preloader

Office Programlarında Yapay Zeka Yeniliği: Microsoft 365 Copilot

17.03.2023
Office Programlarında Yapay Zeka Yeniliği: Microsoft 365 Copilot

Yazı Boyutu:

Microsoft 365 tarafından tanıtılan yapay zeka temelli Copilot’un tüm detaylarını Dr. Sertaç Doğanay anlattı.

Microsoft 365, gerçekleştirdiği bir etkinlik ile yapay zeka temelli Copilot‘u tanıttı. ChatGPT gibi yapay zeka desteğini office programlarına taşıyan Copilot’un tüm detaylarını Dr. Sertaç Doğanay sizler için anlattı.

Office Programlarında Yapay Zeka Yeniliği: Microsoft 365 Copilot
Dr. Sertaç Doğanay

Microsoft dün akşam saatlerinde Copilot’u tanıttı. Bugün Office programlarında gereksiz zaman harcadığımız ne kadar angarya varsa hepsini birkaç saniyede yapılır hale getirmişler. Aşağıdaki lansman videosunu izlemenizi öneririm:

{115156}

Copilot’un Office Programlarında Sunduğu İmkanlar

Word

Artık bir yazı oluşturmak istediğinizde Copilot’a sadece belli başlı bazı bilgileri vermeniz yeterli. Örneğin; kızınızın doğum günü partisi için yapılacaklar listesi hazırlayabilirsiniz, OneDrive sunucusunda kızınız hakkındaki önemli bilgileri çıkarmasını isteyebilir ve bazı basit yönlendirmelerle partide yapacağınız konuşmayı hazırlamasını isteyebilirsiniz. Yazının tonunun (ciddi, neşeli, esprili gibi) değiştirilmesinden istediğiniz herhangi bir yere metin eklemesine kadar neredeyse aklınıza gelen her türlü redaksiyonu Copilot’tan yapmasını isteyebilirsiniz.

PowerPoint

Artık saniyeler içerisinde normalde saatler sürebilecek sunumları hazırlayabiliyoruz. Copilot’a hangi verileri ve görselleri kullanarak bir sunum oluşturması gerektiğini “söylemeniz” yeterli. Aynı zamanda diğer ofis uygulamalarındaki verileri de işleyebilen Copilot, örneğin bir Word dosyasında yer alan bilgileri kolaylıkla bir sunuma dönüştürebiliyor.

Excel

İş dünyasının en yaygın kullanılan araçlarından biri olan Microsoft Excel, özellikle algoritma diline uzak olanlar için bazen zorlayıcı olabiliyor. Ancak Copilot ile en karmaşık verileri dahi kolayca işleyebilmek mümkün. Elinizdeki Excel dosyası tablosu hakkında gün-veri koordinat sistemine sahip bir grafik oluşturmasını Copilot’tan isteyebilir, verinizin önemli çıkış ve inişleri hakkında ekstra bilgi sağlayarak yorum yapmasını söyleyebilirsiniz.

Outlook

Copilot, sizin için istediğiniz anlatım dilinde e-posta hazırlayabiliyor, son gelen e-postalarınızı inceleyerek size günlük özet çıkarabiliyor ve e-postaları otomatik olarak cevaplandırabiliyor. Ayrıca Microsoft 365 uygulamaları arasında sağlanan veri akışı ile birlikte herhangi bir dosyayla ilgili bilgileri kolaylıkla e-postalarınıza aktarabiliyorsunuz.

Teams

Copilot, Teams’de yaptığınız toplantıların ses transkriptini otomatik olarak çıkartıyor. Bununla yetinmeyen Copilot, toplantıda konuşulan şeyleri özetliyor, önemli noktaları belirliyor ve çözülmemiş sorunları listeliyor. Katılanların toplantıyı nasıl bir hissiyatla tamamladıklarını analiz ediyor. Katılamayacağınız toplantılar için Copilot’tan sizin yerinize toplantıya katılmasını ve toplantının özetini çıkarmasını isteyebiliyorsunuz.

{125810}

OGGUSTO
OGGUSTO Tüm Yazıları