Yılbaşı Gecesinde İzleyebileceğiniz Filmler

Yılbaşı Gecesinde İzleyebileceğiniz Filmler

Yılbaşı ruhunu yansıtan filmler izleyerek gecesinize renk katmaya ne dersiniz? En iyi yılbaşı filmlerini keşfedin.

Sinema endüstrisinin ağırlıkla Batı kültürünün etkisiyle şekillenmesi ve özellikle noelin bir ‘alışveriş evreni’ haline gelmesi, yeni bir film geleneğini de ateşlemişti: Yılbaşı filmleri. Aslen bir tür olmasa da bu filmler, genelde benzeri hikâye yapılarını ve söylemlerini içeriyordu. Başlarda yalnızca ailenin önemine ve insanın içindeki iyilik duygusuna odaklanan basit hikâyeler izlerken, zamanla bu filmler daha kompleks bir hale geldi. Korku, animasyon, suç gibi farklı türleri bir arada barındılar yapımlar izlemeye başladık. Her ne kadar ‘noel’ ile ‘yılbaşı’ kavramları farklı anlamlara gelse de bu yazıda böyle bir ayrımı vurgulamayacağız. Değişim, farkındalık ve dayanışma gibi ortak temalarda sahip, sinema tarihinin birbirinden etkili yılbaşı filmlerini sıraladık.

Şahane Hayat – It's a Wonderful Life, (1946) 

 

İş adamı George Bailey, hayatında üst üste gelişen sıkıntılar sebebiyle intiharın eşiğine gelmiştir. George’un köprünün kenarında sallandığı o anda yanı başında bir koruyucu melek belirir. Clarence isimli melek, George’u intihar düşüncesinden vazgeçirmek için sıra dışı bir yolculuğa çıkarır: George’a eğer kendisi hiç var olmasaydı hayatındaki insanların nasıl bir yaşam süreceğini gösterir. Bu deneyim ile insanların hayatına ne kadar dokunduğunu gören George, kendi hayatının değerini yeniden keşfederek intihar düşüncesinden uzaklaşır. “Feel Good” filmlerinin öncüsü sayabileceğimiz yönetmen Frank Capra’nın filmi, en başarılı “A Christmas Carol” yorumlarından biri.

Gotik fantezinin efsanesi: Edward Makaseller Edward Scissorhands, 1991 

 

“Görüyorsun, o buraya gelmeden önce hiç kar yağmazdı.” 

Hüzün, romantizm ve komediden doğan bir Frankenstein hikayesi olan yapım, bu açıdan bir nevi klasikleşmiş bir modern çağ masalı. Edward Scissorhands’i yaratan mucit, onu tamamlayamadan ölünce Edward’ın elleri makas olarak kalmıştır. Toplumdan uzak, münzevi bir yaşam süren genç, Peg Boggs isimli bir kadının kendisini keşfedip evine götürmesiyle topluma karışmak zorunda kalır. Bu süreç bir yandan Edward’a aşkı keşfettirirken, diğer bir yanda acıyı ve kaybı öğretecektir. Film, akıllarda Edward’ın kasabaya ilk kez kar getirdiği sahnelerle yer etmiştir. Frankenstein’dan esinlemeler taşayan Edward Makaseller’de, 1950’lerin ve 60’ların film üslubunu bir araya getiren Tim Burton, filmin etkileyici görsel tasarımının ilhamlarını da Alman Dışavurumculuğu akımından almıştı. Bu gotik ve kırılgan aşk öyküsüyle yılbaşı gecenize kar yağdırabilirsiniz.

Harry Sally ile Tanışınca When Harry Met Sally, 1989

Rob Reiner'ın yönetmenliğini yaptığı, başrollerinde Meg Ryan ve Billy Crystal'ın yer aldığı film tüm zamanların en başarılı romantik komedilerinden biri. Bir yolculuk sırasında tanışan Sally ve Harry, yoluculuk boyunca uzun uzun sohbet ederler. Bir Gecede Oldu (1934), Aşk Yıldızı (1941), Wanda Adında Bir Balık (1988) gibi klasik romantik komedi filmlerini bir saygıyla anan bu klasiği bir kez daha izlemek için yılbaşı gecesi en uygun zaman olacaktır.

