preloader

Dünyanın En İyi Seyahat Uzmanları Favori Rotalarını Anlattı

12.06.2023
Dünyanın En İyi Seyahat Uzmanları Favori Rotalarını Anlattı

Yazı Boyutu:

Far’n Away Travel’ın kurucuları Meltem ve Levend İskit’e başarılarının sırlarını ve en vazgeçemedikleri destinasyonları sorduk.

Dünyanın En İyi Seyahat Uzmanları Favori Rotalarını Anlattı
Meltem İskit – Levend İskit

Dünyanın en önemli lüks seyahat konferanslarından Serandipians by Traveller Made, Akdeniz’in gözdesi Marbella’da gerçekleşti. Toplam ciroları 2.5 milyar dolar olan Traveller Made üyeleri; Marbella’da hem lüks seyahatin geleceğini konuştular hem de 14 ayrı kategoride 2022’nin en iyilerini seçtiler. 2019 yılında da aynı dalda ödül almış olan Far’n Away Travel’ın yönetici ortakları Meltem ve Levend İskit, 526 acente arasında ‘Destinasyon Bilgisi’ konusunda ikinci kez dünyanın en iyileri seçildi.

Traveller Made’e üye olan otel ve destinasyon partnerlerinin oylamaları sonucu, dünyanın en prestijli şirketlerinin de olduğu bir platformda bu ödülü bir Türk şirketi olarak, hem de aynı dalda, tüm turizm sektörü için çok zorlu bir dönem olan pandemi sonrasında ikinci kez ödül almış olması Türkiye adına ikinci kez yaşanan bir gurur oldu.

Bu işe ne zaman ve nasıl başladınız?

Far’n Away Travel 2006 yılında kuruldu ve o zamandan bugüne kadar da büyüyerek kişiye özel ve butik seyahatler organizasyonu alanında hizmet vermeye devam ediyoruz.

Dünyanın En İyi Seyahat Uzmanları Favori Rotalarını Anlattı
Hisma Çölü

Sizi diğer ajanslardan farklı kılan nedir?

Kişiye özel seyahatler organize etmek ana uzmanlık alanlarımızdan ve ‘farklı’ yaptığımız işlerden birisi. Kişinin zevklerine uygun oteller, restoranlar, gösteriler, konserler ve aktiviteler seçiyoruz. İstenilen yoğunlukta bir program hazırlıyoruz. Önce müşterimizin nasıl bir tatil hayal ettiğini anlayıp, sonra bazı tavsiyelerde bulunuyoruz. Aynı ülke için hazırladığımız programlar her seferinde farklı oluyor. Daha kısa zamanda daha çok yer görmek isteyenle, daha geniş zamanda rahat bir şekilde gezmek isteyen kişilere farklı rotalar öneriyoruz.

{152162}

Kimler sizin müşteriniz?

Genelde grup turlarını tercih etmeyen, kendi temposunda ve zevkine göre gezmek isteyen, pek çok ülke gezmiş, yeni destinasyonları keşfetmek isteyen, kültür ve doğa turizmine meraklı kişiler bize geliyor. Müşterilerimiz çoğunlukla düzenli olarak bizimle gezen kişiler, yeni müşterilerimiz de tanıdıklarından referans ile gelenler.

Dünyanın En İyi Seyahat Uzmanları Favori Rotalarını Anlattı
Botswana

Ön hazırlıkları nasıl yapıyorsunuz?

Kendimizi müşterinin yerine koyup, onların tercihlerine uygun şekilde programı hazırlıyoruz. Grup turlarında da aylar süren araştırmalar ve hazırlıklar sonucu rotaları belirliyoruz. Müşterilerimizin çoğunluğunu gurmeler veya yemeğe özen gösteren kişiler oluşturduğu için özellikle restoran seçimlerine çok dikkat ediyoruz.

Dünyanın En İyi Seyahat Uzmanları Favori Rotalarını Anlattı
Patagonya

Sizle seyahati farklı kılan nedir?

Unutulmaz anlar yaratmak bizim uzmanlık alanımız. Tapınakta akşam yemeği, orman içinde yürüyüşten sonra bir tapınağın tepesinden güneşin doğuşunu seyretme, safaride mobil kamplarda lüks çadırlarda konaklama veya çölde yıldızların altında Bedevi gecesi gibi sıra dışı aktiviteler de hazırladığımız programlara renk katıyor. Sadece bir tur değil, bir deneyim tasarlıyoruz.

Siz ne kadar bu programların içindesiniz?

Seyahat acentasının sahipleri olarak biz de müşterilerimizle birlikte gezilerin önemli bir kısmına katılıyoruz ve her şeyin tasarlandığı gibi yürümesi için yerinde de müdahale edebiliyoruz. Tur programlarımızı detaylı araştırmalar sonucu biz oluşturuyoruz.

