preloader

2023'te Yurt Dışında Görülmesi Gereken Sanat Etkinlikleri

07.12.2022
2023'te Yurt Dışında Görülmesi Gereken Sanat Etkinlikleri

Yazı Boyutu:

aaa

Sanat dünyası 2023 yılında da birçok uluslararası sergi ve organizasyonla buluşuyor. İşte dünyanın dört bir yanından 2023 yılı boyunca gerçekleşecek kaçırılmaması gereken sergiler ve büyük sanat organizasyonları...

Sanatseverler için her geçen yıl büyüyen sanat ekonomisi, trendler ve teknolojiyle birlikte yine sergiler ve galeriler izleyicilerini bekliyor. Pandemi ile geçen iki yılın ardından 2022 yılında hareketlenen sanat piyasası 2023 yılı boyunca ivmeyi arttırıyor ve dünyanın dört bir yanından sanatseverleri büyük organizasyonlarda buluşturuyor. Peki yıl boyu sürecek sergilerde ve müzelerde hangi etkinlikler yer alacak? 2023 planları yapılırken hangi şehirde, hangi müzeyi mutlaka ziyaret etmeli ve hangi sergiyi kaçırmamalı? 2023’te dünyanın dört bir yanında seyircisiyle buluşacak, mutlaka görülmesi gereken sergiler, etkinlikler ve bienalleri sizler için derledik.

2023’te Dünya Çapında Görülmesi Gereken Sergiler

Anna Laudel DüsseldorfHayal İncedoğan , “Yalnızlık Çağı Vol.I”

2023'te Yurt Dışında Görülmesi Gereken Sanat Etkinlikleri

Ekrem Yalçındağ küratörlüğünde bir araya gelen ve sanatçının tuval resimlerinden sesli videolara, neon yerleştirmelerden cam ve ayna işlere kadar farklı tekniklerden eserlerine yer verilen seçki, motif kavramı çerçevesinde gelişen ve ağırlıklı olarak kavramsal düşüncenin izlerini taşıyan yansımalar olarak bütüncül diyaloglar ile kurgulanıyor.

İki basamaklı bir sergi serisinin ilki olarak tasarlanan ‘Yalnızlık Çağı Vol.I’ ile sanatçı, hem Türkiye hem de dünya tarihinin, 21. yüzyıl başlangıcından bu yana geçirdiği siyasal, ekonomik, sosyolojik ve dolayısıyla insanda yarattığı etkiler itibariyle psikolojik dönüşümlerini göz önüne alarak içinde bulunduğumuz yüzyıla ait farklı bir çağ tasviri öneriyor.

Yer: Anna Laudel Düsseldorf

Tarih: 19 Ocak – 10 Mart 2023

Docklands Museum Of London – “Executions” Sergisi

2023'te Yurt Dışında Görülmesi Gereken Sanat Etkinlikleri
Executions

1196’dan 1868’e kadar olan yedi yüzyılı kapsayan bu sergi, İngiliz tarihinin en karanlık yönlerinden birini, yani başkentteki halka açık infazları araştırıyor. Londra Docklands Müzesi, bu olayların ardındaki nadiren anlatılan ve çoğu zaman trajik insan hikâyelerini yeni bir sergiyle buluşturuyor. Kral I. Charles’ın idam edildiğinde giydiği söylenen yelek, sürükleyici bir projeksiyonla Tyburn darağacının yeniden canlandırılması, mahkumların son mektupları ve çok daha fazlası dahil olmak üzere bir dizi büyüleyici nesne, resim ve projeksiyon sergiliyor. Diğer öğeler arasında ise özellikle 1820’de Cato Sokağı’nda bZaşbakanı ve diğer hükümet üyelerini öldürmek için düzenlenen komplonun liderlerinin infazı için yapılmış bir balta, nehir boyunca kurulan darağacı kafesleri ve kullanılan aletler yer alıyor.

