preloader

Renkli Etkinlikleriyle New York'ta Yılbaşı

05.11.2023
Renkli Etkinlikleriyle New York'ta Yılbaşı

Yazı Boyutu:

Yılbaşı ve Christmas kutlamalarının en renkli yaşandığı şehirlerden biri olan New York’un en görkemli yılbaşı ağaçlarından mağaza vitrinlerine kadar her detayı kapsayan New York Yılbaşı turumuza göz atın.

Neredeyse yılın en mutlu ve ışıltılı zamanına giriş yapmış bulunuyoruz. Bütün sokakları baştan aşağı kaplayan ışıklar yeni yıl ruhunu fazlasıyla uyandırmaya çoktan başladılar. Dünyanın dört bir yanındaki şehirler yılın bu zamanında birbirinden güzel hallere girse de, konu ışıklara ve görkemli süslemere geldiğinde New York kimselere söz hakkı vermiyor. Christmas döneminde New York’taysanız, önünüze sıralanmış onlarca aktivite arasından seçim yapmanız bir hayli zor olacak.

İster yıldızların ve gökdelenlerin altında buz pateni yapın, ister fındıkkıranların sihirli sahnelerine şahitlik edin, ışıltılı vitrinlerin size sunduklarıyla aşk yaşarken, Noel pazarlarından en güzel sıcak şarap karışımlarını alın, tüm bunları yaparken de şehrin her tarafını saran devasa ağaçların ışıklarında hayallerinizi süsleyin.

Şehrin Işıklarını Takip Edin

Renkli Etkinlikleriyle New York'ta Yılbaşı

Metropolitan Müzesinin görkemli yapısının önünden, Central Park ışıklarını takip ederek Rockefeller Center’a doğru bir yol tutun kendinize. Rockefeller’ın göğe vuran ışıklarını takip ederken Fifth Avenue’deki mağazaların vitrinlerini arkanızda bırakıp, Bergdorf Goodman ve Tiffany&Co.’nun ışık oyunlarını takip edin. Çok geçmeden Bryant Park’ta sizi karşılayacak olan koskaca buz pisti ise, sizi tüm şehrin ışıkları altında ufak bir eğlenceye çağırıyor olacak.

New York’ta Yılbaşı Ağaçlarını Görün

Renkli Etkinlikleriyle New York'ta Yılbaşı

1882 yılında, yılbaşı ağacını süsleyen ilk elektrikli ışıklar East 36th Street’teki bir konakta yandılar. Edison Electric Light Company’nin genel müdür yardımcısı Edward Hibberd Johnson’ın evini süsleyen 80 adet kırmızı, beyaz ve mavi ışık şehri dönüşü olmayan bir başlangıca götürmüş oldu. Şehirde başlıca Rockefeller Center, Metropolitan Müzesi, Lincoln Meydanı, Bryant Park gibi yerlerde bulunan yılbaşı ağaçları başlıca görülmesi gereken ağaçlardan. Yine bunların dışında şehirde her adım başı görebileceğiniz farklı tasarımlarda ağaçlar bulunmakta.

Noel Pazarlarını Gezin

Renkli Etkinlikleriyle New York'ta Yılbaşı

Sevdikleriniz için yapılan hediye alışverişi, Yılbaşı döneminin vazgeçilmez bir ayağıdır. New York City’nin neşeli pop-up Noel pazarlarında neler bulabileceğinizi tahmin bile edemezsiniz. Bryant Park, Union Square ve Colombus Circle’da bulunan açık pazar alanlarının yanında Grand Central Terminal’inin Vanderbilt Salonu’nda sanat, oyuncak ve giyim üzerine 40’tan fazla satıcının yer aldığı bir Noel Pazarı yer alır.

Radio City Christmas Spectacular Show’u İzleyin

Renkli Etkinlikleriyle New York'ta Yılbaşı

Christmas döneminin ruhunu en güzel anlatan bir diğer etkinlik ise Radio City’nin her yıl düzenlediği The Spectacular Show’dur. Show 90 dakika boyunca her yaştan izleyiciye eğlenceli özel efektler, harika kareografi ve buz pateni gösterisi sunar.

Buz Pateni Pistlerinin Tadını Çıkarın

Renkli Etkinlikleriyle New York'ta Yılbaşı

New York’ta kışın en büyük habercisi olan buz pateni pistleri, tatil döneminde parıltılı süsler ve koca ağaçlar arasında tam bir görsel şölene dönüşür. Kayak pistlerinin birçoğu ücretsizdir, sadece paten kiralayarak buz pistinin keyfini sürebilirsiniz. Kayak ardından Rockefeller Center’daki The Rink’te ya da Bryant Park’taki Bank of America Kış Köyünden sevdiklerinize ve kendinize hediyeler alabilirsiniz.

Grand Central Terminali’ni Keşfedin

Renkli Etkinlikleriyle New York'ta Yılbaşı

Tatil sezonunda bir tren istasyon keşfi yapmak akla ilk gelen şey olmayabilir fakat burası normal bir terminal değil. The Grand Central Terminalinde onlarca pop-up standı içeren Holiday Fair, tam bir eğlence üssü haline gelir.

Central Park’ta Tazelenin

Renkli Etkinlikleriyle New York'ta Yılbaşı

Şehrin her tarafı büyük coşku ile çepeçevre sarılıyken bile Central Park kendi atmosferine sahip çıkıp, şehrin huzur merkezi olmaya devam ediyor. Minik ledlerle kendini süslemiş Central Park, Fifth Avenue kalabalığından kaçmak isteyen insanları tüm enerjisiyle beklemekte. Central Park’a girmeden önce East 60th Street’te bulunan Serendipity’den sıcak çikolata alarak tur keyfinizi çok daha yukarılara çıkarabilirsiniz.

Noel Baba ile Tanışın

Renkli Etkinlikleriyle New York'ta Yılbaşı

Noel turunu tabi ki Noel Baba ile tanışmadan sonlandıramazsınız. Macy’s Noel Baba turları neredeyse Aralık ayı boyunca sürmektedir. Şehirde siz dolaşırken her an ren geyiklerinin ardından gelen Noel Baba’yi görebilirsiniz. Görmediyseniz de üzülmeyin yine Aralık ayı boyunca Macy’s ve Bloomingdale mağazalarındaki Santaland’de noel babayla tanışıp fotoğraf çektirebilirsiniz.

Can Kılınç
Can Kılınç Tüm Yazıları