preloader

Yılbaşı Gecesinde İzleyebileceğiniz Filmler

07.11.2022
Yılbaşı Gecesinde İzleyebileceğiniz Filmler

Yazı Boyutu:

Yılbaşı ruhunu yansıtan filmler izleyerek gecenize renk katmaya ne dersiniz? En iyi yılbaşı filmlerini keşfedin.

Yılbaşı ruhunu sonuna kadar yaşatacak klasikleşmiş ve eğlenceli bir film izlemek ister misiniz? Seçim yapmanızı kolaylaştırmak için sizlere en güzel yeni yıl filmlerinin listesini hazırladık, mutlaka göz atın!

Yılbaşı Gecesi, 2022

Gülse Birsel’in yazıp Ozan Açıktan’ın yönettiği “Yılbaşı Gecesi” filminde, günlerdir sevdikleriyle birlikte yılbaşı gecesini kutlamayı hayal ederken son anda ilan edilen sokağa çıkma yasağı Didem’in tüm hayallerinin yıkılmasına sebep olur. Ozan pandemi süreci boyunca eve hapsolmuş olan eşinin günlerdir özenerek hazırlandığı Yılbaşı Gecesi’ni kötü geçirmemesi adına, çareyi sitedeki komşularını kapı kapı gezerek partiye çağırmakta bulur.

The Noel Diary, 2022 (IMDb: 6.2)

Noel’de çocukluğunun geçtiği evi temizleyen bir romancı, öz annesini arayan bir kadınla tanışır. Geçmişlerinin ve kalplerinin anahtarı, belki de eski bir günlüktedir. Canınız neyi isterse izleyin. Richard Paul Evans’ın çok satan kitabından uyarlanan bu romantik “Noel” filminde Justin Hartley ve Barrett Doss başrolde.

The Guardians of the Galaxy Holiday Special, 2022 (IMDb: 7.1)

Chris Pratt, Bradley Cooper ve Vin Diesel gibi oyuncuların başrol oynadığı filmde; Quill’e unutulmaz bir Noel yaşatmayı görev edinen koruyucular, mükemmel hediyeyi araştırmak için Dünya’ya doğru yola çıkar. Bazı yanıp sönen ışık sekansları ya da şekilleri ışığa duyarlı izleyicileri etkileyebilir.

Something From Tiffany’s, 2022

New York’un büyüleyici ve ışıltılı sokaklarında geçen filmde Rachel ve Gary, yeterince mutlu bir çifttir ama onlar büyük bağlılık için tam olarak hazır değildir. Mükemmel bir çift olan Ethan ve Vanessa ise ilişkilerini resmileştirmek üzeredir. Hediyelerin basit bir karışımı, onların yollarının kesişmesine neden olduğunda, onları gerçekten olmaları gereken yere götüren bir dizi sürpriz ve beklenmedik keşifler meydana gelir.

Noel Çarpması, 2022 (IMDb: 5,3)

Lindsay Lohan’ın başrolünde yer aldığı filmde, Noel’e günler kala, büyük bir otelin varisi olan, yeni nişanlanmış genç bir kadın, kayak yaparken kaza geçirir. Kaza sonucu hafızasını kaybeden kadına bu süreçte yakışıklı bir pansiyon sahibi ve onun kızı bakar.

Single All The Way, 2021 (IMDb: 6.1)

Peter evine yapacağı Noel ziyareti için en iyi dostundan sevgilisiymiş gibi davranmasını ister. Ancak ailesinin çöpçatanlık girişimi, planların değişmesine neden olur. Noel temalı bu komedide Michael Urie, Philemon Chambers, Luke Macfarlane, Jennifer Coolidge ve Kathy Najimy rol alıyor.

