preloader

İzmir Gastro Fest Dijital Ortamda Üçüncü Kez Bizlerle

19.10.2020
İzmir Gastro Fest Dijital Ortamda Üçüncü Kez Bizlerle

Yazı Boyutu:

Ürün zenginliği ve çeşitliliğinin yanı sıra kendine özgü lezzetlere sahip İzmir’in çok kültürlü yapısını yansıtan İzmir Gastro Fest’in üçüncüsü düzenleniyor. 25 Ekim tarihinde online olarak düzenlenecek olan İzmir GastroFest yerli, yabancı ünlü şefleri, yemek yazarlarını ve akademisyenleri buluştururken farklı oturumlarda “Gastronomi ve İletişim” teması işlenecek. Etkinlikten önce Düzenleme Kurulu Başkanı Hande Arslanalp ile konuştuk.

2020 senesinde üçüncü kere düzenlenecek olan, İzmir’i gastronomide marka kent yapmak hedefi ile Hande Arslanalp, Müge Akgün ve Gamze İneceli önderliğinde doğmuş bir gastronomi festivali olan İzmir Gastro Fest, bu sene konuklarını online bir etkinlik üzerinden ağırlamaya hazırlanıyor. 25 Ekim 2020 tarihinde gerçekleşecek olan festivalin bu seneki teması ise Gastronomi ve İletişim. İlham veren yerli ve yabancı konukları, online yemek atölyeleri ve harika sohbetleriyle yemek düşkünlerinin mutlaka katılması gereken festival hakkında Hande Arslanalp ile keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.

2020 bildiğimiz her şeyin değiştiği bir sene oldu. Gastronomi dünyasında neler değişti?

Bu yıl geride bıraktığımız 10 ay süresince COVID 19 felaketi yaşamımızı alt üst etti, alışkanlıklarımızı değiştirdi, dönüştürdü. Bunun geçici olması en büyük arzumuz. Bildiğiniz gibi turizmciyim ; Covid 19 sürecinden en fazla etkilenen sektörlerin başında Turizm ve yeme – içme sektörü geliyor aslında her iki sektör de çok ağır kayıplara uğradı ve uğramaya devam ediyor , Türkiye’de yeme – içme sektörü dediğimiz zaman yıllık 100 milyar liranın üzerine bir gelir ve 2 milyon kişinin istihdamından bahsediyoruz . küçük işletmelerin kayıpları , bu işletmelerin kapanmaları nedeni ile çalışanların işsiz kalmaları , buna bağlı tedarikçilerin kayıpları etki alanı çok yüksek bir deprem oluşturdu tüm dünyada bu sektörde diye düşünüyorum. Ancak gördük ki bir masanın etrafında toplanmak , güzel bir ortamda güzel lezzetlere ulaşmak ne kadar önemli ve değerliymiş yaşamlarımızda bunu bu kadar iyi anlamamız aslında bu sektör için geleceğe dönük umudumuzu kaybetmememizi sağlıyor , ama bir çok sektörde olduğu gibi iş modelleri değişecek bence ; ben fine – dining konseptin tamamen kaybolacağını düşünmüyorum ama zaman zaman , az tercih edilen olacağını ,insanların dışarıda daha yalın , daha yerel ürünlere , doğru ve sağlıklı ,daha geleneksel yemeğe kendi duygularımdan da bilerek yöneleceğini düşünüyorum . Geçtiğimiz yılların cirolarına ulaşmak ise daha birkaç yıl sonra gerçekleşebilecek zor bir süreç .

Bu seneki İzmir Gastro Fest’in teması Yemek ve İletişim… İletişimin gastronomi dünyasındaki önemi nedir?

Bu sorunuza Gastronominin İletişimdeki öneminden kısaca bahsederek cevap vermek istiyorum ; Çağımızda her alanda iletişimin yolunun yemekten geçtiğini, yemek sofrasının bir kesişme, bir buluşma noktası olduğunu düşünüyoruz. Ülkelerin özgün mutfakları, şüphesiz kültürlerinin temel taşlarından, yüzyılların birikimini ifade eden, göçerken bile gittiği yere taşınan, mucize gibi devam eden adetler , renkler , kokular … İnsanlığın ortak paydası yemek. Disiplinler arası, insanlar arası, ülkeler arası en büyük iletişim aracı. Farklı kültürlerin onun üzerinden birbirlerini daha iyi anladığı, tanıdığı, empati kurduğu bir iletişim aracı… Yemek tüm dünyanın kabul ettiği ortak bir dil, çok büyük bir şemsiye. “ Gıdaya saygı, toprağa, doğaya saygı, küçük ölçekli organik tarım, sağlıklı beslenme, atıksız mutfak, yerel ve mevsiminde üretim” gibi ülke politikalarının, turizmin belirleyici ögeleri bu şemsiyenin altında bu dili kullanarak gelişiyor.

Online bir gastronomi festivalinden neler beklemeliyiz?

İzmir Gastro Fest Dijital Ortamda Üçüncü Kez Bizlerle

Her geçen yıl güçlenerek büyüyen İzmir Gastro Fest üçüncü yılında yurt içinden ve dışından gastronomi dünyasının ünlü isimlerini yine bir araya getiriyor. Bu yılın temasını yemeğin iletişim boyutunun önemini vurgulamak için ‘Yemek ve İletişim’ olarak belirlemiştik. Amacımız, yurt içinden ve dışından konunun uzmanları isimleri, şefleri, kanaat önderleri ile yeme-içme severleri büyük bir sofra etrafında toplayarak mutfağımızın, yemeklerimizin felsefesini anlatırken lezzetini göstermekti. Ancak Kovid 19 bütün planlarımızı değiştirmemize, yeni bir mecrayı denememize neden oldu. Etkinliğimizi ertelemek yerine teknolojinin sunduğu imkanlardan yararlanmayı seçtik. Açık havada bile olsa bulaşma, bulaştırma riskini göze almak istemedik.

Bu yıl ki etkinliğimizde sizlerle sanal ortamda buluşuyoruz. Ama yine dolu dolu bir programla karşınızda olacağız. Dünyaca ünlü şefler ve yeme-içme yazarlarının konuşmaları, atölyelerle devam edecek, etkinliğimiz her zamanki gibi bir canlı konserle sona erecek. Johanna Mendelson Forman , Saffet Emre Tonguç, Özge Samancı, Elisabeth Luard, Asma Khan konuşmacı olarak katıldığı İzmir Gastro Fest’te!

Ayrıca Maksut Aşkar, Osman Sezener, Şemsa Denizsel, Murat Deniz Temel, Olia Hercules, Asma Khan, Ayşegül Talu , Pelin Çakar gibi şeflerle ‘izmirgastrofest.com.tr’ web sayfasında yayınlanan menü ve malzeme listesini önceden temin ederek aynı anda yemek yapabilirsiniz. Ya da yine web sayfamızda yayınlayacağımız restoranlardan birkaç gün önce kayıt yaptırarak ‘İzmir Gastro Fest’e özel indirimli menüyü ısmarlayabilirsiniz. İsterseniz Ursula Heinzelmann’ın ‘Peynir-şarap eşleşmesi’ workshop’u için de önceden web sayfasında ilan edilen şarapları ve peynirleri de temin ederek hazırlıklı ekran önüne oturabilirsiniz.

OGGUSTO
OGGUSTO Tüm Yazıları