preloader

Yves Saint Laurent 60. Yıl Dönümünü 6 Özel Sergi ile Kutluyor

02.02.2022
Yves Saint Laurent 60. Yıl Dönümünü 6 Özel Sergi ile Kutluyor

Yazı Boyutu:

Yves Saint Laurent’in 29 Ocak 1962’deki ilk defilesinin 60. yıl dönümüne özel yapılan kutlamada, markanın özel tasarımları Paris’teki 6 farklı müzede sergileniyor.

Dünyaca ünlü moda markası Yves Saint Laurent, 60. yılını “Yves Saint Laurent Aux Musée” adı altında görkemli bir şekilde kutluyor. 26 yaşındayken Dior’dan ayrılıp kendi ismi ile markasını kuran Yves Saint Laurent’in 29 Ocak 1962’deki ilk defilesinin 60. yıl dönümüne özel yapılan kutlamada, markanın özel tasarımları Paris’te bulunan 6 farklı müzede sergileniyor. Louvre Müzesi, Musee d’Orsay, Pompidou Merkezi, Paris Modern Sanat Müzesi, Picasso Müzesi ve Yves Saint Laurent Müzesi’nde sergilenen özel eserler, aynı zamanda markanın ilk defilesini ve başarılı tasarımcının retrospektiflerini de yakından inceleme fırsatı sunuyor. 29 Ocak Cumartesi günü başlayan sergiler 15 Mayıs tarihine kadar sergilenecek.

Pierre Bergé – Yves Saint Laurent Vakfı tarafından yönetilen, Mouna Mekbar küratörlüğünde gerçekleşen sergiler, tasarımcının ikonik modelleri ile farklı müzelerdeki koleksiyonlar arasında diyaloglar yaratıyor. Sergi, tasarımcının sanatla ve aynı zamanda Fransız ortak koleksiyonlarıyla kurduğu bağların sürekliliğini ve derin birliğini de gösteriyor.

Yves Saint Laurent’in tasarımlarını ve ilham aldığı eserleri yan yana görebildiğimiz bu sergilerde, moda ve sanatın paralel giden ilişkisine ve dialoglarına da şahit olunuyor. Bir müzede markanın “Mondrian” elbisesine ilham alınan tablo eşlik ederken, başka bir müzede ise yazar Marcel Proust’un cinsiyet ve cinsellik hakkındaki fikirlerinin Yves Saint Laurent’in kıyafet kurallarını nasıl etkilediğini keşfediyoruz. Musee d’Orsay, Saint Laurent ile ikonikleşen cinsiyetsiz modaya; Louvre Müzesi, altın ve kristallerle işlenmiş ceketler gibi olağanüstü kumaş detaylarına; Saint Laurent Müzesi ise arşiv ve tarihi koleksiyonların yaratıcı sürecine odaklanıyor.

Yves Saint Laurent 60. Yıl Dönümünü 6 Özel Sergi ile Kutluyor

Yves Saint Laurent’in Louvre Müzesi’nde sergilenen “Hommage à ma Maison” tasarımı

1887’den beri Fransız Kraliyet Mücevherlerine ev sahipliği yapan Louvre Müzesi’nde tasarımcının “Hommage à ma Maison” tasarımı sergileniyor. İlkbahar-Yaz 1990 koleksiyonuna ait olan kristal taşlardan üretilen bu ceket, Saint Laurent’in gösterişli ortamlara olan hayranlığını yansıtan ve ressam Charles Le Brun tarafından Kral Louis XIV için tasarlanan Louvre sarayının en prestijli mekanlarından biri olan Galerie d’Apollon’da sergileniyor. Altın yapraklar ve kristaller ile göz kamaştıran bu tasarım, Fransız kral ve kraliçelerinin taçları ve mücevherleri ile tam anlamıyla göz kamaştırıyor.

Yves Saint Laurent 60. Yıl Dönümünü 6 Özel Sergi ile Kutluyor

Tasarımcının Musée d’Orsay’da sergilenen smokin takımı“Le Smoking”

Yves Saint Laurent’in en ikonik tasarımlarından ve kadınlar için olan smokin takımı “Le Smoking”, Musée d’Orsay’da sergileniyor. Yves Saint Laurent’in, Fransız yazar Marcel Proust’un büyük bir hayranı olduğu ve başyapıtı “In Search of Lost Time”ı genç yaşta okuduğu biliniyor.