Love Hard, 2021 (IMDb: 6.3)

Bir flört uygulamasında ruh eşiyle tanışan Los Angeles’lı yazar, Noel’de adama sürpriz yapmak için ülkenin öbür ucuna uçtuğunda sahte profille kandırıldığını anlar. Darren Barnet, James Saito ve Harry Shum Jr.ın rol aldığı bu romantik komedide Nina Dobrev’e Jimmy O. Yang eşlik ediyor.

Benim Güzel Noel Şatom, 2021 (IMDb: 5,5)

Kitapları çok satan bir yazar, bir skandaldan kaçmak için İskoçya’ya gider ve buradaki bir şatoyu çok beğenir. Ancak şatonun sahibi olan huysuz dükle anlaşmazlığa düşer. Canınız neyi isterse izleyin. Brooke Shields ve Cary Elwes (“Prenses Gelin”), İskoçya’da geçen bu sıcacık romantik filmde başrollerde.

Holidate, 2020 (IMDb: 6.1)

Emma Roberts ve Luke Bracey’rın başrollerini paylaştığı romantik komedide, tatillerde bekâr olmaktan bıkan iki yabancı, bir yıl boyunca birbirlerine eşlik etmeyi kabul eder. Ama platonik başlayan bu ilişkide zamanla gerçek duygular filizlenir.

Midnight at the Magnolia, 2020 (IMDb: 5.8)

Eski arkadaşlar ve yerel radyo sunucuları Maggie ve Jack, programlarının ülke çapında yayınlanması umuduyla, ailelerine ve dinleyicilerine sevgili rolü yaparlar. Bu romantik komedinin başrollerinde Natalie Hall ve Evan Williams yer alıyor.

Holiday in the Wild, 2019 (IMDb: 6.1)

Oğlu evden ayrılan Kate, kocası evliliklerini aniden bitirince Afrika’daki ikinci balayına tek başına gider. Burada hayatının amacını ve belki de yeni bir aşk bulur. Seyahat, kendini keşfetme ve biraz da Noel romantizmi içeren bu ilham verici öyküde, Kristin Davis ve Rob Lowe başrolde.

The Christmas Chronicles, 2018 (IMDb: 7,0)

Noel arifesinde Noel Baba’nın gelişini gözetleyen Kate ve Teddy gizlice kızağa biner. Çoğu çocuğun hayalini yaşayan kardeşler oldukça heyecanlıdır. Fakat bu macera dolu yolculuk birçok soruna neden olur. Noel Baba’nın kaza yapmasına neden olan kardeşler Noel’i büyük bir tehlikeye atar.

The Great Gasby, 2013 (IMDb: 7,3)

Nick Carraway, 1920’li yılarda başarılı bir yazar olma düşüncesiyle New York’a gelir. Kendi Amerikan rüyasının peşindeyken tesadüfen milyoner Jay Gatsby ve onun çevresiyle yolları kesişir ve onlarla beraber New York’un en gösterişli partilerine katılmaya başlar. Ancak bilmediği bir şey vardır ki bu büyülü hayatın örtbas etmeye çalıştığı gerçekler su yüzüne çıkacaktır.

The New Year’s Eve, 2011 (IMDb: 5,7)

Hayata ikinci bir şans vermek ve taze başlangıçlara evet diyebilmek üzerine kurgulanan film, yeni yıl arifesinde New York’ta yaşayan yalnız insanların kesişen öykülerini anlatıyor. Yönetmenliğini Garry Marshall’ın üstlendiği filmin oyunucu kadrosunda Sarah Jessica Parker, Halle Berry, Jessica Biel, Jon Bon Jovi, Abigail Breslin ve Chris Bridges gibi isimler yer alıyor.

In Bruges, 2008 (IMDb: 7,9)

Hem dünyanın en güzel şehirlerinden biri olan Brugge’u yakından tanımak hem de komik bir aksiyon izlemek isterseniz “In Bruges” tam olarak aradığınız film. Kiralık katil olan Ken ve Ray’in Londra’daki patronları Harry, onları bir işi halletmeleri için yollar. Geldiği ilk günden beri şehirden nefret eden Ray, burada yeni insanlarla tanışır ve aşkı ile kendi hayatı arasında gelgitler yaşamaya başlar.

