preloader

Spotify'ın Clubhouse'a Rakip Uygulaması: Greenroom

18.06.2021
Spotify'ın Clubhouse'a Rakip Uygulaması: Greenroom

Yazı Boyutu:

Spotify, sesli sohbet için oluşturduğu ‘’Greenroom’’ özelliğini ayrı bir uygulama olarak sunmaya başladı.

Kullanıcılarına sesli sohbet imkanı tanıyan Spotify, Clubhouse ile oldukça benzeyen Greenroom uygulamasını hayata geçirdi. Ayrı bir uygulama şeklinde kullanılabilen Greenroom’a IOS ve Android’den erşilebiliyor ama henüz Türkiye’de kullanılamıyor.

Clubhouse, canlı sohbet özelliğiyle kullanılmaya başlandığı günden beri oldukça dikkat çekmişti. Instagram, Facebook ve Twitter gibi platformlar da buna benzer özellikleri kendilerine katmaya başlamışlardı. Şimdi Spotify’da Clubhouse’unkine benzeyen hatta neredeyse aynı olan bu özelliği hizmete sunuyor. Spotify, Greenroom olarak ayrı bir şekilde hayata geçirdiği uygulamada müzik, sanat, kültür vb. konular hakkından kullanıcılarına sohbet edebilme imkanı sağlıyor.

Spotify'ın Clubhouse'a Rakip Uygulaması: Greenroom

Greenroom, Spotify’ın satın aldığı Betty Laps tarafından hazırlanan Locker Room üzerine kurulu bir platform. Şuanda sadece İngilizce olarak kullanılabilen uygulama IOS ve Apple’da tam 135 pazarda sunuluyor. Ayrıca Spotify’ın aktif olduğu 178 pazara da yayılması beklenilmekte.

Dünyanın dört bir yerinden insanların birbirine ulaşmasını sağlayan Greenroom’da kayıt özelliği bulunuyor. Yani canlı olarak yapılan konuşmalar kayıt altına alınıp daha sonra podcast olarak da paylaşılabilecek. Bu da demektir ki Spotify içerik açısından zenginleşeceği bir döneme geçiyor. Spotify üyeliğiyle Greenroom’a giriş yapmak mümkün. Böylece ilgi alanlarınıza göre kişiselleşmiş bir sayfa ile karşılaşabileceksiniz. Bir süre sonra Spotify’dan takip ettiğiniz podcast yayıncılarının canlı sohbet yaptığını da gelen bildirimlerle göreceksiniz. Ayrıca Spotify sizlere uzun süre dinlediğiniz müzik ve podcast yayınlarına uygun olarak Greenroom tavsiyeleri de sunacak.

Spotify'ın Clubhouse'a Rakip Uygulaması: Greenroom

Uygulamada canlı sohbetleri başlatan konuşmacıların fotoğrafları büyük bir şekilde üstte yer alırken dinleyicilerin daha küçük bir şekilde altta bulunuyor. Binden fazla kişinin sohbette yer alması, moderasyon, sessize alabilme ve dinleyicileri konuşmacı yapma gibi özellikleri de mevcut. Greenroom’u rakiplerinden ayıran özelliği ise mesajlaşabilme. Canlı sohbet odalarının sunucular bu özelliği dilediği zaman açıp kapama hakkına da sahip.

OGGUSTO
OGGUSTO Tüm Yazıları