preloader

Afyonkarahisar'ın En İyi Mekanları

07.03.2021
Afyonkarahisar'ın En İyi Mekanları

Yazı Boyutu:

Afyon sahip olduğu bir çok yöresel ve doğal özellik ile oldukça ilginç bir bölge. Hatta geçtiğimiz senelerde UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı’na dahil edildi. Şehir hakkında bilgi sahibi olabileceğiniz her şeyi bu yazımızda topladık.

Hem Ege hem de İç Anadolu sayabileceğimiz Afyon, konumuyla olduğu kadar mutfağı, bereketli toprağı ve yöre insanıyla da özel ve oldukça kendine has bir yer. Yakın zamanda hızla gelişen termal turizmin etkisi ile şehir daha fazla tanınmaya başlandı. Afyon bu gelişmelerin ışığında mutlaka uğranılması gereken şehirlerden biri oldu.

Şehir Merkezi

Afyonkarahisar'ın En İyi Mekanları

Merkezinde birbiri ardına sıralanan ahşap konakları, tarihi camileriyle çarpık kentleşmeden çok eski zaman kent görünümünden fazla uzaklaşmadıklarını görmek oldukça hoş. Turistik şehirlerde aşina olduğumuz fazla modernleşen yapılar Afyon merkezinde yok, keçecilerin, kalaycıların, tarihi bedesten içindeki çeyizcilerin dükkânları yerli yerinde durmakta. Büyük Afyonkarahisar Kalesi bütün muhteşemliğini meydandaki anıtın arkasında yükselirken görmek mümkün. Volkanik bir kaya kütlesine yapılmış olan kale, 226 metre yüksekliğe sahip.

Afyonkarahisar'ın En İyi Mekanları

Afyon’da sık sık camiler ve çeşmeler görebilirsiniz, bunlar şehrin birer simgeleri olmuş adeta. Farklı bir sokağa girdiğinizde ya bir cami ya da bir çeşme görmeniz muhtemel. Şehirin ortasında yer alan tarihi Afyon Kale’ye giden yolu çıkmak ne kadar zor olsada ziyaret etmelisiniz. Şehrin meydanında kumda kahve içmek isterseniz Kerem isminde olan bu şirin kahvecide içebilirsiniz. Bir yandan kahvenizi içerken bir yandan da şehir merkezinin canlı sokaklarını izleme imkanı bulabilirsiniz.

İkbal Lokantası

Afyonkarahisar'ın En İyi Mekanları

Afyon yemeklerinin en bilinen noktası İkbal Lokantası. İkbal Lokantası’nın tarihi Afyon’da dışarıda yemek yemenin pek olmadığı zamanlar olan 1920’lere uzanıyor. Aşçılığı Yıldız Sarayı’nda öğrenen Salim Usta, küçük bir restoran açıyor ve adını Zümrüt koyuyor. 1934’te Afyon’a gelen Atatürk’e yemek pişirmesi için çağrılıyor. Salim Usta’nın yemeklerini oldukça beğenen Atatürk, dükkânın ismini bahtı açık anlamında olan ikbal olarak değiştirmesini istiyor. Bundan sonrasını ise anlatmaya pek de gerek kalmıyor. İkbal uzun yıllardır herkesin Afyon’la ilgili bildiği en iyi mekanlardan.

Daha önce Afyon dışında bir İkbal şubesinde yedikleriniz Afyon’da bulunan şubesiyle pek de kıyaslanamaz. Tandırdan sucuğa ve ekmek kadayıfına kadar tattığınız her şey bambaşka bir lezzette. Yıldız Sarayı’ndan gelmiş olan eski aynalar girişin iki yanına asılmış. Tertemiz ve pırıl pırıl olan örnek bir lokanta. Günümüzde bu lokantayı işleten kişi, ailenin üçüncü kuşağından olan Mehmet Pancar. Mehmet Bey, Afyon lezzetlerine oldukça hakim. Aklınızdaki her şeyi kendisine sorarak öğrenebilirsiniz. Dana tandır, kuzu tandır, çoban kavurma, patlıcan kebap her gün satışı tükenen lezzetlerden. Patlıcan böreği, kadınbudu köfte gibi sevilen ev yemekleri ise belirli günlerde çıkarılıyor.

