preloader

Afyonkarahisar'ın En İyi Mekanları

18.01.2024
Afyonkarahisar'ın En İyi Mekanları

Yazı Boyutu:

Ege Bölgesi’nin iç kesiminde, İç Anadolu Bölgesi’nin sınırında konumlanan Afyonkarahisar hem Egeli hem de İç Anadolulu sayılır. Ünü sınırlarını aşan mutfağı ise her iki bölgenin inceliklerini taşır. Gelin hep birlikte bu güzel ilimizin lezzet duraklarını keşfedelim.

Afyonkarahisar dillere destan sucuğu, yoğun kıvamlı nefis manda kaymağı, yumuşacık kaymaklı lokumu, haşhaş ezmeli hamur işleri, ağızda dağılan etleri, keşkeği, yufka kullanılmadan hazırlanan patlıcan böreği ve daha nice ağız sulandıran lezzetiyle tam bir gastronomi şehri. Şifalı sularıyla kaplıca turizmi denilince akla ilk gelen şehirlerden biri olan Afyonkarahisar, aynı zamanda kartal yuvası gibi şehre tepeden bakan kalesi, asırlık camileri ve medreseleri, yöresel ürünlerin yan yana sıralandığı Uzun Çarşı’sı ve tarihi konaklarıyla da keşfedilecek pek çok değeri olan bir coğrafya.

Evliya Çelebi Afyonkarahisar’ı ‘Bu şehir münevver ve ruhani bir şehirdir. İnsan bu şehre girince kalbi, gözü açılır, bağ ve bahçelerinde gamı dağılır, canına can gelir’ cümleleriyle tasvir etmiş. Çoğu zaman Akdeniz’e yapılan kara yolculuğunda sadece kısa bir mola verilip ayaküstü bir şeyler atıştırılan bir şehir olarak algılansa da Afyonkarahisar’ın ziyaretçilerine sunacak çok şeyi var. Buraya yolunuz düştüğünde kültürel zenginliklerinin yanı sıra mutfağını da keşfetmeyi unutmayın!

Afyon’un En İyi Restoranları

İkbal Lokantası

Afyonkarahisar'ın En İyi Mekanları
Afyonkarahisar'ın En İyi Mekanları

Zengin Afyonkarahisar mutfağının baştan çıkarıcı lezzetlerini sunan İkbal Lokantası’nın hoş bir öyküsü var. Lokantanın kurucusu Salim Usta aşçılığı Yıldız Sarayı’nda öğrenip 1922 yılında Afyonkarahisar’da Zümrüt adında küçük bir yer açmış. Kısa sürede lezzetli tencere yemekleriyle adını duyurunca 1934 yılında Afyon’u ziyaret eden Atatürk’e yemek yapması için çağırılmış. Yemeklerini çok beğenen Atatürk, lokantanın adını ‘bahtı açık’ anlamına gelen İkbal olarak değiştirmesini öğütlemiş. Salim Usta da tabelayı hemen yenileyip İkbal yazdırmış. İkbal Lokantası yıllardır nefis yemekleriyle Afyonkarahisar’ın en sevilen mekanları arasında. Burada pastırmalı kuru fasulyeden tandıra, sucuk dönerden ekmek kadayıfına birbirinden leziz yiyecekler tadabilirsiniz. Salim Usta’nın Yıldız Sarayı’ndan getirdiği aynaları da görebileceğiniz lokantayı Afyonkarahisar seyahatlerinde uğranması gereken en önemli lezzet duraklarından biri olarak not almayı unutmayın.

