preloader

Mart Ayında Görülmesi Gereken Sergiler

Mart Ayında Görülmesi Gereken Sergiler

Yazı Boyutu:

Mart ayında mutlaka görülmesi gereken sergileri listeledik.

Ekavart Gallery, İnci Ertuğ, “STRATUM”

EKAV / Eğitim, Kültür ve Araştırma Vakfı, İnci Ertuğ’un son dönem ürettiği, karışık teknik ve çeşitli materyalle hazırlanmış yapıtlarının yer aldığı STRATUM başlıklı 15’inci kişisel sergisini 5-30 Mart 2019 tarihleri arasında Ekavart Gallery’de ev sahipliği yapıyor. STRATUM’da; renk, doku ve desen katmanları aracılığıyla şifrelenen tuvaller, zaman, mekân ve hafıza katmanlarını sorgulayan sanatçının resim dilini oluşturuyor.

Mart Ayında Görülmesi Gereken Sergiler

Galeri Diani, Ahmet Özel, “İç Güneş”

Galeri Diani, 16 Mart – 6 Nisan tarihleri arasında Ahmet Özel’in “İç Güneş” adlı sergisine ev sahipliği yapıyor. Bu sergide sanatçının kendi iç dehlizlerindeki heyecan verici yolculuğuna tanıklık edeceğiz. Galeri Diani’deki kişisel sergisinde Ahmet Özel, son yıllarda kendi resmine yüklediği ‘iyileştirme’ kavramını, şaman, şifacı, melek diye adlandırdığı amorf bedenler üzerinden ele alıyor. Gerçek yaşam enerjisini temsil eden ‘İç Güneş’i plastik bir form haline dönüştürerek kendini bu sembol varlıkla özdeşleştiriyor.

Mart Ayında Görülmesi Gereken Sergiler

Akatlar Kültür Merkezi, “Fark Yaratan Girişimci Kadınlar”

Türliye Jokey Kulübü, İstanbul Veliefendi Hipodromu’nda “Fark Yaratan Girişimci Kadınlar” sergisini sanatseverler buluşturuyor. Kadın girişimcilerin yaşamış oldukları sıkıntılara rağmen iş hayatında elde ettikleri başarılarının daha çok bilinir hale gelmesi ve yeni başarı hikâyelerinin yazılmasına hizmet etmesi amacıyla düzenlenen sergi, Akatlar Kültür Merkezinde 11-17 Mart tarihleri arasında bir hafta boyunca ziyaretçilere açık kalacak.

Mart Ayında Görülmesi Gereken Sergiler

Artweeks @Akaretler

İlki büyük ilgi gören “Artweeks @Akaretler”’in ikincisi 5-17 Mart tarihleri arasında; Bilgili Holding ve Sabiha Kurtulmuş organizasyonuyla, önemli sanatçıların eserlerini Akaretler’de sanatseverlerle buluşturuyor. Bilgili Holding’in işbirliği ve desteğiyle, DB Dergi Grubu basın sponsorluğunda gerçekleşen “Artweeks @Akaretler” sanat etkinliğinde yerli ve yabancı birçok önemli sanatçının eserleri, 15 gün boyunca Akaretler’de yer alacak.

Mart Ayında Görülmesi Gereken Sergiler

Borusan Contemporary, “Boomoon”, Söylenir ve Yarım Kalır Bütün Aşklar Yeryüzünde”, “Uvertür”

Borusan Contemporary baharı üç yeni sergiyle karşılamaya hazırlanıyor. Boomoon: Boğaziçi; Güney Kore’nin en önemli fotoğraf sanatçılarından Boomoon’un Borusan Contemporary’nin siparişi üzerine hazırladığı Boğaziçi konulu çalışma dizisini içeriyor. Söylenir ve Yarım Kalır Bütün Aşklar Yeryüzünde; Borusan Çağdaş Sanat Koleksiyonu’ndan Turgut Uyar’ın dizelerinden alınan ilhamla oluşturulmuş bir seçkiye yer veriyor. Uvertür; Borusan Çağdaş Sanat Koleksiyonu’ndan Seçki ise koleksiyona yakın zamanda eklenen yeni eserleri çağdaş sanat izleyicisiyle buluşturuyor.