The Holiday, 2006 (IMDb: 6.9)

Iris Simpkins, Londra’da yaşayan bir gazete köşe yazarıdır. Aynı zamanda meslektaşı Jasper Bloom’a karşılıksız bir aşk beslemektedir. Yılbaşı yaklaşırken Jasper’ın nişanlandığını ve başka bir meslektaşları ile evlenmek üzere olduğunu haber aldığında Iris’in tüm dünyası tepetaklak olur.

The Family Stone, 2005 (IMDb: 6,3)

Stone Ailesi, bir yılbaşı tatili döneminde, oğulları Everett’in, kız arkadaşı Meredith’i eve getirmesi ve bir teklifte bulunma planı için bir araya gelirler. Yalnız bohem bir tarzı olan Stone Ailesi, kendi tarzlarına son derece uzak kaçan Meredith’i biraz karmaşık, biraz beceriksizce ama son derece eğlenceli karşılamayla misafir ederler. Tatil bitmeden ilişkiler ortaya dökülür, sırlar açığa çıkar ve Stone ailesi ve Meredith birbirlerini çok severler.

Joyeux Noël, 2005 (IMDb: 7.7)

Dünyanın en kanlı savaşlarından birinde beklenmedik bir şekilde silahlar susuyor; Birinci Dünya Savaşı’nın Batı Cephesi’nde, noeli kutlamak üzere taraflar arasında gayriresmi bir ateşkes ilan ediyor. İnsanlık tarihinde benzerine az rastlanan bu ‘barış molası’nın bize söylediği çok şey var. 2006 yılında Fransa’nın Oscar adayı olan Ateşkes, aynı kategoride bir Oscar kazanan Danis Tanovic’in No Man’s Land’ine benzeyen, ironi tonu güçlü bir film.

ELF, 2003 (IMDb: 7,0)

Kuzey Kutbu’nda büyüyen ve Noel Baba’nın elf yardımcılarından biri olan ve büyüdükçe yetişkin bir insana dönüşen Buddy diğer elflerden çok farklı olduğunu biraz geç farkeder! Bu durum onun gerçek babasını merak etmesine yol açar ve onu bulmak için New York’a gelir. New York onun içinde büyüdüğü dünyadan çok farklıdır. Gerçek babasının adı Walter’dır ve yayıncılık işi yapmaktadır. Onun da sıkıntısı çocuklar için yayımlayabileceği güzel, yeni bir hikaye kitabı bulamamaktır. En başta Buddy’nin kendi oğlu olduğunu geç de olsa kabullendikten sonra onu karısı ve küçük oğluyla tanıştırır.

Love Actually, 2003 (IMDb: 7,6)

Kim olursanız olun aşktan kaçamazsınız; çünkü aşk her yerde! Love Actually, birbirinden oldukça farklı fakat bir o kadar da paralel ve kesişen yaşamlar süren çiftlerin romantik ilişkileri üzerine kurulu bir film. Günümüz Londra’sında geçen film, Noel’e yalnızca birkaç hafta kala farklı aşk hikayelerinin kesişen yollarını anlatıyor. Aşkın yüceliğine dair bir güzelleme niteliği taşıyan film Noel ruhu ve süsleri ile daha da renkleniyor.

