preloader

Cildi Hava Kirliliğinden Korumanın Yolları

17.04.2019
Cildi Hava Kirliliğinden Korumanın Yolları

Yazı Boyutu:

Hava kirliliğinin yaşlandırıcı etkilerinden cildinizi korumak için dikkat etmeniz gerekenleri yazdık.

Hava kirliliğinin yaşlandırıcı etkilerinden cildinizi korumak için dikkat etmeniz gerekenleri Özel Sculpture Polikliniği Dermatoloji Uzmanı Dr. Ahu Çiler Çıkım ile konuştuk.

Her geçen yıl daha çok artan hava kirliliği, erken cilt yaşlanmasının en büyük nedenlerinden biri. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki, UV ışınları ve atmosferdeki ozon gazının yanı sıra, şehir hayatında fazlaca maruz kaldığımız hava kirliliği ve sigara dumanı gibi çevresel etkenler, DNA’ya zarar verip ciltteki kolajen miktarını düşürüyor. Cilt bariyeri hasar gördükçe savunmasızlaşıyor ve hava kirliliğinin olumsuz etkileri ciltte nem kaybı, hassasiyet, lekelenme, kırışıklık artışı, sıkılık kaybı, donukluk ve alerjik reaksiyonlar şeklinde karşımıza çıkıyor.

Cildi Hava Kirliliğinden Korumanın Yolları

Peki cilde en çok zarar veren maddeler neler? Birleşmiş Milletler Çevre Ajansı, bunları gaz ve toz partikülleri olmak üzere iki temel gruba ayırıyor. Ciltteki gözeneklerden 20 kat daha küçük olabilen bu zehirli içerikler, koruyucu cilt bariyerini oluşturan hidrolipidik filmi oksitliyor ve C ve E vitaminleri gibi ciltteki yenileyici antioksidanların azalmasına neden oluyor.

Hava Kirliliğinin Ciltteki Olumsuz Etkilerinin Önüne Nasıl Geçilebilir?

Hava kirliliğinin mimari yapılar üzerinde bile tahrip edici etki gösterdiğini, çok hassas bir dokuya sahip olan cilde ise çok daha büyük zararlar verebileceğini belirten Özel Sculpture Polikliniği Dermatoloji Uzmanı Dr. Ahu Çiler Çıkım, cildi hava kirliliğinden korumak için öncelikli olarak cilt temizliğinin ve bakımının en doğru şekilde yapılması gerektiğinin altını çiziyor. “Her gün dışarı çıkarken dış faktörlere karşı kalkan görevi görecek kremlerle cildin koruması sağlanmalı. Bununla birlikte, akşam eve gelindiğinde cilt temizliği en uygun şekilde yapılmalı ve özellikle hava kirliliğinin yoğun olduğu yerlerde yaşayanlar düzenli aralıklarla profesyonel cilt bakımı yardımı almalı.”

Cildi Hava Kirliliğinden Korumanın Yolları

Ciltteki oksijenasyonu artırmanın hava kirliliğinin yaşlandırıcı etkileriyle mücadeledeki önemine değinen Dr. Ahu Çiler Çıkım, bunun için profesyonel tedavilerden destek almak gerektiğini belirtiyor ve ekliyor: “Oksijen, deri hücrelerinin sağlığı açısından çok önemlidir. Cilde yoğun oksijen desteği, iyileşmesi çok güç yaraların kolayca iyileşmesini sağlarken cildin doğal gençliğini de korumasına yardımcı olur.”

Cilt Bakım Ürünlerinizde Hangi İçerikler Olmalı?

Artan hava kirliliğiyle birlikte, neyse ki cildi şehir hayatının olumsuz etkilerinden koruyan anti-pollution özellikli bakım ürünleri de artıyor. Hava kirliliğinin ciltteki negatif etkilerini minimize etmek için bakım ürünlerinizde aramanız gereken başlıca özellikler; cilt bariyerini güçlendirmesi, UV ışınlarına karşı koruma sağlaması, organizmadaki antioksidanları harekete geçirecek içeriklere sahip olması, ağır metalleri nötralize etmesi ve hücrelerdeki serbest radikal hasarıyla savaşması olmalı. Dr. Ahu Çiler Çıkım, anahtar içerikleri şu şekilde sıralıyor: Selenyum, yeşil çay, üzüm çekirdeği, koenzim Q 10, C ve E vitaminleri, likopen, konjuge linoleik asit ve alfa lipoik asit.