Noel’de Son Yargı: In Bruges, 2008 

“Londra’nın bir yerinde, altında bir sürü hediye olan bir noel ağacı var; açılmayacak hediyeler. Hep düşünürdüm, eğer hayatta kalırsam, o eve gidecektim, anneden özür dileyecektim, bana uygun gördüğü cezayı kabul edecektim; hapis, ölüm, fark etmez. Çünkü en azından hapiste ya da ölüyken kahrolası Bruj’da olmazdım. Sonra birden anladım, farkına vardım ki, boş ver! Belki de cehennem budur, sonsuzluğun geri kalanını Bruj’da geçirmek…”

Kiralık katil olan Ken ve Ray’in Londra'daki patronları Harry, onları bir işi halletmeleri için Bruges’a yollar. İkili için burası çok kısa sürede kendi ahlaki değerlerini sorgulayacakları arkaik bir şehir haline gelir. Martin McDonagh’ın bu suç klasiği, Flaman ressam Hieronymus Bosch’un The Last Judgement tablosu başta olmak üzere, Hristiyan ikonalarını referans alan öyküsüyle dikkat çekmişti. McDonagh, Bosch’un ünlü tablosundan ilham alarak yarattığı atmosferin içerisinde, ‘iyiliğin ve kötülüğün’ arasında sıkışan karakterlerine vicdani bir araf yaşatıyordu.

Yılbaşı Melodramı: Remember the Night - ​​Geceyi Hatırla (1940)

 

Yılbaşından önce hırsızlık yaparken yakalanan Lee Leander’ın (Barbara Stanwyck) duruşması, yargıç John Sargent (Fred MacMurray) tarafından ertelenir. Herkesin sevdikleriyle, ailesiyle zaman geçirdiği bir günde Lee Leander’ın yalnız olduğunu fark eden Sargent, yılbaşını birlikte geçirmek için onu annesinin evine götürür. Bu süreç içerisinde yaşananlar, Lee Leander’ın çocukluğunu, onu hırsızlığa iten olayları açığa kavuşturur. ​​Geceyi Hatırla, yirminci yüzyılın ilk yıllarında özellikle Hollywood’da bolca örneğini gördüğümüz yılbaşı melodramlarının en başarılı örneklerinden biri.

Yaşam, Ölüm ve Salıncaklar: Ikiru - Yaşamak (1952)

 

“Ölmeden önce bir gün senin gibi yaşamak istiyorum, o kadar hayat dolusun ki!”

30 yıldır aynı departmanda çalışan bir memur olan Kanji Watanabe (Takashi Shimura), kanser olduğunu öğrendikten sonra hayatının ne kadar tekdüze olduğunu fark eder ve kalan zamanını doya doya yaşamaya karar verir. Akira Kurosawa’nın yönettiği Yaşamak, atmosferiyle, sahneleriyle yıllara meydan okuyan, kendinden sonraki birçok filmi etkileyen benzersiz bir başyapıt. Henüz izlemeyenler için bu film, yeni yıla, yeni bir güne başlamak için müthiş bir seyir.

Mon oncle Antoine - Antoine Amcam (1971)

 

“Madenden bıktım. Yukarısı farklı. Barış ve sessizlik. Orman, kar. Sırtına binecek patron yok.”

1940’lı yıllar, kırsal bölge olan Quebec Kanada’dayız. Film, kasabanın büyük marketinin sahibi olan ve aynı zamanda cenaze işlerini üstlenen amcası Antoine’ye yardım eden genç Benoit’ın (Jacques Gagnon)’nın, bu küçük kasabada noel arifesinde yaşadıklarına odaklanıyor. Noel zamanını başlı başına bir atmosfer ve bir ‘büyüme metaforu’ olarak kullanan Antoine Amcam (Jean Duceppe), sinema için yazılmış en gerçekçi kış masalı olabilir.

Korkmak için de uygun zaman: Black Christmas - Kara Noel (1974)

 

Tehdit eden telefon çağrıları, kız öğrenci yurdu, ölü bulunan bir genç ve noel tatili… Hepsini bir arada düşündüğümüzde, aşağı yukarı nasıl bir film izleyeceğimiz anlasak da Kara Noel, yine de “Teen Slasher” türünün en nadide eserlerinden biri. Yakın zamanda yeniden çevrimi yapılan Kara Noel, yılbaşı gecesinde ürpertici bir seyir arzulayanlara gelsin.

