preloader

2023'te Yurt Dışında Görülmesi Gereken Sanat Etkinlikleri

01.04.2023
2023'te Yurt Dışında Görülmesi Gereken Sanat Etkinlikleri

Yazı Boyutu:

Sanat dünyası 2023 yılında da birçok uluslararası sergi ve organizasyonla buluşuyor. İşte dünyanın dört bir yanından 2023 yılı boyunca gerçekleşecek kaçırılmaması gereken sergiler ve büyük sanat organizasyonları...

Sanatseverler için her geçen yıl büyüyen sanat ekonomisi, trendler ve teknolojiyle birlikte yeni sergiler ve galeriler izleyicilerini bekliyor. Pandemi ile geçen iki yılın ardından 2022 yılında hareketlenen sanat piyasası 2023 yılı boyunca ivmeyi arttırıyor ve dünyanın dört bir yanından sanatseverleri büyük organizasyonlarda buluşturuyor. Peki yıl boyu sürecek sergilerde ve müzelerde hangi etkinlikler yer alacak? 2023 planları yapılırken hangi şehirde, hangi müzeyi mutlaka ziyaret etmeli ve hangi sergiyi kaçırmamalı? 2023’te dünyanın dört bir yanında seyircisiyle buluşacak, mutlaka görülmesi gereken sergiler, etkinlikler ve bienalleri sizler için derledik.

Yurt Dışı Sanat Sergileri

Kunsthalle Basel – LuYang, “Titreşim Alanı”

2023'te Yurt Dışında Görülmesi Gereken Sanat Etkinlikleri

Şangay doğumlu, Tokyo merkezli sanatçı LuYang’ın çalışmaları felsefi olduğu kadar eğlenceli bir atmosfer sunuyor. LuYang’ın gösterileri, genellikle sanatçının kendisinin imgelerine ve temsillerine odaklanıyor. Başka bir deyişle, bir LuYang gösterisi Kunsthalle Basel’in tamamen yeni bir kişisel sergi olan ‘Titreşim Alanı’ da bir o kadar önemli olmayı vaadediyor.

Yer: Kunsthalle Basel, İsviçre

Tarih: 20 Ocak – 21 Mayıs 2023

Mucem – “Alexandria: Past Futures” Sergisi

Arkeoloji ve çağdaş sanatın birleştiği bu sergide, hem antik hem de modern bir şehir olarak İskenderiye’ye ışık tutuluyor. Alexandria: (Re)activating Common Urban Imaginaries adlı uluslararası proje kapsamında ve Mariemont Kraliyet Müzesi ve Mucem tarafından düzenlenen sergi, Mısır liman kentinin uzun tarihinin izini sürüyor.

Yer: Mucem – Musée des civilisations de l’Europe et de la Méditerranée, Marsilya – Fransa

Tarih: 8 Şubat – 8 Mayıs 2023

Rijksmuseum – “Johannes Vermeer”

2023'te Yurt Dışında Görülmesi Gereken Sanat Etkinlikleri

Vermeer’in bugüne ulaşan 36 resminden 28’i sanatseverleri bekliyor. Delft doğumlu dünyaca ünlü sanatçının Mauritshuis’ten ödünç alınan en ünlü eseri olan İnci Küpeli Kız da dahil olmak üzere birçok eseri Rijksmusem’de sergileniyor. Sergi 4 Haziran 2023’e kadar açıkken İnci Küpeli Kız , Lahey’deki evine dönene kadar yalnızca 30 Mart’a kadar Amsterdam’da olacak.

Yer: Rijksmuseum, Hollanda

Tarih: 10 Şubat – 4 Haziran 2023

Gloria Delson Contemporary Arts – Bedri Baykam, “Hâlâ Islak”