Cildi Hava Kirliliğinden Korumanın Yolları

Ciltteki Oksijenasyonu Artıran Yöntemler

Özel Sculpture Polikliniği Dermatoloji Uzmanı Dr. Ahu Çiler Çıkım, cilde oksijen desteği vermek için uyguladıkları yöntemleri anlatıyor.

Oxygeneo 3

“Yüksek saflıkta oksijenin arındırıcı, yenileyici ve cilt hücrelerini tazeleyici özelliğinden faydalanılan bu işlemde, oksijen desteği deriye “dışarıdan” değil, kan dolaşımı yardımıyla “içeriden” sağlanıyor. Kalsiyum karbonat ve sitrik asit karışımından oluşan, efervesan tablete benzeyen bir başlıkla çalışan Oxygeneo 3 uygulamasında, cilde jel şeklinde zengin bir karışım sürülüyor ve sonrasında başlık bu jel üzerinde yavaşça gezdiriliyor. Jelin ve başlığın bir araya gelmesi deri yüzeyinde karbondioksit oluşumu başlatıyor, cilt de deri yüzeyinde artan bu karbondioksit miktarını dengelemek için yüzeysel kan dolaşımındaki oksijen miktarını artırıyor. Böylelikle artan oksijenle birlikte cilt arınıyor ve kendisine verilecek tüm yararlı “besinleri” almaya hazır hale geliyor.”

{771948}

HydraFacial

“Yüz, boyun ve dekolte başta olmak üzere nemini ve elastikiyetini kaybetmiş, lekelenmiş, yapısı bozulmuş cilt alanlarına uygulanan, temizleme, yenileme, nemlendirme ve antioksidan korumanın yapıldığı kombine bir cilt bakım işlemi olan HydraFacial; vakum, mikrodermabrazyon, serum infüzyonu ve LED terapi aşamalarından oluşuyor. Ciltteki kan dolaşımını artırdığı için cilde gelen oksijen miktarı da artıyor ve cildin daha iyi beslenmesini sağlıyor.”

Cildi Hava Kirliliğinden Korumanın Yolları

Jetpeel

“Cildi derinlemesine arındıran, yenileyen ve güçlendiren bu tedavide cihaza bağlı özel şeffaf bir hortumun diğer ucuna serum fizyolojik poşeti ve Jetpeel’in titanyum uçlu başlıkları monte ediliyor. Cihazda bulunan hava kompresörü uygulama anında cilde serum fizyolojik ile birlikte %20 oranında oksijen gönderiyor. Ayrıca cildin ihtiyacına göre gerekli vitamin, aminoasitler ve solüsyonlar da basınçla cilt altına ulaştırılabiliyor.”

CooLifting

“İğnesiz bir mezoterapi uygulaması olan yöntemde, yüksek basınçlı karbondioksit gazı ile cildin ihtiyacı olan besin ve özel kokteyl serum cilt altına ağrısız olarak gönderiliyor. Düşük ısıya maruz kalan damarlar kasılıp gevşeyerek bölgedeki kan dolaşımını artırıyor. Karboksiterapi etkisi ile doku oksijenlenmesi sağlanıyor ve kolajen, elastin üretimi tetikleniyor.”

{771914}

Mezoterapi

“Çok ince uçlu iğneler ile cildin durumuna göre uygulanması gereken vitamin, mineral ve antioksidan özellikli solüsyon cilt altına enjekte ediliyor. Cilde yapılan travma sonucu kan dolaşımının hızlanmasıyla bölgeye fibroblastların gelmesi ve kolajen yapımının uyarılması sağlanmış oluyor. İşlem sonrası dolaşımın hızlanmasıyla artan oksijenizasyonla, cilt daha sağlıklı, parlak ve gergin bir görünüm kazanıyor.”

