preloader

Dünyanın En İyi Seyahat Uzmanları Favori Rotalarını Anlattı

26.07.2019
Dünyanın En İyi Seyahat Uzmanları Favori Rotalarını Anlattı

Yazı Boyutu:

Far’n Away Travel’ın kurucuları Meltem ve Levend İskit’e başarılarının sırlarını ve en vazgeçemedikleri destinasyonları sorduk.

Dünyanın En İyi Seyahat Uzmanları Favori Rotalarını Anlattı

Dünyanın en önemli lüks seyahat konferanslarından Traveller Made, bu sene Akdeniz’in gözdesi Marbella’da gerçekleşti. Toplam ciroları 2.5 milyar dolar olan Traveller Made üyeleri; Marbella’da hem lüks seyahatin geleceğini konuştular hem de 14 ayrı kategoride 2018’in en iyilerini seçtiler. Türkiye adına yaşanan gurur ise daha önce iki kez aynı ödüle aday gösterilen Far’n Away Travel’in 390 acente arasında “destinasyon bilgisi” konusunda dünyanın en iyisi seçilmesiydi. Bu arada bir ilk daha yaşandı; bir karı koca Traveller Made ödül gecesinde ilk defa birlikte sahneye çıktılar.

Bu işe ne zaman ve nasıl başladınız?

Far’n Away Travel 2006 yılında kuruldu ve o zamandan bugüne kadar da büyüyerek kişiye özel ve butik seyahatler organizasyonu alanında hizmet vermeye devam ediyor.

Dünyanın En İyi Seyahat Uzmanları Favori Rotalarını Anlattı

Sizi diğer ajanslardan farklı kılan nedir?

Kişiye özel seyahatler organize etmek ana uzmanlık alanlarımızdan ve ‘farklı’ yaptığımız işlerden birisi. Kişinin zevklerine uygun oteller, restaurantlar, gösteriler, konserler ve aktiviteler seçiyoruz. İstenilen yoğunlukta bir program hazırlıyoruz. Önce müşterimizin nasıl bir tatil hayal ettiğini anlayıp, sonra bazı tavsiyelerde bulunuyoruz. Aynı ülke için hazırladığımız programlar her seferinde farklı oluyor. Daha kısa zamanda daha çok yer görmek isteyenle, daha geniş zamanda rahat bir şekilde gezmek isteyen kişilere farklı rotalar öneriyoruz.

Kimler sizin müşteriniz?

Genelde grup turlarını tercih etmeyen, kendi temposunda ve zevkine göre gezmek isteyen, pek çok ülke gezmiş, yeni destinasyonları keşfetmek isteyen, kültür ve doğa turizmine meraklı kişiler bize geliyor. Müşterilerimiz çoğunlukla düzenli olarak bizimle gezen kişiler, yeni müşterilerimiz de tanıdıklarından referans ile gelenler.

Dünyanın En İyi Seyahat Uzmanları Favori Rotalarını Anlattı

Ön hazırlıkları nasıl yapıyorsunuz?

Kendimizi müşterinin yerine koyup, onların tercihlerine uygun şekilde programı hazırlıyoruz. Grup turlarında da aylar süren araştırmalar ve hazırlıklar sonucu rotaları belirliyoruz. Müşterilerimizin çoğunluğunu gurmeler veya yemeğe özen gösteren kişiler oluşturduğu için özellikle restaurant seçimlerine çok dikkat ediyoruz.

Sizle seyahati farklı kılan nedir?

Unutulmaz anlar yaratmak bizim uzmanlık alanımız. Tapınakta akşam yemeği, orman içinde yürüyüşten sonra bir tapınağın tepesinden güneşin doğuşunu seyretme, safaride mobil kamplarda lüks çadırlarda konaklama veya çölde yıldızların altında Bedevi gecesi gibi sıra dışı aktiviteler de hazırladığımız programlara renk katıyor. Sadece bir tur değil, bir deneyim tasarlıyoruz.

Dünyanın En İyi Seyahat Uzmanları Favori Rotalarını Anlattı

Siz ne kadar bu programların içindesiniz?

Seyahat acentasının sahipleri olarak biz de müşterilerimizle birlikte gezilerin önemli bir kısmına katılıyoruz ve her şeyin tasarlandığı gibi yürümesi için yerinde de müdahale edebiliyoruz. Tur programlarımızı detaylı araştırmalar sonucu biz oluşturuyoruz.

En Sevdikleri Destinasyonlar:

Meltem İskit: Gitmeyi en sevdiğim 5 destinasyon Kenya, Patagonya, Bhutan, Kolombiya, Uganda.