Yer: Londra Docklands Müzesi, Londra – İngiltere

Tarih: 14 Ekim 2022 – 16 Nisan 2023

Rijksmuseum van Oudheden – “Byblos: The World’s Most Ancient Port” Sergisi

2023'te Yurt Dışında Görülmesi Gereken Sanat Etkinlikleri
Byblos: The World’s Most Ancient Port

Antik çağın önde gelen şehirlerine adanan serinin dördüncüsü olan bu sergi bugünkü Lübnan’ın kıyısında yer alan Byblos şehrinin geçmişine odaklanıyor. Mısırlılar, Fenikeliler, Asurlular, Babilliler, Yunanlılar ve Romalıların damgasını vurduğu şehir halen kazı çalışmaları devam eden Biblos’un kültürel zenginliğini gözler önüne seriyor. Yakın zamanda ortaya çıkarılan buluntuların yanı sıra şehrin kraliyet mezarlarından eserler de bu sergide de ziyaretçilerle buluşuyor.

Yer: Rijksmuseum van Oudheden, Leiden – Hollanda

Tarih: 12 Mart 2023’e kadar

New York Antik Dünya Araştırmaları Enstitüsü – “Ritual and Memory: The Ancient Balkans and Beyond” Sergisi

Balkan bölgesinden 200’den fazla arkeolojik buluntunun yer aldığı bu sergi, Neolitik Çağ’dan Demir Çağı’na kadar tarih öncesi toplumlarda ritüelin rolünü araştırıyor. Altın ve kehribar takılar, silahlar, minyatür mimari maketler, içki kapları ve daha fazlası bu eşyaların ait olduğu toplumların dünya görüşünü ve farklı topluluklar arasındaki bağlantıları ortaya çıkarmak için gözler önüne seriliyor.

Yer: New York Antik Dünya Araştırmaları Enstitüsü, New York – ABD

Tarih: 21 Eylül 2022 – 19 Şubat 2023

Mucem – “Alexandria: Past Futures” Sergisi

2023'te Yurt Dışında Görülmesi Gereken Sanat Etkinlikleri
Alexandria: Past Futures

Arkeoloji ve çağdaş sanatın birleştiği bu sergide, hem antik hem de modern bir şehir olarak İskenderiye’ye ışık tutuluyor. Alexandria: (Re)activating Common Urban Imaginaries adlı uluslararası proje kapsamında ve Mariemont Kraliyet Müzesi ve Mucem tarafından düzenlenen sergi, Mısır liman kentinin uzun tarihinin izini sürüyor.

Yer: Mucem – Musée des civilisations de l’Europe et de la Méditerranée, Marsilya – Fransa

Tarih: 8 Şubat – 8 Mayıs 2023

Old Royal Naval College – “Blood and Battle: Dissecting the Life of William Beatty” Sergisi

2023'te Yurt Dışında Görülmesi Gereken Sanat Etkinlikleri
Blood and Battle: Dissecting the Life of William Beatty

Greenwich’teki Old Royal Naval College’daki bu yeni sergi, Amiral Nelson komutasındaki Kraliyet Donanması’nın cerrahi uygulamalarını, 19. yüzyıl deniz cerrahı ve hekimi Sir William Beatty’nin yaşamı ve çalışmaları aracılığıyla araştırıyor. Beatty’nin Greenwich’teki Kraliyet Denizciler Hastanesi’nde hekim olarak göreve başlamasının 200. yılını kutlayan sergide Beatty’nin kendi tıbbi sandığı, 18. ve 19. yüzyıl cerrahi aletleri ve Nelson’ın can maskesinin bir kopyası gibi nesneler yer alıyor.

Yer: Old Royal Naval College, Londra – İngiltere

Tarih: 25 Mart 2023’e kadar

The National Archives London – “Treason: People, Power, and Plot” Sergisi

2023'te Yurt Dışında Görülmesi Gereken Sanat Etkinlikleri
Treason: People, Power, and Plot

Ulusal arşivlerdeki yeni bir sergi, Barut Komplosu ve Anne Boleyn’in davasından çağlar boyunca daha az bilinen davalara kadar ihanet hikâyeleriyle bağlantılı ikonik ve bilinmeyen tarihi tanımlayan arşiv belgelerinin bir kombinasyonunu sunuyor. Harfler, broşürler, posterler, haritalar ve duruşma belgelerinden oluşan benzersiz bir seçki sunan Treason: People, Power, and Plot, hain olmakla suçlananların güdülerini, eylemlerini ve sonuçlarını araştırıyor ve adaletin değişen doğasını araştırıyor.