8 Femmes, 2002 (IMDb: 7.0)

Biraz Vincente Minnelli müzikalleri biraz Agatha Christie romanları; işte 8 Kadın. 1950’lerde Fransa’da, noel zamanında bir kır evindeyiz. Marcel ve hayatında yer alan 8 kadın burada birlikte yaşar; Evin hanımı Gaby (Catherine Deneuve), annesi Mamy (Danielle Darrieux), kız kardeş Augustine (Isabelle Huppert), onun kızları Suzon (Virginie Ledoyen) ve Catherine (Ludivine Sagnier), hizmetçiler Chanel (Firmine Richard) ve Louise (Emmanuelle Béart). Marcel bir gün odasında ölü bulunduğunda, bu 8 kadın evin içindeki katili ortaya çıkarmaya çalışır. Yönetmen François Ozon, bu müzikalde her kadına 1950’lerden bir şarkı vermişti. Robert Thomas’ın oyunundan uyarlanan filmde, sahneleri doğallıktan uzak tutmak ve tiyatro atmosferine yakınlaşmak için abartılı dekor tasarımlarına başvurulmuştu.

Bridges Jones’s Diary, 2001 (IMDb: 6,7)

Yeni bir yılın başlangıcında, 32 yaşındaki Bridget, hayatına çekidüzen vermenin tam zamanı olduğuna karar verip bir günlük tutmaya başlar. O andan itibaren kendisini aşık olduğu iki erkeğin arasında kararsız bir vaziyette bulur… Bridget Jones, ne yapacağını şaşırmıştır.

The Family Man, 2000 (IMDb: 6,8)

Jack Campbell, hayatını işine adamış, oldukça başarılı ve zengin bir iş adamıdır. Bir Noel gecesinde yaşadığı birtakım tuhaf ve büyülü olayların akabinde, uyandığında kendisini yıllar önce kariyer planlarını kovalamak için terk ettiği kız arkadaşıyla evli bulur. Aynı zamanda iki çocuk sahibi olan Jack, bir aile kurarken tüm kariyer planlarını kaçırmıştır. Başlarda büyük bir korkuya kapılarak eski hayatına dönmek için çabalayan Jack’in öncelikleri zamanla farklı bir noktaya kayar.

How the Grinch Stole Christmas, 2000 (IMDb: 6,1)

Noel heyecanının müthiş bir biçimde yaşandığı, herkesin en güzel hediyeleri almak için koşuşturduğu Whoville kasabasında, bu heyecanı paylaşmayan tek bir kişi vardır: kasabanın tepesindeki Crumpit Dağı’nda bir mağarada yaşayan Grinch. Her yıl tekrarlanan bu heyecanı ve Noel’i yok etme planları yapan Grinch’in ansızın kapasını çalan küçük Cindy Lou Who, Grinch için işlerin gidişatını değiştirecektir. Jim Carrey’nin hayat verdiği Grinch karakteri ile En İyi Makyaj dalında Oscar ödülü kazanan film, 2018 yılında animasyon filmi olarak tekrar sinemaları ziyaret etti ve yeni versiyonuyla da büyük beğeni topladı.

The Santa Clause, 1994 (IMDb: 6,5)

Oğlu Charlie ile pek kolay olamayan bir ilişkisi olan Scott Calvin, tesadüf eseri bir kazaya tanık olur. İşin ilginç yanıysa kazayı geçiren kişinin Noel Baba olmasıdır. Noel vaktine dek işlerini tamamlayıp hediyeleri dağıtmak zorunda olan Noel Baba’nın kazadan sonra bu görevini gerçekleştirmesi imkansızdır. Bu yüzden Noel Baba’nın tüm işleri Scott’a kalır.

Sleepless in Seattle, 1993 (IMDb: 6,8)

Karısı Maggie öldükten sonra Sam Baldwin ve oğlu Jonah, Seattle’a taşınır. Üzüntüsünü çok uzun yıllar atlayamayan Sam, bir Noel arifesinde oğlunun da etkisi ile bir radyo kanalını arar. Canlı yayında karısını ne kadar çok özlediğini anlatır. Sam’in hikayesini dinleyen çok sayıda kadın ona aşık olur. Bunlardan biri de Annie’dir ve o, Sam’e bir mektup yazar. Gelen mektubu Jonah açıp okur .İhtiyacı olan kadını babası için bulduğunu düşünür. Bu sırada Annie ile Sam aslında çoktan tanışmışlardır.