(Millet Cad. Uzun Çarşı No: 21; 02722151205)

Afyon’da Ekmek Kadayıfı ve Kaymak

Afyonkarahisar'ın En İyi Mekanları

Geleneksel, basit ama bir o kadar da lezzetli olan ekmek kadayıfını tatmayan yoktur. Afyon’da yapılanlar daha önce yediklerinizle karşılaştıramayacağınız bir lezzete sahip. Elbette buradaki en önemli etkenlerden biri ise taze kaymak. Afyon kaymağı, sadece bu özel tatlıda kullanılmıyor, pek çok diğer tatlı ve yemeklerde dahil kullanılıyor. Kaymak Akçın köyünden, Varlı kardeşlerin üretimi ile yapılıyor. Ailenin 300’e yakın mandası bulunuyor. Manda bakımı oldukça zor, mutlaka su ve çamur oluyor. Sahibinden başkasına süt sağdırmıyor.

Afyonkarahisar'ın En İyi Mekanları

Afyon, eskiden manda yetiştirmek için en uygun bölgelerden biriyken şehir merkezinde mandalar beslenir ve kaymak yapılırmış. Bugünlerde su ve çamur bulmak oldukça zor bir iş. Ancak birkaç köy üretim yapmakta. Varlı üretim tesisi yüzde 30-40 oranında manda sütü kullanabiliyor. Afyon Kocatepe Üniversitesi belirli ortaklıklar ve girişimler yürüterek manda yetiştiriciliği ve korunması konuları ile yakından ilgileniyor. Üniversiteden yüzde yüz manda kaymağına ulaşılabiliyor. Ancak bu uğraşı ve geleneği Afyon’da korumak ve yaşatmak konusunda yapılanlar oldukça yetersiz. Afyon’da camız denilen manda günde 6 kilo kadar süt verebiliyor. İlk sağılan süt güğümlerde 80-90 derecelere gelene dek pişiriliyor ve dinlendirilmeye bırakılıyor. Akşam sağılan süt kaymaklanan ilk süte katılıyor ve güğümlere alınarak tekrar pişiriliyor. Tekrar yaklaşık 12 saat dinlendirdikten sonra soğuk dolaba konuluyor. Afyon kışın oldukça soğuk olduğundan buzdolabına koymaya ihtiyaç duyulmuyor. İğne yardımı ile kaymağın kenarları deliniyor, sonra içindeki kaymak eşit dilimler ile tabaklara konuluyor.

Hidayet Abi’nin Yeri

Afyonkarahisar'ın En İyi Mekanları

Afyon’da ekmek kadayıfı denilince akıllara, ekmek kadayıfının meşhur olmasını sağlayan Hidayet Korkmaz geliyor. Baba mesleğini sürdürürken kendi kadayıfını ve kendi kaymağını üreterek geleneği sürdüren Hidayet Korkmaz 80 yaşında. Günümüzde dükkanı torunları işletse de hala dükkana geliyor Hidayet Bey. Süt kaymağı tabaklarının dizilişi ile bizlere geçmişten bir parça sunuyor adeta. Hidayet Korkmaz kadayıfları yapmayı bıraktığından beri lezzet aynı olmasa da talep oldukça fazla.

(Dairecep Mah. Birlik Cad. No: 2/A, Afyonkarahisar; 02722153934)

Kadayıfta Şerbet Ayarı Mühim

Kadayıf satan her bir dükkânda kimin kadayıfı ve kaymağı yaptığı önemli bir unsur aslında. Yıllar boyunca gelişen el lezzeti şerbetin ve ekmeğin tadını tabii ki etkiliyor. Şerbet için kullanılan şeker miktarı pek değişmiyor ancak bazı şerbetler daha yoğun kıvamda bazıları ise daha az yoğun bir kıvama sahip oluyor. Maalesef şerbetlerinde gerçek şeker yerine glikoz kullananlar da var. Aslında son derece ilginç olan şey ise ekmek kadayıfının kuru hali İstanbul’dan Afyon’a geliyor. Afyon’da ekmek kadayıfı üreten büyük bir çoğunluk aynı üreticiden alım yapıyor. Hidayet Korkmaz; ‘‘Ekmek kadayıfı padişah zamanından kalmadır’’ diyor. Ekmekler ziyan olmasın diye yapıldığını bildiğimiz bu tatlının öyle olmadığını savunuyor. Yahudi kültüründen kalan bir tatlı olduğunu ekliyor. Afyon’ denilince akıllara ekmek kadayıfı kadar vişneleri de geliyor. Vişneli ekmek kadayıfı da bu iki harika lezzetin buluşması ile oluşuyor. Doğal ve herhangi bir katkı malzemesi üretmeyen, vişneli kadayıfını İkbal’de tatmak mümkün ancak klasik ekmek kadayıfının yanında pek bir farklılığı kalmıyor.

