preloader

Empresyonist Ressam Berthe Morisot Sergisi

22.03.2019
Empresyonist Ressam Berthe Morisot Sergisi

Yazı Boyutu:

Sanat tarihinde devleşen empresyonist ressamlar arasında kaybolan Berthe Morisot’a adanmış sergi, Paris Musée d’Orsay’da 18 Haziran – 22 Eylül 2019 tarihleri arasında görülebilir.

Yaşadığı yıllardaki geleneklere baş kaldırarak güzel sanatlara yönelen Morisot, Paris’te gelişen avangart akımın kilit isimleri arasında öne çıkmanın yanı sıra Monet, Degas, Renoir gibi sanatçılar ile beraber resim yapan ve atölye paylaşırken, grubun tek kadın ve en yenilikçi ressamı olarak sanat tarihinde önemli yer tutuyor.

Empresyonist Ressam Berthe Morisot Sergisi

Sergi, yenilikçi akımdan etkilenerek 1860’larda yaptığı eserlerden başlayarak, 1895 yılındaki zamansız ölümüne kadar yarattığı tablolarından oluşan bir seçkiyi sunuyor. O yıllarda bir kadının canlı manken ile çalışması düşünülemezken, bu tabuyu yıkan isim olarak dikkat edilmeye değer.

{771801}

Empresyonist Ressam Berthe Morisot SergisiSeçkideki eserler, burjuvazinin hayatı, park ve tatil yörelerini ziyaret edenler, değişen moda gibi farklı temalar altında toplanmış. Tablolarda görülen özel ve umuma açık hayat, tamamlanmamış ve bitmiş, iç ve dış arasındaki sınırları flulaştırması ise döneminde oldukça şaşırtıcı sayılmış.

Berthe Morisot tabloları için “geçen bir anı yakalamak” olarak tanımlanırken, hızlı fırça darbeleri ile zamanın hızla akışını eserlerine yansıtmış. Son çalışmalarına ise daha müzikal, melankolik hava verirken sanat ve hayat arasındaki ilişkiyi irdelediği de görülüyor.

{771801}

Empresyonist Ressam Berthe Morisot Sergisi

Bergin Azer
Bergin Azer Tüm Yazıları