A Christmas Story - Bir Yılbaşı Hikâyesi (1983)

 

“Ah, hayat böyle. Bazen, eğlencelerimizin zirvesinde, sevincimiz doruktayken, dünyada her şey yolundayken, en akıl almaz felaketler üzerimize çöker.”

Yılın son gününe az kalmış, 9 yaşındaki Ralphie bir tek hediye istiyor: Red Ryder Range 200 Shot BB silahı. Şöyle geriye dönüp baktığınızda, çocukluk yıllarınızdaki yılbaşı günlerini anlatacak olsanız, bundan nasıl bir film çıkardı? İşte Bir Yılbaşı Hikâyesi tam olarak böyle bir film. Yetişkin Ralphie’nin sesinden dinlediğimiz bu öykü, yılbaşına manasızca tatlı ve komik anlamlar yükleyen, hayli keyifli bir seyir.

Bazen yas zamanıdır: The Dead - Ölüler (1987)

 

“Birer birer hepimiz gölge oluyoruz. Yaşla birlikte kasvetli bir şekilde solmaktansa, bir tutkunun tüm ihtişamıyla cesurca diğer dünyaya geçmek daha iyidir.”

Bu sözler James Joyce’un Dublinliler kitabında yer alan “Ölüler” öyküsünün karakteri Gabriel Conroy’a ait. 1904 Dublin’inde, karlı bir kış akşamında, Gabrie, Julia ve Kate, her yılbaşında aynı şarkıları söylemek ve eski anıları anlatmak için bir araya gelirler. John Huston’ın yönettiği film, Joyce’un öyküsünün neredeyse her ayrıntısını, masadaki her kadehi, her şarkıyı içeriyor. Huston, tıpkı Joyce’un kitaplarında yaptığı gibi sıradan yaşamın içindeki saklı hüzün duygusunu ortaya çıkarıyor. Biz de bu geniş sofraya misafir oluyor, bu soğuk kış akşamında “tanımadığımız ölüler” için yas tutmaya başlıyoruz. Ölüler, izlerken roman tadı alacağınız sayılı filmlerden biri.

Mükemmel bir “İtalyan-Amerikan komedisi”: 29th Street - 29. Cadde (1991)

 

“Galiba hepimiz için bir mutlu son varmış…’’

New York’ta bir İtalyan mahallesindeyiz. Frank Pesce (Anthony Lapaglia), peşini bir türlü bırakmayan kötü şansından yakınan mutsuz bir adam. Bir gün yılbaşı piyangosunu kazanır ve hayatı daha fazla kaosa sürüklenir. Özellikle ülkemizde yeterince bilinmeyen, gerçek bir ‘saklı hazine’ olan 29. Cadde, hayatta başımıza gelen ‘kötü şeylerin’ yarattığı iyi durumlar üzerine acı-tatlı bir öykü.

The Muppet Show’dan Charles Dickens: The Muppet Christmas Carol - (1992)

 

Yılbaşı denildiğinde Charles Dickens’ı tekrar tekrar anmadan olmaz değil mi? Bu vesileyle, sinemaya defalarca kez uyarlanan Bir Noel Şarkısı’ını bir de Muppet’lardan izlemeye ne dersiniz? Filmde neler mi var? Michael Caine’nin unutulmaz Ebenezer Scrooge performansı, Kermit’in mükemmel Bob Cratchit’i ve tabii ki olay örgüsünü özetleyen mükemmel şarkılar.

Little Women - Küçük Kadınlar (1994)

 

“Bu zayıflıklar ve bayılma nöbetleri, genç kızlarımızı evlere kapatmamızın, iğne oyası üzerine eğilmemizin ve kısıtlayıcı korseler kullanmamızın doğrudan bir sonucudur.”

Babaları Amerikan İç Savaşı'nda olan dört kardeş: Jo (Winona Ryder), Meg (Trini Alvarado), Amy (Samantha Mathis), Beth (Claire Danes) ve anneleri (Susan Sarandon)... Ev, mülk kariyer ve özgürlük kavramlarının sadece erkeklerin kalın sesleriyle işitildiği bir dönemde, ‘bir başlarına kalmış’ kadınların özgürleşme yollarını izleriz Küçük Kadınlar’da. Film, başlı başına yılbaşı temalı bir yapım olmasa da dayanışmaya vurgu yapan atmosferi ve öyküsüyle, sinema tarihinin en başarılı uyarlamalarından biri.

