preloader

Yaşlanmayı Geciktiren En Etkili 4 Uygulama 

10.02.2020
Yaşlanmayı Geciktiren En Etkili 4 Uygulama 

Yazı Boyutu:

35-45 yaş arası yaşlanmayı geciktiren en etkili 4 uygulamayı Op. Dr. Dilek Avşar’dan dinledik. Yaşlanma belirtilerine karşı en etkili uygulamaları şimdi öğrenin.

Cildimizde, 25 yaş sonrası başlayan ince kırışıklıklara karşı gerekli önlemleri almadığımız takdirde, zamanla daha da derinleşen kırışıklar, lekeler ve hatta ilerleyen yaşlarda yüzde boşluklar ve sarkmalar oluşmaya başlar. Yaşlanmanın tüm bu olumsuz belirtilerine karşı, hızla gelişen teknolojiden sonuna kadar faydalanmamıza olanak sağlayan, en etkili uygulamaları Op. Dr. Dilek Avşar’a sorduk.

Sarkma, leke ve ince çizgilerle savaşmada; Lazer

Yaşlanmayı Geciktiren En Etkili 4 Uygulama

“Günümüzde anti-aging lazer uygulamalarında özellikle derin dokudaki kollajeni harekete geçici etkiden faydalanılmak istenmektedir. Derin dokudaki kollajeni uyaran lazer ile cilt sarkmaları giderilebilir, ciltteki ince kırışıklıklar ve güneş lekeleri silinebilir. Lazer tedavileri sonrası bazen lekelenmeler daha da koyu olabilir ya da 3-4 gün süren ödem ve kızarıklıklar oluşabilir. Lazer tedavilerinde derin soymalar yerine alttan cildi destekleyen tedaviler daha çok tercih edilmektedir.”

Tazelenmiş bir görünüm sağlayan derin temizlik için; MesoJet

Yaşlanmayı Geciktiren En Etkili 4 Uygulama

“Mesojet vücutta bulunan sıvının dışarıdan cilde püskürtülmesi ile yapılan yeni nesi derin temizlik işlemidir. Mesojetin ince başlıkları ile yüz, boyun, dekolte ve hatta tüm vücut lenf akımları yönünde taranır. Lenf dolaşımınmın artması ile hücrelerin arasındaki artık maddeler lenf damarlarına taşınarak vücuttan atılması hızlandırılır. Bu sayede ciltteki kan akışı hızlanır ve cilde tazelik gelir. Ayrıca soğuk etkisi ile hücreler sıkılaşırken cilt yüzeyindeki ölü doku atılmış ve cilt altına verilen uyarılarla cilt sıkılaşmış olur. Eskiden yapılan sıcak uygulamalar günümüzde soğuk ve el değmeden yapılan medikal uygulamalara taşınmıştır. Yoğun makyaj yapan ya da yoğun ortamda çalışan herkese üç haftada bir olacak şekilde düzenli yapıldığında çok güzel sonuçlar verir.”

{771108}

Daha sıkı ve gergin bir cilt için; Radyofrekans

Yaşlanmayı Geciktiren En Etkili 4 Uygulama

“Radyofrekans işlemleri hücre sıkılaşmasında ve gerginliğin sağlanmasında çok etkili bir yöntemdir. Bu uygulamalar ortalama ayda bir 3 seans yapılıp ihtiyaç halinde yılda bir veya iki kere tekrarlanması gereken uygulamalardır. Aynı gün içinde sosyal hayata dönülebilir ve işlem süresi yaklaşık bir saat süren işlemlerdir. Tüm anti-aging uygulamaların bir bütün halinde yapılması önerilir. Ancak bazı uygulamaların hassasiyet, mevsim ve yaşa göre değişimleri olsa da el ayak bakimi gibi düzenli olarak yapılmalıdır.”

Yüzdeki boşluklara ve sarkmalara karşı; Yağ / Hyalüronik Enjeksiyonu

Yaşlanmayı Geciktiren En Etkili 4 Uygulama

“Yüzde oluşan boşlukları gidermede kişinin kendi vücudundan alınan yağın transferi çok etkili bir anti-aging uygulama sağlar. Yüzde özellikle şakaklar, göz altları ve gülüş çizgilerinin yanında, alın ve çene bölgesinde oluşan boşlukların yağ hücreleri ile doldurulması hücresel gençliğin sağlanmasında son derece önemlidir. Yağ enjeksiyonu küçük bir sedasyon anestesi ile yapılabilecek rahat bir operasyondur. Yağ enjeksiyonu vücudun birçok yerine rahatlıkla yapılabilir. Yüzdeki boşluklar daha minik alanlarda olduğu zamanlarda bu bölgelere hyalüronik asit içerikli dolgu uygulamaları yapılır. Bu uygulamalar suyu tutarak boşlukların doldurulması ve yüzün hafif yer çekimine karşı koyması için önemlidir.”

Editörün Notu: Dr Dilek Avşar, özellikle 35 yaş sonrası işlenmiş gıdaların tüketilmemesi, bunların yerine mümkün olduğunca organik ve doğal ürünlerle beslenmenin gerekliliğine dikkat çekerken, bol fiziksel hareketliliğin ve kasları güçlendirici egzersizlerin yapılmasının, kemik kaybını da önlemede büyük etkisi olduğunu söylüyor. Bunlarla birlikte daha sağlıklı bir ruhsal durum için meditasyon, yoga, açık havada yapılan doğa yürüyüşlerinin de önemine dikkat çekiyor.

“Anti-aging uygulamalardaki başarı ancak hücre düzeyinde yapıldığı zaman fayda sağlar. Hücrelerin suyunu kaybetmesi ile ciltte yumuşama, gözeneklerin açılması, ince kırışıklıklar ve görülür. Hücrelerin harekete geçirilmesi ile hücre arası mesafe azalır. Cilt sıkılaşır ve ince kırışıklıkların, sarkmaların önüne geçilir. Mevsim koşullarına uygun önlemler almak cilt sağlığı için oldukça önemlidir.

{771990}

Yoğun güneşte ve rüzgarda kalmak, beslenme ve cildi iyi koruyamama yaşlanmayı artıran unsurlardır. Bütün bu koruyucu önlemlerin yanında medikal bakımları da yaptırmak bu tür sıkıntıların önüne geçer. Elbette yaşlanma izlerini silmekten daha da önemli olan yaşlanmayı yavaşlatan tedaviler yapmaktır. Bunlar için de lazer, radyofrekans ve destek vitaminleri kombine olarak kullanırız.”

*Tıp eğitiminin ardından, 6 yıl süren cerrahi asistanlığını tamamlayarak, 2009 yılından itibaren Avşar Klinik’te görev yapmaya başlayan Dilek Avşar; meme estetiği, yağ dokusu ve yüz estetiği başta olmak üzere, genital estetik ve göz kapağı ameliyatlarını da yoğun bir şekilde sürdürmektedir.

Esra Er Kursan
Esra Er Kursan Tüm Yazıları