preloader

Ev Aletleri Sektöründe En Yeni Gelişmeleri Philips ile Konuştuk

24.08.2022
Ev Aletleri Sektöründe En Yeni Gelişmeleri Philips ile Konuştuk

Yazı Boyutu:

Philips Ev Aletleri Orta Doğu, Türkiye ve Afrika Bölgesi Pazarlama Direktörü Esin Karadede ile keyifli bir röportaj gerçekleştirdik.

Ev Aletleri Sektöründe En Yeni Gelişmeleri Philips ile Konuştuk
Esin Karadede

Küçük ev aletleri sektöründe tüketici trendleri ne yöne gidiyor?

Ev Aletleri Sektöründe En Yeni Gelişmeleri Philips ile Konuştuk

Globalde 130, Türkiye’de ise 90 yıllı aşkın süredir zengin mirasımızla dünyanın en önde gelen küçük ev aletleri şirketlerinden biri olma gücümüzü; geleceği hayal etmemize ve ilham veren teknolojiler tasarlamamıza borçluyuz. Bu yaratıcı ruhumuzun en temelinde ise insanların hayatlarını kolaylaştırmak ve gezegenimize sahip çıkmak yer alıyor. Tüketicilerimizin evdeki hayatlarını yeniden şekillendirecek teknolojilerimizi, doğa dostu ürünlerimizi büyük bir tutkuyla tasarlıyor, üretiyor ve tüketicilerimize yepyeni deneyimler sunuyoruz.

Türkiye’de yolculuğumuzun başladığı ilk günden bu yana bir asra yakın süredir Philips’i hep genç, dinamik tutmaya çalışıyor; bugünden öte geleceğin teknolojilerine odaklanıyor, hep daha yeniyi arıyoruz. Sürdürülebilirliği merkeze alan inovatif teknolojilerimizle tüketicilerimizin hayatını kolaylaştırıyoruz. Sektörümüzdeki pazar ve tüketici trendlerine baktığımızda ise yeni nesil teknolojilerin, dijital dönüşümün, iyi yaşam ve sürdürülebilirlik konusunun oldukça ön plana çıktığını görüyoruz.

Ev Aletleri Sektöründe En Yeni Gelişmeleri Philips ile Konuştuk

Türkiye’nin lider küçük ev aletleri markası olarak, yeni nesil teknolojilerde sektörümüze öncülük ediyoruz. Tüketicilerimizin hayatlarına ilham veren birçok teknolojiyi ilk defa tüketicilerimizle buluşturarak; tüketicilerimizin evlerindeki hayatlarını yeniden şekillendiriyoruz. Mutfakta tüketicilerimizin lezzetli, sağlıklı ve pratik yiyecekler yapmalarına imkan veren Airfryer’in sahip olduğu Smart Sensing teknolojisi ile dünyada bir ilke imza attık. Smart Sensing teknolojimiz, mükemmel yemekler için süreyi ve sıcaklığı otomatik olarak ayarlama imkanı ile mutfakta yepyeni bir deneyim sunuyor.

Dijital dönüşüm noktasında ise tüketicilerimize Philips deneyimi sunmak en büyük önceliğimiz… Tüketicilerimizin pandemi ile birlikte hızla evrimleşen dijitalleşme yolculuğunu akıllı uygulamalarımız, e-ticaret aktivasyonlarımız ve dijital içeriklerimiz ile destekledik. Örneğin; tüketicilerimizin mutfaktaki en büyük yardımcısı olan Airfryer’ın NutriU akıllı uygulaması tüketicilerimize ilham veren tarifler keşfetmenin en pratik yolunu sunuyor. İnsanların içlerindeki şefi ortaya çıkaran NutriU’da yüzlerce farklı lezzetli ve sağlıklı yemek tarifi bulunuyor. NutriU uygulamamız globalde 1 milyon, Türkiye’de ise 145 bin kişi tarafından aktif olarak kullanılıyor. NutriU indirilme oranlarına baktığımızda ise; Türkiye’nin globalde lider olduğunu görüyoruz. Clean Home + akıllı uygulamamız ise tüketicilerimize evlerinin hava kalitesini gerçek zamanlı olarak ölçe ve hava temizleme cihazına uzaktan da erişimi sağlayarak büyük bir kolaylık ve güven sağlıyor.