2023'te Yurt Dışında Görülmesi Gereken Sanat Etkinlikleri

Bedri Baykam’ın 147. kişisel sergisi “Hâlâ Islak” Yeni Soyutlar, 6 Nisan – 30 Mayıs 2023 tarihleri arasında Los Angeles, Kaliforniya’daki Gloria Delson Contemporary Arts’ta gerçekleştirilecek. Pop Sanat’tan siyasi hatlara uzanan çok yönlü multimedya çalışmaları ve dışavurumcu boya kullanımıyla tanınan Baykam, yalnızca “hâlâ ıslak” görünmekle kalmayan, aynı zamanda etkileyici şekilde çok katmanlı, kalın boyalı ve saydam yüzeyleri kullanarak yeni serisini oluşturdu. Soyut resmin 1913’ten günümüze uzanan sürecine taze bir ruh katan “Hâlâ Islak” Yeni Soyutlar serisini oluşturan ve ağırlıklı olarak 2021 ila 2022 arasında üretilmiş tuallere eşlik eden 4D’ler, kağıt eserler ve “Sanat Tarihi Haritası” ile Los Angeles’ta sanatseverlerin karşısına çıkıyor.

Yer: Gloria Delson Contemporary Arts, California – ABD

Tarih: 6 Nisan – 30 Mayıs 2023

Los Angeles County Museum of Art – “Women Defining Women in Contemporary Art of the Middle East and Beyond”

2023'te Yurt Dışında Görülmesi Gereken Sanat Etkinlikleri

İslam toplumlarında doğmuş ya da yaşayan kadın sanatçıların 75 eserini sunan “Women Defining Women in Contemporary Art of the Middle East and Beyond” sergisi Los Angeles County Museum of Art’ta kapılarını açıyor. LACMA İslam Eserleri Bölümü Başkanı Dr. Linda Komaroff’un küratörlüğünü üstlendiği sergiye, Türkiye’den ise Dice Kayek “İstanbul Contrast” koleksiyonundan “Kubbe” adlı eseri ile katılacak.

Yer: Los Angeles County Museum of Art, Los Angeles – ABD

Tarih: 23 Nisan – 24 Eylül 2023

{107137}

The Broad – “Keith Haring: Art Is for Everybody”

2023'te Yurt Dışında Görülmesi Gereken Sanat Etkinlikleri

ABD’nin Los Angeles kentinde bulunan The Broad adlı müze geniş çaplı bir Keith Haring sergisine ev sahipliği yapıyor. Keith Haring’in 120’den fazla eseri ve arşiv materyalinin görülebileceği sergide canlı renkleri, çizgileri ve havlayan köpek ve bebek gibi ikonik figürleriyle tanınan sanatçının resim, çizim, video, heykel ve grafik işleri bir araya geliyor.

Yer: The Broad, Los Angeles

Tarih: 27 Mayıs-8 Ekim 2023

Yurt Dışı Sanat Organizasyonları

Enter Art Fair 2023

Enter Art Fair, İskandinavya’nın tek uluslararası sanat fuarı bu nedenle dünyanın her yerinden galerilerden yeni sanat eserleri görmek ve satın almak için mükemmel bir platform sunuyor. 2023’te etkinlik, muhteşem yeni bir mekân olan Lokomotivværkstedet’te beşincisini kutlayacak olan fuar aynı zamanda merkezi mekanın benzersiz ve geniş, ayrı bir salonunda halka açık bir sanat programının düzenlenmesine olanak tanıyacak. Enter Art Fair’i ziyaret etmek, koleksiyonunuzu değerli parçalarla genişletirken Danimarka’nın başkentini keşfetmek için de harika bir fırsat.

Yer: Kopenhag, Danimarka

Tarih: 4 – 7 Mayıs 2023

Art Basel 2023

İster deneyimli bir sanat meraklısı isterseniz de sanat koleksiyonculuğu yolculuğunuza yeni başlıyor olun, Art Basel asla kaçırılmayacak bir fırsat. Sanat dünyasında güçlü bir üne sahip olan fuar, birinci sınıf galerilerden ve uluslararası koleksiyonculardan sürekli olarak yüksek bir katılım görüyor. Art Basel, dünya genelinde her yıl düzenlenen dört büyük edisyonla büyük uluslararası sanat fuarı olarak biliniyor.

Yer: Basel, İsviçre

Tarih: 15 – 18 Haziran 2023

Alexandra Palace Antikalar ve Koleksiyonerler Fuarı

Alexandra Palace Antiques & Collectors Fair düzenli olarak Birleşik Krallık’ın dört bir yanından koleksiyonerler ve sanatseverleri buluşturuyor. Fuar düzenli olarak İngiltere’nin dört bir yanından 300’den fazla kaliteli antikacıyı kendine çekiyor ve çarpıcı ortamıyla koleksiyoncuların parçaları, mücevherat, mobilya ve çok daha fazlası için mükemmel bir fuar alanı haline getiriyor.