Dünyanın En İyi Seyahat Uzmanları Favori Rotalarını Anlattı
San Sebastian

Meltem İskit’in En Sevdiği Destinasyonlar

Dünyanın En İyi Seyahat Uzmanları Favori Rotalarını Anlattı
Meltem İskit
  • Botswana’yı çok seviyorum çünkü Afrika’nın en iyi korunmuş ve bozulmamış safari destinasyonu. Okavango Deltası büyüleyici coğrafyası, mistik ortamı ve canlı çeşitliliği ile bence dünyanın en güzel yerlerinden biri.
  • Patagonya’nın hem Arjantin hem Şili tarafına gitmeyi çok seviyorum. Doğa gerçekten muhteşem. Dünyanın en büyük buzulları, masmavi renkteki buzul gölleri, dağ manzaraları, doğa yürüyüşleri inanılmaz mutluluk veriyor.
  • Bhutan gördüğüm en otantik yerlerden. Kendine özgü kültürü, mimarisi, insanları, yemyeşil doğası, dağları, vadileri, inançları ve hikayeleri ile masal diyarı bir yer.
  • Kolombiya çok renkli ve bozulmamış bir ülke. Yemyeşil tepeleri ile muhteşem manzaralı Kahve Bölgesi, tarihi dokusu, sempatik kolonyal şehirleri, kültürel çeşitliliği, orman ve deniz kombinasyonunu bir arada yaşayabileceğiniz Latin Amerika’nın en güzel ülkelerinden birisi.
  • Uganda nesli tükenmekte olan dağ gorillerini doğal ortamlarında yakından görebildiğim, Queen Elizabeth Milli Parkında ciple safari, Kazinga Kanalı’nda tekne ile safari, Kyaninga Volkanik Gölü etrafında doğa yürüyüşü, Kibale Milli Parkında şempanze yürüyüşü yapıp, her yerde lokal hayatı görebildiğim, köy ve okul ziyaretleri yaptığım Afrika’nın en güzel ülkelerinden birisi.
Dünyanın En İyi Seyahat Uzmanları Favori Rotalarını Anlattı
Scopello – Sicilya

Levend İskit’in En Sevdiği Destinasyonlar

Dünyanın En İyi Seyahat Uzmanları Favori Rotalarını Anlattı
Levend İskit
  • Kamchatka, Sibirya özellikle kışın helikopter kayağı için inanılmaz bir deneyim. Aktif yanardağının üzerinde ve hatta kraterin içinde gayzerlerin arasında kayabiliyor, okyanus kıyısına kayıp, denize girip çıkıp kurulanıp kayağa devam edebileceğiniz, öğle yemeğini kral yengeç yiyerek, kayak dönüşü termal havuzda dinlendiğiniz, Sibirya kurdu köpekler ile kızak yaptığınız bir destinasyon.
  • San Sebastian ve Rioja, özellikle de bu bölgede pinçolar ve daha minik bir dağ restoranı iken keşfettiğimiz Asador Etxebarri, balıkçı El Kano ve Kaia Kaipe, benim her zaman güzel yemek ve sıcakkanlı halkı ile Bask bölgesi favori yerim; hatta keşke vaktim olsa da birkaç ay kalsam dediğim bir yer. Ayrıca oraya oldukça yakın Asturias da mutfağı daha basit ve lokal olarak çok zengin ve tabii çok daha az bilindiği için daha lokal hissettiğim bir bölge. Eh bir yanı Rioja, diğer tarafı da Bordeaux olunca da yemekler kuru kalmıyor… Rioja dünyada halen fiyat kalite oranı açısından çok cazip bir şarap bölgesi, özellikle de Rioja Alta çok sevdiğim tarzda şaraplar üretiyor, tek bağ alanında yeni gelişmeler ile daha da ilginç bir bölge olmaya devam ediyor.
  • Piedmont bölgesi de yemek ve içecekleri için en sevdiğim bölgelerden birisi, özellikle de Ekim sonunda taze beyaz trüf çıkınca bu bölge gerçekten muhteşem oluyor. Burada Barolo ve Barbaresco içecekleri eşliğinde çiğ fasano dana kıyması (carne cruda) üzerine trüf rendesinin düşüncesi bile beni çok heyecanlandırıyor. Hala sossuz bir etin nasıl bu kadar lezzetli olduğuna şaşırıyorum.

{26890}

  • Güney Afrika da çok sevdiğim ve özellikle de Cape Town yaşanır dediğim destinasyonlardan. Hem Beyond veya Singita gibi Afrika vahşi hayatını çok şık ve doğal lodge’larda izleyebileceğiniz bir safari deneyimi hem de Cape Town’ın etkileyici doğası, yükselen sanat çevresi, farklı kültürlerin karışımı ile oluşmuş Cape mutfağı çok hızlı gelişen heyecanlı bir destinasyon oluşturuyor. Hele de hemen şehrin dışındaki bölgelerinde Lanzerac, Delaire Graffe, Leeu Estate gibi bir şarap üreticisinde veya Babylonstoren gibi bir çiftlikte kalarak bu seyahati uzattığımda çok keyif alıyorum.
  • Puglia ve Sicilya da İtalya’nın en güneyinde, İtalya’nın çiftlikleri ve bahçeleri olarak en sevdiğim bölgelerinden. Puglia zeytin bahçeleri ve minik kasabaları, eski çiftlik evleri olan Masseria’ların basit ama çok lezzetli yemekleri ile çok keyifli ve sakin bir tatil oluyor. Sicilya ise benim için özellikle çok hızlı gelişen volkanik toprakları ve filoksera öncesi eski bağları ile Etna şarap bölgesi başta olmak üzere, biraz bakımsız kasabalarıyla ‘eski İtalya’ya’ bir yolculuk.
Zeynep Ülgen
Zeynep Ülgen Tüm Yazıları