preloader

Michelin Rehberi İstanbul’a Geliyor

21.04.2022
Michelin Rehberi İstanbul’a Geliyor

Yazı Boyutu:

Restoranlar ve gurmeler için tartışmasız bir rehber olan Michelin Guide, ekim ayından itibaren İstanbul’un restoranlarını da değerlendirmeye alacak.

Gastronomi dünyasının en önemli rehberi olan Michelin Guide’ın en yeni destinasyonu İstanbul oldu. Geçtiğimiz aylarda rehber içerisine eklenen Dubai ve Estonya’dan sonra 38’inci yer olarak listeye eklenen İstanbul’un Michelin’de yer almaya değer restoranları ise 11 Ekim’de açıklanacak.

Michelin Rehberleri Uluslararası Direktörü Gwendal Poullennec, İstanbul’un yeni lokasyon olarak rehber içerisinde yer almasıyla ilgili, “İstanbul, tarihi, kültürü ve kültürler arası karakteriyle yüzyıllardır dünyanın gözlerini kamaştırıyor. Haliç'ten Boğaz'ın iki yakasına uzanan bu medeniyet köprüsü, kıtalar arası diyaloğu kolaylaştırırken insanların yeni ve eski bilgi birikimlerini gelenek ve tariflerle buluşturuyor. Birinci sınıf gastronomik destinasyon niteliğindeki İstanbul, Michelin Rehberi’nin bu adımıyla dünyanın her yerindeki gurmelerle buluşacak. Benzersiz bir yemek karakterini şekillendiren kadim gelenekler ile genç, açık fikirli ve yaratıcı yeteneklerden beslenen İstanbul mutfağı, ekibimizi hayranlık içinde bıraktı” diyerek heyecanını dile getirdi.

{774464}

“Michelin Rehberi’nin İstanbul yeme – içme sektörüne gösterdiği bu ilgi, Türkiye’nin gastronomi turizminde ön sıralarda olduğunun göstergesidir. Michelin Rehberi’nin yaptığı seçimlerin; özgünlüğü, çeşitliliği, sürdürülebilirliği ve yaratıcılığıyla ön plana çıkan işletmelerimizi yepyeni bir perspektifle global sahneye taşıyacağına ve İstanbul’u bir ‘Gastrocity’ olarak konumlandırma çalışmalarımıza destek olacağına canı gönülden inanıyorum. Dünya metropolü İstanbul sadece Türk mutfağının değil, dünya mutfaklarının da en seçkin lezzetlerini tatma olanağı sunan, tüm lezzet arayışlarına cevap verebilecek potansiyele sahip bir gastronomi başkentidir”diyen Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Türk mutfağının atıksız bir mutfak olarak tarih boyunca yeme içme trendlerine öncülük ettiğini de sözlerine ekledi.

Sultanahmet’ten Pera'ya, Karaköy’den Moda’ya İstanbul’un dört bir yanında yer alan ve benzersiz menüler hazırlayan restoranlar arasından hangilerinin Michelin Guide içerisinde yer alacağını heyecanla bekliyoruz.

Michelin Rehberi Restoran Seçimi Hakkında

Dünya çapında geçerliliği olan ve mükemmeli yakalayan Michelin Rehberi’nde yer alacak restoranlar, deneyimli jüri tarafından seçiliyor ve sürecin kendine has kriterleri oluyor. Profesyonel müfettişlerin neredeyse yüz yıldır uygulanan yöntemlerinin ilk sırasında tamamen bağımsız olarak çalışmak yer alıyor. Jüride yer alan müfettişler gizliliklerini koruyarak şehrin en iyi restoranlarını belirleyip önermek için restoranların sunduğu yemekleri ürünlerin kalitesi, pişirme tekniklerine hakimiyet, lezzetlerin uyumu, şefin mutfağındaki karakter ile menüdeki ve müfettişlerin ziyaretleri arasındaki tutarlılık olarak beş farklı kritere göre değerlendiriyor.

Michelin Guide’da yer alan restoranlar web sitesi ve aplikasyon üzerinden görülebilir.

OGGUSTO
OGGUSTO Tüm Yazıları