Yer: The National Archives, Londra – İngiltere

Tarih: 6 Nisan 2023’e kadar

2023’te Dünya Çapında Görülmesi Gereken Sanat Organizasyonları

Alexandra Palace Antikalar ve Koleksiyonerler Fuarı

2023'te Yurt Dışında Görülmesi Gereken Sanat Etkinlikleri
Alexandra Palace

Alexandra Palace Antiques & Collectors Fair düzenli olarak Birleşik Krallık’ın dört bir yanından koleksiyonerler ve sanatseverleri buluşturuyor. Fuar düzenli olarak İngiltere’nin dört bir yanından 300’den fazla kaliteli antikacıyı kendine çekiyor ve çarpıcı ortamıyla koleksiyoncuların parçaları, mücevherat, mobilya ve çok daha fazlası için mükemmel bir fuar alanı haline getiriyor.

Yer: Alexandra Palace, Londra – İngiltere

Tarih: 3 Eylül 2023

Art On Paper New York 2023

2023'te Yurt Dışında Görülmesi Gereken Sanat Etkinlikleri
Art On Paper New York

Art On Paper, Eylül 2023’te Manhattan şehir merkezindeki Pier 36’ya en iyi modern ve çağdaş kağıt odaklı sanatın sergilendiği 100 galeriyle geri dönüyor. Art On Paper, benzersiz ve güçlü projeler ile fuarı farklı kılan ve Art on Paper’ı New York City’de sanat için önemli bir yer haline getiren görsel, deneyimsel anlar ortaya çıkarmaya devam ediyor.

Yer: Pier 36 , New York – ABD

Tarih: 7 – 10 Eylül 2023

Viyana Contemporary Çağdaş Sanat Fuarı

2023'te Yurt Dışında Görülmesi Gereken Sanat Etkinlikleri
Vienna Contemporary

Viyana’nın önde gelen sanat fuarı Vienna Contemporary köklü galerileri ve rehberli turlar, konserler ve film gösterimleri ile birçok türe yer veren programı ile göz doldurmaya devam ediyor. Vienna Contemporary, 7–10 Eylül 2023 tarihlerinde yine sanatseverleri şehrin kalbinde bir rönesans sarayı olan Kursalon’da ağırlayacak.

Yer: Kursalon, Viyana

Tarih: 7 – 10 Eylül 2023

Lausanne Art Fair

2023'te Yurt Dışında Görülmesi Gereken Sanat Etkinlikleri
Lausanne Art Fair

Çağdaş sanat fuarlarının kalıplarını kırma amacı güden ART FAIR, kültürel etkinliklerle sanatsal temsili buluşturuyor. Her yıl sanatseverleri Lozan’da buluşturan Lausanne Art Fair uluslararası sanat galerilerinden bir seçkiyle beraber köklü sanatçıların orijinal eserlerini ve aynı zamanda gelişmekte olan genç yetenekleri keşfetmeye davet ediyor.

Yer: Lozan, İsviçre

Tarih: 28 Eylül – 1 Ekim 2023

Mercanteinfiera Primavera

2023'te Yurt Dışında Görülmesi Gereken Sanat Etkinlikleri
Mercanteinfiera Primavera

Mercanteinfiera Primavera 2023, 4 – 12 Mart 2023 tarihleri ​​arasında sanatseverleri bekliyor. İtalya’nın kalbindeki Parma’da binlerce farklı stil arasından seçim yapmak, pazar trendlerini kontrol etmek, yeni koleksiyon zincirlerini keşfetmek, iş ile mutfağın ve aynı zamanda müzik ve sanatın da ülkesi olan İtalya’da keyifli bir konaklamayı da birleştirmek isteyEnler için Mercanteinfiera Primavera bulunmaz bir fırsat.

Yer: Parma, İtalya

Tarih: 4 – 12 Mart 2023

Swab Barcelona Contemporary Art Fair

2023'te Yurt Dışında Görülmesi Gereken Sanat Etkinlikleri
Swab Barcelona Contemporary Art Fair

Küresel çağdaş sanat sahnesindeki en son trendleri sunmak için dünyanın dört bir yanından galerileri, sanatçıları ve gelişmekte olan sergi projelerini bir araya getiren Swab Barcelona Contemporary Art Fair 2023’te de ziyaretçilerini bekliyor.