Burmalı Millet Cad. Uzun Çarşı No:21 Afyonkarahisar

Aşçı Bacaksız

Şehrin tam merkezinde konumlanan Aşçı Bacaksız da İkbal Lokantası gibi öyküsü olan bir lokanta. 1850’lerden bu yana açık olan Aşçı Bacaksız, Afyonkarahisar’ın en eskilerinden. Lokantanın kurucusu Yağcıoğlu Mustafa ilk mekânını Meyhaneciler Sokağı’nda açmış. İşi devralan oğlu Ahmet Madenci biraz kısa boyluymuş ve lokantanın adı zamanla Aşçı Bacaksız olarak anılmaya başlanmış. 1938 yılında bugünkü yerlerine geçmişler. Ailenin üçüncü kuşağı olan Kadir Madenci tatlı sert tavırlarıyla bilinir, selam vermeden dükkana gireni içeri almaz, eti yağsız isteyene kızarmış. Bugün lokanta ailenin dördüncü kuşağından Ahmet Madenci ve oğlu tarafından işletiliyor. Buranın alametifarikası kuzu kebabı. İlk günden bu yana aynı reçeteyle hazırlanan kuzu kebabı 3-4 saatte kendi yağında ağır ağır pişiyor.

Yaz aylarında tadını hafifletmek için biraz ayçiçek yağı ekliyorlar. Etin suyuna bandırılmış pide ve pilavla servis edilen bu lezzetin tadını tarif etmek mümkün değil. Mutlaka tatmalısınız. Lokantanın menüsünde sadece kuzu kebabı ve kaymaklı ekmek kadayıfı bulunuyor. Bu nefis tadın üzerine yiyeceğiniz kadayıf da tam kıvamında.

Karaman Mah. Yeni Saraçlar Çarşısı Sok. No:59/A Afyonkarahisar

Salim Usta

Afyonkarahisar'ın En İyi Mekanları
Afyonkarahisar'ın En İyi Mekanları

Zülbiye kebabı, keşkek, nohutlu patlıcan musakkası, işkembe çorbası, mevsim sebzeleriyle yapılan acılı tava, kuru fasulye pilav, kuzu tandır… Ağız sulandıran yemekleriyle 1934 yılından bu yana kuşaktan kuşağa aktarılan tarihi bir esnaf lokantası Salim Usta. Afyonkarahisar’ın geleneksel yemeklerini usulünce yapan mekân, şehrin en sevilen lokantalarından biri. İkbal Lokantası’nın kurucusu Salim Usta’nın ailesinden gelen Salim Pancar’ın açtığı mekanda ne yerseniz yiyin memnun kalacaksınız. Yemeğinizin ardından kaymaklı ekmek kadayıfı ve incir tatlısı sipariş etmeyi de unutmayın.

Millet Cad. Uzun Çarşı Geçidi, No:27/A Afyonkarahisar

Musakka

Afyonkarahisar mutfağından en lezzetli yemekleri tadabileceğiniz mekânlardan bir diğeri ise Musakka. Lokantanın sahibi Ayşe Safkurşun anneannesi ve annesinin tariflerini orijinalliğini hiç bozmadan sunmayı ilke edinmiş bir girişimci. Burada tüm yemekler bakır tencere ve çömleklerde hazırlıyor, odun ateşinde pişiriliyor. Bulgur, buğday, un ve baharatlarla hazırlanan göce köftesi, incik haşlama, bamya, keşkek, Afyonkarahisar kebabı, karışık ızgara, etli yaprak sarması lokantanın en sevilen lezzetleri. Lokantanın bir de patlıcan böreği var ki tatmadan Afyonkarahisar’dan ayrılmayın. Afyonkarahisar’da patlıcan böreği yufka kullanılmadan yapılıyor. Patlıcan, peynir, kıyma ve soğanla hazırlanan karışım tepsiye yayılıyor. Üzerine yumurta sarısı sürülüp fırında pişiriliyor.

Burmalı Mah. Basın Cad. No:10 Afyonkarahisar

Afyonkarahisar'ın En İyi Mekanları

Nur Lokantası

Afyonkarahisar'ın En İyi Mekanları

1973 yılında açılan Nur Lokantası, Afyonkarahisar’ın değerli esnaf lokantalarından. Kömür ateşinde pişirdikleri köfteleriyle nam salan mekanın mercimek ve paça çorbası çok seviliyor. Keşkek ve tuzlamalarını tatmak için mekana gelenlerin sayısı da azımsanacak gibi değil. Kaymaklı ekmek kadayıfı ve fırında pişen dışı çıtır, içi yumuşacık kabak tatlısı ise mekânın sevilen tatlıları.