Aşçı Bacaksız

Afyonkarahisar'ın En İyi Mekanları

Merkezin en bilinen ve eski restoranlarında biri olan Aşçı Bacaksız’ın yerinde ekmek kadayıfı yemeden geri dönmeyin. Nostaljik bir havası olan bu dükkan nadir bulunan mekanlardan biri. İç mekanı oldukça geleneksek olan bu yerde, yüksek tavanlı iç mekanı, eski ahşap sandalyeleri, duvarda asılmış olan birbirinden farklı antika aynalar, fotoğraflar bulunuyor. Boyu kısa olduğu için Aşçı bacaksız lakabını almış. Şimdilerde ise işletmenin başında oğlu ve torunu var. Baba Ahmet Madenci ailesinden öğrendiği el ölçüleriyle kuzu kebabı ve ekmek kadayıfı yapıyor. 1850’lerden günümüze mesleği sürdüren bu dükkanda kebabın her bir aşaması tek bir kişi ile yapılıyor. Et bir gün dinlendiriliyor, dinlenme işleminden sonra parçalanıyor ve ardından kemikli kısmı alta yağlı kaburga kısmı üste gelecek şekilde dizilerek tandırda uzun bir süreçte pişiriliyorlar. Aşçı bacaksızın ünlenmesi rahmetlinin aksiliği diye anlatılmakta. Selam vermeyen kişiyi dükkândan içeri sokmaz, eti yağsız isteyene et vermezmiş. Ekmek kadayıfları, köyden gelen özel kaymak ile harika bir lezzet haline geliyor.

(Karaman Mah. Yeni Saraçlar Çarşısı No:6; 02722152097)

Afyon’da Kahvaltı ve Öğle Yemeği Mekanları

Salim Usta

Afyonkarahisar'ın En İyi Mekanları

Afyon kahvaltılarının bilinen iki favorisi bulunuyor, bunlar; keşke ve tandır çorba. Bazı bölgelerde keşkek dövülürken içine kaymak da konuluyor. Kaliteli bir keşkek yemek için İkbal’in çapraz sokağından içeri girip öğlen saatlerinde oldukça kabalık olan Salim Usta’ya gidebilirsiniz. Bu işletmenin sahibi Salim Pancar, İkbal’in sahibi Salim Usta’nın torunu oluyor aynı zamanda. Salim Bey eskiden İkbal Otellerinin mutfaklarının başında çalışıyormuş. Eşi Şefika Pancar ile beraber kendi işlerini kurmak istemiş ve kendilerine ait ayrı bir dükkan açmışlar. Dükkana girdiğinizde, yaptıkları işi gönülden ve oldukça severek yaptıklarını görüp hayran kalıyorsunuz. Bu mekanda tercih edebileceğiniz bir üst katı da bulunuyor. Alt katta günlük çıkan yemeklerin servis edildiği tezgahın önünde de yerinizi alabiliyorsunuz. Mekan oldukça kalabalık olabiliyor. Bilindiği gibi saat 15.00 sonrasında esnaf lokantalarında neredeyse hiç yemek kalmamış oluyor. Nohutlu patlıcan musakkası ve patlıcan kebabı es geçilmemesi gereken lezzetlerden. Keşkek yapımı için buğdaylar ıslatılıp mahallede bulunan kara fırında bütün gece pişiriliyor. Sonrasında et suyu eklenerek tahta kaşık ile dövülüyor. Bu lokantayı farklı kılan şey ise her yemek kemik ve et suyu ile hazırlanıyor.

(Basın Cad. Zulalı Çıkmazı; 02722132014)

Kıymetlimiz Haşhaş

Afyonkarahisar'ın En İyi Mekanları

Afyon’nun ismi, özel afyon maddesinden gelmekte. Haşhaş tohumundan üretilen afyonun yatıştıcı özelliği bulunmakta ve haşhaş Afyon’un iyi olduğu üretim alanlarından sadece bir tanesi. Siyahı renklisinin yanında sarı ve beyaz haşhaş da oldukça talep görüyor. Haşhaş satanların bir arada olduğu sokak çarşının hemen arkasında kalıyor. Burada Camcıoğlu markası bu dükkanlardan güvenerek alışveriş yapabileceğiniz yerlerden. Afyon’da nerdeyse her köyde haşhaş yetiştiriliyor. Köylüler ayrıştırdıkları haşhaşın kabuklarını tarım ofislerine vermekte. Geriye kanlan taneleri ise gıda sektöründe kullanılması için dükkanlara satılmakta. Haşhaş öğütülerek elde edilen haşhaş ezmesi ise oldukça ünlü.