Yer: Alexandra Palace, Londra – İngiltere

Tarih: 3 Eylül 2023

Art On Paper New York 2023

Art On Paper, Eylül 2023’te Manhattan şehir merkezindeki Pier 36’ya en iyi modern ve çağdaş kağıt odaklı sanatın sergilendiği 100 galeriyle geri dönüyor. Art On Paper, benzersiz ve güçlü projeler ile fuarı farklı kılan ve Art on Paper’ı New York City’de sanat için önemli bir yer haline getiren görsel, deneyimsel anlar ortaya çıkarmaya devam ediyor.

Yer: Pier 36 , New York – ABD

Tarih: 7 – 10 Eylül 2023

Viyana Contemporary Çağdaş Sanat Fuarı

Viyana’nın önde gelen sanat fuarı Vienna Contemporary köklü galerileri ve rehberli turlar, konserler ve film gösterimleri ile birçok türe yer veren programıyla göz doldurmaya devam ediyor. Vienna Contemporary, 7–10 Eylül 2023 tarihlerinde yine sanatseverleri şehrin kalbinde bir rönesans sarayı olan Kursalon’da ağırlayacak.

Yer: Kursalon, Viyana

Tarih: 7 – 10 Eylül 2023

Lausanne Art Fair

2023'te Yurt Dışında Görülmesi Gereken Sanat Etkinlikleri
Lausanne Art Fair

Çağdaş sanat fuarlarının kalıplarını kırma amacı güden ART FAIR, kültürel etkinliklerle sanatsal temsili buluşturuyor. Her yıl sanatseverleri Lozan’da buluşturan Lausanne Art Fair uluslararası sanat galerilerinden bir seçkiyle beraber köklü sanatçıların orijinal eserlerini ve aynı zamanda gelişmekte olan genç yetenekleri keşfetmeye davet ediyor.

Yer: Lozan, İsviçre

Tarih: 28 Eylül – 1 Ekim 2023

Swab Barcelona Contemporary Art Fair

Küresel çağdaş sanat sahnesindeki en son trendleri sunmak için dünyanın dört bir yanından galerileri, sanatçıları ve gelişmekte olan sergi projelerini bir araya getiren Swab Barcelona Contemporary Art Fair 2023’te de ziyaretçilerini bekliyor.

Yer: Barcelona, İspanya

Tarih: 5 – 8 Ekim 2023

{59235}

Yurt Dışı Sanat Bienalleri

Sharjah Bienali

Son yirmi yıldır, bölgedeki sanatçılar için uluslararası kabul görmüş bir platform sunan Sharjah Bienali, BAE topluluğu için yenilikçi sanat deneyimlerini gerçekleştirerek, üreterek ve sunarak Körfez’in kültürel manzarasını zenginleştirdi.

Yer: Sharjah, BAE

Tarih: 7 Şubat – 11 Haziran 2023

Venedik Mimarlık Bieanali

Küratörlüğünü akademisyen, eğitimci ve romancı Lesley Lokko’nun üstlendiği Venedik Mimarlık Bienali 2023, 20 Mayıs-26 Kasım 2023 tarihleri arasında gerçekleştirilecek.

Yer: Venedik

Tarih: 20 Mayıs – 26 Kasım 2023

Liverpool Bienali

İngiltere’nin en büyük çağdaş görsel sanatlar festivali olan Liverpool Bienali şehrin kamusal alanlarında, galerilerinde ve tarihi binalarında gerçekleşiyor. Festival, yıl boyu süren bir araştırma, eğitim, misafirhane, proje ve komisyon programıyla destekleniyor.

Yer: Liverpool

Tarih: 10 Haziran – 17 Eylül 2023

Helsinki Bienali

Çağdaş Fin sanat ortamının çeşitli ve dinamik doğasını iletmek için bir platform oluşturan Helsinki Bienali, daha geniş küresel sanat ortamıyla bağlantılar ve iş birlikleri kurmayı amaçlıyor. Tasarım ve mimarisiyle tanınan Helsinki, şehrin sanat ortamını hem tabanda hem de kurumsal düzeyde daha da geliştirmek için bienal ile birlikte uluslararası arenaya açılıyor.

