir lokasyon arayanlar için ideal.

Restoran pazartesi günleri kapalı. Diğer günler ise saat 17.00-23.00 arasında sadece akşam yemeği hizmeti veriyor. Rezervasyon gerekli, otopark mevcut.

Güre Mahallesi, Kaplıca Caddesi No:34, Balıkesir, 05397021111

OGGUSTO
OGGUSTO Tüm Yazıları