Anti-Pollution Etkili Cilt Bakım Ürünler

Hava kirliliği kaynaklı erken yaşlanmayı önlemek için anti-pollution etkili temizleyici ve yüksek antioksidan içerikli bakımlardan destek alın.

La Mer The Intensive Revitalizing Mask

La Mer ürünlerinin iyileştirici içeriği “Mucize İksir”in onarıcı etkisiyle cilde enerji veren krem maske, fermente formülüyle serbest radikalleri nötralize ediyor ve cildi hava kirliliğinin yaşlandırıcı etkilerine karşı koruyor.

Cildi Hava Kirliliğinden Korumanın Yolları

Chanel Anti-Pollution Cleansing

Chanel’in Le Lait temizleyici süt, L’Huile temizleyici yağ, La Mousse temizleyici köpük ve Le Tonique canlandırıcı tonikten oluşan Anti-Pollution temizleyici serisi, mavi su yosunu ve deniz börülcesi gibi içerikleriyle, gaz ve toz partikülleri gibi kalıntıları ciltten derinlemesine arındırıyor.

Cildi Hava Kirliliğinden Korumanın Yolları

Nuxe Créme Fraîche de Beauté 48 Hr Moisture Skin-Quenching Serum

Nuxe’un 48 saat etkili nemlendirme ve kirlenme karşıtı etki vadeden Crème Fraîche de Beauté serisindeki serum, içeriğindeki su yosunu özü, yeşil çay ve botanik sütlerle negatif dış faktörlere karşı katman görevi görerek cildi koruyor.

Cildi Hava Kirliliğinden Korumanın Yolları

La Colline Swiss Riviera Global Anti-Pollution Emulsion

Hava kirliliği karşıtı bakım, cilde bütünsel bir koruyucu kalkan sağlamakla kalmayıp, cildin kendi koruyucu arındırıcı yapısını da güçlendiriyor. Siyah Frenk üzümü yaprakları, ahududu çalıları ve diğer antioksidan içerikleriyle cildi güçlendiriyor.

Cildi Hava Kirliliğinden Korumanın Yolları

Clinique City Block Purifying Charcoal Clay Mask + Scrub

Kömür bazlı kil maskesi ve peeling, gözeneklere derinlemesine detoks yaparak cildi küçük taneciklerden ve toksinlerden arındırıyor.

Cildi Hava Kirliliğinden Korumanın Yolları

Dior One Essential City Defense SPF 50

Kirlilik karşıtı üçlü etkiyle UVA/UVB koruması sağlayan ve toksinlerin ciltte günlük olarak birikmesini engelleyen bakım kremi, Moringa çekirdeği özü gibi içerikleriyle cilde rutin toksin arındırması sağlıyor ve atmosferde asılı duran mikro-partiküllerin cilde yerleşmesini kısıtlıyor.

Cildi Hava Kirliliğinden Korumanın Yolları

Codage Paris Spring Break Detox & Skin Awakening Serum

İçeriğindeki nemlendirici, antioksidan, kirlilik karşıtı, onarıcı, arındırıcı ve parlaklık verici nutri-elementlerle hücresel yenilenmeyi hızlandıran serum, hyalüronik asitle cildin su tutma kapasitesini artırıyor, barındırdığı antioksidanlarla da cildi UV ışınları ve hava kirliliğine karşı koruyor.

Cildi Hava Kirliliğinden Korumanın Yolları

Glamglow Starpotion Liquid Charcoal Clarifying Oil

Cildi berraklaştıran likit kömür yağı serumu, içerdiği 2 farklı karbon türü (aktif hindistancevizi karbonu ve beyaz Japon binchotan), C vitamini ve salisilik asit ile cildi arındırırken, zerdeçal ve oleik asit gibi içerikler ile cildi çevre kirliliğine karşı koruyor. Uygulanınca rengi siyahtan şeffafa dönüşen ürün cilt tarafından hızlıca emiliyor.

Cildi Hava Kirliliğinden Korumanın Yolları

Elif Tuncel
Elif Tuncel Tüm Yazıları