The Muppet Christmas Carol, 1992 (IMDb: 7.7)

Yılbaşı denildiğinde Charles Dickens’ı tekrar tekrar anmadan olmaz değil mi? Bu vesileyle, sinemaya defalarca kez uyarlanan Bir Noel Şarkısı’ını bir de Muppet’lardan izlemeye ne dersiniz? Filmde neler mi var? Michael Caine’nin unutulmaz Ebenezer Scrooge performansı, Kermit’in mükemmel Bob Cratchit’i ve tabii ki olay örgüsünü özetleyen mükemmel şarkılar.

29th Street, 1991 (IMDb: 7.2)

New York’ta bir İtalyan mahallesindeyiz. Frank Pesce (Anthony Lapaglia), peşini bir türlü bırakmayan kötü şansından yakınan mutsuz bir adam. Bir gün yılbaşı piyangosunu kazanır ve hayatı daha fazla kaosa sürüklenir. Özellikle ülkemizde yeterince bilinmeyen, gerçek bir ‘saklı hazine’ olan 29. Cadde, hayatta başımıza gelen ‘kötü şeylerin’ yarattığı iyi durumlar üzerine acı-tatlı bir öykü.

Home Alone, 1990 (IMDb: 7,6)

90’ların ironik filmde Home Alone, eğleneli film akşamlarının vazgeçilmezi. Kevin, ailesi Fransa’ya tatile giderken yanlışlıkla evde unutulur. Yalnız kaldığını fark ettiği anda evini hırsızlara karşı korumak zorunda kalacağını düşünür ve çeşitli tuzaklar kurmaya başlar. Harry ve Marv’ın niyeti ise Kevin’in mahallesindeki tüm evleri soymaktır. Ancak Kevin’in evinin kolayca soyamayacağını acı deneyimlerle öğreneceklerdir.

Edward Scissorhands, 1990 (IMDb: 7,9)

Hüzün, romantizm ve komediden doğan bir Frankenstein hikayesi olan yapım, bu açıdan bir nevi klasikleşmiş bir modern çağ masalı. Edward Scissorhands’i yaratan mucit, onu tamamlayamadan ölünce Edward’ın elleri makas olarak kalmıştır. Toplumdan uzak, münzevi bir yaşam süren genç, Peg Boggs isimli bir kadının kendisini keşfedip evine götürmesiyle topluma karışmak zorunda kalır. Bu süreç bir yandan Edward’a aşkı keşfettirirken, diğer bir yanda acıyı ve kaybı öğretecektir. Film, akıllarda Edward’ın kasabaya ilk kez kar getirdiği sahnelerle yer etmiştir.

When Harry Met Sally, 1989 (IMDb: 7,6)

Rob Reiner’ın yönetmenliğini yaptığı, başrollerinde Meg Ryan ve Billy Crystal’ın yer aldığı film tüm zamanların en başarılı romantik komedilerinden biri. Bir yolculuk sırasında tanışan Sally ve Harry, yoluculuk boyunca uzun uzun sohbet ederler. New York’a varınca ikili kendi hayatlarını yaşar ancak arada görüşüp birbirlerine olan bitenden bahsederler. Bir gün Harry eşinden, Sally de sevgilisinden ayrılır ve karşılaştıklarında artık birbirlerine aşık olmamak için büyük çabalar sarf edecektir.

A Christmas Story, 1983 (IMDb: 7.9)

Yılın son gününe az kalmış, 9 yaşındaki Ralphie bir tek hediye istiyor: Red Ryder Range 200 Shot BB silahı. Şöyle geriye dönüp baktığınızda, çocukluk yıllarınızdaki yılbaşı günlerini anlatacak olsanız, bundan nasıl bir film çıkardı? İşte Bir Yılbaşı Hikâyesi tam olarak böyle bir film. Yetişkin Ralphie’nin sesinden dinlediğimiz bu öykü, yılbaşına manasızca tatlı ve komik anlamlar yükleyen, hayli keyifli bir seyir.