Burmalı Mah. 23.Sok. No:9/A Afyonkarahisar

Köfteci İrfan

Afyonkarahisar'ın En İyi Mekanları

Dede mesleği olan köfteciliği oğullarıyla birlikte devam ettiren İrfan Arpaözü’nün kendi küçük, lezzeti büyük köfteci dükkanına uğramadan Afyonkarahisar’dan ayrılmayın. Şehir merkezinde konumlanan dükkanın sokağına girdiğinizde burnunuza gelen mis gibi köfte kokusunu takip edin. Kapısından kuyruğun hiç eksik olmadığı dükkanın önündeki masalara kurulup Afyonkarahisar’ın en sevilen köftesini sipariş edin. Bol soğanlı, bol köfteli çıtır ekmeğin tadını çıkarmak için yanına da buz gibi bir ayran isteyin.

Hacı Mahmut Mah. Basın Cad. No:18 Afyonkarahisar

Görsel: Instagram

Gamze Döner

“Afyonkarahisar’da sucuk döner nerede yiyelim?” diye sorarsanız, pek çok kişi size Gamze Döner’i tavsiye edecektir. Et ya da tavuk dönerleri de var ama Afyonkarahisar’a geldiyseniz sucuk dönerinden mutlaka tatmalısınız. Burası sucuk döneri en iyi yapan yerlerden biri. Döneri incecik kesip ekmek arası, dürüm ya da İskender kebap olarak sunuyorlar. Bol köpüklü ayranları da dönerin yanına çok yakışıyor.

Milli Egemenlik Cad. No:6 Afyonkarahisar

Afyonkarahisar'ın En İyi Mekanları

Numan Usta

Afyonkarahisar'ın En İyi Mekanları
Afyonkarahisar'ın En İyi Mekanları

Dört katlı bir binada hizmet veren Numan Usta, 1992 yılında açılmış. Hiç kıyma kullanmadan sadece etle hazırlayıp odun ateşinde pişirdiği yaprak döneriyle adından söz ettiren Numan Usta da şehrin en sevilen adreslerinden. Beytiden sucuk ızgaraya, köfteden çoban kavurmaya çok çeşitli bir zengin menüleri var. Hepsinden tatmak isteyenler ‘Bize Özel Tabak’ adlı tabaklarını seçebilir. Çorba menülerinin yıldızı ise tandır çorbası.

Burmalı Mah. 22. Sokak No:10 Afyonkarahisar

Keyani Steakhouse

Afyonkarahisar'ın En İyi Mekanları

Afyon’da şık bir ortamda lezzetli yemekler yemek istiyorsanız Akrones Otel bünyesinde hizmet veren Keyani Steakhouse en keyifli ve şık seçeneklerden biri. Et seçimi konusunda çok titiz olan restoranda sadece Afyon ve çevresinde yetiştirilen hayvanların etleri kullanılıyor. Zengin bir menüleri var. T-bone steak, lokum, kuzu kafes, bonfile… Her biri lezzetli. Pazar günleri saat 10.00-13.00 arasında sundukları brunch’ları da hem gözlere hem de damaklara bayram ettiren cinsten.

Dörtyol Mah. Turgut Özal Cad. No:38

Şehrin hemen her yerinden görülen ve simgelerden biri olan Afyonkarahisar Kalesi’ne yakından bakmak için tıklayın!

Afyon’un En İyi Katmercileri

Kayra Börek

Afyonkarahisar'ın En İyi Mekanları
Afyonkarahisar'ın En İyi Mekanları

Afyonkarahisar mutfağında önemli bir yeri olan hamur işlerinin en güzel örneklerini bulabileceğiniz Kayra Börek, şehre yolu düşenlerin uğraması gereken bir lezzet durağı. Hem üretim hem de satış yeri olarak hizmet veren mekânda mercimekli ve patatesli bükme, bir tür pide olan ağzı açık mutlaka tadılması gereken lezzetler. Haşhaş ezmesiyle hazırladıkları ürünleri ise katmer, lokul ve öğme gibi birbirinden lezzetli hamur işleri. Ispanaklı tepsi böreklerine gelince, o da görüntüsüyle bile karşı koyması güç bir lezzet. Sabah kahvaltısı için uğrayacaksanız domates, salatalık, zeytin, reçel ve peynirle sunulan katmer tabağı en keyifli seçeneklerden biri.

