preloader

Sokak Lezzetleri Şöleni: Alaf Sokak

16.11.2018
Sokak Lezzetleri Şöleni: Alaf Sokak

Yazı Boyutu:

Kuruçeşme’nin yenisi Alaf Sokak, unutulmayacak bir sokak lezzetleri durağı. Restoran hakkındaki detayları ve menüdeki favorilerimizi OGGUSTO için yazdık.

Son yıllarda yaşanan ekonomik dalgalanma pek çok şık restoranın kapısına kepenk vurdururken şefleri de hızlı şehir hayatının beklentilerine cevap veren akıllı işlere yönlendiriyor. Sokak yemeklerinin yükselişi bunun en somut örneği. Rahat ve ulaşılabilir konseptiyle mutlu eden şef elinden sokak lezzetleri sadece bizi değil, bugün tüm dünyayı saran güçlü bir trend. Dönemimizin yaratıcı şeflerinden Murat Deniz Temel de bu kervana katılanlar arasında. Alancha mutfağındaki başarılarıyla tanıdığımız şef, Kuruçeşme’de açtığı Alaf Sokak’la büyük bir çoğunluğu kalbinden vuracak özel bir sakatat menüsü sunuyor.

İzmir’den kokoreç ve midye

Sokak Lezzetleri Şöleni: Alaf SokakÖnce mekânın girişinde duran şık midye arabasıyla fark ediyorsunuz Alaf’ı. Siyah beyaz hakim dekoru, yerden iyi tasarruf eden oturma düzeni gayet keyifli. Bakır tencereler asılı midye arabasının içinde İzmir’den gelen midye dolmalar dizili. İstanbul’da midye yemem diyenler yaşadı, çünkü bu midyeler İzmir’den geliyor. Murat Deniz’in alevde dönen kokoreçi de İzmir’den. Kokoreççi Asım Usta’yı İzmirliler iyi tanır. Benim gibi sakatatı pek çekici bulmayan birinde bile iz bırakan leziz kokoreçlerin sahibi Asım Usta, işinin erbabı. Malzemeyi kendi seçip alıyor, yıkıyor ve kalın şişlere mumbarı, bağırsağı sırayla sarıyor. Elinde yıllardır şiş sarmaktan şişen kemiklerini dahi görebiliyorsunuz. Murat Deniz, ‘‘Asım Usta ile Alancha’dan bu yana bir bağımız var. Yanına gidip bir süre onunla çalıştım. Kendimi sevdirmesem ürün vermezdi’’ diyor. ‘Neden Murat Deniz kokoreç sarmıyor’ diye düşünebilirsiniz belki ama bu iş malzeme tedariğinden uygulamaya çok farklı bir pazara sahip. Asım Usta kalitesinde bir kokoreç elde etmek herkesin harcı değil diye özetleyebiliriz.

Menüde neler var?

İzmir’den sarılıp gelen kokoreç, Alaf’ın alevinde piştikten sonra brioche ekmek arasında servis ediliyor. Ekmekleri ince sürülen avokado sos, sumak, soğan ve kelle söğüş baharatı lezzetlendiriyor. Kokorece düşkünseniz bu kadar modernlik kulağa fazla gelebilir. Murat Deniz de ilk önce tepki alacağını düşünmüş ancak tadan kimse şikayet etmemiş. Gerçekten tereyağlı brioche ekmek ve avokado kokorece öyle yakışmış ki. Tadını bastırmıyor, aksine destekliyor.

Sokak Lezzetleri Şöleni: Alaf SokakŞefi en heyecanlandıran konuların başında ise yeni yeni kullanmaya başladığı taş fırın geliyor. Sunacağı lezzetlere uygun çeşitli ekmekler, bazlamalar, lavaşlar yapmaktan büyük keyif aldığını anlatıyor. Uykuluk, yürek, söğüş gibi sunumların her birinde kendi ekmeklerini kullanıyorlar.

Döş eti kullanarak hazırladığı pastırma ise ayrı bir dünya. Kaburgadan sıyrılan döş etini, ardıç ve karabiber tohumlarıyla tatlandırdığı tuz ve şeker küründe uzun süre bekletiyor. Çıkarıp yıkadıktan sonra yağlarını ekleyerek presliyor. Yaklaşık 10 gün süren presleme sonrası tütsüleyerek pişirmeye hazır hale getiriyor. Kendi lavaşları üzerinde gelen bu döş pastırmanın şeker oranı yüksek ama tatması müthiş keyifli bir lezzet. Tüm bu sakatatların sunumları da şıklıklarıyla şaşırtmıyor değil.

Sokak Lezzetleri Şöleni: Alaf SokakMeyhane geliyor

Murat Deniz döneminin parlayan isimlerinden. Sadece Alaf Sokak ile kalmayacağını, üst kata Alaf Kuruçeşme isimli yeni bir mekân daha açtığını anlatarak sevindiriyor. ‘‘Fine dining samimiyetini kaybetti diye düşünüyorum. İşin parasal kısmı çok ön planda artık. Ben iyi malzeme ve odun ateşiyle insanların çocukluk anılarına da dokunan yemekler hazırlamak istiyorum. Meyhane gibi daha samimi, kendimi doğru ifade edebileceğim bir konsept düşündüm. Elbette ideallerimin peşinden gitmeye devam ediyorum. Bir zaman sonra yine farklı konseptler deneyebilirim.’’ Alaf Sokak’ın üst katında kapılarını henüz açan Alaf Kuruçeşme, taş fırından pide ve pişiler, Anadolu’dan özel mezeler ve sunumlarla bu sezonun konuşulan adreslerinden olmaya aday. Mekânın detaylı yorumunu yakında OGGUSTO’da okuyabileceksiniz.

Sokak Lezzetleri Şöleni: Alaf SokakNe tadalım?

Sakatat ile aranız iyiyse yürek şiş, söğüş ve uykuluk kaçmaz. Daha mesafeliyseniz brioche ekmek içinde gelen kokoreç sizi mutlu edecek. Tortilla, kanlıca yoğurt ve kibrit patates ile gelen kokoreç çökertme ise yeni yorumlar denemekten keyif alanlara.

Kuruçeşme Cad. No: 19B; Beşiktaş

0533 650 65 35

OGGUSTO
OGGUSTO
editörün tüm yazıları