preloader

Yeniköy'ün Parlayan Yıldızı: Araka

01.11.2018
Yeniköy'ün Parlayan Yıldızı: Araka

Yazı Boyutu:

Zeynep Pınar Taşdemir önderliğinde Yeniköy ve İstanbul’un gastronomi sahnesine parlak bir giriş yapan Araka’yı ziyaret ettik.

İstanbul’da uzun zamandır menüsünden dekorasyonuna, sunumlarından, lezzetlerine böyle mutlu eden ve umutlandıran bir şef restoranıyla karşılaşmamıştım. Gastronomi sahnemiz yetenekli şeflerini bir bir sokak lezzetlerine kaptırırken, kendi kuşağının en özgün ve yaratıcı şeflerinden Zeynep Pınar Taşdemir’in hünerlerini sergileyebildiği bir restoran açması çok sevindirici. Benim gibi sebzeye ve taze otlara tapanlar için Araka gerçek bir mabed. Yanlış anlaşılmasın; zarif sunumların her biri aynı zamanda fazlasıyla doyurucu. Bir an önce çatalı daldırmak ve tadına varmak için sabırsızlandırıyor. İsteyene balık ve kırmız et seçenekleri de var.

Yeniköy'ün Parlayan Yıldızı: ArakaDaha önce Changa mutfağındaki başarısıyla adından söz ettiren Pınar Taşdemir’i Kuruçeşme’deki keyifli restoranı Fumée ile hatırlayanlar da olacaktır. Bu kez Yeniköy’ün denize inen güzel sokaklarından birinde; müstakil bir mekânda Araka’yı hayata geçiren Pınar Taşdemir, dekorasyonla kendi ilgilenmiş. Şubat ayından bu yana zevkine uygun bir yer yaratmak için kimi zaman bütçesinin uygun olmasını beklemiş, kimi zaman istediği masayı, sandalyeyi titizlikle aramış, ortaya sade, zarif, kimlikli ve içinde vakit geçirmesi çok keyifli bir mekân çıkarmış.

{771449}

Yeniköy'ün Parlayan Yıldızı: Araka

Mevsim lezzetleri

Araka’nın taş duvarları, ahşap masaları, ferah bahçesi, sokağa bakan pencereleri, kullandığı tabaklar, sunumlar birbirini çok güzel tamamlıyor. Pınar, daha küçük bir mekanda olmanın menü ve malzeme konusundaki avantajını şöyle anlatıyor: ‘‘Araka’nın misafir kapasitesi sınırlı. Dolayısıyla pazardan kendi alışverişimi yapıp, buraya kendim taşıyabiliyorum. Menüyü çok daha kolay kontrol edebiliyorum. Masaya benim görmediğim, dokunmadığım hiçbir şey gitmiyor. Her şey mevsiminde, günlük alınıyor. Menü sıklıkla değişiyor. Araka sade bir restoran. Ben de biraz daha sade yaşamak istediğim bir dönemdeyim.’’

Yeniköy'ün Parlayan Yıldızı: Araka

Pınar gördüğünü tekrar etmeyi sevmiyor, kendi yolunda, nitelikli işler çıkarmaya çalışıyor. Elbette Araka günümüzün öncü trendlerini de takip eden, servis kalitesiyle bunu destekleyen bir restoran. Ama Pınar Taşdemir’in her bir tabağı şefin yerel malzeme bilgisini, yaratıcılığını ve tekniğini doğru anlatmayı, yerine ulaştırmayı başarıyor.

{771372}

Neler tadalım?

Başlangıcı mekâna adını veren araka yani bezelye püresi üzerinde yeşil elma turşusu dilimleri ve yabani semizotu ile yapın. Her bir malzemenin taze tadı sizi mest edecek. Karnabahar çeşitlemesinde, bu mevsim güzelinin hakkını veren şef; fırınlanmış, buharda pişmiş ve islenmiş versiyonunu bir arada kullanmış. Birbirleriyle uyumları soslarla da güzel bütünleşiyor. Sarı buğday ve kızılca buğdayı ile hazırlanan ekmekler leziz. Zeytinyağlı kereviz, kuzu kulağı ve elmayla malzemenin tadını patlatan bir başka seçenek. Çıtır hamsi tabağı, altındaki özel ev yapımı sosla (mayonez kıvamlı ama malzemeleri tamamen farklı) asla kaçırmamanız gereken bir deneyim. Çıtır çıtır hamsilerin lezzeti, sosa batırıp yemenin muzır mutluluğuyla birleşiyor.

Yeniköy'ün Parlayan Yıldızı: ArakaPalamut seviyorsanız, tablodan farksız isli palamut tabağını asla kaçırmayın. Şefin tam kararında islediği pamuk gibi palamudun altında muskatla sotelenip balık suyuyla yumuşatılan karalahana ve zeytinyağlı pancar var. Sotelenmiş turp ve soğanla süslenen tabak yine balık suyuyla lezzetlendirilmiş. Tartışmasız bu sezonun en iddialı tabaklarından. Tatlıya yer bırakabilirseniz taş kadayıfı lavantayla ılıttığı imza tatlısını asla atlamayın. Yanındaki lavantalı dondurmayla birlikte böyle hafif bir taş kadayıf uyarlaması bulmak kolay değil.

Yeniköy Mahallesi, Kapalı Bakkal Sok. No: 8, Yeniköy/ Sarıyer;

0212 223 72 2390

OGGUSTO
OGGUSTO
editörün tüm yazıları