preloader

Otomobille Seyahate Çıkmadan Önce Yapmanız Gerekenler

17.07.2020
Otomobille Seyahate Çıkmadan Önce Yapmanız Gerekenler

Yazı Boyutu:

Güvenli bir yolculuk için otomobilinize yaptırmanız gereken bakımları ve kontrol etmeniz gereken detayları inceleyin.

Uzun yolculuklarda otomobil seyahati her zaman için daha konforlu ve eğlenceli. İçinde bulunduğumuz pandemi sürecini de düşündüğümüzde, sağlığınız için gideceğiniz yere otomobille ulaşmak çok daha doğru. Peki bu yolculuklara çıkmadan önce neler yapılması gerekli? Kendinizin yapacağı bakımlar da olduğu gibi profesyonel destek de almanız gereken noktalar var.

Bu noktada aracınızın bakımı için bir önerimiz var; Adus Otomotiv. Lüks, spor ve klasik otomobil sahiplerinin ihtiyaç duyduğu profesyonel özel bakım ve servis hizmeti sunan Adus Otomotiv, teknoloji ve konforla donatılmış merkeziyle İstanbul Maslak’ta hizmet veriyor. Bakıma gitmeden önce online randevu almayı unutmayın! Güvenli bir yolculuk için Adus Otomotiv’de yaptırmanız gereken bakımları ve son olarak sizin yapmanız gereken kontrolleri inceleyin.

Lastiklerinizi ve akünüzü kontrol ettirin

Otomobille Seyahate Çıkmadan Önce Yapmanız Gerekenler

Lastikleriniz aracınızın yeryüzüyle temas ettiği tek noktadır. Bu nedenle Adus Otomotiv gibi bilgili profesyoneller tarafından kontrol edilmesi en doğrusudur. Yapılacak ilk kontrol diş derinliği ölçümü olmalıdır. Lastiklerin diş derinliği 3 mm’nin altındaysa mutlaka yenilenmelidir. Daha sonra lastiklerin üzerindeki hasarlar gözle kontrol edilerek şüpheli noktalar belirlenir. Eğer gerekiyorsa onarımı gerçekleştirilir. Lastik hava basınçları olması gereken şekilde ayarlanır. Lastiğin hava basıncı gerekenin altında olduğu durumda; aracın yol tutuşu azalır, fren mesafesi artar ve lastikler daha hızlı aşınır. Ayrıca yakıt tüketimini de olumsuz olarak etkiler.

Lastiğin yanı sıra bir başka önemli detay da akü ölçümü… Akünün verimli performans sağlayabilmesi için düzenli olarak bakımının yapılması şart. Düşük performanslı akü, aracınızın yolda kalmasına neden olabilir. Uzun bir yolculuğa çıkmadan önce herhangi bir sorun yaşamaması için akü ölçümü yaptırmayı ihmal etmeyin.

Aracınızın yağına baktırın

Otomobille Seyahate Çıkmadan Önce Yapmanız Gerekenler

Motorun akıcı bir biçimde çalışması, gerçek performansını sergilemesi, yakıt tüketimini azaltması, motorun sıcaklığını koruma altına alması gibi sebeplerden dolayı yağ kontrolü büyük önem taşıyor. Adus Otomotiv’de aracınızın markası tarafından tavsiye edilen motor yağı kullanıyor. Yağ bakım sürecinde; yağ filtresi değişimi, motor yağı değişimi, kullanılmış yağ ve filtrenin çevreye zarar vermeden atığa alınması işlemleri de uygulanıyor.

Yağı kontrol ettirirken araçta herhengi bir sıvı kaçağı olup olmadığına da baktırın. Araçların çalışması için önemli olan sıvılar, bazen sızıntı yapabiliyor. Bu durumlarda araçta çeşitli sorunlarla karşılaşılıyor, dolayısyla sızıntıların en kısa sürede tespit edilmesi gerekiyor. Yola çıkmadan önce motor yağı, şanzıman yağı, direksiyon, hidroliği, fren hidroliği, antifirize mutlaka baktırın.