Dumlupınar Mah. Kadınana Cad. No:73 Afyon

Afyon’un En İyi Ekmek Kadayıfçıları

Hidayet Abi’nin Yeri

Afyonkarahisar'ın En İyi Mekanları

Afyonkarahisar’da kaymak ve ekmek kadayıfı denilince akla gelen ilk mekân olan Hidayet Abi’nin Yeri, küçücük bir dükkanda hizmet veriyor. Kaymaklı ekmek kadayıfını tanıtan isimlerden biri olan Hidayet Korkmaz, torunuyla beraber hala işinin başında. Günlük manda kaymaklarıyla hazırladıkları ekmek kadayıfı yolunuzu Afyonkarahisar’a düşürtecek kadar eşsiz bir lezzet. Manda sütüyle hazırladıkları dondurmalarını da tatmalısınız.

Birlik Cad. No:2/A Afyonkarahisar

Aftat

Afyonkarahisar'ın En İyi Mekanları
Afyonkarahisar'ın En İyi Mekanları

Afyon’un en sevilen tatlıcılarından biri olan Aftat’a uğramadan şehirden ayrılmayın. 1922’de lokantacılıkla başlayan lezzet hikayesini 2004 yılından bu yana tatlıcı olarak sürdüren bir aile işletmesi burası. Ekmek kadayıfı ve kabak tatlısıyla meşhur. Bol çeşitli lokumları da birbirinden lezzetli. Ürünlerinin hiçbirinde katkı maddesi yok. Şeker pancarından elde edilen şekeri kullanıyorlar. Vişneli seçeneği de bulunan kaymaklı ekmek kadayıfları efsane. Tahinli kabak tatlılarını ve irmik helvalarına da bir şans verin, pişman olmayacaksınız.

Millet Cad. Uzun Çarşı Girişi No:1/B Afyonkarahisar

Birçok seyahatte yolcuları misafir eden Afyon’da yol üstünde tadabileceğiniz lezzetleri keşfetmek için tıklayın!

Afyon’un En İyi Lokumcuları

Altınay Şekerleme & Lokum

Afyonkarahisar'ın En İyi Mekanları

Afyonkarahisar’a gelip de kaymaklı lokumunu tatmamak, sevdiklerinize hediye olarak satın almamak olmaz. Sıcakken açılıp kaymak sürüldükten sonra şekil verilen Afyonkarahisar lokumu yumuşacık dokusuyla damaklarda lezzet fırtınaları yaratan bir nefaset. Lokum sevmeseniz bile bu lokumu tatmalısınız. Şehirde birçok yerden lokum satın alabilirsiniz. Ancak Altınay bu konuda en iyi firmalardan biri. Sadece Altınay’a özgü olan ‘Kaymak Dolması’ ise bambaşka bir lezzet. Bu özel ürünü sadece kış aylarında hava soğuduğunda bulabiliyorsunuz.

Çevreyolu Bulv. No:121/A Afyonkarahisar

Öz Taylan Yayla Şekerleme

Afyonkarahisar'ın En İyi Mekanları
Afyonkarahisar'ın En İyi Mekanları

Birbirinden leziz lokumlarıyla ünlü dükkanlardan bir diğeri Öz Taylan Yayla Şekerleme. Bol çeşitli lokumları Afyonkarahisarlılar ve şehre ziyarete gelenler tarafından çok beğeniliyor. Önünden kuyruk hiç eksilmeyen bu dükkana da uğrayıp lokumlarının tadına bakmayı sakın unutmayın.

Umurbey Mah. Dervişpaşa Cad. No:12 Afyonkarahisar

Ayşe Ece Aktürk
Ayşe Ece Aktürk Tüm Yazıları