preloader

Dekorasyonda Farklı Vazo ve Çiçek Tasarımı Fikirleri

20.04.2021
Dekorasyonda Farklı Vazo ve Çiçek Tasarımı Fikirleri

Yazı Boyutu:

Ev dekorasyonunda çiçekleri farklı şekillerde nasıl konumlandırabiliriz? Çiçek tasarım markası Natura Karma’nın kurucusu Tuba Oskan, cam sanatçısı Felekşan Onar’ın tasarımlarını sıra dışı vazolar olarak kullandı…

Tuba Oskan


Felekşan Onar

Cam sanatçısı Felekşan Onar’ın tasarımlarını birer vazo haline getirdiniz ve ortaya renkli görüntüler çıktı… Çiçekleri alışılmışın dışında konumlandırmak isteyenlere neler önerirsiniz?

Bence herkesin bazı anlarda ve durumlarda kalıpların dışında düşünmeye gayret etmesi önemli. Objeleri bazen durması gerektiğinin tam tersi şekilde yerleştirmek, dışarıdan farklı dokular ve materyallerle desteklemek için kafa yormak aslında çok da keyifli. Doğanın sunduğu, dallar, kurumuş mantarlar, yere dökülmüş yapraklar, taşlar, vs gibi malzemelere biraz yakından bakıp onlarla biraz haşır neşir olup, belki bir objenin içerisinde yerleştirip en son çiçeklere karar verip yerleştirmek, farklı bir şeylerle meşgul olmak istediğinizde keyifli bir aktivite olabilir. Hatta bence böyle bir aktivite, çocuklarla birlikte yapmak için de çok eğlenceli olacaktır.

Dekorasyonda Farklı Vazo ve Çiçek Tasarımı Fikirleri

Shakers

Felekşan Onar’ın Notu:

Shakers: 20 sene kadar önce Viyana’da bir markette çok hoş bir shaker buldum. Form ve çalışma şekli olarak ilham vericiydi. Ben de bu shakerdan esinlenerek tasarımımı yaptım. Renk renk shakerlar ve kesimler yapmayı seviyorum. Shakerlar için, bardaki içkileri de destekleyecek renkler seçtim. Yeşil olan Tanqueray cinle, mavi olan ise Bacardi rumla örtüşüyor. Desenler de hemen hemen hepsinde farklı. Vintage desendeki shakerların vazo olarak da çok güzel durduğunu düşünüyorum.

Oturma odası, yatak odası, mutfak gibi evin farklı alanlarında hangi çiçekler ve tasarımlar kullanılmalı?

Oturma odalarında bence mümkün olduğunca renkli ve taze kesme çiçekler olmalı ki renklerinden ve yaydıkları güzel enerjiden faydalanılabilsin. Aynı zamanda oturma odaları en çok vakit geçirdiğimiz mekânlar oldukları için vazoda duran çiçeklerin gelişimlerini izlemek de insana farklı bir bakış açısı ve keyif sağlıyor.

Yatak odaları ise özellikle uyku kalitesi anlamında mümkün olduğu kadar sakin ve dingin olması gereken mekânlar olduklarından yeşil bitkiler tercih edilebilir. Mesela NASA tarafından mekânın havasını temizleyip kalitesini arttırdığı tespit edilmiş ve onaylanmış Ficus robusta (Kauçuk), Sansevieria trifasciata (Kılıç) ya da Chlorophytum comosum (Kurdele çiçeği) gibi bitkiler yatak odaları için ideal olanlar.

Dekorasyonda Farklı Vazo ve Çiçek Tasarımı Fikirleri

Eternity Paperweights

Mutfak için önerimse yine bitkiler; mevsimi geldiğinde kullanılmak üzere nane, fesleğen, frenk soğanı, maydanoz, vs gibi aromatik bitkilerle bakımı oldukça kolay olan Aloe vera mutfaklar için ideal olacaktır.

Felekşan Onar’ın Notu:

Cigar Ashtray: Puro küllüğü, cam bir obje olarak dekorasyona çok katkısı olan bir parça. Işığı geçirgenliği, yansıtması, renginin ışıkla değişmesi gibi özellikleri var. Küllük olarak kullanılmasa bile bir masa ya da kitabın üzerine koyulduğunda çok dekoratif duruyor. Puro küllüğünü farklı renklerde yapmayı tercih ediyorum. Puro kullananlar için hediye olabilecek harika bir malzeme.

Eternity Paperweights: Daha küçük olan sonsuzluk heykelleri, kalıpla şekillendirme tekniği ile yapıldı. Bu parçaları şeker gibi renk renk yapıyorum ve yine sonsuz ilişkilere ithaf ediyorum. Kağıt ağırlığı ve kitap ayracı olarak düşünülebilir.

{772019}

Çiçek tasarımında en yeni trendler neler?

Çiçek tasarımlarında en yeni trendlerden biri farklı tekniklerle boyanan çiçekleri kullanmak. Bu konuyla ilgili beğendiğim ve kullandığım bazı çiçekler olsa da yüzde yüz içime sinen bir trend değil benim için. Benim mümkün olduğunca takip etmeye çalıştığım en önemli trend ise; petrokimya ürünlerinden elde edilen ve atıklarının kesinlikle çevre kirliliğine sebep olduğu çiçek süngerlerini kullanmamak. Bunun için çiçekleri yaşam kaynakları olan suyla buluşturmak için farklı teknikleri bilmek ve uygulamak en önemli kriter.