Mart Ayında Görülmesi Gereken Sergiler
Galeri Diani, Ahmet Özel, “İç Güneş”

Galeri Diani, 16 Mart – 6 Nisan tarihleri arasında Ahmet Özel’in “İç Güneş” adlı sergisine ev sahipliği yapıyor. Bu sergide sanatçının kendi iç dehlizlerindeki heyecan verici yolculuğuna tanıklık ediliyor. Galeri Diani’deki kişisel sergisinde Ahmet Özel, son yıllarda kendi resmine yüklediği ‘iyileştirme’ kavramını, şaman, şifacı, melek diye adlandırdığı amorf bedenler üzerinden ele alıyor.

Mart Ayında Görülmesi Gereken Sergiler

PİLEVNELİ Dolapdere, Gülfem Kessler, “Yeni Sen”

Gülfem Kessler’in son dönem kağıt üzerine kömür işlerinin yer aldığı “Yeni Sen” PİLEVNELİ Dolapdere’de açıldı. İnsan davranışları ve ilişkileri, tabiatın hızla yok edilişi gibi yeni bir dünya düzenine geçiş sürecini konu alan eserlerin yer aldığı sergi, 23 Mart 2019 tarihine kadar ziyaret edilebilecek.

Mart Ayında Görülmesi Gereken Sergiler

Mixer, Karma Sergi, “Yürüme Mesafesi” – Furkan Öztekin, “Dört Mevsimlik Mayıs”

Mixer, 1 Mart – 7 Nisan 2019 tarihleri arasında iki yeni sergiye ev sahipliği yapıyor. Ana sergi mekanında, sanatçılar Ahmet Duru, Doğu Özgün, Emre Baykal, Ozan Atalan, Umut Toros’un katılımıyla “Yürüme Mesafesi” isimli grup sergisi ve proje odasında ise Furkan Öztekin’in “Dört Mevsimlik Mayıs” isimli ilk kişisel sergisi yer alıyor.

Mart Ayında Görülmesi Gereken Sergiler

Galeri Selvin, Oğuz Yeşilay, “Kırılma Noktası”

İstanbul’daki ilk kişisel sergisini gerçekleştirecek olan Oğuz Yeşilay’ın “Kırılma Noktası” isimli heykel sergisi, 6-31 Mart tarihleri arasında Galeri Selvin’de görülebilir. Oğuz Yeşilay’ın zaman zaman ahşap kaidelere oturmuş metal heykelleri, zaman zaman tamamlanmamış insan heykelleri ve doğadaki tüm gerçekliğiyle karşımızda duran hayvan heykelleri insanın kendi varoluşuna yönelik sorgulamalar yaptırıyor.

Mart Ayında Görülmesi Gereken Sergiler

Studio X, Games and Politics

Goethe-Institut’un Karlsruhe Sanat ve Medya Merkezi (ZKM) işbirliği ile geliştirdiği gezici sergi Games and Politics, bilgisayar oyunlarının politik potansiyellerini oyun diliyle nasıl geliştirdiklerini inceliyor. Games and Politics, San Francisco, Bükreş, Sao Paulo gibi şehirlerin ardından 22 Şubat-16 Mart arasında Bahçeşehir Üniversitesi Oyun Laboratuvarı (BUG) iş birliğiyle Studio-X İstanbul`da gösteriliyor.

Mart Ayında Görülmesi Gereken Sergiler

Pilot Galeri, Gözde Mimiko ve Pınar Yoldaş, “Beau İdeal”

Pilot Galeri, 23 Mart 2019 tarihine kadar Gözde Mimiko ve Pınar Yoldaş’ın “Beau İdeal” sergisine ev sahipliği yapıyor. Gözde Mimiko Türkkan ve Pınar Yoldaş inşa edilmiş bir güzellik anlayışı üzerine düşünen, toplumsal cinsiyet politikalarını inceleyen konulara farklı bakış açılarıyla yaklaşıyor ve “kolektif arzu” kavramını gündeme getiriyor.

Mart Ayında Görülmesi Gereken Sergiler

Dirimart, Özlem Günyol ve Mustafa Kunt, “Ses-li Harfler-Ses-siz Harfler”

Özlem Günyol-Mustafa Kunt sanatçı ikilisinin “Ses-li Harfler-Ses-siz Harfler” başlıklı sergisi, 24 Mart 2019 tarihine kadar Dirimart’ta görülebilir. Sergi, Frankfurt’ta yaşayan sanatçıların bu sergi için ürettikleri yapıtların yanı sıra Maddesel Resimler başlıklı serisini bir araya getiriyor.