Ev Aletleri Sektöründe En Yeni Gelişmeleri Philips ile Konuştuk

İlham veren teknolojilerimizi tasarlarken, sürdürülebilirlik konusunu işimizin merkezinde konumlandırıyoruz. Philips Ev Aletleri olarak dünyada pozitif etki yaratmak amacıyla, zengin mirasımızı ve teknoloji gücümüzü de arkamıza alarak çok uzun yıllardır yatırım yapıyoruz. Sürdürülebilirlik alanındaki çalışmalarımıza 1990 yılında başladık. Sürdürülebilirlik yolculuğunu hızlandırmanın ve güçlendirmenin en etkili yolu stratejiye entegre edilmesi olduğuna inanıyoruz. Bu kapsamda, sürdürülebilirlik stratejimizi hayata geçirdik. Birleşmiş Milletler’in Kalkınma Amaçları ile uyumlu stratejimizin temelinde; “döngüsel ekonomi, iklim değişikliği ve toplumsal etki” yer alıyor.

Yeni jenerasyonun en çok tercih ettiği ev aletleri arasında neler var?

Ev Aletleri Sektöründe En Yeni Gelişmeleri Philips ile Konuştuk

Günümüzde dünya nüfusunun yaklaşık %26’ünü Z kuşağı, %22’sini Alfa kuşağı, %21’ini Milenyum kuşağı, %18’ini X kuşağı oluşturuyor. Dijital yerli olarak tanımladığımız Z, Alfa ve Milenyum kuşağının sürdürülebilirlik farkındalığı oldukça yüksek… Yeni jenerasyon, daha düşük karbon emisyonunun gerçekleştiği bir dünya talep ediyor. Tüketicilerin %65’i iklim değişikliğinden endişe duyuyor. %67’si ise çevrenin korunmasına olumlu etki edecek şekilde günlük tercih ve davranışlarını belirlediğini belirtiyor. Tüketicilerin %57’si tercihleri ve davranışlarının dünya üzerinde bir etkisinin olduğunu hissediyorlar.

Ev Aletleri Sektöründe En Yeni Gelişmeleri Philips ile Konuştuk

Yeni jenerasyonun daha yalın, doğa dostu, sürdürülebilir ürün ve servisleri tercih ettiklerini biliyoruz. Satınalma tercihlerinin gezegenimize olan etkisinin yanı sıra günlük hayatlarında da kendilerine zaman ayırmalarına olanak sağlayacak üstün teknolojiye sahip ve pratik ürünleri tercih ediyorlar. Philips Ev Aletleri olarak faaliyet gösterdiğimiz 5 kategori arasında; mutfakta sağlıklı, lezzetli ve pratik yiyecekler yapmalarını sağlayan Airfryer’ın, evde kendilerinin baristaları olmalarına imkan sağlayan espresso serimiz Latte&Go’nun, her gün kendilerini kıyafetleri ile özgürce ifade edebilmelerine olanak sağlayan Buharlı Düzleştiricilerin ve evde yepyeni bir temizlik anlayışı sunan, tek harekette silme ve süpürme özelliğine sahip Aqua Plus kablosuz dik süpürgenin daha çok tercih edildiğini görüyoruz.

Dünyayla kıyasladığınızda Türkiye ev aletleri sektörünü nasıl yorumlarsınız?

Ev Aletleri Sektöründe En Yeni Gelişmeleri Philips ile Konuştuk

Geçtiğimiz son 2.5 yılda pandeminin etkisiyle birlikte turizm, seyahat, yeme&içme ve eğlence sektörlerinde önemli bir gerileme yaşanırken; sağlık, ev ve kişisel bakım, iletişim teknolojileri ise oldukça hızlı bir şekilde ivme kazandı.

2022 global tüketici tercihleri araştırmalarına baktığımızda ise tüketicilerin genel olarak dijital ve “ev merkezli” bir hayat tarzına geçiş yaptığını söyleyebiliriz. Araştırmada ortaya çıkan sonuçlar kapsamında, tüketicilerin %74’ü günlük yaşamlarında işlerini kolaylaştırmak için teknolojiyi kullanıyor. %53’ü tam veya kısmi olarak evden çalışıyor. Tüketici davranışlarının ve alışkanlıklarının çok hızlı değiştiği bu dönemde, küçük ev aletleri sektöründe çift haneli büyüme yakalandı. Sektörümüze global ölçekte baktığımızda; 2021 yılında %7 büyüme görüyoruz. Türkiye’de ise 2021’deki sektörel büyüme 2020’ye göre %26.

Sektörel büyümenin Türkiye’de globale göre daha fazla olmasının ana nedeni; evlerimizdeki inovatif teknolojilerin öneminin çok daha iyi anlaşıldığını düşünüyorum. Biz de yatırımlarımız ile hayatın farklı alanlarında ürünlerimizin sunduğu katma değeri kesintisiz anlatmaya calısıyoruz. Bu kapsamda marka tercih edilirliği noktasında Türkiye’nin 1 numaralı kücük ev markasıyız.