Yer: Barcelona, İspanya

Tarih: 5 – 8 Ekim 2023

2023’te Dünya Çapında Görülmesi Gereken Bienaller

Londra Bienali

2023'te Yurt Dışında Görülmesi Gereken Sanat Etkinlikleri
London Bienal

Yeni çıkan trendleri ve tüm gelenek ve düşünce çizgilerinden sayısız sanatçıyı, çağdaş sanatın çerçevesinde buluşturan Londra Bienali 2023’ün ön plana çıkan organizasyonlarından. Küresel sanatın başkenti sayılabilecek Londra, bienali ile birlikte dünya sanatının en etkili platformlarından biri olmayı sürdürüyor.

Yer: Londra

Tarih: 26 – 30 Temmuz 2023

Venedik Mimarlık Bieanali

2023'te Yurt Dışında Görülmesi Gereken Sanat Etkinlikleri
Venice Architecture Bienalle

Küratörlüğünü akademisyen, eğitimci ve romancı Lesley Lokko’nun üstlendiği Venedik Mimarlık Bienali 2023, 20 Mayıs-26 Kasım 2023 tarihleri arasında gerçekleştirilecek.

Yer: Venedik

Tarih: 20 Mayıs-26 Kasım 2023

Göteborg Uluslararası Çağdaş Sanat Bienali

2023'te Yurt Dışında Görülmesi Gereken Sanat Etkinlikleri
Göteborg International Biennial For Contemporary Art

İsveç’teki en büyük çağdaş sanat bienali olan Göteborg Uluslararası Çağdaş Sanat Bienali, 2007’den bu yana Göteborg Belediyesi ve Västra Götalandsregionen’in ana desteğiyle Röda Sten – Çağdaş Sanat ve Kültür Merkezi tarafından düzenleniyor. Uluslararası çağdaş sanat ortamı için bir platform olarak bienal, yerel, ulusal ve uluslararası sanat uygulayıcıları arasında önemli bir bağlantı noktası olmayı hedefliyor.

Yer: Göteborg, İsveç

Tarih: 16 Eylül – 19 Kasım 2023

Helsinki Bienali

2023'te Yurt Dışında Görülmesi Gereken Sanat Etkinlikleri
Helsinki Biennial

Çağdaş Fin sanat ortamının çeşitli ve dinamik doğasını iletmek için bir platform oluşturan Helsinki Bienali, daha geniş küresel sanat ortamıyla bağlantılar ve iş birlikleri kurmayı amaçlıyor. Tasarım ve mimarisiyle tanınan Helsinki, şehrin sanat ortamını hem tabanda hem de kurumsal düzeyde daha da geliştirmek için bienal ile birlikte uluslararası arenaya açılıyor.

Yer: Helsinki

Tarih: 16 Haziran – 18 Eylül 2023

Liverpool Bienali

2023'te Yurt Dışında Görülmesi Gereken Sanat Etkinlikleri
Liverpool Biennial

İngiltere’nin en büyük çağdaş görsel sanatlar festivali olan Liverpool Bienali şehrin kamusal alanlarında, galerilerinde ve tarihi binalarında gerçekleşiyor. Festival, yıl boyu süren bir araştırma, eğitim, misafirhane, proje ve komisyon programıyla destekleniyor.

Yer: Liverpool

Tarih: 10 Haziran – 17 Eylül 2023

Sharjah Bienali

2023'te Yurt Dışında Görülmesi Gereken Sanat Etkinlikleri
Sharjah Biennial

Son yirmi yıldır, bölgedeki sanatçılar için uluslararası kabul görmüş bir platform sunan Sharjah Bienali, BAE topluluğu için yenilikçi sanat deneyimlerini gerçekleştirerek, üreterek ve sunarak Körfez’in kültürel manzarasını zenginleştirdi.

Yer: Sharjah, BAE

Tarih: 7 Şubat – 11 Haziran 2023