Mart Ayında Görülmesi Gereken Sergiler

{771834}

Galeri Nev İstanbul, Murat Morova, “Cosmic Latte”

Galeri Nev İstanbul, 16 Mart 2019 tarihine kadar Murat Morova’nın son dönem işlerini kapsayan “Cosmic Latte” adlı kişisel sergisine ev sahipliği yapıyor. Sergi, yıllar içinde kendine özgü görsel bir ikonografi geliştiren sanatçının kendi içinde bütünlüklü bir anlatıya sahip olan dizisini ele alıyor.

Mart Ayında Görülmesi Gereken Sergiler

Pera Müzesi, Sergey Parajanov, “Parajanov, Sarkis ile”

Pera Müzesi, şiirsel sinemanın ustalarından ünlü yönetmen Sergey Parajanov’un çok yönlü görsel sanatlar dünyasını sanatseverle buluşturuyor. Tüm dönemlerin bir arada olduğu bu seçkinin gelenekselden pop art’a uzanan geniş bir yelpazesi var. Yelpazede, kolajlardan film sahnesi taslaklarına, kostümlerden desenlere çok sayıda yapıt yer alıyor.

Mart Ayında Görülmesi Gereken Sergiler

Rahmi M. Koç Müzesi, Stefano Benazzo, “Bellek Görevi: Gemi Enkazları”

İtalyan fotoğrafçı ve heykeltıraş Stefano Benazzo’nun fotopğraflarından oluşan “Bellek Görevi: Gemi Enkazları” sergisi, Rahmi M. Koç Müzesi’nde ziyaretçilerle buluşuyor. Sergide gemi enkazı fotoğraflarıyla deniz insanlarının aıları yer alıyor. 31 Mart’a kadar görülebilir.

Mart Ayında Görülmesi Gereken Sergiler

Setup, Karma Sergi, “Benlik Süreci”

“Mahalle Cafesi” konseptiyle kısa sürede şehrin en popüler mekanlarından biri olan Setup, bu kez ressam Sedef Gali’nin küratörlüğünde hazırlanan “Benlik Süreci” adlı sergiye ev sahipliği yapıyor. 13 farklı sanatçının yer aldığı, bahara özel sanat projesinde, her sanatçı benlik arayışını kendine özgü üslubuyla eserlerine yansıtıyor. 1 Mart’dan itibaren Setup’da sanat severlerle buluşacak sergi, Mayıs ayına kadar devam edecek.

Mart Ayında Görülmesi Gereken Sergiler

SK Art Projects, Saliha Yılmaz ve Kadir Akyol’un “Bakış / Galance’’

SK Art Projects, 6 Mart – 3 Nisan tarihleri arasında Saliha Yılmaz ve Kadir Akyol’un “Bakış / Galance’’ adlı sergisini ağırlıyor. Galeri Artist Editions ve City’s Nişantaşı işbirliğinde düzenlenen sergide sanatçıların son dönem çalışmalarından oluşan bir seçki izlenecek. Son dönem eserlerinde güncel kent yaşamından kimlik meselelerine dek geniş konu aralığında; resim, heykel ve enstalasyon gibi interdisipliner üretimiyle öne çıkan Saliha Yılmaz, melez yapılar ortaya koyuyor. Kadir Akyol ise seçkide yer alan eserlerinde, temel bir disiplin olarak algıladığımız portre resmine kendi üslubunun bakışını katıyor.

Mart Ayında Görülmesi Gereken Sergiler

Galeri Nev İstanbul, Güneş Terkol, “Orada Değildi” ve “Duyduklarına İnanamadı”

Galeri Nev İstanbul, 23 Mart’a kadar Güneş Terkol’un iki ayrı dizisi, “Orada Değildi” ve “Duyduklarına İnanamadı”yı ağırlıyor. Eserler ilhamını sanatçının rüyalarından, mitolojik öykülerden ve kendi geçmişinden alıyor. Güneş Terkol’un farklı ülkelerde kadın katılımcılarla düzenlediği atölyelerde konuşulanların birikimi, dizilerin başlamasında en büyük etkenlerden oluyor. Sanatçı, bu sayede, hem kendisinin hem de kadın meselelerinin özünü, daha kişisel ve samimi bir şekilde ele alıyor.

Mart Ayında Görülmesi Gereken Sergiler

Ara Güler Müzesi, “Aphrodisias”

Türkiye’de kültür ve sanata önemli katkılar sağlayan Doğuş Grubu’nun, fotoğraf sanatının duayenlerinden Ara Güler ile iş birliği sonucu hayata geçirdiği Ara Güler Müzesi’nin ikinci sergisi ‘Aphrodisias’ sanatseverlerle buluşuyor. Ara Güler’in çok yönlü sanatçı kimliğini ve ilham veren yaşamını gelecek nesillere aktarmak amacıyla kurulan Ara Güler Müzesi’nin ikinci sergisinde, sanatçının arşivinden Geyre Köyü ve Aphrodisias Arkeolojik Alanı’na ait ve aralarında orijinal karanlık oda baskılarının da bulunduğu fotoğraflar yer alıyor. Eylül 2019’a kadar devam edecek.