{773030}

Freni kontrol ettirin

Otomobille Seyahate Çıkmadan Önce Yapmanız Gerekenler

İşte yine Adus Otomotiv tecrübesine ihtiyaç duyulan noktalardan birisi; Frenler. Otomobillerin güvenlik açısından en önemli parçalarından biri olan fren balatası ve fren diski, sürtünme ile çalıştığı için zamanla yıpranır. Uzun yola çıkmadan önce yolda herhangi bir riskle karşılaşmamak için mutlaka freni kontrol ettirmelisiniz. Doğru bir fren sistemi kontrolü Adus Otomotiv’de de uygulanan aşağıdaki prosedüre uygun olmalıdır.

  • Fren hortumları dahil tüm sisteminin kapsamlı incelenmesi

  • Gerektiğinde yıpranan bileşenlerinin onarımı ya da değişimi

  • Disk ve kampanaların detaylı temizliği

  • Fren hidroliğinin bakımı ve gerekli durumlarda değişimi

  • Fren performansının kontrolü

Rot ve balans ayarını kontrol ettirin

Otomobille Seyahate Çıkmadan Önce Yapmanız Gerekenler

Aracın, direksiyonun çevrildiği doğrultuda hareket etmesini sağlayan rot ayarının verimli çalışmaması hakimiyetinizi kaybetmenizi yol açabilir. Güvenli bir sürüş için rot ayarını kontrol ettirmeniz önemli. Balans ise araç tekerleklerinin aralarındaki açı ve doğrultuların birbirine eşit olması durumudur, aynı şekilde bu açıların düzgün olması da güvenli bir sürüş sunar. Adus Otomotiv’de rot ve balans ayalarına baktırarak kendiniz ve yanınızdakilerin huzurlu şekilde bir yolculuk yapmasını sağlayabilirsiniz.

Gerekiyorsa silecek lastiklerinizi ve aydınlatmaları değiştirin

Otomobille Seyahate Çıkmadan Önce Yapmanız Gerekenler

Uzun bir seyahate çıkıyorsunuz… Yoluculuk sırasında yağmura yakalanmanız olası. Yağmur esansında her zamankinden daha kontrollü şekilde gitmeniz önemli. Ancak silecek lastikleriniz camınızı iyi temizlemiyorsa, yağmurdan dolayı görüş mesafeniz azalır ve hakimiyetinizi kaybedebilirsiniz. Dolayısıyla silecek lastikleriniz değişmesi gerekiyorsa, ihmal etmemeniz gerekiyor. Adus Otomotiv, aracınıza uygun, kaliteli silecekler kullanarak size her zaman üst düzey bir görüş vadediyor.

Bunun yanı sıra gece yolculuklarında tehlikeli bir durumla karşılaşmamak için aracın aydınlatmalarını da kontrol ettirin. Uzun ve kısa lambalarının yanı sıra sis lambalarına da baktırmayı unutmayın.

{773023}

Klima sisteminin soğutma derecesine baktırın

Otomobille Seyahate Çıkmadan Önce Yapmanız Gerekenler

Sıcak havalarda keyifli bir yolculuğun en önemli şartı tabii ki iyi performanslı bir klima. Aracın içerisini soğutmayan bir klima ile yaz aylarında yolculuk yapmak çok zor olabilir. Otomobil yolculuğunuzun en güzel şekilde geçmesi için bakım sırasında klima sisteminin soğutma derecesine de mutlaka baktırın. Yol esnasında ortamı ideal sıcaklığa getirdikten sonra fanı minimumda çalıştırarak yakıt tasarrufu yapabileceğinizi hatırlatalım.

Sigortanızı geçerli olduğuna emin olun

Otomobille Seyahate Çıkmadan Önce Yapmanız Gerekenler

Uzun yola çıkmadan önce evraklarınızı da kontrol etmeniz gerekli. Zorunlu Trafik Sigortası yıllık olarak yapılır. Yine zorunlu olan trafik muayenesi ise ilk tescilden itibaren üç yıl sonrasında ise iki yıl geçerlidir. Kullandığınız araç ticari araç sınıfında ise her yıl yapılması gereklidir.

Eğer tüm bunlar ile uğraşacak vaktiniz yok ise Adus Otomotiv’in sizler için aracınızı adresinizden alarak tüm bakım ve gerekirse zorunlu trafik muayenesini de yaptırdıktan sonra aracınızı istediğiniz yere teslim edebiliyor.

Adus Otomotiv İletişim: 0 850 281 23 87 / https://adusotomotiv.com/

OGGUSTO
OGGUSTO Tüm Yazıları