Black Christmas, 1974 (IMDb: 7.1)

Tehdit eden telefon çağrıları, kız öğrenci yurdu, ölü bulunan bir genç ve noel tatili… Hepsini bir arada düşündüğümüzde, aşağı yukarı nasıl bir film izleyeceğimiz anlasak da Kara Noel, yine de “Teen Slasher” türünün en nadide eserlerinden biri. Yakın zamanda yeniden çevrimi yapılan Kara Noel, yılbaşı gecesinde ürpertici bir seyir arzulayanlara gelsin.

Mon oncle Antoine, 1971 (IMDb: 7.4)

1940’lı yıllar, kırsal bölge olan Quebec Kanada’dayız. Film, kasabanın büyük marketinin sahibi olan ve aynı zamanda cenaze işlerini üstlenen amcası Antoine’ye yardım eden genç Benoit’ın (Jacques Gagnon)’nın, bu küçük kasabada noel arifesinde yaşadıklarına odaklanıyor. Noel zamanını başlı başına bir atmosfer ve bir ‘büyüme metaforu’ olarak kullanan Antoine Amcam (Jean Duceppe), sinema için yazılmış en gerçekçi kış masalı olabilir.

Miracle on 34th Street, 1947 (IMDb: 7,9)

Miracle on 34th Street, samimi sahneleriyle geleneksel bir yılbaşı filmi. Sıcaklığı siyah beyaz karelerinden taşan film, kendisinin gerçek Noel Baba olduğunu iddia eden bir adamı konu alıyor. İyi kalpli ve yaşlı bir adam olan Kris Kringle, kendisinin Noel Baba olduğunu savunması üzerine akıl hastanesine kapatılır. KızıSusan’ın Kris’e inanması üzerine Doris ve avukat arkadaşı Fred, Noel Baba’yı kurtarmak için ellerinden geleni yaparlar. Sunduğu samimi sahnelerle geleneksel bir yılbaşı filmi olan Miracle on 34th Street.

It’s a Wonderful Life, 1946 (IMDb: 8,6)

İş adamı George Bailey, hayatında üst üste gelişen sıkıntılar sebebiyle intiharın eşiğine gelmiştir. George’un köprünün kenarında sallandığı o anda yanı başında bir koruyucu melek belirir. Clarence isimli melek, George’u intihar düşüncesinden vazgeçirmek için sıra dışı bir yolculuğa çıkarır: George’a eğer kendisi hiç var olmasaydı hayatındaki insanların nasıl bir yaşam süreceğini gösterir. Bu deneyim ile insanların hayatına ne kadar dokunduğunu gören George, kendi hayatının değerini yeniden keşfederek intihar düşüncesinden uzaklaşır. Frank Capra’nın baş yapıtı niteliğindeki Şahane Hayat, içerdiği mucizelerle yeni yıla karşı umudunuzu yükseltecek!

Remember the Night, 1940 (IMDB: 7.6)

Yılbaşından önce hırsızlık yaparken yakalanan Lee Leander’ın (Barbara Stanwyck) duruşması, yargıç John Sargent (Fred MacMurray) tarafından ertelenir. Herkesin sevdikleriyle, ailesiyle zaman geçirdiği bir günde Lee Leander’ın yalnız olduğunu fark eden Sargent, yılbaşını birlikte geçirmek için onu annesinin evine götürür. Bu süreç içerisinde yaşananlar, Lee Leander’ın çocukluğunu, onu hırsızlığa iten olayları açığa kavuşturur. ​​Geceyi Hatırla, yirminci yüzyılın ilk yıllarında özellikle Hollywood’da bolca örneğini gördüğümüz yılbaşı melodramlarının en başarılı örneklerinden biri.

OGGUSTO
OGGUSTO
editörün tüm yazıları