preloader

Dekorasyonda Yeşil Bir Akım: Botanik Stil

05.03.2017
Dekorasyonda Yeşil Bir Akım: Botanik Stil

Yazı Boyutu:

Betonlaşmaya yüz tutmuş şehirli yaşamlarımızda yeşilin dozunu yükseltme vakti. Doğa, kendi yaşam alanlarımızda yarattığımız küçük yeşil cennetlerle, form, malzeme ve motif olarak tasarımlara yansıyor. Botanik stil evlerde doğanın sakinleştirici ve iyileştirici gücünden yararlanarak mutluluğu artırılmış bir düzen vadediyor.

Evde natüralist ruhlu kurgular

Dekorasyonda Yeşil Bir Akım: Botanik Stil

“Şehirde ekolojik yaşamdan bahsetmek için ilk adım olarak bireyin günlük uygulamalardan da önce zihinsel ve ruhsal olarak doğa döngülerini, doğanın işleyiş prensiplerini yeniden dikkatle izlemesi, hatırlaması, özündeki ve yaratılışın değişmeyen kurallarını fark etmeye açık hale gelmesi gerekir” diyor Victor Ananias “Yaşam Dönüşümdür” kitabında. Ona kulak veriyoruz ve evdeki saksı ve terrarium'larda doğayı gözlemleyebileceğimiz, gözlemlerken öğreneceğimiz alan ve vakit yaratıyoruz kendimize.

Sosyal detoks

Dekorasyonda Yeşil Bir Akım: Botanik Stil

Bugün hepimiz sosyal ağlardan soyutlanıp kendimizle baş başa kalabileceğimiz, izole olacağımız, kendimizi rahat ve güvende hissedebileceğimiz, yumuşak dokulara sarılıp sarmalanabileceğimiz tasarımların ve köşelerin peşindeyiz. Geçtiğimiz senelerde ortaya çıkan “Cocooning” trendi, bu sene botanik stilin yörüngesindeki tasarımlarla yeniden yorumlanarak karşımıza çıkıyor.

{773128}

Jungle etkisi

Dekorasyonda Yeşil Bir Akım: Botanik Stil

Yalın ve şehirli kodların egemenliğinde monotonlaşmış duvarlar kabuk değiştirerek ilhamını doğadan alan natüralist betimlemelerle karşımıza çıkıyor. Şehirli yaşamlarımıza doğanın bilgeliğini ve mistik şifrelerini bitkiler, dallar ve yapraklar aracılığıyla enjekte ediyor, evdeki uyumlu harmoniyi yakalıyoruz.

Naz Gürlek
Naz Gürlek Tüm Yazıları