Afyonkarahisar'ın En İyi Mekanları

Bölgedeki meşhur haşhaşlı lezzetleri tadabileceğiniz yerlerden bir tanesi ise Kayra Börek. Oldukça doyurucu olan bükme içine soğan ve mercimek konularak şekil veriliyor. Ekşi mayalı hamurdan yapılanı talep görmekte. Haşhaşın en çok kullanıldığı hamurlardan biri de katmer. Haşhaşlı katmer için arasına haşhaş sürülen katmer hamuru bir gün bekletildikten sonra ertesi gün pişiriliyor.

(Dumlupınar Mah. Kadınana Cad. No:73; 02722144440)

Afyon Lokumu Nereden Alınır?

Afyonkarahisar'ın En İyi Mekanları

Afyon’un meşhur tatlarından bir diğeri de tabii ki kaymaklı lokum. Uzun çarşıda birçok lokumcu bulunuyor. İlklerden olan Altınay, işlerde oldukça başarılı ve oldukça fazala yeni çeşit üreten İkbal hepsi burada bulunuyor. Afyon lokumunun oldukça meşakkatli ve ustalık isteyen bir yapım aşaması bulunuyor . Lokum henüz sıcakken yufka şeklinde açılıyor ve içine kaymak sürülüp yuvarlanarak şekil veriliyor. İkbal’in içi ve dışı çikolata kaplı, güllü, narlı gibi birbirinden farklı pek çok seçeneği bulunuyor. Klasik kaymaklı cevizli olan lokumlar en çok tercih edilenlerde birinci sırada yer alıyor.

Nur Lokantası

Afyonkarahisar'ın En İyi Mekanları

Nur Lokantası’nda sadece iki çeşit yemek sunuluyor; işkembe çorbası ve kömürde ızgara köfte. Bu iki lezzet Afyonluların vazgeçilmezi olmuş adeta. Bol şekerli yoğun tadı olan kaymaklı ekmek kadayıfları ise oldukça meşhur. Servis konusunda da diğer mekanlardan oldukça farklı, kaymak ekmeğin arasında servis ediliyor.

(Burmalı Mah, 23 Sok. 9/A; 02722153335)

Afyon’da Nerede Kalınır?

Yemekten Yorgun Düşenlere

Afyonkarahisar'ın En İyi Mekanları

Geçirdiğiniz günün bütün yorgunluğunu atmak için ideal bir adres İkbal Termal Otel ve Spa‘yı tercih edebilirsiniz. Bildiğiniz üzere Afyonkarahisar termal turizmin başkenti. Jeotermal kaynakların yoğunluğu ve tedavi etkisi sayesinde Türkiye’nin dört bir yanından şifa arayanları ve dinlenmek isteyenleri ağırlıyor. Ulaşım, konaklama ve kür tedavi gibi farklı alanlarda Afyonkarahisar birçok avantaja sahip. İkbal tesisleri termal tedavi için aklınıza gelen her türlü imkanı bulabileceğiniz bir yer. Havuzlarında bulunan termal su oldukça sıcak, derecesi yaklaşık 40 derece civarında. Tesisin spa bölümündeki hamam, masaj gibi hizmetlerden de faydalanmanız mümkün.

BUNLARI UNUTMAYIN!

Patates almadan ve patates kızartması yemeden buradan ayrılmayın. Afyonkarahisar patates yetiştiriciliği ile ünlü bir şehir. Özellikle Şuhut bölgesinden gelen agira patatesleri en iyilerden

Frig Vadisi’nde bulunan kaya yerleşimlerini kapsamlı bir rehber harita ile mutlaka gezerken muazzam manzaraların keyfini çıkarabilirsiniz.

Afyon, artık sadece yol üstü bir rotadan daha fazlası oldu. Jeotermal turizmi ile bilinirliğini her geçen gün arttırıyor. Sandıklı, İhsaniye ve Bolvadin gibi termal sularıyla meşhur ilçelerini de ziyaret edebilirsiniz.

Bonus

Afyonkarahisar’da nereden alışveriş yapılır?

Camcıoğlu Fakıpaşa Mah. Yaş Hali Sok. No: 7; 0272 215 11 85

İkbal Sucukları Millet Cad. Uzun Çarşı No 12 / A 0272 215 13 60; ikbal.com

İkbal Şekerleme Millet Cad. Uzun Çarşı No 10/A 0272 215 13 49; ikbalsekerleme.com

OGGUSTO
OGGUSTO Tüm Yazıları