Noel gecesi cinayeti: 8 femmes - 8 kadın (2002)

 

“Mutlu aşk yoktur”

Biraz Vincente Minnelli müzikalleri biraz Agatha Christie romanları; işte 8 Kadın. 1950’lerde Fransa’da, noel zamanında bir kır evindeyiz. Marcel ve hayatında yer alan 8 kadın burada birlikte yaşar; Evin hanımı Gaby (Catherine Deneuve), annesi Mamy (Danielle Darrieux), kız kardeş Augustine (Isabelle Huppert), onun kızları Suzon (Virginie Ledoyen) ve Catherine (Ludivine Sagnier), hizmetçiler Chanel (Firmine Richard) ve Louise (Emmanuelle Béart). Marcel bir gün odasında ölü bulunduğunda, bu 8 kadın evin içindeki katili ortaya çıkarmaya çalışır. Yönetmen François Ozon, bu müzikalde her kadına 1950’lerden bir şarkı vermişti. Robert Thomas’ın oyunundan uyarlanan filmde, sahneleri doğallıktan uzak tutmak ve tiyatro atmosferine yakınlaşmak için abartılı dekor tasarımlarına başvurulmuştu.

Joyeux Noël - Ateşkes (2005)

 

“Noel arifesinde ateşkes hakkında konuşuyorduk. Ne düşünüyorsun? Bu savaşın sonucuna bu gece karar verilmeyecek. Noel arifesinde silahlarımızı bıraktığımız için kimsenin bizi eleştireceğini sanmıyorum.”

Dünyanın en kanlı savaşlarından birinde beklenmedik bir şekilde silahlar susuyor; Birinci Dünya Savaşı’nın Batı Cephesi’nde, noeli kutlamak üzere taraflar arasında gayriresmi bir ateşkes ilan ediyor. İnsanlık tarihinde benzerine az rastlanan bu ‘barış molası’nın bize söylediği çok şey var. 2006 yılında Fransa’nın Oscar adayı olan Ateşkes, aynı kategoride bir Oscar kazanan Danis Tanovic’in No Man's Land’ine benzeyen, ironi tonu güçlü bir film.

 

SÖZLEŞME

Bu internet sitesine girilmesi veya mobil uygulamanın kullanılması sitenin ya da sitedeki bilgilerin ve diğer verilerin programların vs. kullanılması sebebiyle, sözleşmenin ihlali, haksız fiil, ya da başkaca sebeplere binaen, doğabilecek doğrudan ya da dolaylı hiçbir zararlardan ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını, tarafımdan internet sitesinde E-Bültene üye olmak için veya başkaca bir sebeple verdiğim kişisel verileri, özellikle de isim, adres, telefon numarası, e-posta adresi, banka bilgisi, yaş ve cinsiyetle ilgili benzeri bilgileri kendi rızam ile paylaştığımı, ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun nin bu bilgileri kullanmasına muvafakat ettiğimi, bu bilgilerin 3.gerçek ve/veya tüzel kişilerin eline geçmesi ve bu şekilde olumsuz yönde kullanılması halinde ve/veya bu bilgilerin başkaca kişiler ile paylaşılması halinde ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını gayri kabili rücu, kabul, beyan ve taahhüt ederim.

SÖZLEŞME

Bu internet sitesine girilmesi veya mobil uygulamanın kullanılması sitenin ya da sitedeki bilgilerin ve diğer verilerin programların vs. kullanılması sebebiyle, sözleşmenin ihlali, haksız fiil, ya da başkaca sebeplere binaen, doğabilecek doğrudan ya da dolaylı hiçbir zararlardan ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını, tarafımdan internet sitesinde E-Bültene üye olmak için veya başkaca bir sebeple verdiğim kişisel verileri, özellikle de isim, adres, telefon numarası, e-posta adresi, banka bilgisi, yaş ve cinsiyetle ilgili benzeri bilgileri kendi rızam ile paylaştığımı, ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun nin bu bilgileri kullanmasına muvafakat ettiğimi, bu bilgilerin 3.gerçek ve/veya tüzel kişilerin eline geçmesi ve bu şekilde olumsuz yönde kullanılması halinde ve/veya bu bilgilerin başkaca kişiler ile paylaşılması halinde ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını gayri kabili rücu, kabul, beyan ve taahhüt ederim.