Kenya’ya gitmeyi çok seviyorum çünkü kısa zamanda en fazla hayvanı gördüğüm yer. Sonsuzluk hissiyatı, doğa ile baş başa olmak, kamplarda aldığımız hizmet beni çok mutlu ediyor.

Patagonya’nın hem Arjantin hem Şili tarafına gitmeyi çok seviyorum. Doğa gerçekten muhteşem. Dünyanın en büyük buzulları, masmavi renkteki buzul gölleri, dağ manzaraları, doğa yürüyüşleri inanılmaz mutluluk veriyor.

Bhutan gördüğüm en otantik yerlerden. Kendine özgü kültürü, mimarisi, insanları, yemyeşil doğası, dağları, vadileri, inançları ve hikayeleri ile masal diyarı bir yer.

Dünyanın En İyi Seyahat Uzmanları Favori Rotalarını Anlattı

Kolombiya çok renkli ve bozulmamış bir ülke. Yemyeşil tepeleri ile muhteşem manzaralı Kahve Bölgesi, tarihi dokusu, sempatik kolonyal şehirleri, kültürel çeşitliliği, orman ve deniz kombinasyonunu bir arada yaşayabileceğiniz Latin Amerika’nın en güzel ülkelerinden birisi.

Uganda nesli tükenmekte olan dağ gorillerini doğal ortamlarında yakından görebildiğim, Queen Elizabeth Milli Parkında jiple safari, Kazinga Kanalı’nda tekne ile safari, Kyaninga Valkanik Gölü etrafında doğa yürüyüşü, Kibale Milli Parkında şempanze yürüyüşü yapıp, her yerde lokal hayatı görebildiğim, köy ve okul ziyaretleri yaptığım Afrika’nın en güzel ülkelerinden birisi.

Levend İskit: Kamchatka, Sibirya özellikle kışın helikopter kayağı için inanılmaz bir deneyim. Aktif yanardağının üzerinde ve hatta kraterin içinde gayzerlerin arasında kayabiliyor, okyanus kıyısına kayıp, denize girip çıkıp kurulanıp kayağa devam edebileceğiniz, öğle yemeğini king crab yiyerek, kayak dönüşü termal havuzda dinlendiğiniz, husky köpekleri ile kızak yaptığınız bir destinasyon.

San Sebastian, özellikle de bu bölgede pintxolar ve daha minik bir dağ restoranı iken keşfettiğimiz Asador Etxebarri, Ibai, balıkçı El Kano ve Kaia Kaipe, benim her zaman güzel yemek ve sıcakkanlı halkı ile Bask bölgesi favori yerim; hatta keşke vaktim olsa da birkaç ay kalsam dediğim bir yer. Ayrıca oraya oldukça yakın Asturias da mutfağı daha basit ve lokal olarak çok zengin ve tabii çok daha az bilindiği için daha lokal hissettiğim bir bölge. Eh bir yanı Rioja, diğer tarafı da Bordeaux olunca da yemekler kuru kalmıyor…

Dünyanın En İyi Seyahat Uzmanları Favori Rotalarını Anlattı

Piedmont bölgesi de yemek ve içecekleri için en sevdiğim bölgelerden birisi, özellikle de Ekim sonunda taze beyaz trüf çıkınca bu bölge gerçekten muhteşem oluyor. Burada Barolo ve Barbaresco içecekleri eşliğinde çiğ fasano dana kıyması (carne cruda) üzerine trüf rendesinin düşüncesi bile beni çok heyecanlandırıyor. Hala sossuz bir etin nasıl bu kadar lezzetli olduğuna şaşırıyorum.

Güney Afrika da çok sevdiğim ve yaşanır dediğim destinasyonlardan. Hem &Beyond veya Singita gibi Afrika vahşi hayatını çok şık ve doğal lodge’larda izleyebileceğiniz bir safari deneyimi hem de Cape Town’ın etkileyici doğası, yükselen sanat çevresi, farklı kültürlerin karışımı ile oluşmuş Cape mutfağı çok hızlı gelişen heyecanlı bir destinasyon oluşturuyor. Hele de hemen şehrin dışındaki bölgelerinde Leeu Estate veya Babylonstoren gibi bir çiftliklerde kalarak bu seyahati uzattığımda çok keyif alıyorum.

Dünyanın En İyi Seyahat Uzmanları Favori Rotalarını Anlattı

*Bu yazı ilk olarak, Özlem Güsar ve OGGUSTO editörlüğünde HELLO! Pop-up Mag özel sayısında yayınlanmıştır.

Zeynep Ülgen
Zeynep Ülgen
editörün tüm yazıları