preloader

Tasting Alaçatı: Yaşam Gustolarının Yeni Platformu

Tasting Alaçatı: Yaşam Gustolarının Yeni Platformu

Yazı Boyutu:

Tasting Alaçatı: Yaşam Gustolarının Yeni Platformu

Bu yıl ilki 11-12-13 Mayıs tarihlerinde gerçekleşecek olan Tasting Alaçatı, Ege’nin doğal güzellikleri eşliğinde ve lokal işletmelerin ev sahipliğinde heyecan veren tatları bir arada sunuyor. Hayata ve keşfetmeye düşkün olanlar, gurme deneyimler yaşamayı önemseyenler için yeni bir yaşam platformu sunan etkinliği organizasyonu üstlenen Hip Atölye Ajans Başkanı Nalan Miri Sözer’le konuştu

Tasting Alaçatı nedir, bize biraz bahseder misiniz?

Tasting Alaçatı gibi bir etkinlik Alaçatı’da yaşayan herkesin dolayısıyla benim ve ajansım Hip Atölye İletişim’in de hayaliydi. Çünkü Alaçatı ve çevresi tarihi, arkeolojisi, verimli toprakları, üretken insanları, doğası nedeniyle çok özellikli bir bölge. Peak Talks konferansı da Şef Kemal Demirasal’ın hayaliydi. Hip Atölye İletişim olarak her iki projenin de tüm içerik ve organizasyonunu üstlendik; bunu yapmaktan da büyük mutluluk ve gurur duyduk. Kemal Demirasal yurtdışında tanınan bir şef olduğu için Peak’in küratörlüğünü üstlenerek, güçlü ilişkileri sayesinde çok önemli yerli ve yabancı misafirlerin Alaçatı’ya gelmesini sağladı.

Tasting Alaçatı’yı özel ve farklı kılan nedir?

Tasting Alaçatı ve Peak Talks, hem Alaçatı hem de çevresi için heyecan veren; yeni trend ‘konseptli seyahat’ anlayışına hizmet eden, uzun zamanda bölgenin global dünyaya açılacağı iki yeni proje. Biz özetle yeni yaşam platformu diyoruz. Aslında birbirinden farklı, ancak aynı zamanda iç içe, birbirini destekleyen iki farklı tat. Tasting Alaçatı lifestyle, Peak Talks daha entelektüel bir kimlikte. Avrupa’daki gurme etkinlikler, global zirveler ayarında, uluslararası boyuttalar. Sadece yeme içme kaynaklarını kullanıp bölgeye gelip gitmek değil, bölgeye fayda sağlayacak altyapısı olmasına önem verdik. Yerel üreticiyle buluşarak, yerel üreticiyi destekliyoruz. Zeytinkonak Otel önünde yerel üretici platformu oluşturduk. 3 gün boyunca lokal üretici pazarında üreticiler ürünlerini satacak, konuşmalar ve workshop’lar yapacaklar.

Programa bakınca ne kadar özenle ve incelikle çalışıldığı belli oluyor. Bu programı hazırlarken neleri göz önünde bulundurdunuz?

Alaçatı’nın kült olmuş, kaliteli mekanları ev sahipliği yapıyor. Bölgeyi en güzel zamanında yaşatmak, çok özellikli mönüler hazırlamak, workshop’larla heyecan yaratmak, müzik ve sanatla keyifli anlara imza atmak istedik. Çok özel yerli yabancı isimlerle harika elli altmış tane birbirinden sürprizli ve heyecan vaadeden etkinliğimiz var. Örneğin Allen Hulsey ile gurme gitar, Meriç Köyatası ile Deniz’de yaşamak konulu sohbet ve yemek buluşması, Levon Bağış ile tadımları bunlardan sadece birkaçı… Tasting Alaçatı’yı bölgenin tüm dünya genelinde ve seyahat literatüründe, gezginlerin ajandasına girmesini sağlayacak bir içerikte planlandık. Kuzey İtalya’daki Piemonte bölgesindeki Alba Beyaz Mantar Festivali’ndeki gibi insanların her sene heyecanla gelmelerini sağlayacağımız bir proje olmasını hedefliyoruz.

Özel olarak Alaçatı’yı seçmenizin bir nedeni var mı, yoksa bu tamamen Ege’nin büyüsüne kapılmakla mı alakalı?

İzmirli olamam; Alaçatı’yı, Çeşme’yi çok seviyor olmamla alakalı olabilir. Alaçatı yaşam alanlarının ve birbirinden özel işletmenin iç içe olduğu tarihi müthiş atmosferi olan plato gibi. Çevresi de doğal güzellikleriyle insanı büyülüyor. Ege dünyanın neresine giderseniz gidin, güneşi, verimliliği, denizi, lezzetleri ve pozitif enerjisiyle insanı saran, düşünüce bile kendini iyi hissettiren bir coğrafya

Sizin etkinlikteki duraklarınız hangileri olacak?

Tasting Alaçatı’ya katılımlar rezervasyonla gerçekleşecek. Yer bulabildiğim bütün etkinliklere gireceğim. Müzik dinletileri, balığa çıkma, tadımlar, müthiş yemekler, sohbetler; inanın hepsi harika. Ve ben kaçıracaklarım için çok üzüleceğim. Neyse ki gelecek sene yine yapacağız. Web sitesinde ve Alaçatı’daki mekanlarda program broşürleri mevcut. Ayrıca Biletix’ten de birçok etkinliğe ulaşmak mümkün. Alışıldığı üzere kalabalık sokaklarda, festival havasında değil; mekanlarda, doğal yaşam platolarında, restoranlarda, otel bahçelerinde küçük grup buluşmaları olarak hayat bulacak. Bu nedenle herkesin önceden mutlaka rezervasyon yaptırarak programlarını oluşturmaları gerekiyor.

Zeynep Özar Berksü
Zeynep Özar Berksü Tüm Yazıları