Mart Ayında Görülmesi Gereken Sergiler

The Circle, Aslı Aydemir, “Chinatwon”

Aslı Aydemir’in seramiğin yerleşik kullanımlarından uzaklaşarak yeni estetik ve kültürel ihtimalleri denediği işlerinden oluşan “Chinatown” sergisi, 31 Mart’a kadar The Circle’da görülebilir. Seramiğin rastlantısal olasılıklarından da faydalanan Aydemir, işlerinde hazır formlara yaptığı müdahalelerle yeni anlamlar üretiyor.

Mart Ayında Görülmesi Gereken Sergiler

Galerist, Semiha Paksoy, “Portreler”

Galerist, Semiha Paksoy’un Portreler sergisini 13 Şubat – 23 Mart tarihleri arasında sanatseverler buluşturuyor. İşlerinde her zaman müziği ve dramayı taşımanın yollarını arayan sanatçı, portreler serisinde hayatını şekillendiren önemli dönemlerin birbirinden değerli şahsiyetlerini resmediyor. Portrelelerini bir nevi anılar albümü olmaları öngörüsüyle hazırlayan Berksoy, onlarla konuşarak ve onlardan beslenerek yaşamıştır. Başlı başına bir sanat eseri gibi tasarladığı yatak odasının duvarlarını dolduran resimleri, iç dünyasının imgeleriyle ve Berksoy’u geleceğe götürecek bütün bir hayat hikayesiyle doludur.

Mart Ayında Görülmesi Gereken Sergiler

Pg Art Gallery, Yonca Karakaş, “Botanik Hastanesi”

Pg Art Gallery, Yonca Karakaş’ın bellek konusuna odaklandığı ikinci kişisel sergisi “Botanik Hastanesi”ne 16 Şubat – 15 Mart 2019 tarihleri arasında ev sahipliği yapıyor. Simülasyondan oluşan bir Botanik Hastanesi’nde çalışan karakterlerin, zamanla konak olarak kullandıkları bu alanda belleğe ait aksak görüntüler ile düzensiz bir duruma girmeleri söz konusu. Yapay zeka ve belleğin birbirinden aldıkları donelerin oluşturduğu mevcut görüntülerde, hiçbir şey tam olarak düzgün bir şekilde ilerlemiyor. Gerçeklikten alınan referanslarla simülasyon alanın bu hatalarla kendini görselleştirmesi söz konusu. Çünkü bellek, anılara ulaşırken hiçbir zaman lineer bir yol izlemiyor. Aksine geçmiş, gelecek ve şimdiden aynı anda besleniyor. “Bellek” kelimesi geçmişe ait belirli anılar olarak gösterilse de sürekli geleceği tasvir ve hayal eden bir yapı içerisinde.

Mart Ayında Görülmesi Gereken Sergiler

PİLEVNELİ Mecidiyeköy, Kezban Arca Batıbeki, “Vaad Edilmemiş Topraklar”

1984’ten bu yana, farklı platformlarda, kadın ve popüler kültür üzerine yaptığı işlerle tanınan, Türkiye’de Güncel sanatın değerli isimlerinden Kezban Arca Batıbeki; “Vaad Edilmemiş Topraklar” isimli yeni kişisel sergisi ve sergi için hazırlanan kitabıyla sanatseverlerle buluşuyor. Sergi; 12 Şubat – 24 Mart 2019 tarihleri arasında PİLEVNELİ Mecidiyeköy’de, PİLEVNELİ Project tarafından gerçekleştirilecek. Batıbeki göçler çağında; mülteci üreten coğrafyalardan ayrılan ya da ayrılmak zorunda bırakılan insanların hikayelerini, kolajlarında, sıradanlaştırmaktan ve dramatize etmekten uzak, incelikli bir mesafeyle yansıtıyor. Bu seri; Kezban Arca Batıbeki’nin anlatım pratiğinde, insana dair olağan ya da olağandışı durumları yansıttığı, yeni dünyalar olarak ortaya çıkıyor.

{771840}

Mart Ayında Görülmesi Gereken Sergiler

Cemre Bosnalı Zeydanlı
Cemre Bosnalı Zeydanlı Tüm Yazıları