preloader

Eşitliği Simgeleyen Porselenler: “Maskesiz Yüzler’’ Sergisi

09.03.2022
Eşitliği Simgeleyen Porselenler: “Maskesiz Yüzler’’ Sergisi

Yazı Boyutu:

Sema Güral Sürmeli’nin kadın ve erkek arasındaki eşitliği porselen maskeler ile ön plana çıkararak vurgu yaptığı NG Müze’deki “Maskesiz Yüzler’’ adlı sergisini keşfedin.

Geçmişten günümüze porselenin değişimini anlatırken, 16. ve 18. yüzyıl arasında üretilmiş ve orijinalleri dünyaca ünlü müzelerde sergilenen Avrupa porselenlerine, Kütahya çinilerine, Dolmabahçe ve Topkapı Sarayı porselenleri ile Nafi Güral’a ait klasik otomobillere ev sahipliği yapan, Türkiye’nin ilk porselen müzesi olma özelliğini taşıyan NG Müze, Sema Güral Sürmeli’nin “Maskesiz Yüzler’’ adlı sergisini 5 Mart Cumartesi sanatseverlerle buluşturdu. Koleksiyon sevgisinin yayılmasına katkıda bulunan ve kültürel miras konusunda farkındalık yaratarak gelecek nesillere aktarılmasında önemli rol oynayan NG Müze’nin ev sahipliğini yapacağı Sema Güral Sürmeli’nin “Maskesiz Yüzler’’ sergisi, kadın ve erkek arasındaki eşitliği porselen maskeler ile sanatseverlere aktarıyor.

Eşitliği Simgeleyen Porselenler: “Maskesiz Yüzler’’ Sergisi

Sema Güral Sürmeli’nin özel tasarımlarının yer aldığı sergide, bedensiz kadın ve erkek yüzlerinin formlarından oluşan eserler ön plana çıkıyor. İlk bakışta kadın ve erkek ayrımının fark edilmediği maske tasarımları, kadınlar ve erkeklerin yaratılış bakımından aynı olduğunu anlatırken; biraz daha dikkatli bakıldığında gözler önüne serilen detaylar kadın ve erkeklerin aslında bir o kadar da farklı olduğunu gösteriyor.

Eşitliği Simgeleyen Porselenler: “Maskesiz Yüzler’’ Sergisi

Sergideki maskelerin kafa kısımlarında yer alan sivri noktalar, kadın ile erkek aklı arasındaki karmaşıklığı ve içgüdüsel olarak farklı özelliklere sahip olduklarını anlatıyor. Kadınların duygusal zekâları, empati yetenekleri ve insan ilişkilerinin erkek bireylere oranla daha çok geliştiğini söyleyen Sema Güral Sürmeli, özellikle duygusal zekâ toplumda güçsüzlük olarak nitelendirilse de aksine kadınların ister evde ister iş yerinde çok daha titiz olmalarına katkı sağladığını belirtiyor.

Eşitliği Simgeleyen Porselenler: “Maskesiz Yüzler’’ Sergisi
Eşitliği Simgeleyen Porselenler: “Maskesiz Yüzler’’ Sergisi

İki cinsiyetin figürlerinde yer alan yapraklar ise yeniden doğuşu ve mücadeleyi temsil ediyor. Bireyler de doğadaki yapraklar gibi hayatın içinde döngüler yaşıyor, yaprak figürü yaşam döngüsünde herkesin farklı aşamalardan ve mücadelelerden geçtiğini ifade ediyor. Diğer bir deyişle herkesin hem sosyal hem de iş yaşamındaki mücadelesinin özel olduğu ve bu yüzden bireyleri kıyaslamanın, birbirinden üstün tutmanın doğru olmadığı aktarılıyor. Maskelerde yer alan yaprakların, konumları ve benzer olmaları da kadın ile erkeğin hayattaki mücadelesinin eşitliğini vurguluyor.

Eşitliği Simgeleyen Porselenler: “Maskesiz Yüzler’’ Sergisi

Konfüçyüs’ün tarihte iz bırakan “Görmedim, duymadım, bilmiyorum” sözüne de eserleriyle atıfta bulunan Sema Güral Sürmeli, kadının iş hayatındaki varlığını, gücünü ve çalışma azmini görmeyenler, duymayanlar ve bilmezlikten gelenler için kadının ne kadar önemli olduğunu kendine has yorumuyla ve çarpıcı bir gerçeklikle gözler önüne seriyor.

Eşitliği Simgeleyen Porselenler: “Maskesiz Yüzler’’ Sergisi

Serginin açılış konuşmasını yapan Sema Güral Sürmeli ise porselen ve kadının benzerliğine dikkat çekti ve şunları söyledi: “Porseleni ve kadını birbirine çok benzetiyorum. Hassaslığı, narinliği, sert ve güçlü duruşu ama buna rağmen bir o kadar kırılgan olabilmesi… Porseleni kırıldığı zaman yapıştırabilirsiniz ama hiçbir zaman eskisi gibi dayanıklı, şeffaf olmaz. Bu nedenle porselen kadınla çok örtüşen bir malzeme. Güç, sağlamlık, dayanıklılık, asalet, zarafet, hassaslık… Bunların hepsi bir arada olduğu zaman kıymetli. Güçlü kadınlar ve bu güçlü kadınların yanında her daim duran erkekler… Birlikteyken daha güçlü olduğumuza da vurgu yapmak istedim. Tek tek baktığınızda her bir maskenin bir hikayesi var ama birçoğunda tek göz kapalı. Çünkü birbirimizin başarısını, güzelliklerini, iyiliklerini görmüyoruz. Tek gözümüz görüyor ama diğer gözümüz görmezden geliyor. Kapalı gözler onları ifade etmeye çalışıyor.”

Farklı şehirlerde yer alan NG Kütahya Seramik showroomlarında, Kütahya Porselen mağazalarında ve NG otellerinde de yıl boyunca sergilenecek olan “Maskesiz Yüzler’’ adlı sergiyi, 5 Mart Cumartesi gününden itibaren Kütahya’da yer alan NG Müze’de ziyaret edebilirsiniz.

NG Müze adres: Atatürk Bulvarı 7. Km. Kütahya

*Bu içerik Kütahya Porselen sponsorluğunda hazırlanmıştır.

OGGUSTO
OGGUSTO Tüm Yazıları