Yves Saint Laurent 60. Yıl Dönümünü 6 Özel Sergi ile Kutluyor

Yves Saint Laurent’in baloya katılanlar için yaptığı tasarımların eskizleri

Aynı zamanda 1971’de Fransız zenginlerden Marie-Hélène de Rothschild, yazar Marcel Proust’un doğumunun 100. yılını kutlamak için Château de Ferrières’de bir kostüm balosu düzenlemiştir. Yves Saint Laurent ise bu baloda birçok önemli isme kostümler dikmiştir. Ve bu baloda Yves Saint Laurent’in katılımcılar için hazırladığı eskizlerinden oluşan bir seçki de Musée d’Orsay’da yer alıyor. Bundan dolayı tasarımcının “Le Smoking” adlı tasarımının da burada sergilenmesine karar verildi.

Yves Saint Laurent 60. Yıl Dönümünü 6 Özel Sergi ile Kutluyor

Fotoğraf: kamelmennour

Centre Pompidou‘daki sergide ise tasarımcının birçok eseri yer alıyor. Sergide zümrüt yeşili kürk ressam Martial Raysse’nin “Made in Japan – La grande odalisque” adlı eserinin yanında yer alırken, “Hommage à Piet Mondrian” adlı elbise tasarımı ise ressam Mondrian’ın “Composition en rouge, bleu et blanc II” eserinin yanında sergileniyor.

Yves Saint Laurent 60. Yıl Dönümünü 6 Özel Sergi ile Kutluyor

Fotoğraf: Parishimoda

Paris Modern Sanat Müzesi’nde tasarımcının ressam Pierre Bonnard’dan ilham alarak tasarladığı tasarımları, ressamın 3 farklı tablosu ile birlikte sergileniyor. Genellikle doğal ışığın yer aldığı Paris Modern Sanat Müzesi, tasarımcının elbiselerin kumaşlarının ışık dengesini korumak için kalıcı koleksiyonunun yerini bu sergi süresince kısmen değiştirmek zorunda kaldı.

Yves Saint Laurent 60. Yıl Dönümünü 6 Özel Sergi ile Kutluyor

Fotoğraf: suzymenkes

Tasarımcının Paris Modern Sanat Müzesi’nde sergilenen diğer tasarımları ise 1992 Sonbahar-Yaz koleksiyonundan 3 tasarım. Bu tasarımlar, Raoul Dufy’nin oda büyüklüğündeki “Fairy Electricity” duvar resmiyle mükemmel bir şekilde eşleştirildi.

Yves Saint Laurent 60. Yıl Dönümünü 6 Özel Sergi ile Kutluyor

Fotoğraf: suzymenkes

Kariyeri boyunca İspanyol ressam Picasso’ya övgülerde bulunan ve onun resimlerinden ilham alan Yves Saint Laurent’in ressamdan ilham alarak tasarladığı 1979 Sonbahar Kış koleksiyonundan ceketi, Picasso Müzesi’nde sergileniyor. Pablo Picasso’nun 1937 yılında yaptığı “Portrait de Nusch Eluard” eserinin yanında sergilenen ceket, Picasso’nun dostu sürrealist şair Paul Éluard’ın eşi olan ünlü modelin üstündeki ceketten alıntı yapıyor.

Ve son olarak serginin son ayağı, projenin merkez üssü olan Yves Saint Laurent Müzesi oluyor. Buradaki gösterim, tasarımcının düğme ve baskı seçiminden, ayakkabı ve şapka şekillendirmeye kadar giysi yapma sürecini takip ediyor. Sergilenen tek tasarım ise ünlü ressam Van Gogh’un “Sunflower” adlı tablosundan esinlenerek tasarlanan, 1988 İlkbahar-Yaz koleksiyonundan “Homage to Vincent Van Gogh” adlı tasarım oluyor.

2008 yılında hayatını kaybeden Yves Saint Laurent, ilk sergisinden ancak yirmi yıl sonra çalışmalarını “Yves Saint Laurent: 25 Years of Design” adlı sergi ile New York’taki Metropolitan Müzesi’nde sergiledi. Böylece 1983 yılında gerçekleşen sergi ile Yves Saint Laurent, çalışmalarının büyük bir sanat kurumunda sergilenmesini sağlayan ilk yaşayan tasarımcı olmuştu.

Admin
Admin Tüm Yazıları