Philips, ürünlerinde yenilikçi çözümler üreterek farklı teknolojiler kullanıyor… Peki, kullanılan bu teknolojilerden bahseder misiniz?

Ev Aletleri Sektöründe En Yeni Gelişmeleri Philips ile Konuştuk

Evimizin kalbi olarak nitelendirdiğimiz mutfakta, tüketicilerimizin lezzetli, sağlıklı ve pratik yiyecekler yapmalarına imkan veren ürünler sunuyoruz. Dünyada bir ilke imza atan Airfryer XXL’taki Smart Sensing teknolojimiz, mükemmel yemekler için süreyi ve sıcaklığı otomatik olarak ayarlama imkanı ile mutfakta yepyeni bir deneyim sunuyor. Türkiye’nin ve dünyanın 1 numaralı airfryer markası olarak, mutfak kategorisindeki pazarda oldukça güçlü bir konuma sahibiz. Philips olarak pazarı oluşturmaktan ve geliştirmekten gurur duyuyoruz.

Zahmetsiz ve hızlı ütüleme çözümüne sahip ürünlerimiz ile tüketicilerimizin her gün kendilerini kıyafetleri ile özgürce ifade edebilmelerine imkân tanıyoruz. Tüketicilerimizin en büyük endişesine cevap veren ve sektörümüzde çığır açan OptimalTEMP teknolojimiz sayesinde ütülenebilen tüm kumaşlarda sıfır yanma riski garanti ediyoruz. Entegre bir kamera ve yapay zeka kullanarak kumaş algılama özelliğine sahip Active Sense teknolojimiz ise; mükemmel sonuçlar sunan zahmetsiz bir ütü deneyimi sunuyor. Türkiye’nin 1 numaralı ütü markası olarak, kategoriye liderlik ediyoruz.

Ev Aletleri Sektöründe En Yeni Gelişmeleri Philips ile Konuştuk

Evlerimizdeki temizlik anlayışına yeni bir boyut katan yüksek performanslı süpürgelerimizle tüketicilerimizin zemin temizliğini dert etmeden aile ve dostlarıyla birlikte olmanın keyfini çıkartmalarını önemsiyoruz. Süpürge kategorimizdeki PowerCyclone 10 teknolojimiz ise; yüksek performansı sayesinde Türkiye’deki en yüksek emiş gücüne sahip. Türkiye’nin 1 numaralı torbasız süpürge markası olarak, uzun yıllardır bu pazarın lideriyiz. 2021 yılında ise tüketicilerimizle SpeedPro Max Aqua Plus’ı buluşturduk. Benzersiz Aqua başlığı sayesinde hem süpürme hem silme işlemini tek harekette gerçekleştiren SpeedPro Max Aqua Plus ile tüketicilerimize yepyeni bir temizlik deneyimi sunuyoruz.

Gününün büyük bir bölümünü evde geçiren insanların evdeki keyif anlarına keyif katmak amacı filtre kahve ve otomatik espresso makinelerimizi tüketicilerimizle buluşturuyoruz. Philips’in hayatı kolaylaştıran ve ilham veren teknolojileri ile insanlara evde kendilerinin baristalarıolmalarına, mutfakta yaratıcılıklarını göstermelerine yardımcı oluyor. Türkiye’nin 1 numaralı espresso kahve makinesi markası olarak, Latte & Go serimiz ile güzel bir büyüme ivmesi yakaladık.

Ev Aletleri Sektöründe En Yeni Gelişmeleri Philips ile Konuştuk

2021 yılında ilk defa hava temizleme kategorimizi Türk tüketicisiyle tanıştırdık. Hava temizleme kategorimizdeki Aera Sense teknolojisi ise; havadaki virüs, bakteri, alerjen ve aerosollerin %99,7’sini temizleyerek tüketicilerimizin hayat kalitesini artırıyor, daha mutlu ve sağlıklı bir ortam sunuyor. Philips Hava Temizleyeciler insanların kendilerini, sevdiklerini virüslerden ve aerosollerden korumasına, evcil hayvan alerjilerinin yok olmasına, iç mekanlardaki kirletici maddelerin evden uzaklaşmasına, mevsimsel polen kaynaklı her türlü alerjenin azalmasına, evlerde tozsuz bir hava kalitesi deneyimlenmesine ve mutfaktaki tüm kokuların yok olmasına imkan sağlıyor.

Philips Ev Aletleri olarak, önümüzdeki dönemde de odağımıza tüketicilerimizi alarak, tüketici yolculuğunun her adımında onların yanında yer alacak ilham veren çalışmalara devam edeceğiz.

OGGUSTO
OGGUSTO Tüm Yazıları