Yer: Helsinki

Tarih: 16 Haziran – 18 Eylül 2023

Londra Bienali

Yeni çıkan trendleri ve tüm gelenek ve düşünce çizgilerinden sayısız sanatçıyı, çağdaş sanatın çerçevesinde buluşturan Londra Bienali 2023’ün ön plana çıkan organizasyonlarından. Küresel sanatın başkenti sayılabilecek Londra, bienali ile birlikte dünya sanatının en etkili platformlarından biri olmayı sürdürüyor.

Yer: Londra

Tarih: 26 – 30 Temmuz 2023

Göteborg Uluslararası Çağdaş Sanat Bienali

İsveç’teki en büyük çağdaş sanat bienali olan Göteborg Uluslararası Çağdaş Sanat Bienali, 2007’den bu yana Göteborg Belediyesi ve Västra Götalandsregionen’in ana desteğiyle Röda Sten – Çağdaş Sanat ve Kültür Merkezi tarafından düzenleniyor. Uluslararası çağdaş sanat ortamı için bir platform olarak bienal, yerel, ulusal ve uluslararası sanat uygulayıcıları arasında önemli bir bağlantı noktası olmayı hedefliyor.

Yer: Göteborg, İsveç

Tarih: 16 Eylül – 19 Kasım 2023

{108837}

Yurt Dışı Moda Sergileri

Prada Şanghay – “Pradasphere II”

2023'te Yurt Dışında Görülmesi Gereken Sanat Etkinlikleri

Prada, markanın 1913’teki başlangıcından günümüze kadar olan tarihinin izini süren sergiyi moda severlerle buluşturuyor. Yaratıcı yönetmenler Miuccia Prada ve Raf Simons’un küratörlüğünü yaptığı öykülerden oluşan bir seçkiyle anlatılan sergide, moda arşivinin yanı sıra sanat, mimari, kültür ve spor alanlarında onlarca yıldır süren etkileşimlerden alınan fiziksel ve dijital 500’den fazla eser sergilenecek.

Yer: Prada, Şanghay

Tarih: 7 Aralık 2023 – 21 Ocak 2024

Museum of Lace and Fashion – “Yves Saint Laurent: Transparencies

2023'te Yurt Dışında Görülmesi Gereken Sanat Etkinlikleri

Fransa’nın Calais kentindeki Dantel ve Moda Müzesi, Fransız modacı Yves Saint Laurent’in “yeni, güçlü ve şehvetli bir kadın figürü” önermek için kumaşların şeffaflık etkilerini nasıl kullandığını inceleyen çalışmasına adanmış bir sergiye ev sahipliği yapacak.

Yer: Museum of Lace and Fashion, Calais

Tarih: 24 Haziran – 12 Kasım 2023

V&A – “Gabrielle Chanel”

2023'te Yurt Dışında Görülmesi Gereken Sanat Etkinlikleri

V&A, Fransız modacı Gabrielle “Coco” Chanel‘in 1910’da Paris’teki ilk tuhafiye butiğinden gösteriye kadar tasarım stilinin gelişimini ve House of Chanel’in kuruluşunu anlatan çalışmalarına adanan ilk Birleşik Krallık sergisine ev sahipliği yapacak.

Yer: V&A, Londra

Tarih: 16 Eylül 2023 – 25 Şubat 2024

Musée des Arts Décoratifs: ‘Iris van Herpen’

2023'te Yurt Dışında Görülmesi Gereken Sanat Etkinlikleri

Paris’teki Musée des Arts Décoratifs, kendi kuşağının en avangart figürlerinden biri olarak tanınan Hollandalı tasarımcı Iris van Herpen’e “tasarımcının evrenine sürükleyici ve duyusal bir keşif” başlığı ile bir saygı duruşunda bulunuyor. Iris van Herpen retrospektifi moda, çağdaş sanat, tasarım ve bilimi birleştiriyor ve Herpen’in çalışmalarının “özünü” tanımlayan temalar etrafında dönüyor.

Yer: Musée des Arts Décoratifs, Paris

Tarih: 29 Kasım 2023 – 28 Nisan 2024

{47706}

OGGUSTO
OGGUSTO Tüm Yazıları