Lilies of Pera

Seaurchin Sculpture

Felekşan Onar’ın Notu:

Lilies of Pera: Eser, aksan objeler veya kağıt ağırlığı olarak düşünülebilir. Bahçecilikle çok uğraşmasam da nilüferlerin bende ayrı bir yeri var. Bahçemde, su birikintisi oluşan saksıların içinde nilüferlerin çıktığını görmek, bana bu eser için esin kaynağı oldu. Doğayı çağrıştıran renkler kullandım ve kalıpla şekillendirdim.

Seaurchin Sculpture: Farklı boylarda yapılan tasarımın güzel bir hikâyesi var. Mısır’a dalmaya gittiğimde çok büyük deniz kestaneleri ile karşılaştım ve aslında siyah olarak bildiğimiz kestanelerin suyun yansımasından dolayı farklı renklere büründüğünü fark ettim ve bu büyülü görüntü sayesinde de eser ortaya çıktı. Bu tasarımı yapmak, tam bir ekim işi. Biri sıcak camın üzerinde ana parçayı tutarken diğerleri her kolu tek tek üzerine koyuyor.

Stil sahibi bir görünüm için çiçekleri sofrada nasıl konumlandırmalıyız?

En önemli konu; karşılıklı oturulan bir düzen varsa, göz hizasını geçerek rahat bir sohbeti engelleyebilecek yerleştirmelerden kaçınılması. Diğer bir konu ise yoğun kokusu olan çiçekleri yemek kokularıyla karıştığında ya da yakın oturulacağı için bazı insanlara rahatsızlık verebileceğinden mümkünse kullanmamak. Bir diğer önemli konu ise yemeklerin servis edilme düzeni… Örneğin ortaya paylaşımlı bir düzen söz konusu ise tek parça halinde büyük bir aranjman yapmak durumu epey zorlaştıracaktır. Kısacası, her şeyde olduğu gibi önceden gerekli detayları öğrenmek ve uygun plan yapmak en önemli kriterlerden birisi.

Dekorasyonda Farklı Vazo ve Çiçek Tasarımı Fikirleri

Confetti

Carafes

Felekşan Onar’ın Notu:

Carafes: Turmalin rengindeki karaf, üfleyerek yapıldı. Tasarım hem viski hem su karafı olarak kullanılabiliyor ve yaklaşık 70 cc sıvı alabiliyor. Tasarımı yaparken renk seçimi benim için önemliydi çünkü yeşilin, sağlık ve iyilikle ilintili olduğunu düşünüyorum.

Confetti: İsminden de anlayacağınız gibi, bu parçayı kutlamalarda kullanılması için tasarladım. Üstü amber, ayağı ise mavi renkte olan eser, hem çiçek ikramı hem bombonier olarak kullanılabiliyor. Üfleme tekniğiyle yapılan iki parça, daha sonra bir araya getirilerek rengi oluşturuyor. En önemli özelliği ise ahşap kalıba üflenmiş olması… Ahşap kalıp kullanıldıkça yandığı için her parça birbirinden farklı üretildi. Bu bakımdan konfeti serisi özel bir seri. Tek veya çok adet olarak kullanılabilir.

{77971}

Son olarak Natura Karmanın hikâyesini anlatır mısınız?

Natura Karma’nın hikâyesi babamın hastalığı sırasında bir hastane odasında uzunca vakit geçirmek zorunda olduğum bir dönemde, ellerimle çalışmak, üretmek ve yaratmak istediğimi fark etmemle başladı. Bu yoğun arzumu gerçekleştirebilmek için ne öğrenmek istediğimi bulmaya çalışırken evimizden ve sofralarından taze çiçekleri hiç eksik etmeyen, 11 yaşında kaybettiğim annemi, bir şekilde kendimce yeniden yaşatabilmek adına çiçek tasarımı öğrenmeye karar verdim. İngiltere’de aldığım çok temel bir eğitimin ardından küçük işaretleri izleyerek bulduğum Almanya’daki çok sevdiğim ve saygı duyduğum ustamın eğitimlerini sürdürebilmek ve öğrendiklerimi bir şekilde hayatıma katabilmek amacıyla da 2015 senesinde Natura Karma’yı resmi olarak hayata geçirdim.

Eternity Sculpture

Felekşan Onar’ın Notu:

Eternity Sculpture: “Sonsuzluk” benim için önemli bir kavram. İnsanların ölümlü olma konseptiyle barışık olmasına kafa yorarken ortaya çıktı bu eser… Sonsuz ilişkiler ve birlikteliklere ithaf edilen eser, kalıpla şekillendirme yöntemiyle yapıldı. Koleksiyonda, amber renginin yanı sıra kobalt, siyah, yağ gibi renkleri de bulunuyor. Büyük Sonsuzluk Heykeli’ni eşsiz tutmayı amaçladığım için belli bir sayıda heykelden sonra farklı bir biçime geçiş yapıyorum.

Felekşan Onar Kimdir?

Felekşan Onar, İzmir Amerikan Koleji’nden mezun olduktan sonra lisans eğitimi almak için Amerika’ya gitti. Cornell Üniversitesi’nden ekonomi ve müzik dereceleriyle mezun olan Onar, çeşitli yerlerde çalıştıktan sonra 2000’li yılların başında girdiği arayış sonucunda cam sanatı ile tanıştı. Ardından Fy-shan Glass Studio’yu kurdu ve sanatını burada icra etmeye devam ediyor.

OGGUSTO
OGGUSTO Tüm Yazıları